Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 17:12:40



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další
 Phaius 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Phaius
Barevné odlišnosti- varianty budou , ne jen rozdíly způsobené kultiací a stádiem vývinu.
Velikostních variant myslím moc nebude. Ty rozdíly velikosti přisuzuji kultivaci. Když dostane co potřebuje, tak to může být obr. Daří se jej sice udržet i dost menší. Otázka je , jestli spolehlivě pokvete, bude vpořádku. Každé zmenšování má své meze. Ale jistě, v přiměřené velikosti se dá také dlouhodobě udržet.


úte 01. lis 2011 21:19:00
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: Phaius
Chtěla bych poprosit o názor zkušenější (zejména Mílu J.)

Vykvetl mi Phaius tankervillae.
Stanoviště - jihozápadní okno, parapet.
Má dva stvoly z jedné pahlíze, přičemž druhý stvol nasadil přibližně o měsíc později než první. První náznak stvolu jsem objevila v červenci. První stvol už kvete cca měsíc, květů na stvolu jsem napočítala 18, jsou tvarově naprosto v pořádku. První květ druhého stvolu se rozvinul před čtyřmi dny. Květ je deformovaný, stejně jako květ druhý a třetí.
Teď jsem to nafotila, ale fotky nic moc, jsou focené s bleskem večer, přes den nejsem doma.

První květ - tři sepaly + pysk
Obrázek

Druhý květ - tři sepaly + pysk, přičemž jeden sepal má náznak srůstu dvou (je širší než ostatní, má dvě špičky)
Obrázek

Třetí květ - čtyři sepaly + pysk
Obrázek

Květy prvního stvolu jsou naprosto normální jak mají být
ObrázekObrázekObrázek

Dalších pár fotek deformace květů u druhého stvolu
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Zajímal by mě názor, čím to může být.
Tahle deformace už se mi stala dříve u různých kytek (Odontoglossum, Phalaenopsis), ale vždy jen u prvního květu, další byly OK.
Vzhledem k tomu, že jde o jednu rostlinu, vyškrtla jsem genetickou vadu nebo nedostatek výživy. Napadají mě jen dvě možnosti:
a) druhý stvol je ze stejné pahlízy jako první, a kytka tedy už nemá tolik síly?
b) druhý stvol nasadil později, cca o měsíc, takže by mohl být důvod v úbytku světla?
V neprospěch druhé varianty hovoří to, že minulé kvetení probíhalo leden - únor 2011, kdy je světla ještě méně a přesto byly květy OK, jen stvol měřil sotva 3/4 metru..
Ještě jedna fotka nakonec, jen pro ilustraci velikosti kytky, poměr velikosti s mou pětiletou vnučkou.
Měřeno od povrchu substrátu: listy 130 cm, první stvol 140cm
Obrázek

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


úte 22. lis 2011 20:43:57
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Phaius
Věro, otázka je, jestli loni v zimně rostlina mněla také dva stvoly.
Máte ale nádhernou, velkou rostlinu, s velikým stvolem, co víc. To hodně tím, že rostla a nasazovala v správnou dobu. Na Váš dotaz v létě jsem odpověděl, zvážit jeden, nebo dva stvoly. Nedokážu odhadnout, jestli u Vás bude mít v tu celou dobu rostlina až tak dobré podmínky, aby uživila oba.
Tedy odpověď je obě varianty. Rostlina i z vinikajících letních zásob nedokáže plně zvládnout nekonečné množství květů. Potřebuje dobré podmínky, hlavně světlo, po celou dobu vývoje stvolů. Jedna hypotetická možnost je zakápnutí do poupěte. To těžko připadá v ůvahu, do všech poupat naráz asi nezakáplo.
Je dobré, když rostlina začíná tlačit květní stvol, zvážit, jestli po tu celou dlouhou dobu vývoje bude mít vhodné podmínky. Pokud ne, tak stojí za zvážení odstranění, jedná se obvykle o světlo, tak dosvětlování. Dosvětlovat tak velkou rostlinu není nejsnadnější. No když někdo chce statné nádherné tyhle kousky, musí trpět. :lol:


stř 23. lis 2011 18:01:18
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: Phaius
Mílo děkuji za odpověď.

Při minulém kvetení byl stvol jen jeden, to je fakt.
Vím, že jsem měla asi druhý stvol uříznout, ale mě se do toho tolik nechtělo :lol:
No uvidíme. Teď už to nechám být a příště budu chytřejší. ;)

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


stř 23. lis 2011 18:38:49
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Phaius
Věro, není zač, mněla odstřihnout, nemněla, těžko to odhadnout. Mně chcípli všechny. Proto, že začaly růst na zimu, kdy jsem jim nemohl zajistit co potřebovaly. Tedy s vypětím sil mohl, ale nějak se mi nechtělo, do tak nadstandartní péče. Je to dost o tom, kdy se rozhopne k růstu. Pro toho, kdo mápo celý rok všeho dostatek žádný problém. Těžko takového pěstitele spatřiti.


čtv 24. lis 2011 18:36:43
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: Phaius
neděste mě :)
doufám, že mě už nijak nepřijemně nepřekvapí

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


čtv 24. lis 2011 19:23:14
Profil

Registrován: stř 16. led 2013 10:24:48
Příspěvky: 262
Příspěvek Re: Phaius
Tak tady jsou první kousky co nakvétají dovezené čerstvě z Drážďan. Jak pujdou budu info. Je fajn , že se tu o nich už vedla debata, můžu se tak vyvyrovat zbytečných přehmatů. :)


Přílohy:
Phaius 2.JPG
Phaius 2.JPG [ 122.32 KiB | Zobrazeno 3129 krát ]
úte 26. bře 2013 17:03:26
Profil

Registrován: stř 16. led 2013 10:24:48
Příspěvky: 262
Příspěvek Re: Phaius
garnet píše:
Tak tady jsou první kousky co nakvétají dovezené čerstvě z Drážďan. Jak pujdou budu info. Je fajn , že se tu o nich už vedla debata, můžu se tak vyvyrovat zbytečných přehmatů. :)


Přílohy:
Phaius 1.JPG
Phaius 1.JPG [ 81.67 KiB | Zobrazeno 3127 krát ]
úte 26. bře 2013 17:08:22
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Phaius
V poslední době, teď v Drážďanech je k vidění čím dál víc zajímavých hybridů, i příbuzných botanik.
Řada z nich by určitě stála za pěstování.
Už ne jen tankervillae.


úte 26. bře 2013 18:10:58
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 16. led 2013 10:24:48
Příspěvky: 262
Příspěvek Re: Phaius
Mila.J píše:
V poslední době, teď v Drážďanech je k vidění čím dál víc zajímavých hybridů, i příbuzných botanik.
Řada z nich by určitě stála za pěstování.
Už ne jen tankervillae.

A které by jste doporučoval ? Mate od některých i obrázky ?


úte 26. bře 2013 20:18:28
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron