Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 10:43:16



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 vanda hybridy 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: vanda hybridy
Karlos píše:
Ivča: Ty rostliny na zdi to bych neviděl jako dobrý nápad, připadaj mi přusušenější.. Vhodnější umístění je někde pod stromem, nebo pod stínovkou.
Ta zeď se může přehřívat a působit problémy. Rostliny budou vysušenější, než volně pod stromem. Máčení je venku zbytečné, stačí pocákat postřikovačem, nejlépe v intervalu 10 - 30 minut. Thaici používaj stínovky přibližně 50%.

Ona Ivča psala naopak že zeď chladí, protože je na sever. Je to v předchozí komunikaci. Mě spíše překvapilo že je má na sever kam nesvítí slunce. Připadají mi ale docela hezké tak nevím ale asi jim stačí nefiltrované světlo odražené oblohou. Tady v Praze mi kytky začaly růst až nyní kdy se ochladilo a možná by se jim severní poloha líbila více než rozpálený přístřešek na jih. Letos se to nějak otočilo. Po létu přichází jaro :lol:


pát 14. črc 2017 17:36:37
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: vanda hybridy
No stejně bych to viděl na zavěšení pod stromem. Zeď, i když na sever představuje spíše sušší podmínky. Leda by byla vlhká. Ty kytky na fotkách na zdi jsou docela seschlé.
Já moc na letnění vand nevěřím. Každý rok je jiné počasí a letost je třeba i v Praze docela chladno. V. coerulea s tím asi nebude mít problém, ale kříženci se sanderianou nejspíš jo. Vandy jsou takové ty tuhé, silné orchideje, které svůj vzhled mění spíše pomalu. To může vyvolávat mylný dojem, že jsou odolné a bezproblémové. Na fotkách vidíme kytky narostlé většinou někde v pěstírně, ale kdo má vandu mnoho let a každoročně se těší z květů? Vás pane Záruba nepodezírám, ale vím jak snadno se z těchto kytek mohou stát mrzáci. To už sem ale nikdo nenapíše:-)


ned 16. črc 2017 4:30:51
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: vanda hybridy
Já radši své dvě Vandy neletním :) . Mám je několik roků, ale u mne spíše přežívají. Nejsou středem mého zájmu i když uznávám že zejména kříženci jsou nádherní!
Do tohoto vlákna by měli psát ti, co s nimi mají více zkušeností!
Bohužel se snažím suplovat ty, kteří se v komunikaci na fóru omezují pouze na věty typu " kvete mi tohle" a své pěstitelské zkušenosti si nechávají pro sebe ač je mají. Bohužel tím snižují obsah fóra pouze na jakési ukázky toho co mi vykvetlo- což je škoda.


ned 16. črc 2017 7:16:14
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: vanda hybridy
Karlos píše:
No stejně bych to viděl na zavěšení pod stromem. Zeď, i když na sever představuje spíše sušší podmínky. Leda by byla vlhká. Ty kytky na fotkách na zdi jsou docela seschlé.
Já moc na letnění vand nevěřím. Každý rok je jiné počasí a letost je třeba i v Praze docela chladno. V. coerulea s tím asi nebude mít problém, ale kříženci se sanderianou nejspíš jo. Vandy jsou takové ty tuhé, silné orchideje, které svůj vzhled mění spíše pomalu. To může vyvolávat mylný dojem, že jsou odolné a bezproblémové. Na fotkách vidíme kytky narostlé většinou někde v pěstírně, ale kdo má vandu mnoho let a každoročně se těší z květů? Vás pane Záruba nepodezírám, ale vím jak snadno se z těchto kytek mohou stát mrzáci. To už sem ale nikdo nenapíše:-)


Tak nějak. Rizika s letněním u Vand jistě jsou. Letním je ale stále. Tedy to, co mi zbylo. Sanderianu a hybridy už nemám. Ty opravdu venku trpí nejvíc. Jsou roky různé. Někdy to jde, jindy je malér. Rozdíly v lokalitách v rámci republiky jsou taky značné. Asi k tomuto jednoznačné stanovisko není. Tricolora je odolná, Aerides taky. Je to dost loterie. Ale dá se. Jen sedět u předpovědi počasí, při větších výkyvech sklízet není moc praktické.


ned 16. črc 2017 20:27:56
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: vanda hybridy
Karlos píše:
No stejně bych to viděl na zavěšení pod stromem. Zeď, i když na sever představuje spíše sušší podmínky. Leda by byla vlhká. Ty kytky na fotkách na zdi jsou docela seschlé.
Já moc na letnění vand nevěřím. Každý rok je jiné počasí a letost je třeba i v Praze docela chladno. V. coerulea s tím asi nebude mít problém, ale kříženci se sanderianou nejspíš jo. Vandy jsou takové ty tuhé, silné orchideje, které svůj vzhled mění spíše pomalu. To může vyvolávat mylný dojem, že jsou odolné a bezproblémové. Na fotkách vidíme kytky narostlé většinou někde v pěstírně, ale kdo má vandu mnoho let a každoročně se těší z květů? Vás pane Záruba nepodezírám, ale vím jak snadno se z těchto kytek mohou stát mrzáci. To už sem ale nikdo nenapíše:-)

Karlosi, Vanda je velice přizpůsobivá. Jsou to vesměs teplomilné rostliny a přitom já je mám v chladnějším oddělení, kde v zimě je 12°C. Jde jen o to, aby se přizpůsobilo pěstování. Vanda moc nemá ráda rosení a to obzvláště ne v zimě. Mám mezi nimi i křížence filipínských Vand (Vandanthe) a mám je ve stejných podmínkách. Přitom krásně rostou i kvetou. Přes léto je sice nedávám ven ale defakto jsou jako venku, protože chladnější skleník má oddělávací okna a když jsou celé léto pryč, je to vlastně stejné, jako dříve zahradníky používané letnění takzvaný Japan. Nerosím je ani přes léto. Mám je v hrubých substrátech a prosperují velice dobře.


pon 17. črc 2017 3:22:43
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: vanda hybridy
Míra píše:
Karlos píše:
No stejně bych to viděl na zavěšení pod stromem. Zeď, i když na sever představuje spíše sušší podmínky. Leda by byla vlhká. Ty kytky na fotkách na zdi jsou docela seschlé.
Já moc na letnění vand nevěřím. Každý rok je jiné počasí a letost je třeba i v Praze docela chladno. V. coerulea s tím asi nebude mít problém, ale kříženci se sanderianou nejspíš jo. Vandy jsou takové ty tuhé, silné orchideje, které svůj vzhled mění spíše pomalu. To může vyvolávat mylný dojem, že jsou odolné a bezproblémové. Na fotkách vidíme kytky narostlé většinou někde v pěstírně, ale kdo má vandu mnoho let a každoročně se těší z květů? Vás pane Záruba nepodezírám, ale vím jak snadno se z těchto kytek mohou stát mrzáci. To už sem ale nikdo nenapíše:-)

Karlosi, Vanda je velice přizpůsobivá. Jsou to vesměs teplomilné rostliny a přitom já je mám v chladnějším oddělení, kde v zimě je 12°C. Jde jen o to, aby se přizpůsobilo pěstování. Vanda moc nemá ráda rosení a to obzvláště ne v zimě. Mám mezi nimi i křížence filipínských Vand (Vandanthe) a mám je ve stejných podmínkách. Přitom krásně rostou i kvetou. Přes léto je sice nedávám ven ale defakto jsou jako venku, protože chladnější skleník má oddělávací okna a když jsou celé léto pryč, je to vlastně stejné, jako dříve zahradníky používané letnění takzvaný Japan. Nerosím je ani přes léto. Mám je v hrubých substrátech a prosperují velice dobře.

Možná v tom substrátu to takhle funguje, ale s volnými kořeny to nejde. Rosím denně kořeny, listy i květy a to v uzavřeném prostoru. Ve vegetaci jim to nevadí, v zimě ano. Záleží tedy hodně na způsobu pěstování i na druzích. V zimě je mám ale tepleji. Vybral jsem si pouze dva nejhezčí křížence a ty si udržuji, jinak dávám přednost jiným rodům :cry: .


pon 17. črc 2017 5:00:32
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: vanda hybridy
Ono to funguje i bez substrátu. Vanda suavis byla už přes dva metry a ohýbala se o horní sklo ale cca metr od vrcholu vyrazila dva kořeny, takže jsem tem metr vrcholu uřízl. Každý týden jsem ji jen těmi kořeny namočil na cca půl hodiny a nerosil. Musel jsem vylomit rašící tři květné výhony, protože jen se dvěma kořeny byť cca 1cm tlustými se zdála slabá. Takto jsem ji měl na drátě pověšenou měsíc, než dorazil zájemce. Když jsem mu Vandu předával, tak jsme zjistili, že razí další květný stvol. Stávající zbytek Vandy u řezu vyrazil tři rostliny, takže vrchol je teď trojitý u květináče má další malou rostlinu, která pouští kořeny a budu ji muset oddělit. V každém případě při rosení na list trpívá flekatěním listů.


pon 17. črc 2017 5:46:01
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: vanda hybridy
Příloha:
P1250133a.jpg
P1250133a.jpg [ 81.58 KiB | Zobrazeno 3619 krát ]
Příloha:
P1240558a.jpg
P1240558a.jpg [ 119.07 KiB | Zobrazeno 3619 krát ]
Asi byla hodně dobře živená že měla hodně zásobních látek a tak jí to nějakou dobu stačilo. Já jsem zkoušel kdysi pouze jednou týdně namáčet s volnými kořeny a všechno uschlo. Kořeny rosím ve vegetaci denně a za tepla i 2x denně. Jednou týdně namáčím na hodinu ještě k tomu. Ta modrá ale vytváří jen málo kořenů a má obrovské květy které si drží měsíce. Nové kořeny rostou pouze po odkvětu a to až když se vzpamatuje což jí trvá asi měsíc. Takže tak od konce července do podzimu. Myslím, že se křížitelům sice podařila nádherná bohatě kvetoucí rostlina, která je ale dlouhodobě životaschopná pouze v optimálních podmínkách. Bohužel zrovna tahle mě očarovala :) Příští rok ji nechám ale kvést pouze nějakou dobu a pak květenství ustřihnu a dám do vázy jako to dělá Haki s některýma střevícema. Co se dá dělat, když některé rostliny nemají rozum :)
Nyní jsem si k těm modrým koupil ještě jednu takovou nádheru. Má stejný charakter kresby a svítivou doslova reflexní barvu. Prostě mne dostala. Tu palmovou zkusím asi pěstovat v květináči.


pon 17. črc 2017 15:36:33
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: vanda hybridy
Míra: nemyslím že voda na list je škodlivá vždy. Je normální je zalévat i přes list. V pěstírnách se běžně sprchují a neflekatí. Jde o to jakou vodou, jaké teploty, kdy a za jakého počasí, či ročního období a také jak rychle kytka osychá. Umíte si pohlídat zálivku, tak Vám vandy nejspíš nezahnijí v chladnějším prostředí. Jinak skleník otevřený ze strany jistě není srovnatelný s venkem. Copak jej máte otevřený, i když v létě teploty jdou k 5 stupňům?


pon 17. črc 2017 15:42:17
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: vanda hybridy
Myslím že by se nemělo rosit pod 20°.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 17. črc 2017 16:54:41
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: