Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 16:40:48



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 277 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28  Další
 Dendrobium harveyanum 
Autor Zpráva

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
Gratuluji :-)


sob 23. pro 2017 9:07:46
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
Příloha:
Poznámka: Nová pahlíza (letošní)
P1270720.JPG
P1270720.JPG [ 76.05 KiB | Zobrazeno 2976 krát ]
Příloha:
Poznámka: Stará pahlíza
P1270718.JPG
P1270718.JPG [ 62.49 KiB | Zobrazeno 2976 krát ]
Příloha:
Poznámka: Stará pahlíza
P1270719.JPG
P1270719.JPG [ 64.54 KiB | Zobrazeno 2976 krát ]
Kvusta: Gratulace k úspěchu.

S těmi kytkami je to někdy zvláštní. Mě harveyanum loni téměř nekvetlo protože jsem ho měl v zimě v teple (15-20°C) a občas jsem ho zaléval. Letos jsem změnil taktiku. V noci 10 a pžes den cca 17°C a držím ho zcela na sucho. Je odolné suchu téměř jako D. senile. Od začátku října jsem ho pouze jednou trochu namočil. Moc neseschlo, ani neopadává. Má na starých seschlých pahlízách zárodky stvolů a jejich vývoj se zcela zastavil ale ani nezasychají. Pouze jeden roste dále a už je asi 5cm dlouhý. Na nových pahlízách se jen zvolna něco objevuje ač jsou nejsilnější. Zatím by to mohlo vypadat tak na 9 stvolů jestli se zjara rozrostou, nebo také mohou uschnout :cry:
Píši to, protože Vy popisujete zcela opačný postup. Vy a Zdenka máte ale takovou jinou formu, která má ty klacky :) kratší. Možná pochází z jiného biotopu a proto se chová jinak. Potom ale aby se v tom prase vyznalo :lol: :lol:. Radit pak není možno ani v rámci druhu :cry:
Loni jsem v Drážďanech koupil zcela opadanou rostlinu s několika květními stvoly.


sob 23. pro 2017 9:38:42
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
No a o tom to pěstování je. Hledat, pozorovat, zkoušet


sob 23. pro 2017 17:09:46
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
Zdenka píše:
No a o tom to pěstování je. Hledat, pozorovat, zkoušet

No ale že by se jeden druh choval u různých pěstitelů až takhle protichůdně jsem si nepředstavoval :cry: Každopádně to vypadá, že u mne chlazení a sušení vyvolá podstatně bohatší kvetení nežli loňské pěstování v teple se zálivkou, kdy rostlina vyprodukovala pouze jeden květní stvol.


ned 24. pro 2017 15:25:44
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
zaruba píše:
Zdenka píše:
No a o tom to pěstování je. Hledat, pozorovat, zkoušet

No ale že by se jeden druh choval u různých pěstitelů až takhle protichůdně jsem si nepředstavoval :cry: Každopádně to vypadá, že u mne chlazení a sušení vyvolá podstatně bohatší kvetení nežli loňské pěstování v teple se zálivkou, kdy rostlina vyprodukovala pouze jeden květní stvol.


Bohužel není to tak. Tu verzi pak musí potvrdit několikaleté pěstování za přibližných podmínek . Pak se dá mluvit o odzkoušené metodě. Většinou na množství květů má hlavně vliv jak silná narostla pahlíza a jak má "založeno" na květy. Pokud bude pahlíza narvaná dusíkem, bude silná ale květensví bude malé nebo žádné. U těchto rostlin je nutné dbát na vyvážené hnojení a správné množství světla a až pak po skončení růstu se dá experimentovat s chlazením a sušením atd . :D
Každý máte naprosto jiné podmínky a tak taky je způsob donucení ke květu jiný a víc vyhovující dané situaci.


ned 24. pro 2017 18:22:40
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
virens píše:
zaruba píše:
Zdenka píše:
No a o tom to pěstování je. Hledat, pozorovat, zkoušet

No ale že by se jeden druh choval u různých pěstitelů až takhle protichůdně jsem si nepředstavoval :cry: Každopádně to vypadá, že u mne chlazení a sušení vyvolá podstatně bohatší kvetení nežli loňské pěstování v teple se zálivkou, kdy rostlina vyprodukovala pouze jeden květní stvol.


Bohužel není to tak. Tu verzi pak musí potvrdit několikaleté pěstování za přibližných podmínek . Pak se dá mluvit o odzkoušené metodě. Většinou na množství květů má hlavně vliv jak silná narostla pahlíza a jak má "založeno" na květy. Pokud bude pahlíza narvaná dusíkem, bude silná ale květensví bude malé nebo žádné. U těchto rostlin je nutné dbát na vyvážené hnojení a správné množství světla a až pak po skončení růstu se dá experimentovat s chlazením a sušením atd . :D
Každý máte naprosto jiné podmínky a tak taky je způsob donucení ke květu jiný a víc vyhovující dané situaci.

Já si experimentuji tak, abych donutil kytky ke kvetení ve svých podmínkách. Loni teple to nefungovalo tak jsem podmínky změnil. Nemyslím si, že mám nějakou odzkoušenou metodu, ale pokud mi tento druh bohatě vykvete, budu ho nadále pěstovat tímto způsobem. Snažím se vycházet z údajů z přírody. Toto Dendrobko pochází z výšky 1500m takže teplé úplně nebude a sucho v období dormance by násadu květů mělo podpořit. Navíc "normální" je aby tento druh kvetl v jarním období po období zimy a sucha- alespoň v přírodě.

virens píše: Většinou na množství květů má hlavně vliv jak silná narostla pahlíza a jak má "založeno" na květy.
Na tom asi něco bude ale: Loňské pahlízy mi zjara letošního roku na květ v ZZ nenasadily. Nyní, když jsou vyčerpané a seschlé tak nasazují bohatě čudlíky. Přitom ty staré pahlízy mají evidentně méně energie než na jaře a také než nově narostlé pahlízy které jsou poslední v řadě. Pahlízy sice jak píšete měly u mne na jaře asi dobře založeno, přesto nevykvetly. Po roce ale již částečně vyčerpané nasazují dostatečně. Myslím si, že i u jedné konkrétní pahlízy máme možnost bohatost jejího kvetení značně ovlivnit právě způsobem pěstování v období dormance. Zajímal by mne Váš názor na tuto konkrétní věc :)


ned 24. pro 2017 19:03:26
Profil

Registrován: pát 10. srp 2012 17:49:30
Příspěvky: 872
Bydliště: Litoměřice
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
Tak už! :P


Přílohy:
d.harveyanum.jpg
d.harveyanum.jpg [ 66.54 KiB | Zobrazeno 2861 krát ]
čtv 11. led 2018 11:47:21
Profil

Registrován: ned 18. bře 2012 17:49:02
Příspěvky: 2960
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
super...


čtv 11. led 2018 12:45:38
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
Je krásné. Jedno z mých oblíbených. A moc hezky voní


čtv 11. led 2018 14:15:28
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium harveyanum
Krásné květy tohoto druhu mne okouzlily. Nedávno jsem někde přečetl, že pochází ze stejné oblasti jako Dendrobium senile, tedy Barma, Vietnam, Myamar ap. Vyskytuje se ve výšce 1200-1700m na rozdíl od D. senile 500-1200m. Jako druhy z monzunové oblasti prodělávají prý dlouhé a suché období kdy neprší a i mlhy jsou vzácností- přesně tak to tam bylo napsáno. Letos ho také suším dosti drasticky a mohu potvrdit že je zatím ok. Jak pokvete ovšem zatím nevím. Tak snad na jaře se ukáže :) .


pát 12. led 2018 14:32:29
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 277 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: