Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 0:13:22



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 50  Další
 Dendrobium senile 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
lukas.kresina: Tak jsem zkusil jenom narychlo to s tím fotoaparátem než mi přijde Luxmetr(viz. příspěvek na předcházející straně) a nějak mi vycházejí nesmysly a ani nevím proč.
Když namířím objektiv od kytky do zdroje tak mi to ukáže clona 8 a 1/1000s při 100Iso. Podle těch tabulek mi vyjde EV 16, tedy intenzita světla cca 160000lx, což asi bude nesmysl. Ale přeci musím měřit světlo dopadající na čip, nikoli odražené šedou tabulkou.
Když ale změřím světlo odražené šedou, vyjde mi cca 2600lx což bude asi také nesmysl.
Ještě jsem to zkusil s bílou čtvrtkou papíru a vyšlo mi asi 12,5EV, tedy cca 18000lx v místě rostliny. Ten papír ale neodrazí vše, ale odrazí maximum, takže dopadat by mohlo něco okolo 20000lx, což by mohlo být. Je to měřeno když je ale venku tma. K tomu pár tisíc Lx denního světla a jsem skoro v normě co vyhledal cheron :)
Myslím, že ten luxmetr pro mne bude určitě jistější a přesnější cesta :). Až dorazí změřím hodnoty přes den a večer.


stř 17. led 2018 15:31:33
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Myslím,že je nesmysl aby naměřená svítivost byla větší než vydává zdroj. Ten reflektor to jen nasměruje jedním směrem,ale určitě nezesílí.

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


stř 17. led 2018 16:27:54
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
drroman píše:
Myslím,že je nesmysl aby naměřená svítivost byla větší než vydává zdroj. Ten reflektor to jen nasměruje jedním směrem,ale určitě nezesílí.

No to tedy nevím, ale když za žárovku umístím ten reflektor( odražeč) tak viditelně přibude světla které na rostlinu dopadá. Jinak velká část světla svítí někam nahoru do oblohy a rostlina ji nevyužije.


stř 17. led 2018 17:27:52
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Dendrobium senile
zaruba:
Merať objektívom do zdroja je nezmysel. Musíte merať v mieste dopadu svetla a použiť šedú tabuľku, nie biely papier ! Cieľom totiž nie je za pomoci foťáku namerať maximum odrazeného svetla, ale stanoviť správnu expozičnú hodnotu. Tzn., že ak by ste po nameraní dali preč šedú tabuľku a fotili, dostanete správne exponovanú fotku (ani prepálenú, ani tmavú). V tabuľke si následne pohľadáte, koľko z toho vychádza EV a v druhej zase koľko lx.
Teda druhý prípad, keď Vám vyšlo 2600 lx, nie je nezmysel, ale správna hodnota.


stř 17. led 2018 20:06:15
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
cheron píše:
zaruba:
Merať objektívom do zdroja je nezmysel. Musíte merať v mieste dopadu svetla a použiť šedú tabuľku, nie biely papier ! Cieľom totiž nie je za pomoci foťáku namerať maximum odrazeného svetla, ale stanoviť správnu expozičnú hodnotu. Tzn., že ak by ste po nameraní dali preč šedú tabuľku a fotili, dostanete správne exponovanú fotku (ani prepálenú, ani tmavú). V tabuľke si následne pohľadáte, koľko z toho vychádza EV a v druhej zase koľko lx.
Teda druhý prípad, keď Vám vyšlo 2600 lx, nie je nezmysel, ale správna hodnota.

No ale není to nějak málo? Našel jsem nějakou tabulku, kde je udáno že osvětlení pracoviště kde se rýsuje má být cca 1000lx.
Přitom světlo jde od stropu. Já svítím 30W úsporkou s reflektorem ze vzdálenosti necelých 30cm a mám pouze 2600lx? Přitom intenzita světla ubývá se čtvercem vzdálenosti. Kolik světel by taková pracovna musela mít? Mě se to nějak nezdá. Také přisvěcování 2600lx z hlediska těch světelně náročnějších orchidejí( 25000-40000lx) by mi připadalo docela zanedbatelné. Přitom ale Laelie speciosy se barví pod zářivkami do fialova. Možná máte pravdu, já se v této problematice moc nevyznám, ale tak nízká hodnota se mi nějak nezdá. No ale za pár dní budu mít luxmetr a tak jsem zvědavý co naměří.


stř 17. led 2018 21:20:20
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Dendrobium senile
2600lx není příliš nízká hodnota. Tím spíš, pokud se jedná o zářivku. Zářivky moc vysokých hodnot nedosahují. To neznamená, že rostliny neporostou. Výbojky, nebo jakékoli malé výkonné bodové zdroje dosahují max hodnoty vyšší. Rostliny ale o to líp nerostou. Naměření vysokých hodnot (zpravidla u výbojek MH) signalizuje spíš popálení. Rostlina může být popálená a nemusí mít dostatek světla. Popálená je z jednoho bodového zdroje, který dosahuje ve svém směru kritických hodnot. Z druhé strany má ale rostlina tmu. Zářivky jsou rozměrově větší, ne tak jasné, proto menší měřené hodnoty. Svítí ale větší plochou, rostliny osvětlují z širšího ůhlu, tím to celkové množství světla není menší a rostliny to vnímají.


stř 17. led 2018 22:33:57
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Mila.J píše:
2600lx není příliš nízká hodnota. Tím spíš, pokud se jedná o zářivku. Zářivky moc vysokých hodnot nedosahují. To neznamená, že rostliny neporostou. Výbojky, nebo jakékoli malé výkonné bodové zdroje dosahují max hodnoty vyšší. Rostliny ale o to líp nerostou. Naměření vysokých hodnot (zpravidla u výbojek MH) signalizuje spíš popálení. Rostlina může být popálená a nemusí mít dostatek světla. Popálená je z jednoho bodového zdroje, který dosahuje ve svém směru kritických hodnot. Z druhé strany má ale rostlina tmu. Zářivky jsou rozměrově větší, ne tak jasné, proto menší měřené hodnoty. Svítí ale větší plochou, rostliny osvětlují z širšího ůhlu, tím to celkové množství světla není menší a rostliny to vnímají.

No ono to bude až to změřím tím luxmetrem určitě více. Při tak malé vzdálenosti a větším reflekroru totiž musím destičku naklonit a i fotoaparát je dost odkloněn od směru paprsků. Tím se určitě expoziční hodnoty snižují. Ta problematika působení na kytky je opravdu asi složitá- jak píšete. Popálení rostlin když byl list extrémně blízko zářivky jsem také pozoroval. V přírodě se ale také značně mění poměr světla dopadajícího na list zepředu a zespodu. Některé části má rostlina třeba zastíněné překryvším listem a jinam dopadá plné slunce. Ve hře bude asi více faktorů než si dokážeme představit. Na druhou stranu se již pod umělým světlem pěstuje na světě kde co.


čtv 18. led 2018 6:22:23
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. bře 2012 12:28:37
Příspěvky: 182
Bydliště: Třebíč
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Přeji hezký den.
Možná ještě jednou zdůrazním, že pomocí fotoaparátu se nedělá exaktní měření, ale odhad. S tolerancí plus-minus deset nebo dvacet procent se přitom musí počítat, ale rozhodně se tak dá určit, zda je osvětlení v řádu nižších tisíců luxů nebo desítek tisíc luxů. Myslím, že pro pěstitelskou praxi je to odhad více než dostatečný, i když luxmetr bude určitě přesnější a měření bude jednodušší. Vychází se z empirické zkušenosti, že určité intenzitě osvětlení odpovídají určité expoziční hodnoty. My starší ještě pamatujeme doby, kdy fotoaparáty neměly žádnou expoziční automatiku a expozice se určovala podle tabulek, kde se zadala denní a roční doba a charakter počasí a vyšly nějaké doporučené hodnoty. A ti zkušenější to odhadli od oka, a jaké měli fotky!
Jak potvrzuje i Cheron, pro určení správné expozice se používá šedá tabulka, při použití bílého papíru bude fotka podexponovaná, znáte to z fotografování zimních krajin, kdy se také musí expozice korigovat do plusu. Stejně tak bude fotka podexponovaná, pokud fotoaparát namíříte přímo na slunce nebo v místnosti proti oknu. Šedá tabulka by měla být aspoň přibližně kolmo na dopadající světlo a osa objektivu zase přibližně kolmo na tabulku. Máte pravdu v tom, že pokud tabulka bude šikmo, vyjde vám odhad podhodnocený, ale asi ne o řád. Problém krátké vzdálenosti se dá obejít třeba tak, že tabulku dáte do dvojnásobné vzdálenosti od zdroje světla a zjištěnou hodnotu osvětlení vynásobíte čtyřmi.
Drroman má samozřejmě pravdu, že odraznou plochou nezesílíte svítivost zdroje. Těch udaných 2300 lumenů je celkový výkon vyzářený do celého prostoru, ale vy z toho využijete jen zlomek. Odraznou plochou ten podíl zvýšíte, ale stále to bude jen část z 2300. Můj odhad je, že osvětlení rostliny bude skutečně v nižších tisících luxů, ne v desítkách tisíc.
Máte ovšem pravdu, že faktorů, které ovlivní výsledek, je mnoho a plně s Vámi souhlasím, že spektrální složení světla zářivky to může hodně ovlivnit. Pokud budou zastoupeny ty správné vlnové délky, může i zdánlivě slabé světlo mít velký efekt.
A pod umělým světlem se opravdu pěstuje kde co, možná by bylo dobré nechat si poradit od některého vietnamského pěstitele konopí :mrgreen: .
Lukáš Křesina


čtv 18. led 2018 9:19:30
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
lukas.kresina: S tím co píšete téměř se vším souhlasím a jsem rád, že se do toho zapojili i ostatní- třeba to pomůže i jiným nezúčastněným :) .
Trochu problém v té šedé vidím v tom, že chyba při vyšších hodnotách EV se exponenciálně zvyšuje. Za denního světla jsem dnes provedl měření a vyšlo mi Clona 5,6- 6,3 při 1/125s a 100ISO. To je v další tabulce 12-13EV a to už je rozdíl cca 10000lx.
U vyšších hodnot je rozdíl 1EV i 40000lx. Myslím, že nebudu litovat že jsem ten luxmetr koupil a jsem zvědavý kolik nakonec poměrně přesným způsobem naměřím :) .
Nějak ale nechápu to, co napsal drroman a i Vy se k tomu také kloníte. Souhlasím s první větou ale nikoli s tím, že se osvětlení nemůže zvýšit. Přeci všechny odražené paprsky posílí světlo které dopadá na rostlinu a jeho intenzita se musí zvýšit. Nezvedne se svítivost zdroje ale zvedne se intenzita osvětlení rostliny a to dosti výrazně. Zvednou se i expoziční hodnoty! Proč by se jinak vyráběly reflektory? I ve vlákně Osvětlení psal Míla.J že se tím zvýší účinnost světelného zdroje. Navíc za reflektorem naměřím nulu a světlo které se odrazí sice z části ztrátami ubude ale jinak se celkově ztratit nemůže. Myslím, že si nějak nerozumíme pouze v pojmech, ale směřovat světlo reflektorem na rostliny jim určitě musí prospět zejména při nízké úrovni osvětlení.


čtv 18. led 2018 10:40:33
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Reflektor jen nasměruje místo kam se odrazí to co by šlo na druhou stranu,nic víc snad technicky nemůže. Není to aktivní prvek, jen pasivní pomoc. Samozřejmě, že na tom místě bude víc světla než bez reflektoru, ale svítivost žárovky snad není dána svítivosti v jednom mmístě ,spíš celkovým výkonem či celkovou svítivosti zdroje. Ne nadarmo se používají u některých led čočky jež soustředí tok světla daným směrem.
Abych se přiznal, tak jsem o reflektoru k zářivkám také uvažoval,ale to by mi na tu lednici nestačily dvě trubice, bylo by třeba ještě minimálně jednu na osvit na zadek prostoru. Samozřejmě bych musel pořídit jiné koncovky aby šly dát na boky, nyní používám ty ve tvaru V na jedne straně tělesa světla. V mém případě bych mohl dát maximálně nějakou odraznou plochu na dveře lednice za těleso světel a to by zas postrádalo smysl mít prosklené dveře abych dovnitř viděl. U větší lednice budu dávat světla přímo na dveře a tam reflektor dám, v té současné krabici mi 120cm trubice na dveře nevejde a atypické délky(vešlo by 110cm) jsem nechtěl,protože každou výměnu bych musel atyp objednat a čekat na dodávku,takto koupím v každém elektru.

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


čtv 18. led 2018 11:13:01
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 50  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: