Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 15:05:53



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Žloutnutí listů u Dendrobia 
Autor Zpráva

Registrován: čtv 13. lis 2008 10:29:46
Příspěvky: 3
Příspěvek Žloutnutí listů u Dendrobia
Dobry den,prosim o radu.Koupila jsem v Baumaxu tri Dendrobia,bylo mi receno,ze jsou vsechny teplomilne.Nyni mi ale u dvou z nich (s vetsimi kvety) zacinaji zloutnout listy a nevim,cim by to mohlo byt :( Ta posledni mela kvety drobne a hned jak je shodila,zacala nasazovat na jine.A ma i jine listy.Poradi mi prosim nekdo,zda jsou opravdu vsechny teplomilne a cim by mohlo byt zpusobeno zloutnuti listu?Dekuji


Přílohy:
Poznámka: Dendrobium
DSC00201.jpg
DSC00201.jpg [ 23.54 KiB | Zobrazeno 11526 krát ]
Poznámka: Dendrobium 2
DSC00199.jpg
DSC00199.jpg [ 24.3 KiB | Zobrazeno 11408 krát ]
Poznámka: Dendrobium 3
DSC00198.jpg
DSC00198.jpg [ 22.52 KiB | Zobrazeno 11442 krát ]
Poznámka: Zloutnuti listu
DSC00225.jpg
DSC00225.jpg [ 86.03 KiB | Zobrazeno 11446 krát ]
čtv 13. lis 2008 11:33:09
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Žloutnutí listů u Dendrobia
V literatuře se uvádí že hybridy D. bigibbum(phalaenopsis) jsou svými požadavky blízké Phalaenopsisům. Teplý skleník, hodně světla. Pokud jde o zálivku tak tam bych byl hodně opatrný. Sám jsem totiž dvě takováto dendrobia zlikvidoval ve svých orchidejářských začátcích. Chlad od oknen moc nemusí, průvan také ne. Problem by mohl být v substrátu, který sice ve velkopěstírně funguje, ale na parapetu nemusí. Dendrobia totiž je lepší sázet do hodně hrubé směsi která zajistí pravidelné přesychání kořenů, hliněný květník může pomoci. Prý jdou pěstovat v dobrých podmínkách i na holé borce, nebo jen tak zavěšené v prostoru. V botanické v Troji, ještě před tím než postavili Fatu Morganu, jsem v tamních zásobácích viděl Dendrobium phalaenopsis hybrid, který měl asi metrový chuchvalec nádherných bílých kořenů, rostlina byla namontována na kusu révového pařízku. přál bych vám vidět to.
Přestože kupované kytky mohou být zasazeny i v rašelinovém substrátu může taková varianta záhy způsobit uhnití kořenů(přestože v tom rostly od vylahvování), protože výkyvy teplot na parapetu a dlouhodobá vlhkost tomu jen napomohou. Nevim jak je to s novými hybridy z big-marketů ale ty původní se doporučujou spíš do vitríny. Znám ale paní co má kancl a v něm několik takových dendrobií přičemž mladé rostlinky na starých pahlízách dělají neuvěřitelná "hnízda" kořenů a pravidelně jí to kvete, nemá tam ani rozprašovač ani tácy s vodou.

Žloutnutí listů by mohlo pokračovat, jako u mě, jeden list padal za druhým....pahlízy se scvrkávaly a já to zalejval ještě víc...pak jsem zjistil že z kořenů zbyla jen středová vlákna a kolem nich sračkovitý hnilý obal. Zachránit jsem to tenkrát neuměl....

Možná odpadne list dva, a kytka bude v pořádku, uvidíte.....nepanikařil bych. Hlavní je udržet kořeny a nepřelévat, dyť ještě nedávno se měly jako v bavlnce a pak najednou transport, změny teplot, délky dne....
No a dyby přeci jen náhodou, jejich bratříčci čekají na vyzvednutí v bauhausu či hornbachu za pár stovek:-P


čtv 13. lis 2008 12:22:31
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Žloutnutí listů u Dendrobia
Lenko, já byc to neviděla nijak tragicky. Všechna tato dendrobia jsou skutečně teplomilná, ale i přesto jako všechny květiny staré listy shazují. na fotkách to není až tak vidět, ale opadávají spodní listy? Pokud ano, mohlo by to být přirozené. Ale skutečně pozor na přelití, dendrobia by měla mít asi tří - pětidenní vysychací cyklus, to znamená zaliješ, za tři dny by měl substrát vyschnout. Pokud není suchý - nezalévat. Záleží na teplotě v jaké je udržuješ a jak už bylo na více místech řečeno, každý má podmínky trochu jiné a musí to vychytat sám. Já nemám dobré zkušenosti se substrátem v kterých rostliny přinesu, takže je přesazuji i když kvetou. někdy pár květů shodí, ale rostlina mi to později vynahradí a hlavně zkontroluji kořeny v jaké jsou kondici. Taky mi velmi pomohlo zapíchnout špejli do květináče a podle toho poznáš, zda je substrát už suchý. Jinak správně se přesazuje po odkvětu od jara tak do konce září :D Tak hodně zdaru


čtv 13. lis 2008 18:46:20
Profil ICQ

Registrován: čtv 13. lis 2008 10:29:46
Příspěvky: 3
Příspěvek Re: Žloutnutí listů u Dendrobia
Muzete mi prosim poradit vhodny substrat?Ten co jsem koupila,je jemny :( Jinak je nezalevam ze shora,jen je rosim a jednou za cca ctrnact dni je ponorim cele do vody.Zatim zloutnou jen spodni listy,tak uvidime,asi to bude opravdu prirozene.A dekuji obema za odpovedi ;)


pát 14. lis 2008 16:23:08
Profil

Registrován: pon 25. srp 2008 9:30:28
Příspěvky: 191
Bydliště: Plzeň-sever
Příspěvek Re: Žloutnutí listů u Dendrobia
Ahoj, já mám všechny dendrobia v hrubém korovém substrátu, který dobře prosychá. U nás nabízí docela slušný firma Lukscheiter, substrát koupený v zahradnictví většinu orchidejí udusí (alespoň podle mých zkušeností).


pát 14. lis 2008 16:56:25
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Žloutnutí listů u Dendrobia
substrát, mno to je těžký radit, musí se ohmatat:-) Čistá kůra je jiná než s polystyrenem a sphagnem. Já jsem za ty roky pochopil, že u mne na parapetu nemá jemný substrát co dělat, kytka snadno příjde o kořeny. Lepší je hliňěný hrnek a celkem velké kousky. Kůru z borovice si sekám sekyrkou, na víceméně hranaté tvary....žádné jemné smetí tam nemá co dělat, to spíš pro paphiopedilla. Přidám trochu polystyrenu...(nakouskovaný ručně), trochu sphagna(10%, spíš do horní třetiny), trochu hrubé rašeliny(hrubý bordel s vlákny co zbyde na sítě) a hotovo. Do květníku dávám drenáž z větších kousků polystyrenu, protože u mě to musí občas přežít i stání ve vodě, zalévaj mi to rodičové.:-) Ono se to dá dělat různě. Třeba Cattleyu mám v čisté kůře a na povrchu trocha sphagna do kterého vrůstaj kořeny, co pak zalezou do květníku....každej substrát se prostě musí jinak zalévat.
Myslim že hodně hrubý substrát jen tak nepřelejete....


pát 14. lis 2008 17:02:08
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Žloutnutí listů u Dendrobia
Lenko, pokud potřebuješ rychle trochu substrátu (tj. tak na 5 kytek) seženeš hrubou kůru nebo kokosové čipsy v teraristice nebo zverimexu. Ale coco chipsy musíš proprat, aby se odsolily. Jinak, pokud to tak nehoří, zkus se obrátit na Virense, prodává dobrý substrát - již prané cocochipsy. Dolů do květináče dej dobrou drenáž, dávám polystyren a dřevěné uhlí (to normální do grilu). 8-) jinak doporučuji prostudovat http://www.orchidej.net/pestovani/dendrobium.html je tam i o substrátu.


pát 14. lis 2008 20:56:05
Profil ICQ

Registrován: čtv 13. lis 2008 10:29:46
Příspěvky: 3
Příspěvek Re: Žloutnutí listů u Dendrobia
Nejakou kuru mam k venkovnim kytkam na zahrade,tak ji zkusim nasekat :roll: Drevene uhli i polystyren davam take do phalaenopsisu,tak to zkusim.Diky ;)


sob 15. lis 2008 10:41:48
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Žloutnutí listů u Dendrobia
Jen trochu pozor na uhlí, lépe je ho namočit třeba na tři týdny do vody...bývá totiž dost zásadité.


ned 16. lis 2008 14:45:06
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Žloutnutí listů u Dendrobia
Lenka píše:
Nejakou kuru mam k venkovnim kytkam na zahrade,tak ji zkusim nasekat :roll: Drevene uhli i polystyren davam take do phalaenopsisu,tak to zkusim.Diky ;)

Lenko, jestli myslíš mulčovací kůru, tak ta zrovna není pro orchideje dobrá. ani čerstvá kůra z lesa není dobrá. Pokud nemáš jiné východisko a máš jen ten substrát na orchideje co se prodává, tak ho prosej, vezmi jen to nejhrubší a přidej dřevěné uhlí a polystyren. Uhlí předem nenamáčím.


pon 17. lis 2008 10:38:34
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 13 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 71 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron