Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 23. dub 2024 16:52:23



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 přesazování - Phalaenopsis 
Autor Zpráva

Registrován: ned 09. lis 2008 19:00:45
Příspěvky: 19
Příspěvek přesazování - Phalaenopsis
prosím je vhodne přesazovat phalaneopsis amabilis když kvete nebo mám počkat až odkvete?


čtv 13. lis 2008 17:29:01
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: přezasování
v zimě se přesazuje jen když je to nezbtně nutné - uhnívající kořeny, silné napadení apod. Ale jinak až na jaře. Jaký je důvod k přesazení ?


čtv 13. lis 2008 18:49:03
Profil ICQ

Registrován: ned 09. lis 2008 19:00:45
Příspěvky: 19
Příspěvek Re: přezasování
EvaJ píše:
v zimě se přesazuje jen když je to nezbtně nutné - uhnívající kořeny, silné napadení apod. Ale jinak až na jaře. Jaký je důvod k přesazení ?


No trčí mu na z květináče kořeny které na konci usychají mám s tím něco dělat?


čtv 13. lis 2008 19:05:57
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: přezasování
phalaenopsisy takto normálně rostou, nic se mu neděje. Můžeš je občas porosit, ale pozor, aby se voda nedostala do paždí listů, takže opatrně. Ale když je necháš jak jsou, rostlině to neublíží. Tohle není důvod k přesazení. U Phalaenopsisů probíhá fotosyntéza i pomocí kořenů, proto často bývají v průhledných květináčích. můžeš si všimnout, že když je rostlina zalitá, jsou zelené. Když substrát vyschne, tak kořeny hodně zesvětlají a to je ten okamžik k dalšímu zalití. Dokud jsou zelené nezalévat, rostlina to nepotřebuje. Usychající kořeny, které koukají z květináče mají malou vzdušnou vlhkost, proto zasychají. Když dáš pod květináč misku s vodou a květináč podložíš třeba kaminky (květináč v žádném případě nesmí stát ve vodě !!!) trošku tím zvýšíš vzdušnou vlhkost a kořeny nebudou tak osychat.


čtv 13. lis 2008 23:32:37
Profil ICQ

Registrován: ned 09. lis 2008 19:00:45
Příspěvky: 19
Příspěvek Re: přezasování
diky moc


sob 15. lis 2008 9:45:34
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 25. bře 2009 11:18:28
Příspěvky: 698
Bydliště: Česká Lípa, Žizníkov
Příspěvek Re: přesazování - Phalaenopsis
Zamýšlím se nad tím, proč tak úzkostlivě chránit , aby se voda nedostala do paždí listů. Nějak moc tomu nevěnuji pozornost a orchijím se nic neděje. Vždyť když na ně v přírodě prší, tak co?¨Určitě by neměly být potopené, ale trocha vody jim nemůže ublížit. Rosím je, koupu je, sprchuju je ( to ale vzácně, když není zbytí) a fakt jsou v pohodě. Ň.


úte 31. bře 2009 3:12:25
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: přesazování - Phalaenopsis
Nino,
to varování není přehnané. Existují totiž minimálně 2 důvody proč chránit orchideje před vodou v paždí listů.
1) Průvan, chladný vzduch
2) Horko bez pohybu vzduchu
Oba tyto důvody bývají nezřídka příčinou vzniku a velmi rychlého rozvoje bakterióz či hnilob. Pak už se nestačíte divit, když Vám najednou zůstane v ruce srdíčko rostliny.
S přírodou sice máte pravdu v tom směru, že když naprší (a v tropech prší několikrát denně), tak voda v růžicích a paždích listů nějaký čas zůstane. Na druhou stranu ale nemůžeme naše pěstební podmínky srovnávat s přírodou, ve které je všechno vyvážené a dokonalé (déšť, slunce, teplota, vítr, vlhkost, mikroklima, substrát, mikroorganismy, mykorrhiza...). My se ji sice snažíme napodobit, ale nikdy se jí ani nepřiblížíme. Stačí pak odchylka od toho co rostliny ještě snesou a je zaděláno na velké problémy. Proto se při pěstování orchidejí snažíme vyvarovat rizikovému jednání, které za určitých okolností (které navíc v tomto případě nejsou nijak neobvyklé) může mít pro pěstované rostliny fatální důsledky.
Tak snad se mi podařilo vysvětlit důvod tzv. předběžné opatrnosti.
Hezký den
Pavel


úte 31. bře 2009 7:33:31
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 24. úno 2009 18:25:35
Příspěvky: 214
Bydliště: Opava
Příspěvek Re: přesazování - Phalaenopsis
Tak to máte Pavle 100% pravdu,že u nás je všechno jinak. Dřív jsem si také říkala,vždyť v přírodě na ně také prší, ale u nás to tak nefunguje. Všichni nemají takové štěstí jak Nina, to bychom ani nechodili na fóra pro rady.Tak vám Nino držím palce, ať se vám daří i nadále.


úte 31. bře 2009 17:57:25
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 25. bře 2009 11:18:28
Příspěvky: 698
Bydliště: Česká Lípa, Žizníkov
Příspěvek Re: přesazování - Phalaenopsis
Moc zdravím a, nechci vypadat jako nějaký "ras na kytky". Dost o ně pečuji, jen jsem chtěla říct, že když trocha vody zůstane, tak hned neuhynou. Jsem stále začátečník, i když nějakou tu zkušenost jsem získala :shock: Samozřejmě, že taky koukám, aby se květinky netopily, měly výměnu vzduchu, nepražilo na ně slunce, když je rosím, tak určitě ne rovnou do středu. Ale trochu vody z listů steče, zatím se nikdy nic nestalo a věřím, že nestane. Mám je moc ráda na to, abych jim vědomě ubližovala. Taky, Pavle, děkuji za vysvětlení. Fakt je, že ze začátku jsem byla velmi úzkostlivá při pečování. Ale časem jsem zjistila, že lze polevit, někdy jeden nezabrání poškození (třeba u phalaenopsis mi u dvou uhnily kořeny, ač je zásadně nepřelívám, netopím a stejně se tak stalo a už se nedaly zachránit), něco jsem zachránila, a dokonce pokvete. Myslím, že se orchijím u nás převážně daří. Přeji příjemné jarní dny, Ň.


čtv 02. dub 2009 13:55:58
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: přesazování - Phalaenopsis
Tak oni ten názor se srdíčkem všichni tak replikují, až se tomu divím.......jakoby to byla zásada č. jedna při jejich pěstování.
Phalaenopsisy, pokud jsou pěstované na parapetu v dostatečně hrubém substrátu, jsou většinou dost odolné a trocha vody co zatče do tzv středu vůbec nevadí. Pokud je někdo pěstuje ve stínu, tak jsou rostliny slabé a opakované nalévání vody samo "může" ale nemusí, zahnívání způsovit.
Zalévat se dá konývkou normálně tak, že střed obejdete, a pokud se do něj strefíte, není nutné dělat nějaká opatření. Kdyby náhodou přeci jen něco uhnilo, může si pěstitel obstarat další již kvetoucí phalaenopsis z Bau shopu, nebo počkat na novou růžici co vyroste z paždí listu zasaženého phalaenopsisu. Stoly s phalaenopsisy se u profi firem často zalévají shora...pomocí trysek a není probelm.
Karel.


pon 06. dub 2009 9:46:54
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron