Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 23:19:23



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Filipínské phalaenopsisy všeobecně 
Autor Zpráva

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Filipínské phalaenopsisy všeobecně
Dobrý den, prosím o radu. Dosud jsem měla phaly jen hybridy, chtěla bych to zkusit i s botanickými, a moc toužím po těch s mramorovými listy - schilleriana, stuartiana, philippinensis, lindeni.
Vím, že některé z nich tu mají vlastní vlákno, projela jsem i vyhledávání, ale nikde jsem nenašla taknějak srovnání.

Se kterou z nich by bylo vhodné začít?

Budu ráda za veškeré postřehy a srovnání, určitě to ocení i případní další pěstitelé, kteří by s těmito nádhernými rostlinami chtěli začít :-)

_________________
Martina


sob 21. lis 2015 22:28:03
Profil

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Filipínské phalaenopsisy všeobecně
Mám jich pár ve vitríně, vyvázaných na kůře, topolové. Vážu punčochou srdíčkem dolů nebo do strany, skoro na holo a rosím děšťovkou, občas trochu Wuxalu nebo teď na podzim Kristalon plod a květ. Pouštím po rosení ventilátorek z počítače. Prostě si tam tak trochu rostou. Letos vykvetl jeden a jeden zase chcípnul, kořeny měl perfektní a zklihovatěly listy. Přičítám to tomu, že zpočátku podzimu, kdy se ještě ve skleníku netopilo, se náhle ochladilo a topný kabel neutáhl 18 stupňů. Bylo tam 14. Ostatní to přežily. Nemám na ně žádnou fintu. Dva, co byly pro vitrínu už moc velké, jsem dala manželovi do skleníku, kde je větší pohyb vzduchu a u jednoho se na novém listě udělaly žluté proužky, skoro myslím viroza. A ten druhý zbujel a pokvete. Celé léto se tam při zvýšení teploty otvíraly ventilačky, takže čerstvý vzduch. Nebo manželovy zelené ruce. :mrgreen:


ned 22. lis 2015 7:21:08
Profil

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Filipínské phalaenopsisy všeobecně
Několik botanických phalů nabízí ing. Jan Zima, např. javanica, amabilis a další, a také pafíky a droboučká cymbidia. Nezdařilo se mi sem nabídku vpravit. Mohu poslat na mail. :P


ned 22. lis 2015 9:51:36
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Filipínské phalaenopsisy všeobecně
Moony píše:
Dobrý den, prosím o radu. Dosud jsem měla phaly jen hybridy, chtěla bych to zkusit i s botanickými, a moc toužím po těch s mramorovými listy - schilleriana, stuartiana, philippinensis, lindeni.
Vím, že některé z nich tu mají vlastní vlákno, projela jsem i vyhledávání, ale nikde jsem nenašla taknějak srovnání.

Se kterou z nich by bylo vhodné začít?

Budu ráda za veškeré postřehy a srovnání, určitě to ocení i případní další pěstitelé, kteří by s těmito nádhernými rostlinami chtěli začít :-)

Stuartiana je považován za nejchoulostivější a prý méně kvete. Květy schilleriana jsou méně trvanlivé.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 22. lis 2015 10:02:04
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Filipínské phalaenopsisy všeobecně
Za sebe můžu říct, že jsou to prostě phalaenopsisy a svými nároky se od hybridů příliš neliší, takže je celkem jedno který zvolíte. Schilleriana je velmi atraktivní a květy i lehce voní. Osobně mám rád P. sanderiana, který kvete v létě. Sice nemá mravorovaný list, ale celkový vzhled a květy to vynahrazují. Připomíná původní růžové hybridy, ale je to přeci jen botanika, i když údajně přírodní hybrid schilleriana x aphrodite. Obecně platí to co u hybridů, nepřelévat, hrubý substrát bez mechu a jemných složek. Vitríny jsou zbytečné, skvěle rostou při teplotách moderních bytů, zvláštní vlhkost nepotřebují. Stínění je samozřejmostí, přímý sluneční svit a přehřívání listů škodí, ale pevnější a zdravější jsou v dostatečně světlých prostorách. Obecně se dají i navazovat, hlavně lindenii se mi v tomto jeví ideální, ale pro tyto účely se hodí pouze větší pláty kůry, protože rostliny potřebují dostatečnou plochu pro růst kořenů. Ty se v tomto případě neuvěřitelně rozrůstají a někdy bývá listová plocha poměrně dost redukovaná, s tím že kořeny zastupují její funkci. V přírodě mohou být kořeny větších druhů i několikametrové a nevyhledávají zamechované větve, z čehož lze odvodit potřebu rychlého osychání. Z praktického důvdu bych do bytu doporučit určitě květináč.
https://www.flickr.com/photos/66907012@N03/6188691918
https://www.flickr.com/photos/likas_hal ... 146464233/
http://3.bp.blogspot.com/-SYLgNbAlVi4/U ... 150113.jpg


ned 22. lis 2015 10:57:04
Profil ICQ

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Filipínské phalaenopsisy všeobecně
Za sebe můžu mluvit o schilleriana, stuartiana a o jejich vzájemném hybridu. Phal. schilleriana mi kvete i jako malá rostlinka, stuartiana mi ještě nekvetla a ten hybrid je velmi ochotně kvetoucí. Pěstuju je jako běžné phaly, v kůře a zálivka až po vyschnutí. Nedělají problémy. Letos se ke kvetení teprve chystají, pro ilustraci dávám starší obrázky. Rozhodně stojí za to, obě jsou krásné
Phal. schilleriana Obrázek
Phal. Philadelphia Obrázek


ned 22. lis 2015 11:35:30
Profil

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Filipínské phalaenopsisy všeobecně
Znamenité. :P


ned 22. lis 2015 16:24:12
Profil

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Re: Filipínské phalaenopsisy všeobecně
Moc všem děkuju za Vaše postřehy a rady!

lipo - jak už jsem psla, moc bych si přála pro začátek hlavně ty "strakaté" phalaenopsy, pokud je má p. Zima také, uvítám kontakt

Paphio - děkuju, přesně takové postřehy potřebuju

Karlos - výborně sepsáno, pro mne moc poučné, děkuju

Zdenka - děkuju, jsou obě nádherné. Můžu se zeptat odkud máte tu Philadelphii?

_________________
Martina


ned 22. lis 2015 20:38:08
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Filipínské phalaenopsisy všeobecně
Já ji kdysi koupila přímo od pěstitele, ale občas se objeví v nabídce. Měla jsem dokonce dva, ale jeden jsem už vyměnila :-) Kdyby náhodou udělal keiku, budu na tebe myslet. Ale zatím nic....


ned 22. lis 2015 21:02:15
Profil

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Re: Filipínské phalaenopsisy všeobecně
Zdenka píše:
Já ji kdysi koupila přímo od pěstitele, ale občas se objeví v nabídce. Měla jsem dokonce dva, ale jeden jsem už vyměnila :-) Kdyby náhodou udělal keiku, budu na tebe myslet. Ale zatím nic....


Moc děkuji Zdenko, budu (si) držet palce, a třeba už pak i budu mít něco na výměnu :)

_________________
Martina


ned 22. lis 2015 21:37:00
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: