Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 10:34:38



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Péče o poškozená Dendrobia 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Péče o poškozená Dendrobia
Dobrý podvečer všem ve fóru.
V červnu 2010 jsem si koupil na výstavě v Chotči 5 druhů dendrobií - D.parishii, D.keithii, D.lindleyi (dříve D.aggregatum), D.unicum, a D.findlayanum.
Proč se ale o tom zmiňuji. Nerad bych, aby mé následující řádky vyzněly nějak hanlivě vůči Pánům Lukscheiterovým, protože vše dendrobíčka jsem si pořídil s vědomím o jejich neutěšeném stavu . Prostě byla jen smůla v tom, že během celé červnové výstavy v Chotči pršelo a orchideje byly delší dobu promočené, bylo poměrně chladno a to vykonalo své. Většina nakoupených druhů byla s poškozenými kořeny.
První dva druhy to v mé péči rozchodily , jak D.parishii tak D.keithii vyrazily nové kořínky a zrovna tak i nové pahlízky.
D.keithii je drobného vzrůstu a vyžaduje celoročně víceméně teplo a vlhko,nemám s ním problém.....více viz ( http://www.orchidspecies.com/denkeithii.htm )
D.parishii je asi všem známo, a tudíž netřeba jej představovat. U tohoto druhu mám jen tuto obavu, že obě nově narostlé pahlízky (3a 5 cm délky) již tuto sezónu nedorostou do dospělé velikosti. Naštěstí má ještě pět starých pahlíz, ikdyž z těch již asi nevykvete.

Ostatní tři druhy však byly opravdu totálně bez kořenů, nebo byly kořeny uhnilé, včetně bází některých starších pahlíz.
D.lindleyi prorostlo svými četnými pahlízkami i přes mezery epifytního košíčku, ale celý trs byl bez kořenů. Během dvouhodinové operace se mi podařilo bez poranění rostliny vyprostit jej z jeho klícky. Od té doby podnes mi opadlo asi 5 listů z celkového počtu asi 20-ti pahlíz, jde o skutečně mocný trs a propletenec pahlíz. Další dvě nové pahlízky včetně nových kořínků mi ale během posledního měsíce narostly.
D.unicum na tom bylo obdobně jako D. findlayanum, prosté kořínků ale minimálně dvě z pěti pahlíz vypadají životaschopně a pouští nové kořínky. Ostatní zkouším v rašelíníku doma v teple zakořenit.
D. findlayanum mimo to, že bylo bez kořenů, tak mělo nahnilé i báze některých starších lodyh.....jediným plusem v době nákupu bylo, jeho 7 vyrašených keiek (nevím, zda to skloňuji dobře?). Některé jsem oddělil, a pokouším se je zakořenit samostatně. Ostatní zbylé staré pahlízy jsem namontoval a mám je prozatím venku na čerstvém vzduchu, po kořínkách však není ani vidu. Napadlo mne rozřezat zdravý zbytek pahlíz na řízky ale k tomu jsem se zatím neodhodlal. Jinak keiky na těchto torzech pahlíz rostou spokojeně, přirůstají jim jak listy, tak kořínky.

Má otázka zní, dělám něco špatně, či , co bych dle Vašeho názoru mohl udělat lépe?

Ještě musím dodat, že vše životaschopné pahlízky jsem samostatně namontoval na kusy kůry ( ty co se mají k světu) a mám je prozatím pověšeny na zastíněném balkóně, rosím pouze ráno a to obden a dle teploty. Pahlízky těch rostlin (D.unicum,D.lindleyi,D.Findlayanum) co zakořeňuji mám pochopitelně doma, v jižně orientované nevytápěné ložnici, a nakládám s nimi jako se zdravými rostlinami v době vegetace.

Děkuji za všechny vaše případné postřehy, rady či kritiky.


Přílohy:
Poznámka: D.Findlayanum s keikami.jpg
D.Findlayanum s keikami.jpg
D.Findlayanum s keikami.jpg [ 63.45 KiB | Zobrazeno 5421 krát ]
Poznámka: D.keithii.jpg
D.keithii.jpg
D.keithii.jpg [ 57.51 KiB | Zobrazeno 5416 krát ]
Poznámka: D.lindleyi.jpg
D.lindleyi.jpg
D.lindleyi.jpg [ 101.14 KiB | Zobrazeno 5426 krát ]
Poznámka: D.parishii.jpg
D.parishii.jpg
D.parishii.jpg [ 64.9 KiB | Zobrazeno 5400 krát ]
Poznámka: D.unicum.jpg
D.unicum.jpg
D.unicum.jpg [ 87.67 KiB | Zobrazeno 5413 krát ]
čtv 02. zář 2010 17:49:04
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Péče o poškozená Dendrobia
Ještě jedno foto nesouvisející s tématem.....menší montáž jihoamerických epifytů inspirovaná jednou kolekcí ing.Zdeňka Ježka.


Přílohy:
Jihoamerická kolekce.jpg
Jihoamerická kolekce.jpg [ 101.69 KiB | Zobrazeno 5446 krát ]
čtv 02. zář 2010 17:53:01
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Péče o poškozená Dendrobia
Romčo, já bych to neviděla tak dramticky. Rostliny pouští nové kořeny a pahlízy, takže na to jdeš správně. Možná u findlayanum byla chyba u zálivky, proto místo poupat nasadila keiki. Nezapomeň, že některé druhy jsou opadavé a staré pahlízy také časem seschnou (lindleyi). Zrovna tahle fotka není až tak dobrá, zdají se mi na listech nějaké fleky. Jen pozor na teploty, kromě unicum, by se jim to mohlo přestat líbit - v noci je už zima.


čtv 02. zář 2010 20:19:57
Profil ICQ

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Péče o poškozená Dendrobia
Mám stejné zkušenosti. Jen si nemyslím, že je to tím letošním špatným počasím. Koupil jsem vloni kolekci dendrobií ze stejného zdroje. Rostliny vypadaly celkem dobře, ale některé neměly žádná živá očka. Dend. parishii začalo dělat keiky a Den. cariniferum jsem nedávno vyhodil.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


čtv 02. zář 2010 20:43:32
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Péče o poškozená Dendrobia
Ahoj. Zřejmě jsem to v textu špatně vysvětlil. To D.findlayanum jsem s těmi keikami už tak koupil, to byla taky jediná kladná deviza té jinak téměř uhnilé orchideje.
Jinak venku bych rád měl vše zdravá dendrobka tak alespoň do půli září, zkrátka dokud noční teploty neklesnou pod 10st.C. Nyní je už jen decentně mlžím a pouze na kořeny.....ale děkuji za připomínku.
S tím D.lindleyi je to trochu zvláštní, už od června, co jsem ho koupil a oprostil z toho košíku, postupně opadaly asi čtyři listy u příslušných pahlíz, které zhnědly až zežloutly a nadměrně se svrckly(viz foto)....všechny ostatní okolo se zdají být v pořádku....ale jak jsem už napsal, vše pahlízky jsou bez kořenů. Nevím zda-li se pokouším o správnou věc tím, že se snažím jej stimulovat k růstu nových kořenů zvýšenou okolní vlhkostí . Mohou vůbec starým pahlízám znovu vyrůst nové kořínky ? Jaká je vaše zkušenost?


Přílohy:
po nákupu.jpg
po nákupu.jpg [ 79.02 KiB | Zobrazeno 5393 krát ]
stav hned po nákupu.jpg
stav hned po nákupu.jpg [ 92.29 KiB | Zobrazeno 5388 krát ]
stav kořenů.jpg
stav kořenů.jpg [ 143.02 KiB | Zobrazeno 5394 krát ]
po vyprostění z košíku1.jpg
po vyprostění z košíku1.jpg [ 124.79 KiB | Zobrazeno 5376 krát ]
po vyprostění z košíku.jpg
po vyprostění z košíku.jpg [ 126.54 KiB | Zobrazeno 5388 krát ]
čtv 02. zář 2010 21:10:50
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Péče o poškozená Dendrobia
předpokládám, že to zčervenání je od sluníčka ? Staré pahlízy bez kořenů už nové nepustí, ale může z očka vyrašit nová pahlíza. Možná bych změnila způsob zalévání, někdo mi kdysi říkal, že zrovna tohle dendro nemá moc rádo rosení, že je lepší ho namočit a nechat na vzduchu oschnout. Jinak si myslím, že si vede dobře, nové pahlízy nasazuje a to je hlavní. S nákupem se mi stalo také něco podobného, takže radši si objednám z Německa, rostliny mám do tří dnů doma a jsou ve velmi dobrém stavu.


čtv 02. zář 2010 21:17:53
Profil ICQ

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Péče o poškozená Dendrobia
U toho lindleyi bych viděl ten opad listů na poškození chladem. Tenhle druh není moc venkovní podle mého. Kdo ví co se s tou kytkou dělo před prodejem. V zimě jsem ji měl v dost chladné místnosti a venku před přestěhováním do domu byly prakticky do půlky října, což byla kravina. Během zimy se pak stalo to co popisujete, že nejdříve odpadl list a potom zežloutla pahlíza. Asi je to i záležitost poškozeného oddenku, naštěstí nějaké mladší pahlízy zbyly, ale už jsem se bál že to bude postupovat a nezbyde nic. Myslím si že kytka chce ve vegetaci hodně teplo a vzimě spíše sucho a podmínky temperovaného skleníku, náhlé poklesy teplot při změnách počasí jim venku nesvedčí. Není ten váš trsek vhodný k rozdělení? Starých pahlíz je tam docela dost....
Koukám že používáte polínka bezu, které pan Ježek doporučuje. Možná je to jen můj mylný dojem, ale zdá semi, že některé druhy na bezu nechtěj dobře růst. Spíš se mi jeví lepší ten plát borovicové borky. Není to špalek, ale přeci jen pořádná plocha.


čtv 02. zář 2010 21:39:10
Profil ICQ
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Péče o poškozená Dendrobia
To D aggregatum jsem od Lukscheitera koupil také. Nakvétalo a jen co jsem ho přivezl domů, tak všechny květy opadaly. Následně začalo dělat na jiné pahlíze poměrně větší stvol a já stále nezaléval. Když květy vykvetly, začal jsem ho silně prolévat a po odkvětu jsem ho třeba i dvakrát denně namáčel v sudu s dešťovkou. Udělalo nové pahlízy, ale ty staré se ani nehly. Teď zase zálivku omezuji. Podle mě by jste měl začít se zaléváním zase až na příští sezónu. Přeci jenom pomalu začíná doba odpočinku, tak ho jenom udržujte, aby se úplně nescvrklo a z jara začne narůstat. S ostatními si myslím, že pahlízy, které nemají keiky a mají pryč kořeny, tak se dají zachránit v rašeliníku nebo vyčkejte, jestli se probudí. U mě kolikrát vypadají jako suché chroští a stejně nádherně obrazí.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


čtv 02. zář 2010 21:46:20
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Péče o poškozená Dendrobia
Měl jsem ho ještě nedávno venku.....tak zřejmě to zčervenání je od zvýšené expozice. Nyní co už téměř 10 dní prší ho mám jen doma a je pravda že to opadání zdá se přestalo. Děkuju za tu připomínku ohledně rosení, to jsem netušil....je možné že to je příčinou toho opadu listů ?!
Asi jsem s tímto nákupem přecenil své schopnosti a možnosti, doufal jsem že je z toho stavu dostanu....jakási zkouška, co dovedu (asi trochu naivita, bez předchozích zkušeností s botan.dendrobíčky) . Uvidíme, jak to zvládnu.

Jen na vysvětlenou..teprve totiž připravuji jakýsi uzavřený fóliový prostor za oknem, do kterého bude chladný vzduch od okna vhánět větráček, a nebude se tak mísit s tím ohřátým z okolí. (větrání pomocí PC větráčků jsem již použil ve své teplomilné vitrýnce s epifyty). V ložnici se totiž i bez topení pod 18 st.C nedostanu......tak proto trochu oddaluji jejich nastěhování z balkónu do bytu.
Děkuju moc Evo za tvůj čas. Doufám, že některé dendrobium mi na začátku nové sezóny udělá radost v podobě květů. :roll:


Přílohy:
paludárium s minorchidejemi.jpg
paludárium s minorchidejemi.jpg [ 185.44 KiB | Zobrazeno 5409 krát ]
paludárium s minorchidejemi1.jpg
paludárium s minorchidejemi1.jpg [ 171.26 KiB | Zobrazeno 5402 krát ]
čtv 02. zář 2010 21:47:48
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Péče o poškozená Dendrobia
To Karlos a olaw: Jo, jo... zřejmě to bude koukám souhra více špatných věcí, kterých jsem se na tom D.lindleyi dopustil....také mi totiž přijde ta žlutá barva pahlíz jako náběh na hnilobu...ale na pomak jsou tvrdé. Zkusím to sesumírovat důvody k opadu listů - 1).orchidej bez kořenů, hodně odpařuje vodu, ale nemá ji čím přijímat = rostlina se snaží snížit odpar vody shozem listů 2) časté vlhko z postřikování a rosení, ale doma není taková ventilace jako venku = pomalé osušení, následně zahnívání 3)bylo už načaté z vegetace na balkóně chladem či naopak jsem jej moc vystavoval světlu 4)pokračuji v zálivce , ale ono jde už do zimního útlumu, vlivem zkracujícího se dne a menším množstvím světla.....uvažuji vše vaše odpovědi dobře?


čtv 02. zář 2010 22:03:40
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 52 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: