Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 20. dub 2024 1:17:19



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 49 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 POSTŘEHY 
Autor Zpráva

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek POSTŘEHY
Dovolím si založit nové téma, jehož náplní by nebyly běžné pěstitelské návody, které lze nalézt v každé orchidejářské knize. Tématy by se staly různé finty a postřehy, na které přijde každý sám pouze svou pěstitelskou praxí. Mohli by je psát zkušenější (nebo všímavější) pěstitelé pro ty začínající (nebo méně zdatné) a tak jim usnadnit cestu za poznáním těchto námi obdivovaných rostlin. Snad by to mohlo zachránit i pár zbytečně zničených orchidejí.
Na úvod jeden příspěvek:

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pát 18. úno 2011 16:08:23
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: POSTŘEHY
Vloni jsem koupil u Kopfa Laelii jongheanu. Byla navázaná na čistém korku s přídavkem trocha kořenů stromových kapradin a tudíž dosti tvrdě pěstována. Vypadala moc pěkně a byla krásně přirostlá, tak jsem ji takto ponechal. V zimě jsem zjistil, že uhnil jeden výhon, pak druhý, třetí... (obr.2). Myslel jsem, že do rostliny zakáplo, tak jsem ji přemístil na sušší místo a při zálivce byl velmi opatrný. Leč rostlina nadále chřadla a dorůstající výhony se ani neotevřely. Napadlo mne, jestli problémy nejsou způsobeny místo původně zamýšlenou vlhkostí spíše jejím nedostatkem. K rostlině jsem přidal hrst sphagna a za pár dnů se výsledek dostavil. Seschlé pahlízy se začaly krásně nacucávat a nové listy se rozevřely. Tak jsem přišel na to, že tato laelia málo toleruje suché prostředí a dá to dost razantně najevo.


Přílohy:
Laelia jongheana-rostlina.JPG
Laelia jongheana-rostlina.JPG [ 63.69 KiB | Zobrazeno 7603 krát ]
Uschlé výhony.JPG
Uschlé výhony.JPG [ 78.07 KiB | Zobrazeno 7603 krát ]
Boční pohled.JPG
Boční pohled.JPG [ 63.17 KiB | Zobrazeno 7603 krát ]

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT
pát 18. úno 2011 16:22:45
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: POSTŘEHY
:lol: :lol: Dnes jsem to samé udělal u Coilostylis parkinsoniana. Kořenové špičky začaly zasychat a nějak celkově rostlina sesychala. Nechci zbytečně zvyšovat vzdušnou vlhkost, aby další rostliny netrpěly hnilobou a houbami. Postřeh je to výborný a nápad je to suprový.
Také mám jeden postřeh, ale naprosto opačný. Pěstoval jsem Dendrobium nobile a Dendrobium xDelicatum v subsrátu jako ostatní orchideje, ale také mi stále odcházely nové výhony (uhnívaly z přemokření) a tak jsem jednoduše rostliny vyjmul ze substrátu a vložil zpět do prázdného květináče. Rostliny se okamžitě přichytily kořeny ke květináči a nové výhony už nezahnívaly.
ObrázekObrázek

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


pát 18. úno 2011 18:20:01
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2909
Příspěvek Re: POSTŘEHY
Ale vložená rostlina bez substrátu nebude dobrá, budou jí dost chybět živiny. Je to o substrátu a zálivce. Pořád každý zkouší co uslyší a je hluchý k rostlině. Stačí přesadit, zalít a nechat naprosto vyschnout. Další zálivky to již nepřemokří ale prostě se to jen chce udržet. Takže nejdůležitější zásada: svůj substrát a na něm trvat a naučit se zalévat. To jsou předpoklady dobrého pěstění. Mám také svoje substráty pro rozdílné rostliny a pokud rostlinu obdržím, ihned přeaszuji. Už to mám prostě vychytané.


pát 18. úno 2011 20:43:35
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: POSTŘEHY
To se nám ta diskuse pěkně rozjíždí. S tím jsem ani nepočítal. Díky za příspěvky. Jen houšť. :lol:

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pát 18. úno 2011 20:52:44
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: POSTŘEHY
No, já jsem si zase naprosto jistý, že to těmto Dendrobiím vyhovuje víc, než když byly v substrátu, ať byl jakýkoliv. O tom, že jsou bez živin, by mě upozornily špatným růstem, ale pahlízy jsou mnohem větší než loňské a podobně. Nevím, proč by se rostlinám nemohly živiny dostat i jiným způsobem? Co takhle hnojení na list? Je to efektivní přísun živin a zkrátka kytky si nestěžujou.
Nikde jsem tento způsob neslyšel, je to jen moje myšlenka.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


pát 18. úno 2011 20:54:24
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: POSTŘEHY
olaw píše:
No, já jsem si zase naprosto jistý, že to těmto Dendrobiím vyhovuje víc, než když byli v substrátu, ať byl jakýkoliv. O tom, že jsou bez živin by mě upozornily špatným růstem, ale pahlízy jsou mnohem větší než loňské a podobně. Nevím, proč by se rostlinám nemohly živiny dostat i jiným způsobem? Co takhle hnojení na list? Je to efektivní přísun živin a zkrátka kytky si nestěžujou.
Nikde jsem tento způsob neslyšel, je to jen moje myšlenka.

pár dendrobek, hlavně australských, mám také tak. Buď v květináči bez substrátu nebo vyvázané jen na holé podložce. Živiny dostávají při namáčení. Přišla jsem na to jako Jarda, uhnily mladé výhony, tak jsem ji vysypala z květináče a z nedostatku času tak nechala, že jí zasadím později. A už tak zůstala. Nové výhony jsou podstatně silnější a větší, než ty původní.


pát 18. úno 2011 22:53:08
Profil ICQ
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: POSTŘEHY
Pokud ty rostliny mají kořeny ve vzduchu a jsou namáčeny tak je to pro ně lepší jak v substrátu a bez kořenů. Je třeba pro každou rostlinu ve skleníku ( na okně) najít vhodné místo a substrát . Když už si myslíte, že to dobře roste ale chtělo by to ještě nějak vylepšit tak to rostlina obyčejně tak tak přežije. Máte dva tři roky co dělat aby vypadala jako dřív.


pát 18. úno 2011 23:37:36
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: POSTŘEHY
Ba ba, bohužel se mi často stávalo, že jsem rostliny ulil i když proces vysychání byl naprosto v pořádku. Takto pěstovaná Dendrobia mi jdou nejlíp. Jinak mi prostě nejdou. Jiné rody tímto způsobem nepěstuji.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


pát 18. úno 2011 23:49:06
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2909
Příspěvek Re: POSTŘEHY
Záleží, jakou kdo má představu o tom, jak má rostlina vypadat a kvést. Proti gustu žádný dišputát.


sob 19. úno 2011 6:51:54
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 49 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron