forum.orchidej.cz
http://forum.orchidej.net/

...informace...?
http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=65&t=2052
Stránka 1 z 4

Autor:  marťan [ sob 11. srp 2012 12:20:53 ]
Předmět příspěvku:  ...informace...?

Když se vrátil můj syn z Anglie,kde se učil rekonstruovat starý a vyrábět nový nábytek,uváděl na svých webových stránkách detaily k postupům,které se tam naučil.
Já jsem s tím nesouhlasil,informace jsou drahá záležitost,za specializaci se platí dost drsné peníze... :evil:
Ale jeho námitka byla,že jedna věc je vědět, a druhá udělat to dobře.No-měl pravdu,kuře učilo zobat slepici... :mrgreen:
Když jsem se začal zajímat o botanické orchideje,našel jsem i tohle fórum.Zaujalo mne otevřeností a tím, že někteří pěstitelé (Paphio,Pavel,Radek,Eva a někteří další) sdíleli své informace bez skrupulí,bez obav,že někdo díky nim bude mistr světa...
Na druhé straně tu byli i ti,kteří odmítli ukázat na požádání habitus své nakvetlé orchideje... :? No-je to jejich věc a mají na to plné právo.
Některé informace jsem získal tady,některé na netu,ale ty nejdůležitější v literatuře.
Vím,že to není zrovna levná a dostupná cesta pro většinu pěstitelů.Ale mám ve zvyku si informace ověřovat,a proto jsem si pořídil knihy od různých autorů.
A míním se o ně s vámi podělit tak,jako o své zkušenosti s fotografováním.Také počítám s tím,že i my o nich budeme pochybovat a snažit se ověřit je praxí.
Nejdůležitější je ale to,že jsem tento týden dostal knihu Slipper Orchids od Catherine Cash.Moc mne nezaujala co se týče formy a zpracování informací (mám svou střevičníkovou "bibli" od Lance a Birk ,ale našel jsem důležitou informaci,a kvůli tomu vlastně píšu... :!:
Všechny phragmy jsem pěstoval v substrátu nad lávovým podkladem.Po přeměření jsem ale zjistil,že láva v mých květináčích má pH cca 8,3,Jelikož jsem uváděl,že je láva výborný podklad pod phragmy,je třeba to uvést na pravou míru.
Phragmipedia ( na rozdíl od paphiopedil) potřebují pH 5-6.Takže v neutrálním prostředí (cca 7) porostou -květináče jsou plné kořenů- ale nepokvetou... :cry: Botanické "lahváče" spolehlivě uhynou,hybridy jsou tradičně tolerantnější... :roll:
I nakvetlé rostliny (richteri od Pavla,lindeni,caudatum-pamatujete na diskusi o zakrslých květech... :?: -)nedokvetly,musel jsem je ustřihnout.
Berte to jako splátku za informace,které jste mi poskytli vy,nerad bych,abyste setrvávali v omylu déle,než je nutné... :P O phragmech se informace shánějí dost těžko i v zahraničí... 8-)

Autor:  kajmii [ sob 11. srp 2012 12:49:05 ]
Předmět příspěvku:  Re: ...informace...?

Nejsem chemik, ale to asi záleží i na tom, co je nad tou lávou, ne?

Autor:  marťan [ sob 11. srp 2012 12:58:43 ]
Předmět příspěvku:  Re: ...informace...?

Jasně,jinak by odešly dávno... :mrgreen:
Takže :
láva...8,1-8,3 pH
perlit...7,3-7,6 pH
kokosový čipsy třikrát mytý...6,6 pH
pemza...7,3 pH
terra (pro kajmii)...6,0- 6,3 pH
Takže tahle směska byla pro ně ještě k žití,ale žádný ejchuchú...:)
Pomohlo asi občasné zalévání sifonem( paphiův nápad), který má pH 4,0...!!! :mrgreen:

Autor:  kajmii [ sob 11. srp 2012 13:08:10 ]
Předmět příspěvku:  Re: ...informace...?

Děkuju ;)

Autor:  Karlos [ sob 11. srp 2012 13:45:57 ]
Předmět příspěvku:  Re: ...informace...?

Otázka je, jaké pHčko by láva vykazovala po třeba třítýdenním máčení v kýblu s vodou, kdyby se ta voda občas vyměnila.
Příměs rašeliny dost změní pH dolů. Osobně jsem nedůvěřivý, když někdo doporučuje čistě jednosložkový substrát. Myslím že čím více složek, tím lépe...ale nic se nemá přehánět.

Autor:  marťan [ sob 11. srp 2012 13:54:09 ]
Předmět příspěvku:  Re: ...informace...?

Karlosi,lávu jsem měřil v průběhu dvoudenního luhování,už se to moc neměnilo.Hodnota 8,0 byla ve vodě z RO v průběhu několika minut ...!!!Vodu v miskách pod květináči měním každý týden,přesto po půl roce pěstování pH v misce bylo až 9... :evil:
Takže pro phragmy je to nepoužitelné... 8-)
P.S...i když se u některých uvádí,že rostou na lávě...:)
Pak je třeba okyselit substrát ze všech sil...! :mrgreen:

Autor:  kajmii [ sob 11. srp 2012 13:58:56 ]
Předmět příspěvku:  Re: ...informace...?

A co kůra, kolik může mít ta?

Autor:  marťan [ sob 11. srp 2012 14:02:09 ]
Předmět příspěvku:  Re: ...informace...?

Kajmi,nedávám čistou kůru (bude spíše kyselá,než zásaditá),ale teď mne napadlo,že přidávám i mech a listí-tam předpokládám zjevně kyselou reakci... :!: :P

Autor:  kajmii [ sob 11. srp 2012 14:07:02 ]
Předmět příspěvku:  Re: ...informace...?

Listí bude asi kyselý. Já právě dávám dolů lávu (jen trochu) a nahoru kůru s pemzou, to by podle mě taky mohlo fungovat. Rozhodně to teď nebudu přesazovat, bylo by to tenhle rok už potřetí :roll:

Autor:  marťan [ sob 11. srp 2012 14:13:58 ]
Předmět příspěvku:  Re: ...informace...?

kajmii píše:
Listí bude asi kyselý. Já právě dávám dolů lávu (jen trochu) a nahoru kůru s pemzou, to by podle mě taky mohlo fungovat. Rozhodně to teď nebudu přesazovat, bylo by to tenhle rok už potřetí :roll:


Souhlas.Přesadil jsem asi dvacet rostlin,a přes vysoké pH byly v pořádku (rostou nové růžice ,kořenů plný květináč,ale nekvetou.A sem tam mají žlutý špičky listů a nejen starých -což je typické)
Druhou polovinu nechám zatím tak,jak je.Rostou nové výhony a kondice je OK.Dal jsem do substrátu hodně rašeliny,teď se to bude hodit... :P Občas to okyseluji sifonem.Dám vědět,jaký bude rozdíl... 8-)

Stránka 1 z 4 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/