Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 18. dub 2024 18:49:40



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 50  Další
 Dendrobium senile 
Autor Zpráva
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Radku, s květem jsem letos ani nepočítal. od podzimu jsem ho jen tak lehce rosil (jednou za týden) a pak jsem si řekl, že je i to na něj moc, tak jsem ho nechal na suchu úplně. Po dvou měsících totálního sucha se začalo objevovat poupě.
Hezký den
Pavel


stř 05. čer 2013 7:32:08
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2909
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Dendrobium senile chce polostín a vlhkost 50-70% včetně dobrého pohybu vzduchu. Listy mají být světle zelené ale ne nažloutlé. To znamená přebytek světla a tmavé listy naopak nedostatek. Načervenalé okraje znamenají horní hranici pro osvětlení, kdy by už rostlina nebyla vůbec ráda. V létě chce teplo a na zimu snese i temperovaný skleník s poklesem teplot k +13°C. Jakmile začnou žloutnout listy, chce to přestat zalévat a prostě vytrvat nezalít a to i když na jaře vyrážejí nové výhony. Předčasné zalití ( 4 a více měsíců bez vody) znamená, že odejdou i nové výhony. Také se mi to povedlo. Prostě člověk musí vytrvat sušit. Zálivka tak, že injekční stříkačkou při velikosti nových výhonů cca 2-3cm zavlhčím pár kapkami jem kořeny. Zálivku začínám při stavu, kdy je délka výhonů okolo 4 cm a listy jsou již rozvinuté. Předčasná zálivka znamená úhyn.


stř 05. čer 2013 7:36:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Dendrobium senile
pavelheger píše:
Radku, s květem jsem letos ani nepočítal. od podzimu jsem ho jen tak lehce rosil (jednou za týden) a pak jsem si řekl, že je i to na něj moc, tak jsem ho nechal na suchu úplně. Po dvou měsících totálního sucha se začalo objevovat poupě.
Hezký den
Pavel

To bude tím suchem. Prostě musím být nemilosrdný a vytrvat :? . Mám víc takových nekvětů :( .

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


stř 05. čer 2013 14:35:46
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2909
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Bohuže o dva nové výhony mohlo být víc, kdybych se zálivkou nespěchal.


Přílohy:
orchideje 1822.jpg
orchideje 1822.jpg [ 103.37 KiB | Zobrazeno 5296 krát ]
sob 08. čer 2013 6:15:43
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. čer 2011 15:51:49
Příspěvky: 263
Bydliště: Adamov
Příspěvek Re: Dendrobium senile
tak tuhle krásku už mám taky doma a zatím roste pěkně je venku pod stínovkou a rosím celou rostlinu a zatím se mi tedy nestalo že ten výhon novej uhnil. Ale je to možná jen náhoda protože na balkoně docela fouká tak kytky oschnou docela rychle

_________________
orchidejky už nejsou u mě jen koníček, ale už přerostly ve slona


ned 09. čer 2013 12:35:28
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
WP_20160225_002a.jpg
WP_20160225_002a.jpg [ 77.16 KiB | Zobrazeno 4912 krát ]
Ta kytka mě stále překvapuje. Pořídil jsem si ji pouze proto, že mi všichni říkali že ji neudržím. Co jsem ji koupil v Drážďanech před několika lety, tak mi roste jak největší plevel. Nic nehnije, na listech žádné fleky- prostě perfektní stav. Zatím mi ale nekvetla. Viděl jsem, že než nasadí na květ je nutné sušení a alespoň částečný opad loňských listů. Loni na podzim jsem ji začátkem listopadu přenesl k zimování do kaktusového skleníku a zavěsil pod střechu. V noci měla tak 10°C a přes den cca 15°C.
Celou dobu až do teď nezalévána ani nerosena a stále nechtějí loňské listy opadat. Přitom i vlhkost vzduchu v kakt. skleníku max. do 70%, spíše ale 60%. Teď jsem ji přenesl do ZZ a stále listy neopadávají. Nechápu jak tuto rostlinu zbavit listů. Dal jsem ji na nejsvětlejší místo a tiše doufám, že v březnu až bude sucho ještě drastičtější tak listy opadají a nasadí na květ.
Připadá mi, že ta rostlina dokáže nasávat vodu i ze vzdušné vlhkosti podobně jako Tillandsie. Pokud letos neopadá tak příští rok půjde do vzestupných proudů nad radiátor ústředního topení :lol:


čtv 25. úno 2016 8:53:30
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium senile
No zrovna tohle je opravdu něco jako xerofytní dendrobium. Důvod proč jej někdo neudrží je ten, že moc zalévá a odrovná kořeny. Je otázkou, jak je to s opadem listů. Některé druhy opravdu schazují již na podzim a přezimují naprosto bezlisté (D. gratiosissimum), jiné zase zimují s listy a opad se děje spíše až na jaře před kvetením (D. parshii), hodně druhů naopak o všechny listy nepřichází(D. nobile). Myslím že zrovna senile by ještě nějaké mohlo shodit, než vykvete.
Moje představa je taková, že to může souviset krom zálivky i s hnojením. Jednoduše kytky, které dostávaly v průběhu roku moc dusíku, pak mohou mít problém se shazováním. D. senile kvetou i na olistěných pahlízách, ale soudě podle fotek z přírody, měly by jít listy dolů. Pamatuju, jak jsem kdysi čekal na opad listů D. parishii, a v době kdy už mírně žloutly jsem prvně přihnojil. Listy zezelenaly a opad se nekonal, naopak listy vydžely ještě několik měsíců. Ono o hnojení se ví v podstatě teoreticky dost, ale správné poměry, načasování a koncentrace je potřeba opravdu vyladit, aby byly procesy v rostlinách přirozené. K čemu jsou obří pahlízy, když kytka nekvete? Nejspíš by to chtělo i přihnojit superfosfátem, nebo něčím podobným. Pěstitelé chtějí všechno nahnojovat a radují se s obřích přírůstků, přitom si často neuvědomují, že méně, je někdy více. Netvrdím že je to Váš případ pane Záruba.


čtv 25. úno 2016 11:45:34
Profil ICQ
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Nádherný D. senile !! Není třeba spěchat určitě pokvete. Opad listů bych neřešil.


čtv 25. úno 2016 13:16:31
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Karlos píše: Pamatuju, jak jsem kdysi čekal na opad listů D. parishii, a v době kdy už mírně žloutly jsem prvně přihnojil. Listy zezelenaly a opad se nekonal, naopak listy vydžely ještě několik měsíců.

Když jste přihnojil tak jste musel i zalít a právě zálivka, nikoli hnojení, myslím způsobila to, že si rostlina udržela listy.
Některé orchideje dokáží tyto pochody ovládat přímo mistrovsky. Mám jednu rostlinu Catasetum laminatum, která nejenom že dokáže po zálivce zastavit žloutnutí a následný opad listů, ale totéž dokáže i se starými pahlízami. Jedna starší pahlíza začala od špičky žloutnout a vypadalo to, že uschne. Po zálivce se to ale zastavilo přibližně v půli. Pak horní polovina zcela uschla a spodní se krásně napila a rostlina si tuto půlku nechala ještě několik roků. Tenkráte jsem jenom zíral :P

virens: Já jsem viděl na google že nejvíce kvetou rostliny D. senile v bezlistém stavu, proto řeším opad listů. Chci ho bezlisté a s květy :lol:

On ten opad listů podle mne také souvisí s tím v jaké kondici rostlina je. Pokud část kořenového systému není funkční tak je opad asi rychlejší a totálnější, než když je rostlina v plné síle. Doufám, že březnové sluníčko a vyšší teploty ho ještě donutí shodit listy. Do té doby nedostane ani kapku vody.

D. senile a Encyclia citrina pěstuji na větvi Bezu černého a myslím si, že pro choulostivé druhy je to doslova požehnání. Ta kůra je houbovitá, nasákavá a myslím, že je i lepší než kůra korková. E. citrina větev doslova obalila a letos to vypadá na 10 květů- z čehož mám radost.


čtv 25. úno 2016 17:28:59
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Dendrobium senile
Příloha:
WP_20160404_007.jpg
WP_20160404_007.jpg [ 86.63 KiB | Zobrazeno 4833 krát ]
Nevím jak může někomu odejít Dendrobium senile. Mě připadá, že bych ho nezničil ani kdybych chtěl :P Nyní už ho dva měsíce mám zcela bez zálivky a bez rosení. Přesto se mi stále nedaří způsobit opad listů a násadu květů. Už si s ním nevím rady, přitom již před měsícem jsem na výstavě viděl zcela opadané jedince. V pozdním jaře když ho již vydatně zalévám a rosím, tak na listech stojí voda a žádná hniloba ani flek se ho nedotkne. Kdybych ho měl někam zařadit z hlediska růstu tak bych ho zařadil do kategorie pro začátečníky :lol: :lol: Pokud ještě neshodí listy později tak příští rok nedostane vodu od října do doby dokud neodpadne poslední list. Myslel jsem si jak nyní když už je teplo a sluneční svit tak začnou listy odpadávat a kromě dvou starých zatím nic. Přitom už si myslím by v tuto dobu mělo být holé a s květy :P


pon 04. dub 2016 17:14:23
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 50  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: