Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 22:00:36



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 277 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 28  Další
 Dendrobium harveyanum 
Autor Zpráva

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
Ale květy jsou krásné


stř 15. lis 2017 7:17:38
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
Krásné květy! Tenhle druh se prostě přírodě povedl :lol:.
Chtělo by to detailní snímek spodních částí pahlíz v květníku, nyní když jsou odkryté bez mechu. Ona se někdy hniloba zastaví a přestane se vyvíjet v pro ni nepříznivých podmínkách a po čase, kdy pro ni nastanou vhodné podmínky se to znovu rozjede. Podle těchto snímků si ale netroufám odhadovat co by to mohlo být. Podobně také mohou vypadat různá mechanická poškození či něco jiného. Když to ale vidíte že rostlina je Ok tak snad ano.
Mě se nyní dělají květní pupeny na starých loňských pahlízách, ale ty letošní ještě spí. Skoro mi to připadá jako kdyby začalo kvést jednou vlnou květů někdy v lednu a pak následovala druhá vlna na letošních pahlízách někdy v březnu. Jako že by se snažilo dohnat to jaro :) . Z hlediska násady na květ se mi jeví chlad kaktusového skleníku u tohoto druhu jako optimální.


stř 15. lis 2017 14:51:35
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
Ty pahlízy evidentně v pohodě nejsou. Snad nepodlehne celá kytka.


čtv 16. lis 2017 6:28:06
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
Příloha:
P1270449.JPG
P1270449.JPG [ 86.51 KiB | Zobrazeno 2984 krát ]
Na D. harveyanum se mi utvořil loni v půli pahlízy keik a letos k němu přirostla pahlíza. Mělo to docela dost kořenů tak jsem tuto novou rostlinu oddělil a přilepil na kůru. Budu mít tedy jednu rostlinu na kůře a druhou mám v piniovce v keramickém květináči. Jsem zvědavý která lépe poroste a pokvete.


sob 18. lis 2017 15:57:30
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
Jdou i na holé kůře bez mechu. Kořeny jsou pak krásné, zdravé, bohaté. Je otázka která pokvete více. V květníku bývají více napapané. Myslím že momentální nasazení na květ je spíše výsledkem letnění a nízkých podzimních teplot. Přirozeně by kytka měla kvést někdy v březnu zhruba.


ned 19. lis 2017 5:02:38
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
Příloha:
P1270469.JPG
P1270469.JPG [ 115.63 KiB | Zobrazeno 2940 krát ]
Příloha:
P1270471.JPG
P1270471.JPG [ 113 KiB | Zobrazeno 2940 krát ]
Karlos píše:
Jdou i na holé kůře bez mechu. Kořeny jsou pak krásné, zdravé, bohaté. Je otázka která pokvete více. V květníku bývají více napapané. Myslím že momentální nasazení na květ je spíše výsledkem letnění a nízkých podzimních teplot. Přirozeně by kytka měla kvést někdy v březnu zhruba.

Souhlas. Pokud obě rostliny na jaře pokvetou tak to bude určitě předchozím pěstováním. V tom květníku jsou ale také krásné a zdravé kořeny a rostlina je v kondici. Když ji ve vegetaci zaliju tak nechám vodu i v podmisce a rostlina se napije k prasknutí. To se mi na kůře nikdy nepodaří. Z toho usuzuji, že po větším zasušení pokvete takto pěstovaný jedinec více, nežli rostlina na kůře. Také myslím poroste rychleji, tedy bude rychleji rozvětvovat rhizom a výhony budou mohutnější. Na kůře je to ale estetičtější. Já ale potřebuji spíše zaplnit parapety a police a na kůrách mi toho visí již hodně :) .
Mech dávám k přilepené rostlině protože to při zakořeňování v mých podmínkách vytváří lepší mikroklima v okolí a také se tam udrží voda déle a nevsákne se rychle do kůry. Mám to nějak vypozorované. Ta vrstva je pouze cca 1cm silná.
Docela mne překvapuje jak je to harveyanum odolné proti vysušení. V Drážďanech jsem si koupil letos ještě jednoho jedince. Byl bez listů a se dvěma založenými květními stvoly. Doma jsem zjistil, že rostlina nemá ani jeden zdravý kořen. Přesto jsem ji zasadil a nechal ji vykvést. Měla nádherné květy, ještě více roztřepené nežli ta původní. V létě se snažila rašit, ale pupen uhnil a od té doby nic. Za 3/4 roku při občasné zálivce a rosení ale ani nijak drasticky neseschla. Skoro to vypadá, že začne rašit až na jaře- alespoň doufám. To že vydrží takhle dlouho bez kořenů a nezajde suchem by mě vůbec nenapadlo. Tu velikou chci také nechat částečně opadat, aby lépe vyniklo kvetení. Někde jsem přečetl, že je to poloopadavý druh, tak půlka listů musí pryč :)


ned 19. lis 2017 17:06:09
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
No ono to dělení na polo a opadavé není vždy přesné. Třeba u D. nobile z nejmladších pahlíz nic neopadá, opadává listí postupně z těch starších. Nevím jestli poloopadavé je ten správný termín.
Vám to D. harveyanum jde v květináči luxusně, ale tady jde o to že umíte zalévat.


pon 20. lis 2017 5:52:01
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
Karlos: To jsem někde přečetl. Nechám ho nyní seschnout a doufám že trochu prořídne :) . Na starých pahlízách už se klube několik čudlíků u nových to ještě nějaký čas potrvá.
Sám přemýšlím nad tím, proč ty kytky rostou a vůbec nezahnívají. Mě připadá, že zalévám jako všichni, ale spíše více. Snažím se ale najít vhodný čas pro zálivku podle počasí a roční doby. V hlavě mi ale vrtá myšlenka, jestli to není spíše díky té nadstandardní cirkulaci vzduchu. Nehybný vzduch je zabiják! :) . Také vodu mám velmi měkkou což je důležité. Dohromady to nějak uspokojivě funguje.


pon 20. lis 2017 7:13:58
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
To jo, ale taky používáte hliněnou nádobu, hrubší kůru bez vododržných částic, piniovka je dobrá volba.


pon 20. lis 2017 8:12:55
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
Jo,jo, keramika dýchá a kořeny to mají rády. Prostě se to musí všechno skloubit dohromady. Chvíli jsem uvažoval o tom, že to malé zasadím do keramického květináčku do toho mechu jako mám stanhopeje. Ty delší klacky by v tom ale zpočátku byly nestabilní a tak jsem to zavrhl a radši jsem zvolil estetičtější kůru a pozorování jak se bude vyvíjet na kůře.


pon 20. lis 2017 15:02:37
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 277 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 28  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: