Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 18:00:45



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 50  Další
 Dendrobium senile 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Čekal jsem že se objeví snímek s květy. Asi to ale nejde tak rychle jak jsem si představoval. Každopádně gratuluji k postupu na květ.
Možná to senile nemá vůbec sesýchat-těžko říci- v tomto druhu se vůbec nevyznám.
Mě začalo najednou opadávat to co mám z jarních Drážďan a bylo koupené s květy. Ač je malé a sotva přikořeněné začalo tlačit tři květy. Je to teprve v zárodku ale je jasné že to jsou poupata která narůstají.
To veliké po napití zastavilo růst ale i opad listí a nedělá vůbec nic. Akorát mírně seschlo. Nechám ho určitou dobu a pak zase zaliji.
To od pokojovek ač je cca tři týdny bez vody tak je pěkně napité ale opad listí se také zastavil.
Snad se tedy dočkám alespoň nějakého květu od toho z Drážďan. To jediné jsem kupoval s květy abych měl jistotu že je to kvetoucí jedinec. Pořád mě ale mrzí to veliké, které je dostatečně silné aby udělalo i 20 květů ale nedělá vůbec nic :cry:


úte 18. pro 2018 10:52:01
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
zaruba píše:
Čekal jsem že se objeví snímek s květy. Asi to ale nejde tak rychle jak jsem si představoval. Každopádně gratuluji k postupu na květ.
Možná to senile nemá vůbec sesýchat-těžko říci- v tomto druhu se vůbec nevyznám.
Mě začalo najednou opadávat to co mám z jarních Drážďan a bylo koupené s květy. Ač je malé a sotva přikořeněné začalo tlačit tři květy. Je to teprve v zárodku ale je jasné že to jsou poupata která narůstají.
To veliké po napití zastavilo růst ale i opad listí a nedělá vůbec nic. Akorát mírně seschlo. Nechám ho určitou dobu a pak zase zaliji.
To od pokojovek ač je cca tři týdny bez vody tak je pěkně napité ale opad listí se také zastavil.
Snad se tedy dočkám alespoň nějakého květu od toho z Drážďan. To jediné jsem kupoval s květy abych měl jistotu že je to kvetoucí jedinec. [b]Pořád mě ale mrzí to veliké, které je dostatečně silné aby udělalo i 20 květů ale nedělá vůbec nic :cry:
[/b]
S tím zřejmě nic nenaděláte, ta kytka je prevít. Zkuste na něj zapomenout a třeba to přijde.
Mám radost z toho, že alespoň jedno Vám pokvete. Na to z Drážďan jsem sázel už od začátku, právě proto, že v době kdy jste ho koupil kvetlo.


úte 18. pro 2018 14:15:54
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1320229.JPG
P1320229.JPG [ 93.76 KiB | Zobrazeno 2651 krát ]
Příloha:
P1320228.JPG
P1320228.JPG [ 67.36 KiB | Zobrazeno 2651 krát ]
Příloha:
P1320227.JPG
P1320227.JPG [ 78.86 KiB | Zobrazeno 2651 krát ]
vizir: Díky za podporu. U toho velkého je stále dost času aby do jara něco udělalo. Myslím že chyba bylo to sušení při objevení nového růstu. Karlos měl asi pravdu. Tím se zbrzdilo celkově ve vývoji. U toho z Drážďan které jsem zaléval listy zežloutly během 14ti dnů a již během žloutnutí se začalo něco klubat viz fota. Pokud by podobně zareagovalo to velké tak by na jaře mohlo klidně vykvést, pouze s měsíčním zpožděním- což bych mu odpustil :lol: . Listy má takové povadlé a pahlízy docela napité a růst nových výhonů se zastavil, což je asi dobré znamení. Na koncích výhonů je stále vidět něco jako neprobuzené květní pupeny. Na každém výhonu okolo třech kusů, tedy na rostlině cca 25-30ks. Optimistický ale moc nejsem protože tento druh mě již vícekráte zklamal :cry:
Ještě kontrolní snímek toho velkého co nic nedělá.


úte 18. pro 2018 17:39:36
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Jak je vidět, ty klony se asi dost liší.


čtv 20. pro 2018 18:52:35
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Tento druh je samé překvápko. To z Drážďan jsem myslel že ani nenasadí, přitom to vypadá na tři květy z jedné pahlízy. Habitem i růstem ale vypadá podobně jako to velké a tvoří také jednu pahlízu za sezonu na rhizomu. To od pokojovek co vypadá jako vizirovo nedělá zatím nic, ale ani nějak viditelně nesesýchá. Je ale přilepené teprve na podzim. To velké se po namočení napilo a nyní zase sesýchá i s listím. Zkrátil jsem mu svícení na 10hod. a jednou jsem ho porosil Kristalonem podzim cca 200mS. Pěstuji ho tedy podobně jako to parishii a navíc svítím. Denní teplota je cca 23°C a noc 15°C. Pokud neshodí listí tak mu je ostříhám někdy koncem února nebo v březnu aby nový růst byl na světle kvalitní. Nadále ho budu pěstovat jako rostlinu okrasnou listem :lol:


pát 21. pro 2018 9:13:23
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Dendrobium senile
a ještě jsem vylovil jakýsi poznatek synka z Kanady že : Obecně platí, že Dendrobium senile je jedna z mála orchidejí, která pro mě rostla a rozkvetla pod světlem mnohem lépe než v GH.

Jak jste chtěl tu kytku kompostovat, tak jsem si myslel, že byste ji mohl půčit Vizírovi ať se ukáže, zda ji rozkvete. Nebo jste si je mohli vyměnit pod odkvětu.


pát 04. led 2019 18:48:30
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Na ten kompost ještě ta velká nepoletí, budu ji všemožně testovat. Ještě ani jaro nevzdávám. Kdo ví co udělá. Ta na borové kůře již opadala a klubou se dvě poupata a možná ještě něco přibude. Přitom seschlá není ani trochu. Asi potřebuje borovou kůru aby kvetlo :lol: :lol:
Žloutnutí několika listů té veliké bylo spíše vyvoláno částečně popálením úsporkou. Nic sice zatím neopadává ale všechno listí má takovou žlutozelenou barvu, která je odlišná od barvy listí ve vegetaci. Třeba ho rostlina ještě shodí. Moc času jí ale nezbývá kdyby měla kvést na jaře.
Podle toho jaká měl vizir poupata tak očekávám od něj kvetoucí rostlinu do konce ledna :)


pát 04. led 2019 21:18:12
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Pokud mi ne něj ženský, v době mé nepřítomnosti, neotevřou okno tak do konce ledna je to tutovka ;) ;) ;) .


Přílohy:
100_0412.JPG
100_0412.JPG [ 192.8 KiB | Zobrazeno 2543 krát ]
sob 05. led 2019 10:49:52
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1320269a.jpg
P1320269a.jpg [ 117.11 KiB | Zobrazeno 2534 krát ]
vizir píše:
Pokud mi ne něj ženský, v době mé nepřítomnosti, neotevřou okno tak do konce ledna je to tutovka ;) ;) ;) .

To vypadá hodně dobře!!
Zrovna si říkám jestli tento druh nefunguje jinak než ostatní druhy orchidejí. Jak jste napsal tak i mě se vývoj poupat zcela zastavil i na jen trochu seschlých pahlízách a nic se neděje. Rostlina asi čeká na příznivější podmínky a na trochu vody. Podobně se to dělo i na D. harveyanum kde po zálivce již valí 20 stvolů. Veliká rostlina D. senile je zase docela seschlá ale neshodila ani list. Po minulém namočení ale začalo rašit asi 10 nových výhonů- to byl jediný výsledek namočení.
Tu od pokojovek jsem namočil, protože proces opadu listí se úplně zastavil a rostlina ač není seschlá tak úplně zamrzla.
Tenhle druh orchideje mne začíná docela štvát :cry:
O to více si začínám opět vážit tradičních bezproblémových druhů jako Coelogyne cristata. Bez větší péče tlačí nyní více jak 60 stvolů a místy je na ní stvol na stvolu. Ani nevím kam se ty květy vejdou :lol: . Takhle nasazeno ještě nikdy neměla. 11 stvolů na ploše 10x15cm hovoří samo za sebe.


sob 05. led 2019 12:28:56
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
zaruba píše:
Příloha:
P1320269a.jpg
vizir píše:
Pokud mi ne něj ženský, v době mé nepřítomnosti, neotevřou okno tak do konce ledna je to tutovka ;) ;) ;) .

To vypadá hodně dobře!!
Zrovna si říkám jestli tento druh nefunguje jinak než ostatní druhy orchidejí. Jak jste napsal tak i mě se vývoj poupat zcela zastavil i na jen trochu seschlých pahlízách a nic se neděje. Rostlina asi čeká na příznivější podmínky a na trochu vody. Podobně se to dělo i na D. harveyanum kde po zálivce již valí 20 stvolů. Veliká rostlina D. senile je zase docela seschlá ale neshodila ani list. Po minulém namočení ale začalo rašit asi 10 nových výhonů- to byl jediný výsledek namočení.
Tu od pokojovek jsem namočil, protože proces opadu listí se úplně zastavil a rostlina ač není seschlá tak úplně zamrzla.
Tenhle druh orchideje mne začíná docela štvát :cry:
O to více si začínám opět vážit tradičních bezproblémových druhů jako Coelogyne cristata. Bez větší péče tlačí nyní více jak 60 stvolů a místy je na ní stvol na stvolu. Ani nevím kam se ty květy vejdou :lol: . Takhle nasazeno ještě nikdy neměla. 11 stvolů na ploše 10x15cm hovoří samo za sebe.

No to bude nesmírná paráda, těším se.
Jsou druhy, které člověku tak nějak padnou do ruky. Co jednomu jede jak z praku, může u druhého chcípat a obráceně. Já si také vážím kytek, které mi jdou, jen je třeba neztratit obezřetnost. Už se mi párkrát stalo, že jsem si myslel jak mi to jde a najednou byla kytka v háji. Teď zrovna zachraňuji Laelii tenebrosu. V loni jsem ji po dvou letech nepřesadil. Ne z lenosti, ale těšil jsem se na kvetení a měl strach, že po přesazení nebude tento rok nic. Když jí uschnul nový výhon a byla taková nijaká, vysypal jsem ji z květníku. Začínaly hnít kořeny a bude to na poslední chvíli.
To jsem ale trochu odbočil. U D. senile, kdyby se to nepsalo, by mě ani nenapadlo, že jde o choulostivý druh. Měl jsem možná štěstí na nějaký "hodný" klon a tak nějak se mu trefil do podmínek. Nicméně jsem u něj mnohem opatrnější, než u jiných druhů.


sob 05. led 2019 17:58:10
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 50  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: