Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 19. dub 2024 5:11:31



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 Xylobium 
Autor Zpráva

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Xylobium
Byla jsem s přáteli včera u jednoho orchidejáře a při odchodu jsme dostali orchidej rodu Xylobium. Druhové jméno jsme zapomněli, nebo možná ani nebylo vyřčeno. Psala jsem panu orchidejáři mail, zatím neodpověděl. Máte někdo s Xylobiem zkušenosti? Přiznám se, že ani strýček Google mi toho moc neprozradil, v knize jsem nenašla vůbec nic. jediné, co jsem někde našla je, že se pěstuje podobně jako lycaste a že květy některých Xylobií páchnou po tlejícím mase.
Poradí mi někdo, jak na něj?

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


pát 16. říj 2009 16:25:31
Profil

Registrován: ned 11. říj 2009 16:13:48
Příspěvky: 741
Bydliště: Jeseník
Příspěvek Re: Xylobium
Tak dle literatury :je to epifit, ale rostou nejlépe v květináčích nebo v košících s dobrou drenáží, vyžadují mírné až chladné teploty, jakmile přestanou růst omezte zálivku to platí i při snížení teplot v zimě , ale vlhkost vzduchu udržujte stále vysokou, nepatří ke krasavicím o které by se někdo pral, květy od léta do podzimu a podle fotky zajímavé. Toť vše


pát 16. říj 2009 23:03:15
Profil

Registrován: ned 05. dub 2009 20:09:38
Příspěvky: 244
Bydliště: Chomutov
Příspěvek Re: Xylobium
no nic proti,ale měla jsem takový kaktus,který fakt smrděl jako shnilé maso-byl to dar-nedar :D ani jsem si nevšimla,že vykvetl a celý den jsem hledala,kde se ta mrcha chlupatá(perská kočka) vyto...oňuchala jsem celý pokoj a nikde nic,si říkám není možná-to je smrad...byl,ale z té kytky...lidičky to byl puch...ale květ byl opravdu nádherný,byla to stapélia..byla,už není


pát 16. říj 2009 23:20:37
Profil

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: Xylobium
Pafko, moc děkuju, už mi dokonce odpověl i pán, od něhož Xylobium mám. Takže , jedná se o Xylobium palidiflorum (viz foto), je původem z horských oblastí Bolívie. Pán, od kterého rostlinu mám si ho dovezl z její domoviny a jako perličku mi napsal, že oblastí, kde Xylobium roste, vede tzv. Stezka smrti (viz foto).
Myslím, že nemáte pravdu, že květy nejsou nijak zvlášť zajímavé. Navíc pro mě je to výzva, pokusit se pěstovat orchidej, kterou ještě nemám. Doufám, že se povede.


Přílohy:
Poznámka: yungas death road bolivia
450px-bolivia_yunga_road.jpg
450px-bolivia_yunga_road.jpg [ 91.49 KiB | Zobrazeno 4699 krát ]
Poznámka: Xylobium palidiflorum
xylobium pallidiflorum.jpg
xylobium pallidiflorum.jpg [ 23.44 KiB | Zobrazeno 4688 krát ]

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz
sob 17. říj 2009 8:35:05
Profil

Registrován: ned 11. říj 2009 16:13:48
Příspěvky: 741
Bydliště: Jeseník
Příspěvek Re: Xylobium
To psala literatura ,že by se o ni nikdo nepral , mě podle fotek připadá taky zajímavá a taky mám ráda výzvy , proto jsem si v létě koupila Liparis viridiflora, který taky nepatří ke klenotům ,ale mě se líbí , teď tlačí květ tak jsem na něj zvědavá :)


sob 17. říj 2009 8:45:10
Profil

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: Xylobium
Našla jsem ještě tuhle fotku, ta je ještě zajímavější :)


Přílohy:
xylpallidiflorum.jpg
xylpallidiflorum.jpg [ 22.84 KiB | Zobrazeno 4666 krát ]

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz
sob 17. říj 2009 8:55:08
Profil

Registrován: ned 05. dub 2009 20:09:38
Příspěvky: 244
Bydliště: Chomutov
Příspěvek Re: Xylobium
našla jsem toto
Xylobium
Orchideje rodu Xylobium zastupuje asi třiicet druhů, které jsou většinou epifytické.
Pochází z veliké oblasti od Mexika po Brzílii Brazíliel a mohou být pěstovány ve stejné kultuře jako rod Lycaste.

Moje rostlina je Xylobium pallidiflorum (Hook.) G.Nicholson. Pochází z Bolivie z oblasti El Choro mezi La Cumbe a Coroico. Touto oblastí také vede zajímavá "cesta smrti". Stačí si do vyhledavače zadat "Yungas death road Bolivia" a máte možnost si prohlédnout domovinu této orchideje. Odtud si ji pan ing. Kolář dovezl a já mám to štěstí, že jsem oddělek jeho rostliny dostala.

Některé květy Xylobií páchnou po zkaženém mase. Pevně doufám, že to není zrovna to moje :-))

Stanoviště
Rostlinu mám postavenou na okně, s dostatkem světla, ale bez pálivých slunečních paprsků. Důležité je chladnější, ale světlé, zimní stanoviště.

Zálivka
Během růstu udržujeme stálou, rovnoměrnou vlhkost substrátu. Zalévání v době zimního klidu je nutno minimalizovat, jen aby pahlízy nesesychaly.

Rosení
Vlhkost vzduchu má být průměrná, v době květu je nadměrná vlhkost vzduchu i nežádoucí, takže rostlinu, ani její okolí, nerosím.

Hnojení
V době vegetace 1x za 14 dnů v zálivce.

Substrát
Xylobium jsem zasadila do hrubé borové kůry s drenážní vrstvou z polystyrenu


sob 17. říj 2009 17:17:09
Profil

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: Xylobium
:lol: Raduzko, moc děkuju za okopírování mých stránek ;)
Vím, že jsi/jste to nevěděla a moc si vážím snahy pomoci mi. Tuhle stránku jsem dnes dopsala poté, co jsem dostala informace od orchidejáře, který mi Xylobium daroval. :lol:

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


sob 17. říj 2009 21:00:18
Profil

Registrován: ned 05. dub 2009 20:09:38
Příspěvky: 244
Bydliště: Chomutov
Příspěvek Re: Xylobium
:lol: aha,tak promiň...


ned 18. říj 2009 11:11:06
Profil

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: Xylobium
v pohodě, ale pobavilo mě to ;) :lol:

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


ned 18. říj 2009 11:34:40
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron