Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 18:37:08



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 Dendrobium chrysotoxum 
Autor Zpráva
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Dendrobium chrysotoxum
A je krásný. Tohle nosí ve Vietnamu nevěsty na hlavě na svatebním obřadě.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


stř 01. úno 2012 21:12:03
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 20. lis 2011 20:56:31
Příspěvky: 180
Příspěvek Re: Dendrobium chrysotoxum
Manžel je na sladký, měla jsem si počkat a dát si to do vlasů taky. :lol: To by se hnal k oltáři hned už jen kvůly té vůni. :lol:


stř 01. úno 2012 21:22:27
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Dendrobium chrysotoxum
Krásný. Doufám, že se jednou taky dočkám. Gratuluju.


stř 01. úno 2012 21:44:13
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Dendrobium chrysotoxum
moc pěkné. Moje má teď nasazíno, tak uvidím, jak to dopadne. Hlavně mě straší mrazy, chodím pořád do skleníku kontrolovat teplotu. :roll:


stř 01. úno 2012 22:41:17
Profil ICQ

Registrován: ned 20. lis 2011 20:56:31
Příspěvky: 180
Příspěvek Re: Dendrobium chrysotoxum
EvěJ děkuji a držím pěsti ať uspěšně rostlinka rozkvete, ale při vašm talentu na dendrobka o tom nepochybuji. :)
Taky si uzkostlivě hlídá teplotu v zimní zahrádečce tuhle jsem v o noční práci byla celá na trní jak doma topí :shock: .
Ráno -19 pod nulou a v ZZ cca 7 st v pluse a na okně přimzlí stvol E. radikans :twisted: , manžel zapoměl zesílit topení :twisted:


čtv 02. úno 2012 14:53:56
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Dendrobium chrysotoxum
Přidávám se také do fronty čekatelů, bude to jeho premiéra. Jelikož je jedním z mála Dendrobií, které mám usazeno v kvítníku, dovolím si jej trochu více sušit - než jak jsem zvyklý u navázaných druhů- a to, od konce léta až do narašení květenství, tak že jej řádně prorosím každých asi 5 dní. Řekl bych, že už vzhledem k jeho doutníkovitým, mohutným pahlízám, jde o velmi vitální a nenáročnou rostlinu ve smyslu potřeb zimní zálivky. Růst nové pahlízy u mne připadl na konec září, trochu neobvyklá doba, ale vzhledem k nákupu rostliny v červnu a nutné aklimatizační době zřejmě pochopitelný fakt. Květenství se objevilo na předloňské pahlíze.
Napočítal jsem deset poupat, přičemž bude pro mne nesmírně zajímavé srovnání detailů (již jen na fotografiích) ve stavbě květu v porovnání s podobně zbarvenými květy D.lindleyi a D.capillipes.


Přílohy:
D.chrysotoxum.JPG
D.chrysotoxum.JPG [ 81.53 KiB | Zobrazeno 3383 krát ]
sob 17. bře 2012 9:36:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Dendrobium chrysotoxum
Mám tohle dendrobium dva roky a nová pahlíza mi vyráží vždy na jaře. Zatím mi nevykvetlo, tak snad za rok. Z toho co píšete, je možná trochu moc suším, v zimě ho nezalévám vůbec. Začnu rosit až s prodlužujícími se dny. Teď už mu vyráží zase nový výhon, ale po květech ani památky. A navíc ho napadly svilušky, tak má chudák poněkud stříbřité listy. To vaše rosení by tomu možná zabránilo. Těším se s vámi a doufám, že se taky jednou dočkám. Jen ještě prosím jednu informaci - kde ho pěstujete?


sob 17. bře 2012 18:19:40
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Dendrobium chrysotoxum
Zdenko, pokusím se popsat, jak s ním zacházím, ale znáte to....žádná univerzální rada neexistuje, co pěstitel, to jiné podmínky. Přesto...mám jej celoročně na jižní straně, stíním dle potřeby, je umístěno vyloženě téměř na skle a ještě u rámu okna, takže jistě je ovíváno chladnějším vzduchem díky netěsným starým oknům. Po obdržení jsem jej zasadil, vzhledem k jeho těžším pahlízám, do velmi propustné směsi- kůra:polystyren:dřevěné uhlí(1:1:0.5) o zrnitosti kusů i větších než 2 cm . I po bohatém prostříkání celého obsahu si troufám tvrdit že naprostá většina vody ihned proteče a jelikož je květináček podložen, aby vzduch šel i zespodu, poměrně rychle vysychá. Když mu rašila nová pahlíza, nestyděl jsem se jej takto prolít i každý 2-3 den dle teploty, v zimě rozhodně méně častěji. Zjistil jsem , že v pozdním podzimu a během zimy rozhodně netoleruje postřik vodou na listy....listy na starších pahlízách poměrně rychle reagovaly a zhnědly s následným opadem.


sob 17. bře 2012 22:34:49
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Dendrobium chrysotoxum
Děkuji za informace.


ned 18. bře 2012 9:46:47
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Dendrobium chrysotoxum
Již dobrých pár dní se mohu těšit pohledem na hrozen žlutých květů.....a vůně, ta je prostě úžasná ... otevřená sklenice s lučním medem....velmi intenzivní :D
Schválně mi to nedalo a prstem jsem setřel a olíznul jednu lepivou kapku nektaru vytvořenou v každém paždí květní stopky.....přátelé, nic tak sladkého jsem v životě ještě neochutnal ...... přestávám kupovat cukr :mrgreen:
Při prohlížení fotek maker detailů zákoutí stavby pysku a nitra květu s orgány jsem byl naprosto konsternován úžasnou složitostí struktury vnějších výčnělků a doslova jakýmsi semišovým povrchem oblasti tvaru ne nepodobného jazyku, která vystupuje od vnitřku květu směrem ven a dosahuje asi do dvou třetin pysku ..... úžasné ! ...ale probůh jakému druhu hmyzu tato divotvorná krajina výběžků má imponovat?
Velikost květů se od nejstaršího (prvního otevřeného) pozvolna trochu zmenšuje v porovnání s nejmladším na konci květenství.
Rovněž květ D.loddigesii vše tyto květy velikostně předčí.


Přílohy:
P3262608.jpg
P3262608.jpg [ 175.63 KiB | Zobrazeno 3246 krát ]
P3262599.jpg
P3262599.jpg [ 102.92 KiB | Zobrazeno 3246 krát ]
P3262621.jpg
P3262621.jpg [ 94.08 KiB | Zobrazeno 3246 krát ]
stř 28. bře 2012 19:20:00
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: