Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19. bře 2024 10:51:07



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 189 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Další
 Dendrobium aggregatum 
Autor Zpráva

Registrován: pát 10. srp 2012 17:49:30
Příspěvky: 872
Bydliště: Litoměřice
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
Nádherný vodopád! To musí vonět. :P


pon 09. dub 2018 22:22:55
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
kvusta píše:
Nádherný vodopád! To musí vonět. :P

Musím přiznat, že jste mě lehce zaskočila. Kytku od rána očichávám a nic :lol: . Ani v minulosti si nevybavuji žádnou výraznou vůni. Na vedlejším okně rozketlo jedním stvolem Dendrobium chrysotoxum a když do toho foukne ventilátor, tak je po medu cítit celá místnost. Má ještě dva nerozkvetlé stvoly. Až to rozkvete celé, tak sem kytku taky dám.


úte 10. dub 2018 12:25:06
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
Vizir: myslel jsem jedna až dvě pahlízy z vrcholu samozřejmě. Starší trsy se rozdělí a mají veg. vrcholů více. Mimochodem tato kytka, stejně jako mnoho jiných dělá třeba dvě pahlízy za rok z vrcholu dokud nekvetou, aby se rychle dostaly do květ. velikosti, ale jakmile začnou kvést je to už jen jedna pahlíza.
Vonět voní. Je to trochu podobné jako u D. nobile, taková pampelišková, celkem příjemná vůně, ale nic výrazného.


úte 10. dub 2018 18:53:35
Profil ICQ

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
Vizir: 5 pahlíz před deseti lety? Teď jsem na tu kytku znovu koukal a skoro se mi nechce věřit že je to možné. Vím totiž jakou rychlostí ta kytka přirůstá u mě doma(sám mám dva různé klony10 let a mnohem menší), i v botanických zahradách a ta vaše má snad nejméně padesát olistěných pahlíz. Může jich tam být mnohem více....klidně spočítejte! Pokud dělá víc jak deset pahlíz ročně, musí mít třeba deset vegetačních vrcholů, což se mi zdá fakt neskutečné, neboť starší trsy jsou sice rozvětvené, netvoří však z každého vrcholu dvě pahlízy ročně, to jsem si skoro jist.
Nerad věřím na zázraky no...


úte 10. dub 2018 19:07:07
Profil ICQ

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
Karlos píše:
Vizir: 5 pahlíz před deseti lety? Teď jsem na tu kytku znovu koukal a skoro se mi nechce věřit že je to možné. Vím totiž jakou rychlostí ta kytka přirůstá u mě doma(sám mám dva různé klony10 let a mnohem menší), i v botanických zahradách a ta vaše má snad nejméně padesát olistěných pahlíz. Může jich tam být mnohem více....klidně spočítejte! Pokud dělá víc jak deset pahlíz ročně, musí mít třeba deset vegetačních vrcholů, což se mi zdá fakt neskutečné, neboť starší trsy jsou sice rozvětvené, netvoří však z každého vrcholu dvě pahlízy ročně, to jsem si skoro jist.
Nerad věřím na zázraky no...

Žádné zázraky. Důkaz, jak kytka vypadala při koupi bohužel nemám, stejně jako nemám důvod si vymýšlet. Byl to malý květníček na výstavě v Č.Budějovicích od p.Willingera za 350 Kč. Dodnes je tam originální jmenovka s cenou. Orchidejím se věnuji 10 let, tak starší být ani nemůže.Ten přírůstek je samozřejmě ne z jednoho, ale ze všech vegetačních vrcholů dohromady, tedy za celou kytku. Kolik těch vrcholů je nevím, ale až začne přirůstat můžu se pokusit je spočítat. Čím je kytka starší a má více pahlíz, přirůstá lépe a lépe.Kdokoliv mě může navštívit a přesvědčit se na vlastní oči. Přikládám foto kytky starou dva roky, jinou bohužel nemám.


Přílohy:
IMG_2129.JPG
IMG_2129.JPG [ 122.86 KiB | Zobrazeno 4979 krát ]
úte 10. dub 2018 20:47:28
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
Ono pokud určitý druh dostane optimální podmínky tak se dokáže rozrůstat docela rychle. Zprvu to jde sice pomalu, ale jak jdou roky tak se tempo zvyšuje. Také mám orchideje max. 10 roků jako vizir. Na Coelogyne dayana mám cca 100 pahlíz, už se s ní nedá ani manipulovat. C. cristata - veliký trs cca 50 cm v průměru. Ale třeba i Encyclia citrina již přirůstá fofrem, má asi 40 pahlíz za 10 roků. Letos mi třeba i Laelia speciosa dělá na asi 8 roků starém trsu 9 nových výhonů. To také není rychle rostoucí druh. Loni když nekvetla tak udělala dvě pahlízy na rhizomu. Letos snad vykvete pár květů, ale i kdyby bylo jen 9 nových pahlíz tak to tempo je již obrovské. Když jsem ji dostal tak jsem čekal na pahlízu rok.
Záleží ale na podmínkách. Byl jsem u pěstitele a měl také cca 10 roků starou E. citrinu a měla pouze jeden vegetační vrchol a trs byl asi 5x menší. Něco mi roste rychle a něco pomalu podle toho jak tomu vyhovují dané podmínky.


úte 10. dub 2018 23:17:02
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
zaruba píše:
Ono pokud určitý druh dostane optimální podmínky tak se dokáže rozrůstat docela rychle. Zprvu to jde sice pomalu, ale jak jdou roky tak se tempo zvyšuje. Také mám orchideje max. 10 roků jako vizir. Na Coelogyne dayana mám cca 100 pahlíz, už se s ní nedá ani manipulovat. C. cristata - veliký trs cca 50 cm v průměru. Ale třeba i Encyclia citrina již přirůstá fofrem, má asi 40 pahlíz za 10 roků. Letos mi třeba i Laelia speciosa dělá na asi 8 roků starém trsu 9 nových výhonů. To také není rychle rostoucí druh. Loni když nekvetla tak udělala dvě pahlízy na rhizomu. Letos snad vykvete pár květů, ale i kdyby bylo jen 9 nových pahlíz tak to tempo je již obrovské. Když jsem ji dostal tak jsem čekal na pahlízu rok.
Záleží ale na podmínkách. Byl jsem u pěstitele a měl také cca 10 roků starou E. citrinu a měla pouze jeden vegetační vrchol a trs byl asi 5x menší. Něco mi roste rychle a něco pomalu podle toho jak tomu vyhovují dané podmínky.

No přesně tak. Manželka mě upozornila, že jsem si na úplném začátku vedl sešit s poznámkami o pěstování. Hledal jsem ho do noci a nakonec se zadařilo. První orchidej jsem zakoupil na podzim 2006, jednalo se samozřejmě o Phalaenopsis. Zápisky končí lednem 2008, v té době jsem rozhodně ještě bojoval s respektem vůči botanice a žádnou takovou kytku nevlastnil. Botanikou se tedy zabývám 10 let. Výstavy v Č.B. se konají pravidelně na jaře. Z toho usuzuji, ža kytka byla zakoupena někdy březen, možná duben 2008. To co jsem zde představil, je tedy skutečně výsledkem desetiletého pěstování. Nicméně jsem rád, že se tato diskuze rozproudila. Tak nějak jsem tomuto druhu nevěnoval příliš pozornosti, rostl jako z praku a věnoval se spíše druhům, kterým se tak nedařilo. Protože jsem člověk, který rád dotahuje věci do konce, zaměřím se letos na počet růstových vrcholů a nově narostlých pahlíz. Myslím, že to napomůže poodhalit další faktory v kultuře druhu, což bude jistě k užitku i ostatním návštěvníkům tohoto fóra ;) .


stř 11. dub 2018 8:07:20
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
Můj drobný příspěvek k tématu: mám Dendrobium jenkinsii x aggregatum, zakoupené v roce 2014 s cca 12 pahlízkami. Letos jich má přibližně 35 (dost špatně se to počítá) a už jsem z něj kus darovala.


stř 11. dub 2018 16:00:24
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
Příloha:
P1280926.JPG
P1280926.JPG [ 146.48 KiB | Zobrazeno 4935 krát ]
Já mám kytku od Orchids&more od podzimu 2016. Koupil jsem ji na e-shopu s označením "veliká rostlina". Přišel zcela zdecimovaný trs o asi 14ti pahlízách. Nemělo to jediný zdravý kořen. Vypadalo to jako taková přichcíplá placka. Měl jsem chuť jim tuto "velikou rostlinu" omlátit o hlavu aby se vzpamatovali :lol: . Asi čtyři pahlízy se odlomily při manipulaci a dvě mrtvé jsem odstranil. Obě části jsem položil do malých misek s piniovkou a spíše jen rosil. Víc jak půl roku trvalo než rostliny něco začaly dělat. Myslím, že se vzpamatovávají do dnes a také do dnes nekvetly. Za tu dobu trochu narostly a hezky prokořenily. Když jsem viděl vizirovu rostlinu tak jsem se rozhodl že tu větší část z mističky přilepím na kůru, protože to vypadá estetičtěji. Také jsem ji podestlal vrstvičkou mechu. Myslím, že vizir to udělal dobře že pod rostlinu dal trochu mechu, neboť mám pocit, že ty druhy na kůrách dosti často trpí nedostatkem vláhy ve vegetaci a to zejména v bytových podmínkách. Tento druh je ale hodně sukulentní tak snad se mu bude u mne na kůře líbit a doufám, že příští rok budu moci také přiložit kvetoucí rostlinu.


stř 11. dub 2018 18:38:50
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium aggregatum
Zaruba: 14 pahlíz bez 4 odlomených a 2 mrtvých, odstřižených je 8. Na podzim 2016 už kytka nerostla, šanci růst měla tedy až v roce 2017, což bylo min. rok, přičemž letos ještě růst nezačla, takže se ptám, jak je možné že během jednoho roku přirostlo na stresované, nepřikořeněné kytce cca 22 pahlíz?:-) Pokud dobře počítám je jich tam cca 30. Zázraky se skutečně dějí, jak u Vizira, tak u Záruby. V poho chlapci nechci do kompostu:-)


stř 11. dub 2018 21:10:17
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 189 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron