Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 19:05:22



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 50  Další
 Dendrobium senile 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
samamalo píše:
Tak jsem to nakonec vyfotil bleskem. Je vidět, že kytka se schovává za hranu kůry a kořeny má na odvrácené straně. Nový výhon tlačí někdy v srpnu.

Nevím, ale všude se píše že chce světla hodně a v té pěstírně je mají dosti na slunci, což je vidět.
Mě spíše překvapuje, že máte opadanou kytku s napitými pahlízami. U mě dokud byla napitá tak neshodila ani list. Já ji mám seschlou a listů má stále podstatně více nežli ta Vaše. Je zajímavé že se stejný druh chová u každého úplně jinak.
Mohu se zeptat jestli tu rostlinu zaléváte a jestli ji přisvěcujete?


pát 26. led 2018 19:37:06
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Dendrobium senile
No jsem takový rozervaný, z toho Vašeho pokusu - sušení. A tak to nevydržím, a semotamo ji namočím. Myslím, že jak začala růst v srpnu, tak to je vcelku málo, aby byla bez vody. Pokud si pamatuje na minulost, tak v domovině má monzun a pak je teprve sucho. Má kvést v létě.
Je tady někdo komu to kvetlo ?


ned 28. led 2018 7:04:04
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1270980.JPG
P1270980.JPG [ 122.38 KiB | Zobrazeno 2210 krát ]
Příloha:
P1270977.JPG
P1270977.JPG [ 150.17 KiB | Zobrazeno 2210 krát ]
samamalo píše:
No jsem takový rozervaný, z toho Vašeho pokusu - sušení. A tak to nevydržím, a semotamo ji namočím. Myslím, že jak začala růst v srpnu, tak to je vcelku málo, aby byla bez vody. Pokud si pamatuje na minulost, tak v domovině má monzun a pak je teprve sucho. Má kvést v létě.
Je tady někdo komu to kvetlo ?

Snažím se mu maximálně napodobit přírodní podmínky. Monzun ano, ale v létě. Koncem září nastává velké sucho a trvá až do konce dubna. V té době spadne třeba jen 20mm srážek za měsíc v jednom dešti, při slunečním svitu a denních teplotách přes 20°C. A to na volném prostranství kde fouká vítr. Informace o četnosti mlh se mi získat nepodařilo, ale tuším že Karlos napsal, že jeho známý který navštívil lokalitu říkal, že sucho tam bylo obrovské a mlhy nezažili. Ono v 700m.n.m. jsou teplé i noci a to mlhám moc nepřeje.
Budu se opakovat, ale kvetou opadané kytky a mě při občasné zálivce neopadává- proto to sušení.
Mě ale překvapilo, jak Vy ho máte opadané a napité, Proto mne zajímá, co jste s ním dělal, jestli přisvěcujete, v jaké ho držíte teplotě den/noc.
Také je zajímavé, že Vy máte pahlízy víceméně pouze na tři listy, zatímco já na šest-sedm. Nevím, čím to je způsobeno.
Já se snažím o opadání. V současnosti to podporuje ten fakt, že na nejstarších a nejseschlejších pahlízách se něco klube u špiček, odkud nejčastěji vyrůstají květy viz. fota. Je to ale nějak "připravené" a nezvětšuje se to. Na těch loňských pahlízách, které nejsou tak seschlé se ale zatím neděje nic. Možná potřebují ještě více seschnout- kdoví?
Jinak nevím odkud máte informaci že kvete v létě. Téměř všude se shodují že kvete na konci zimy a na jaře tak nějak do konce dubna. Tedy na konci suchého období jako většina druhů- tedy před obdobím dešťů.
V tomto vlákně se objevil jeden květ od pavlahegera a dva květy od EvaJ. Docela jsem se již tomuto druhu věnoval a naštudoval kde co :) . O to více by mne zajímaly odpovědi na výše položené otázky v jakých podmínkách ho držíte :)


ned 28. led 2018 11:47:09
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Zdravím všechny na tomto úžasném fóru.Orchideje pěstuji od roku 2008.Jsem klasickým parapetářem a věnuji se pěstování druhů rodů dendrobium,cattleya,laelia a v poslední době též catasetum a paphiopedilum.S velkým napětím sleduji boj p. Záruby s druhem D.senile.
Tuto rostlinu jsem pořídil u firmy Lukscheiter před zhruba čtyřmi lety.První rok nekvetla,zimoval jsem ji bez zálivky,na stejném stanovišti jako v létě.Od druhého roku jsem se rozhodl pro změnu a rostlinu dodnes pěstuji takto:duben-září-zavěšena na jihozápadním okně,při největším úpalu stíním žaluziemi.(více-méně spíše kvůli ostatním rostlinám na parapetu)Zálivka zpočátku opatrná,voda jen na kořeny(1x týdně),když nový výhon doroste zhruba 3 cm tak rozprašovačem na celou rostlinu-četnost podle počasí.Zde prosím o opatrnost-domnívám se,že toto je nejkritičtější období v kultuře-nové výhony velice rády zahnívají.Hnojivo v období růstu Kristalon gold,na podzim pro dozrání nových pahlíz Kristalon podzim-oboje okolo 100 μS,1x/14 dní..Do každé zálivky Orchimix okolo 50 μS.Od října konec se zálivkou,rostlina je zavěšena pod zářivkami zcela na sucho,až do vytvoření poupat.Poté voda velmi opatrně jen na kořeny-zhruba 1x týdně.Po odkvětu opět pod zářivkami zcela na sucho až do dubna,kdy se stěhuje zpět na letní stanoviště.Zimní teploty noc 15-17,den 17-20 C.Myslím ale,že pod zářivkami bude tepleji(sálají),takže rozdíl teplot noc-den bude určitě větší.Zářivky Osram Lumilux 865 a Osram Fluora.Ventilátor běží celoročně vždy 15 min z každé hodiny od 7:00 až do 22:00.V noci jen 2x po 15 min.Rostlina právě rozkvetla ;) Pokusím se vše doložit fotografiemi,za výsledek neručím,dělám to poprvé.Taktéž se omlouvám za kvalitu fotografií,foceno pro zdokumentování kultury pouze mobilem.Přeji hezký den


Přílohy:
DSC_0056.JPG
DSC_0056.JPG [ 180.21 KiB | Zobrazeno 2207 krát ]
DSC_0141.JPG
DSC_0141.JPG [ 142.2 KiB | Zobrazeno 2207 krát ]
DSC_0142.JPG
DSC_0142.JPG [ 169.29 KiB | Zobrazeno 2207 krát ]
ned 28. led 2018 12:08:17
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
30.jpg
30.jpg [ 77.65 KiB | Zobrazeno 2201 krát ]
Děkuji za zveřejnění Vaší úspěšné kultury. Obohatil jste toto vlákno mimo jiné o snímky kvetoucí rostliny.
Máte krásnou kytku s pěkně buclatými pahlízami.
Nějak jsem dospěl k podobné kultuře jakou máte Vy. Tedy vlhké léto a zcela sucho od začátku října do objevení poupat. Těžko říci ale jestli to povede k podobnému výsledku. Vám nyní kvete, u mne zatím pouze opadává. Přeci jenom máte ho v o něco vyšších teplotách. U mne má nyní přes den tak 19°C a v noci 12°C. Až ke konci února se teploty budou zvedat. Myslel jsem, že by mělo kvést tak někdy v březnu, ale ono to bude u každého trochu jiné. Také máte asi nižší r.v. v tom bytě. Pokud zcela opadá tak bych ho chtěl také občas porosit, aby nebylo úplně zdecimované. Myslím, že na jaře v domovině jsou častější mlhy, protože až na jaře jsou veliké rozdíly denních a nočních teplot, což asi nějaké mlhy vyvolá.
Našel jsem snímek, který by mohl být z přírody tak ho přikládám. Rostlina vypadá dosti usušená.


ned 28. led 2018 14:44:49
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Děkuji za pochvalná slova-kytce vše vyřídím.RV jsem právě kontroloval na min max vlhkoměru a pohybuje se mezi 55-82 procenty.Myslím že zásadní pro indukci květů by mohla být suchá a spíše teplejší perioda.Mnoho zdaru,ale myslím,že jste se vydal správnou cestou a kytka Vás na jaře za to odmění.


Přílohy:
DSC_0142.JPG
DSC_0142.JPG [ 169.29 KiB | Zobrazeno 2200 krát ]
ned 28. led 2018 15:10:11
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Tak díky za podporu :) . Vlhkost máte tedy přibližně stejnou jako má u mne ve skleníku nad UV. Já mám kytku z Drážďan z výstavy a koupena byla od Thaiwanců také před čtyřmi roky.
Ty kvítky máte parádní, prý voní jemně po citrónech- rád bych to někdy v budoucnu zažil :D


ned 28. led 2018 15:24:37
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Tož jsem se postavil ke knihovně a listoval :
Dušek, Křístek Orchideje senile doba květu V-VI
Richter , Das Orchideen-Jahr Březen-červen
Hawkes, Encyclopedia of Cultivated Orchis je skoupý jaro - léto


ned 28. led 2018 16:46:02
Profil

Registrován: pát 10. srp 2012 17:49:30
Příspěvky: 872
Bydliště: Litoměřice
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Vizir - krásný konkrétní příspěvek bez zbytečných keců! Moc dobře se to čte. :P
Martina


ned 28. led 2018 17:35:48
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
samamalo píše:
Tož jsem se postavil ke knihovně a listoval :
Dušek, Křístek Orchideje senile doba květu V-VI
Richter , Das Orchideen-Jahr Březen-červen
Hawkes, Encyclopedia of Cultivated Orchis je skoupý jaro - léto

Všichni ale píší jaro-léto, nikoli pouze v létě. No dobře. Asi nemá cenu nějak zpřesňovat dobu kvetení. Různé zdroje se dosti rozcházejí- na to jsem si již zvykl. Asi ale kvete na konci období sucha, kdy pahlízy opadají- to je podstatné. U někoho je to v lednu (vizir), u jiného v dubnu(EvaJ v tomto vláknu) a někde třeba až v první půli léta. V přírodě to ale bude nejčastěji na jaře, kdy sucho vrcholí. Někdy v květnu- červnu se dostavují první deště a pak nastává mokré období.
Škoda že jste nenapsal nic o tom pěstování :) . To je důležitější řešit pro to, aby kvetlo. Jestli to bude v březnu nebo červnu je jedno. Vizir ale píše "sušit až do násady poupat". Kdyby to mělo být u mne až v červnu tak by do té doby asi chrastilo :)


Naposledy upravil zaruba dne pon 29. led 2018 6:24:52, celkově upraveno 1



ned 28. led 2018 18:03:56
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 50  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: