Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 16. dub 2024 20:18:54



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Phalaenopsis-keiki 
Autor Zpráva

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Phalaenopsis-keiki
Dobrý den všem, mám otázku.
Kdysi jsem někde četla, že se dá dobře množit Phalaenopsis z odkvetlého květního stvolu. Tak jsem to zkusila. Před měsícem jsem našla u jedné odkvétající rostliny počátek druhého stvolu a tak jsem ten starý, i když s několika poupaty, ustřihla. Špičku jsem dala do zavařovací sklenice s trochou vody a pár kapkami Biplantolu, zavřela a nechala tak. Dneska jsem si na to vzpomněla a vida, nejen, že se rozvily květy, ale skutečně má rostlinka i keiki. Tak a co teď s tím? Nemáte někdo zkušenost? Nechat stále zavřené ve sklenici, nebo otevřené, ať k tomu může vzduch...?
Nejde mi rozhodně o to vypěstovat novou rostlinu, tu si člověk za pár korun koupí, ale když už se mi to povedlo až sem, chtěla bych to zkusit dotáhnout do konce, kdy bude keiki schopné oddělení. Vím, že se říká, že musí mít aspoň tři listy a pěkné kořeny, ale stačí k tomu jen to ponoření ve vodě nebo je to předem prohraný zápas?


Přílohy:
DSCN5848-1.JPG
DSCN5848-1.JPG [ 142.31 KiB | Zobrazeno 9529 krát ]

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz
pon 09. lis 2009 20:24:28
Profil

Registrován: úte 24. úno 2009 18:25:35
Příspěvky: 214
Bydliště: Opava
Příspěvek Re: Phalaenopsis-keiki
Tak na tento experiment jsem hodně zvědavá jak dopadne,ale radu sama nemám. :roll:Obrázek


pon 09. lis 2009 20:47:12
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: Phalaenopsis-keiki
Wiolan a jak dlouhou špičku? na délku té zavařovačky? To bych nečekala, tohle vidím poprvé :D - teda že vyroste keiki z ustřiženého stvolu.


pon 09. lis 2009 22:15:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 14. kvě 2009 23:16:33
Příspěvky: 1378
Bydliště: okres Turnov
Příspěvek Re: Phalaenopsis-keiki
no jo , taky cumim :shock:

_________________
Pekny den.
http://luludi.rajce.idnes.cz/


pon 09. lis 2009 23:50:52
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: Phalaenopsis-keiki
Katko, někde jsem četla, že se dá faleńák množit nařízkováním květního stvolu tak, aby v polovině řízku bylo očko. Očko se potom lehce na povrchu nařízne nožem nebo žiletkou a uzavře se to do sklenice s vodou.
Pak jsem zvela náhodou objevila na netu tuhle fotku
http://www.orchidej.estranky.cz/archiv/ifile/137.jpg
a tak jsem si řekla, že to zkusím. Stvoly stejně stříhám celé, mám je vyhodit, nebo nařízkovat. Rozřezala jsem tři stvoly, mám ve vodě asi 10 řízků. Obráží jen tenhle vrcholový. Je asi 8 cm velký. Zavřela jsem to všechno to sklenice se šroubovacím víčkem, do kterého jsem udělala pár otvorů kvůli vzduchu. Takhle vypadá ten stvol přesně po měsíci. ;)

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


úte 10. lis 2009 11:21:41
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: Phalaenopsis-keiki
Hmmm...no, proč to nezkusit, asi to pro srandu zkusím, až budu stříhat odkvetlé. Průběžně referuj :D


úte 10. lis 2009 18:43:47
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 24. srp 2009 13:33:18
Příspěvky: 269
Bydliště: BRNO
Příspěvek Re: Phalaenopsis-keiki
wiolan, přiznám se, že jsem už také zkoušela, měla jsem úspěch, keiky mi vyrostly /měla jsem v rodině zahradnici, která mi k tomu přivedla/, ale....po přesazení, bylo jich celkem 6 se mi bohužel nepodařilo udržet je při životě. Bylo to na jaře, takže jsem myslela, že je to nejvhodnější doba, dala jsem je do skleníku, ale postupně všechny zašly. Něco bylo špatně, já mám takovou nemoc, že všechno přeleju.....tak si myslím, že jsem je asi moc zalévala. Když jsem dvě nechala ve sklenici - déle, tak mi taky začaly uhnívat. Tak podle toho to usuzuji.Tak třeba se ti to podaří, uvidíš a informuj. Jen s tím vyndáním - asi bych je dala do větrané vitríny, jestli máš možnost. Takto jen v místnosti, nevím, nevím.....


úte 10. lis 2009 19:01:36
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 27. říj 2009 0:39:13
Příspěvky: 140
Příspěvek Re: Phalaenopsis-keiki
Tak já je mám ve vodě už asi 3 týdny a nic se neděje je pravda že jen ve váze tak jsem je dneska dala do zavařovačky a uzavřela :)

_________________
Jana
http://jakuku.rajce.idnes.cz/


úte 10. lis 2009 19:23:59
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 24. říj 2009 19:13:12
Příspěvky: 848
Bydliště: Chrustenice okr. Beroun
Příspěvek Re: Phalaenopsis-keiki
Já jsem zasadila keiki, když měla 3 kořínky a 3 listy normálně do substrátu, ve kterých mám phaly. Přežila u mě 1/2 roku a rostla, pomalu ale rostla, po té co jsme ji darovala, tak za další 2 měsíce zašla.


úte 10. lis 2009 22:07:03
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 14. kvě 2009 23:16:33
Příspěvky: 1378
Bydliště: okres Turnov
Příspěvek Re: Phalaenopsis-keiki
ja kdyz jsem oddeloval ze stare rostliny keiky tak uz byli docela velke, listy byli dlouhe asi 15 cm a meli spoustu korenu. podarilo se mi takhle uspesne vyspestovat 3 rostliny ktere jsou dnes uz dospele a vsechny kvetou.. samozrejme uz jsem s nima obdaroval zname :-)

_________________
Pekny den.
http://luludi.rajce.idnes.cz/


stř 11. lis 2009 2:21:00
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 13 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron