Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 22. zář 2024 20:40:52



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 814 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 ... 82  Další
 Vanda 
Autor Zpráva

Registrován: sob 20. lis 2010 13:23:03
Příspěvky: 123
Bydliště: Severní Morava
Příspěvek Re: Vanda
Zdenka píše:
Kokochipsy musíš odsolit - proprat v horké vodě. Projdi sekci substráty.


jojo, něco jsem si už o tom přečetla ;) Ale díky za připomenutí. :)

_________________
http://www.striga.webgarden.cz/


čtv 30. pro 2010 8:25:23
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 20. lis 2010 13:23:03
Příspěvky: 123
Bydliště: Severní Morava
Příspěvek Re: Vanda
EvaJ píše:
možná by bylo lepší koupit piniovou kůru. Pro katleje se mi osvědčila víc než kokočipsy. A na dno dobrou drenáž, třeba polystyren nebo keramzit.


Tak já ty cocochipsy nechám pro phaly a s cattleyemi nebudu raději moc experimentovat. Díky :)

_________________
http://www.striga.webgarden.cz/


čtv 30. pro 2010 8:26:57
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: Vanda
Ahoj, jsem začátečník, možná "pokročilejší" začátečník díky těmto stránkám, za které jsem opravdu vděčná, protože jsem tu našla spoustu rad, vychytávek a odpovědí. A protože jsem se pustila neohroženě i do vand, potřebovala bych odpověď na otázku, jak poznám ascocendu od vandy? délkou nebo šířkou listů? podle velikosti květů? podle velikosti (mohutnosti nebo výšky) rostliny? je nějak výrazně důležité pro péči o tu rostlinu rozlišit jestli mi tu visí vanda nebo ascocenda? A jestli se ještě můžu zeptat: mám jednu vandu v zoufalém stavu (už zakoupená v zoufalém stavu, který se neustále zhoršuje), má pouze dva trochu živé kořeny-všechny ostatní uhnily, opadávají jí listy odspodu, je ve skleněné váze, zbylo jí 5 párů listů a z toho jeden pár půjde určitě ještě dolů...je vůbec ještě nějaká možnost záchrany? Nerada bych o ní přišla, ale ani netuším co s ní v tomhle stavu udělat, aby měla nějakou šanci přežít. Děkujůůůů Apolenka


stř 05. led 2011 3:53:33
Profil

Registrován: sob 20. úno 2010 1:33:23
Příspěvky: 746
Bydliště: Mělník
Příspěvek Re: Vanda
Podle mých zkušeností a toho, co mi tady druzí poradili, bych to shrnula asi tak, že ascocendy mívají listy užší a tužší, než vandy. Někdy se ledacos pozná i podle květů. Ale taky můžeš mít i jiný hybrid, např. já jsem takhle ve výprodeji přišla k (asi) vascostylis. Zkus si najít nějaký web s fotkami, ať si uděláš obrázek. Pokud jde o podmínky, záleží na konkrétních rodičích, které asi u bezejmenné kytky budeš těžko zjišťovat. Ale v zásadě maximum světla (aspoň teď v zimě) a teplotu zkoušet. Přečti si, co tu kdo napsal, něco tam najdeš. A jestli je nemocná, dej fotku, bez té ti nikdo nic moc neporadí.


stř 05. led 2011 4:15:35
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Vanda
Buďte vítána Apolenko ;)
Nejprve bych si dovolil jen malé upřesnění. Ascocenda je mezirodový hybrid mezi rody Vanda a Ascocentrum. Rozdíly mezi Vandou a Ascocendou tedy budou vyplývat z toho co do křížení přineslo právě Ascocentrum. Většinou je to hustější hrozen květů s úzkým nevýrazným pyskem. Rozlišení však nemusí být nijak snadné, neboť záleží nakolik se Ascocentrum v křížení projevilo.
Co se záchrany týče, nemohu moc radit, neboť mám jen jedinou zkušenost s Vandou tricolor. Dostala se ke mně nebohá rostlina s poškozenými kořeny i listy. Lámal jsem nad ní hůl a od počátku hledal někoho, kdo by se jí s chutí ujal. Než se mi to podařilo, opadaly cca 3/4 všech listů, ale také začaly rašit 2 nové kořínky. Pak změnila majitele a od té doby jsem o ní neslyšel. Dneska bych tedy postupoval stejně jako tehdy, tj. každý den namočit rostlinu na chvíli do dešťové vody a pak pověsit volně do prostoru na světlé místo.
Hezký den
Pavel


stř 05. led 2011 8:51:13
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: Vanda
Děkuju za uvítání mezi vámi :)

to Gabča: ona není nemocná, ona je týraná a možná už utýraná k nevyhnutelné záhubě. Celičký tyhle stránky mám přečtený, denně sleduju co je zde v kterékoliv sekci nového a našla jsem jedinou "vandí skoromrtvolu", kde vše dobře dopadlo, ale ta měla "spoustu" kořenů, proti tý mý. Fotku sem snad ani dávat nebudu, protože by jste brečeli :?

to Pavel: budu se řídit tvými zkušenostmi, protože přibližně tím směrem táhly mé úvahy taky. Jen jsem netušila, jestli pro takhle těžce zkoušenýho jedince vandy není nějaká vychytávka jako třeba pro ostatní marody igeliťák s rašeliníkem. Takže už je po "pití" a visí. Co se týká toho rozlišování, moc jste mi tedy nepomohli, protože co jsem obhlídla po přečtení odpovědí mou devítičlenou vandí skupinku, co kus, to originál, aspoň podle listů, jejich sevření, šíře, délky,barvy, ale jsou u nich patrný tři základní "formy", což je mi právě divný a tak jsem se chtěla dozvědět jestli i to nejsou ta poznávací znamení krom květů.
Děkuju moc za odpovědi a doufám, že nebudu moc pokoušet vaší trpělivost ještě s otázkou: kam můžu napsat že jsem zakoupila tři vandy - 2x bílou a 1x modrou, kdyby o ně měl někdo zájem nebo je chtěl za něco vyměnit.....

Editace: omlouvám se, ano, měla jsem to dát do inzerce, teď už to tam přesunovat nebudu, bílé už mají svoje "doma" o modrou se možná někdo ještě přihlásí. Apolenka


Naposledy upravil apolenka dne stř 05. led 2011 20:42:43, celkově upraveno 1



stř 05. led 2011 16:52:18
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Vanda
Co do sekce "inzerce"?

apolenka píše:
Děkuju za uvítání mezi vámi :)


Děkuju moc za odpovědi a doufám, že nebudu moc pokoušet vaší trpělivost ještě s otázkou: kam můžu napsat že jsem zakoupila tři vandy - 2x bílou a 1x modrou, kdyby o ně měl někdo zájem nebo je chtěl za něco vyměnit. Nejsem cvok, teda asi jsem, ale prodavačka v OBI mi bezelstně sdělila, že ty nebožáky vyhazujou po odkvětu a vyčerpání cca týdne ve slevovém regále!!!, já tam mazala pro oranžový, který mi ale už stihli vyhodit :evil: . Takže jsem pobrala všechny tři, kus za 170 kaček, jakože je zachránit :roll: , vypadají zdravě, i kořeny jsou v rámci možností OBI vpořádku. Takže kdo touží po vandě, jsou u mě a já toužím jen po tom, aby mě můj mangel-angel nevyhodil i s mýma cca 50ti láskama, nevěřím tomu, že by si týhle "skupiny" (přibrala jsem samo ještě další dvě minicymba) nevšimnul. Ještě jednou děkuju Apolenka


stř 05. led 2011 16:56:34
Profil ICQ

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2926
Příspěvek Re: Vanda
Vandy pěstuji ve velice hrubých kůrových substrátech s malým podílem rašeliny. V zimním období jsou v temperovaném skleníku, kde noční teploty poklesnou i k 13°C. Zálivka přes léto opatrná 1x týdně v zimě za dva až tři týdny a opět velice opatrná. Nesnášejí rosení a obzvláště vlhkost na list přes zimu, kdy se potom tvoří černé skvrny. Po celý rok mají rády hodně světla. Přesazuji jedenkrát za 4-5 let. Jakmile vyrazí nový kořen a dosahuje délky okolo 5-6cm, většinou začne směrovat do substrátu ale pokud ne, jemně ho přitáhnu roubovací páskou a postupně přitahuji až do substrátu vroste. Mezi pro mně nejkrásnější Vandy patří např. V.coerulea a sanderiana. Sanderiana je mnohdy uváděna jako Euanthe. Kříženci Filipínských Vand mají vlastní pojmenování Vandanthe. Tito kříženci se vyznačují oblejšími listy a vysokým nárokem na světlo obdobně jako Vanda teres (dnes Papilionanthe) Květy jsou hodně pravidelné a zakulacené. Pěstuji stejně ale co nejblíže ke sklu a na plném slunci po celý rok.


Přílohy:
Vanda coerulea.jpg
Vanda coerulea.jpg [ 78.2 KiB | Zobrazeno 3624 krát ]
V.coerulea.jpg
V.coerulea.jpg [ 102.96 KiB | Zobrazeno 3624 krát ]
Vandanthe Patricia Low.jpg
Vandanthe Patricia Low.jpg [ 90.47 KiB | Zobrazeno 3623 krát ]
Vandanthe. Patricia Low.jpg
Vandanthe. Patricia Low.jpg [ 102.05 KiB | Zobrazeno 3622 krát ]


Naposledy upravil Míra dne stř 05. led 2011 19:37:35, celkově upraveno 1

stř 05. led 2011 18:33:03
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7496
Příspěvek Re: Vanda
Míra píše:
Vandy pěstuji ve velice hrubých kůrových substrátech s malým podílem rašeliny. V zimním období jsou v temperovaném skleníku, kde noční teploty poklesnou i k 13°C. Zálivka přes léto opatrná 1x týdně v zimě za dva až tři týdny a opět velice opatrná. Nesnášejí rosení a obzvláště vlhkost na list přes zimu, kdy se potom tvoří černé skvrny. Po celý rok mají rády hodně světla. Přesazuji jedenkrát za 4-5 let. Jakmile vyrazí nový kořen a dosahuje délky okolo 5-6cm, většinou začne směrovat do substrátu ale pokud ne, jemně ho přitáhnu roubovací páskou a postupně přitahuji až do substrátu vroste. Mezi pro mně nejkrásnější Vandy patří např. V.coerulea a sanderiana. Sanderiana je mnohdy uváděna jako Euanthe. Kříženci Filipínských Vand mají vlastní pojmenování Vandanthe. Tito kříženci se vyznačují oblejšími listy a vysokým nárokem na světlo obdobně jako Vanda teres (dnes Papilionanthe) Květy jsou hodně pravidelné a zakulacené. Pěstuji stejně ale co nejblíže ke sklu a na plném slunci po celý rok.

Míro a jaké používáš nádoby? Můžeš dát fotku celé rostliny i s nádobou?


stř 05. led 2011 18:40:56
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2926
Příspěvek Re: Vanda
Naprosto normální květináče. Ještě jsem zapomněl, že na dno do 1/4 výšky dávám hrubě polámaný polystiren jako drenáž.


Přílohy:
kořeny.jpg
kořeny.jpg [ 92.79 KiB | Zobrazeno 3615 krát ]
kořeny a květináč.jpg
kořeny a květináč.jpg [ 92.21 KiB | Zobrazeno 3615 krát ]
další.jpg
další.jpg [ 82.45 KiB | Zobrazeno 3615 krát ]
drenáž z polystirenu.jpg
drenáž z polystirenu.jpg [ 64.54 KiB | Zobrazeno 3615 krát ]
stř 05. led 2011 19:33:47
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 814 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 ... 82  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: