Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 14:13:38



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 50  Další
 Dendrobium senile 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
samamalo píše:
asi ano, kytkám jsem letos koupil 40l solární sprchu, tak dostávaly krásně teplou vodu, asi to nestačilo.

Kolega měl senile ve vitríně rosil pravidelně rostlo krásně a pak zapomněl na klid a i když běžel ventilátor nepomohlo to, prostě to chce přisušit.
A ještě jeden návod https://travaldo.blogspot.com/2018/02/d ... lture.html

Návod je podrobný, bohužel má jedno veliké Ale. U mně dříve takto pěstovaná kytka nekvetla ani jí neopadaly listy. Na druhou stranu vizir který z tohoto návodu splňuje tak 50% tak mu kytka kvete i opadává. Nemá ani r.v. nad 60%, ani na podzim občas nezalévá aby nepřeschla, střídání teplot den noc také takové nemá. Kvete mu v zimě místo v létě.
Takže v návodu doporučované upravení podmínek může znamenat překopání všeho od základu :D

Když zavzpomínám co všechno jsem o tomto druhu četl tak by vlastně mělo kvést úplně bezproblémově, protože spousta popisů je až protichůdných. Pravý opak je ale pravdou. Také ostatní druhy z té oblasti v přírodě a přibližně stejné nadmořské výšky problémy nedělají. Nezbývá tedy než vycházet z podmínek v přírodě a zkoušet a upravovat a také pozorovat.


úte 13. lis 2018 9:22:34
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Tak jsem koukl na Googlemaps.com na obě lokality zmiňované v odkaze od samamala kde by mělo D. senile růst. Jednak Tanaserim v Barmě a také Ranong v Thajsku. Je to ještě o dost jižněji než co jsem kdysi hledal v Laosu. Bohužel se mi nepodařilo najít v té oblasti žádná větší města v nadm. výšce 500-1200m, v kterých by byly klimatické údaje na Accuweather.com možné vyhledat. Nějak si ale myslím, že v té oblasti jsou hodně vysoké teploty i v zimě.
Možná u mně ta úsporka spíše než svícením je důležitá topením :) . Přes den je u kytky cca 25°C a v noci to klesne na 15-17°C.
Jinak mám v ZZ přes den o několik stupňů méně.


stř 14. lis 2018 18:28:04
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
zaruba: Teplotu máte naprosto stejnou, jako má to moje, při vzdušné vlhkosti 70-85%. Ta vlhkost mě celkem překvapila, ale nesvítí tolik slunce a nemá sílu, tak je v zimě na této úrovni. Měřeno pod kytkou na parapetu, pod zářivkami bude zřejmě o něco méně.


stř 14. lis 2018 20:14:27
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Silně osvětlená kytka mi bezpečně teplotu podstatně vyšší, než je teplota okolí.


stř 14. lis 2018 20:59:23
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
vizir: Mám i shodnou vlhkost vzduchu. Přes den u lampy bych to viděl tak 60-70%. Nyní jak se venku ochladí tak to možná i o 10% klesne. To D. senile od pokojovek začínám nyní sušit. Je plně napité a již mu začínají na předposlední pahlíze žloutnout listy. Stále více se mi zdá že je to stejný klon jako to Vaše. Doufám, že nějaké z těch tří vykvete. Nerad bych pořizoval čtvrté :lol: :lol:
Přímo vedle rostliny asi ve stejné vzdálenosti jako je průměrná vzdálenost rostliny od lampy mi visí malý teploměr s modrým lihem. Teplota je tedy změřená dosti přesně. Dnes jsem měl v ZZ 23°C a u rostliny bylo 27°C. Jsem si vědom že se bavím prkotinami.


stř 14. lis 2018 21:55:10
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Mila.J píše:
Silně osvětlená kytka mi bezpečně teplotu podstatně vyšší, než je teplota okolí.

Zřejmě si nerozumíme. S tou teplotou samozřejmě souhlas, ale zmiňována byla vlhkost vzduchu. Pokud tedy byla reakce na můj příspěvek :) .


čtv 15. lis 2018 18:09:10
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
zaruba píše:
vizir: Mám i shodnou vlhkost vzduchu. Přes den u lampy bych to viděl tak 60-70%. Nyní jak se venku ochladí tak to možná i o 10% klesne. To D. senile od pokojovek začínám nyní sušit. Je plně napité a již mu začínají na předposlední pahlíze žloutnout listy. Stále více se mi zdá že je to stejný klon jako to Vaše. Doufám, že nějaké z těch tří vykvete. Nerad bych pořizoval čtvrté :lol: :lol:
Přímo vedle rostliny asi ve stejné vzdálenosti jako je průměrná vzdálenost rostliny od lampy mi visí malý teploměr s modrým lihem. Teplota je tedy změřená dosti přesně. Dnes jsem měl v ZZ 23°C a u rostliny bylo 27°C. Jsem si vědom že se bavím prkotinami.

Ty podmínky jsou skutečně hodně podobné, tak snad to klapne ;) ;) .


čtv 15. lis 2018 18:12:51
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
vizir píše: Ty podmínky jsou skutečně hodně podobné, tak snad to klapne ;) ;)
No začínám být mírně skeptický. Od chvíle kdy jsem se vrátil tak se žloutnutí listí zastavilo. Rostlina začíná být docela seschlá a opad listí žádný. Začíná to vypadat jako loni :cry: Když namočím tak se ihned obnoví růst nových nastartovaných výhonů a vše bude v p....i. Takhle mám pocit že kytka se usuší jako loni a nic. Ostatní Dendrobka již mám téměř opadaná napitá a neraší i bez svícení, i to parishii se letos předběhlo.
Na D. harveyanum mám již více jak 10 květních čudlíků a to mi kvete v únoru takže to senile už by pomalu mělo nasazovat jako u Vás.
Ještě bych se zeptal: Na té poslední pahlíze na rhizomu u D. senile máte ještě listy a nenasazuje?


pát 16. lis 2018 8:53:51
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
zaruba píše:
vizir píše: Ty podmínky jsou skutečně hodně podobné, tak snad to klapne ;) ;)
No začínám být mírně skeptický. Od chvíle kdy jsem se vrátil tak se žloutnutí listí zastavilo. Rostlina začíná být docela seschlá a opad listí žádný. Začíná to vypadat jako loni :cry: Když namočím tak se ihned obnoví růst nových nastartovaných výhonů a vše bude v p....i. Takhle mám pocit že kytka se usuší jako loni a nic. Ostatní Dendrobka již mám téměř opadaná napitá a neraší i bez svícení, i to parishii se letos předběhlo.
Na D. harveyanum mám již více jak 10 květních čudlíků a to mi kvete v únoru takže to senile už by pomalu mělo nasazovat jako u Vás.
Ještě bych se zeptal: Na té poslední pahlíze na rhizomu u D. senile máte ještě listy a nenasazuje?

D. harveyanum jsem letos nechal na parapetu společně s D. aggregatum a D. anosmum, tedy tepleji. Budu ho muset přemístit na chladnější místo, nebo se květů nejspíš nedočkám.
U D. senile ještě na obou posleních pahlízách listy jsou, ale na jedné z nich začínají žloutnout a navíc se mi zdá, že je tam vidět květní základ taky ;) .


pát 16. lis 2018 17:51:56
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
vizir píše: D. harveyanum jsem letos nechal na parapetu společně s D. aggregatum a D. anosmum, tedy tepleji. Budu ho muset přemístit na chladnější místo, nebo se květů nejspíš nedočkám.
U D. senile ještě na obou posleních pahlízách listy jsou, ale na jedné z nich začínají žloutnout a navíc se mi zdá, že je tam vidět květní základ taky ;) .

Loni mi D. harveyanum kvetlo málo. Letos jsem ho nějak ani neletnil ale začátkem září jsem ho vyndal ven a pak ho tam nechal do +5°C. Koncem září jsem ho dal na plné slunce. Nyní ho mám v kakt, skleníku (10-15°C) a už asi měsíc a půl na sucho a již jsem napočítal 14 květních čudlíků. Jestli to vydrží tak bude kytka obalená, protože není zas tak veliká. Mírovi loni kvetlo fantasticky. Psal že mu do ní napršelo. Myslím že chce na podzim nechat venku hodně dlouho jako Cymbidia nebo Coel. cristata a pak nasadí.

Ta kytka D. senile od pokojovek pěkně začíná žloutnout na starších listech i nesušená. Nad tou velikou jsou zatím rozpaky. Na pahlízách ve třech posledních paždí listů je vidět něco jako květní pupeny které se však zatím neprobudily. Listů několik odpadlo ale ještě více jak 60 jich tam je. Tak nějak světlají ale spíše jako by byly přesvětlené. Ty nejblíže úsporky jsou žlutavé ale spíše jako připálené. Těžko říci co kytka bude dělat. Každopádně cesta je jediná. Nechat ji takhle dále a čekat co vymyslí :D


pát 16. lis 2018 18:22:44
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 50  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron