Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je stř 24. dub 2024 19:55:56



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 Phalaenopsis - co s velkými rostlinami 
Autor Zpráva

Registrován: ned 07. srp 2011 18:07:53
Příspěvky: 2
Příspěvek Phalaenopsis - co s velkými rostlinami
Dobrý den, prosím o radu: mám tři phalaenopsy (jeden přes 10 let, další méně, darované z běžného květinářství) a všem se daří výborně. Háček je v tom, že mám už kořenů plné květináče, lezou z vnitřních plastových květináčů spodními otvory ven a dále nahoru až z těch vnějších květináčů. Uvažuju, co s nimi, nejlépe přesadit do většího, ale větší květináče se mi na úzký parapet nevlezou, snad jen vyšší, ale vzhledem k šíři listů je riziko, že nebudou stabilní. Ostříhat kořeny je mi líto, až na bujnost není důvod. Máte, prosím, nějaký nápad? Jinak díky za fórum - na základě pročítání příspěvků jsem našla pro mé phalaenopsy nejlepší podmínky - kousky borové kůry jako substrát, namočení co týden až dva ve vodě zbylé po odkalení akvária a každodenní mírné rosení. Jsou na východním okně v paneláku, jedna teď odkvetla a měla na 5 stvolech na 40 květů. Ta nejstarší kvete méně často, ale velikými květy. Třetí mám tak půl roku, dostala jsem ji v plesnivějící půdě, začernalé kořeny, ale měla zdravé jádro a vzpamatovala se, nyní vyhání další květní stvol. Líbilo by se mi, kdyby na nich vyrostly i keiki, lze toho vůbec u těchto "komerčních" rostlin v panelákovém prostředí, bez možnosti např. změny teploty apod. docílit? Díky za rady!


ned 07. srp 2011 21:01:12
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Phalaenopsis - co s velkými rostlinami
Tyhle letité rostliny už jistě vytvořily kmínek. Můžete ho zkrátit, aby na rostlině zůstal přiměřený počet kořenů a zasadit do odpovídajícího květináče. Pokud je rostlina v dobré kondici, měla by takový zásah bez problémů zvládnout.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


ned 07. srp 2011 21:24:03
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Phalaenopsis - co s velkými rostlinami
Tvorba keiki u hybridů phalaenopsis je nevyzpytatelná. Některé je tvoří, některé ne. Jsou i takové pokusy s odkvetlými stonky, které se odstřihnou a dají se do vody, někdy vykvetou, někdy udělají keiki a někdy neudělají vůbec nic. Někde se tu probíraly možnosti, zkuste hledat v sekci týkající se množení. Snad existuje i nějaká keiki - pasta, která má jejich tvorbu podpořit, ale nejsem si jistá, jestli je u nás k sehnání.


ned 07. srp 2011 22:35:10
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Phalaenopsis - co s velkými rostlinami
http://www.orchideenvermehrung.at/english/index.htm Tady je jeden zajímavý odkaz - viz NODE CULTURE.


ned 07. srp 2011 22:40:04
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 22. úno 2009 18:24:32
Příspěvky: 308
Bydliště: Holice, Pardubicko
Příspěvek Re: Phalaenopsis - co s velkými rostlinami
Ahoj,to ja mam s falikama s pis opacne problemy-listy mi odchazeji-je to takovy kolobeh.Zacnou gumovatet,jsou divne,flekate a sesychaji,tak se krouhnou-jako vzdy vodni rezim.Loni byl falik presazeny.Koreny uvnitr dobry,venku ne.Po case opak-uvnitr naprd,vzdusne super..Pak je rostlina nejakou dobu pekna,pak to zacne zase.Jeden maly falik mi misto vyhonu udelal prave keiku.Tady foto ze dneska.Ale ty letite faliky-jezdim kolek jednoho bytu.kde ma pani v okne mega falenak-spousta listu a rozrostle stvoly stare a nove-jak vetve a strom.


Přílohy:
pidi falik s keicickou.JPG
pidi falik s keicickou.JPG [ 150.67 KiB | Zobrazeno 7081 krát ]
pon 08. srp 2011 10:26:17
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 17. lis 2010 21:38:38
Příspěvky: 785
Příspěvek Re: Phalaenopsis - co s velkými rostlinami
Zdenka píše:
Tvorba keiki u hybridů phalaenopsis je nevyzpytatelná. Některé je tvoří, některé ne. Jsou i takové pokusy s odkvetlými stonky, které se odstřihnou a dají se do vody, někdy vykvetou, někdy udělají keiki a někdy neudělají vůbec nic. Někde se tu probíraly možnosti, zkuste hledat v sekci týkající se množení. Snad existuje i nějaká keiki - pasta, která má jejich tvorbu podpořit, ale nejsem si jistá, jestli je u nás k sehnání.

já jsem to jen tak ze srandy zkusila...z jednoho výhonu pokvete a na druhým se dělá keika.... :P

_________________
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/


pon 08. srp 2011 14:56:41
Profil

Registrován: ned 07. srp 2011 18:07:53
Příspěvky: 2
Příspěvek Re: Phalaenopsis - co s velkými rostlinami
Ahoj, děkuji za rady. Nejjednodušší bude tedy zkrátit rostliny zespoda, ale nechám to raději na jaro, s přesazením do nového substrátu. Nápady využít květní stvoly k rozmnožení jsou zajímavé a zkusím si zaexperimentovat. Květních stvolů zůstalo několik odkvetlých, stále zelených.
A představte si, co se mi stalo - vy orchidejáři mě pochopíte: mám dva roky starou Miltonii, nijak zvlášť u mne neprosperuje, přesto loni vyhnala květní stvol. Piplala jsem ho, opečovávala, těšila se na květy, až moje tehdy 4měsíční dcera za něj jednou chňapla a bylo květům konec :( :( Letos opět Miltonia vyhnala dva stvoly, a historie se opakuje - holčička už vyleze na židli a bohužel další stvol je pryč. :( :( Ten zbývající, bohužel slabší, musím ochránit za každou cenu. Hezký den vám všem!


úte 16. srp 2011 12:05:53
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 29. říj 2011 9:56:18
Příspěvky: 3
Příspěvek Re: Phalaenopsis - co s velkými rostlinami
Prosím o radu, jak řízkovat phalenopsis. Mám několik starých exemplářů, které sice ještě pořád vyhánějí květní stvoly, ale s listy jsou na tom poněkud bledě :( . Ráda bych získala dceřinné rostlinky. U dvou rostlin se mi nově vytvořily keiki, tak snad časem budou "náhradní" rostliny. Za rady všem děkuji.


sob 29. říj 2011 10:08:39
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Phalaenopsis - co s velkými rostlinami
Někde to tu bylo, dávají se květní stvoly do vázičky, které posléze vyženou keiky. Je to asi běh na dlouhou trať, ale docela to funguje. Pak jedině staré rostliny zakraťte, tak aby měly dostatek kořenů, ale starý pahýl byl odstraněn.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


sob 29. říj 2011 10:32:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 20. lis 2009 15:44:42
Příspěvky: 725
Příspěvek Re: Phalaenopsis - co s velkými rostlinami
Takhle vypadá v reálu pokus, o kterém píše olaw. Odkvetlé stvoly do skleničky a do vlhka, po vytvoření keiky do rašeliníku ;) Nevím jestli to má nějakou cenu, ale jako pokus dobrý :P


Přílohy:
PA283870.JPG
PA283870.JPG [ 90.45 KiB | Zobrazeno 6668 krát ]
sob 29. říj 2011 11:28:55
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: