Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 20:05:04



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 50  Další
 Dendrobium senile 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1280493a.jpg
P1280493a.jpg [ 112.26 KiB | Zobrazeno 2599 krát ]
Aby rostlina neuschla tak jsem jí dopřál ještě jedno porosení. Nyní již do ní praží sluníčko cca 50000lx. Opad listů stále pokračuje.
Všiml jsem si toho, že u Dendrobium densiflorum se právě začaly budit květní pupeny. Je to druh ze stejné oblasti jako D. senile, pouze o cca 600m větší nadm. výšky. Tu již nástup jara probudil. Předpokládám tedy že to senile by se mohlo probudit cca tak do měsíce.


ned 11. bře 2018 6:45:22
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Tak jsem pomocí známého prověřil to počasí v Thajsku. Dotyčný bydlel asi 5 let na severu v horách. Skutečně od listopadu do dubna je období sucha, ale vždy v tomto období zaprší a to pořádně cca 2-3 dny a pak je zase hezky. Pamatuje, že za to období, co tam pobýval se jednou stalo, že celý měsíc nekapla ani kapka.


pon 12. bře 2018 12:04:24
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1280589.JPG
P1280589.JPG [ 90.33 KiB | Zobrazeno 2534 krát ]
Něčemu nerozumím:
2-3dny prší za období od listopadu do konce dubna? Pak píšete, že jednou se stalo, že dokonce měsíc nepršelo. Nějak to nejde dohromady. Nebo jste myslel že prší 3 dny v každém měsíci?

No já myslím, že ty údaje na accuweather.com jsou spolehlivé a uvedl jsem je v té tabulce pro dané nadm. výšky. Období sucha tam ale nastává začátkem října, nikoli listopadu- podle nich.
Je pravda, že tam uvádějí cca 30 mm srážek za měsíc. Je nutné si ale uvědomit, že v přírodě odpaří rostlina cca 4x více vody než u mne ve skleníku kde je nehybný vzduch, nižší teplota a žádné hřejivé sluníčko ani vítr. Proto jsem sušil totálně, i když podle údajů bych měl jednou měsíčně rostlinu namočit.
Také je otázkou, kolik vody se při dešti dostane v přírodě skutečně na rostlinu. Ten známý bydlel v horách. V jaké nadm. výšce?
V horách prší více nežli v nížině a jsou tam také více mlhy. To je spousta otázek, bez jejichž zodpovězení jsou ty údaje těžko použitelné.
U mně je ale stále na prvním místě zamyšlení se nad rostlinou jako takovou. Když si vyvinula zásobní orgány, tak asi proto, aby jí umožnily přežít období sucha. V přírodě dokonce i nejedna rostlina suchem chcípne, protože ji Pánbůh včas nezalije :)
U mne se pahlízy i při mém "drastickém" sušení scvrkly tak o 60% objemu. Tedy rostlině zbývá do úplného vyčerpání ještě více jak 5 měsíců sušení, protože bez listů bude stále méně odpařovat. Říkám si tudíž, že není zdaleka tolik vyčerpaná aby nemohla nasadit docela slušně na květ.
Naopak mi přijde nepřirozené, aby pahlízy byly napité i v období sucha. Dále jsem se také přesvědčil, že i zcela seschlé rostliny pokud mají zdravé kořeny tak se dokáží v poměrně krátké době napít a mají opět pahlízy nalité k prasknutí. Určitě ale není správné rostlinu vysušit na 90 nebo více%. Prostě všeho moc škodí.
To jsou zhruba mé myšlenkové pochody, které mne vedou k tomuto způsobu pěstování :) . Navíc zatím jsem neobjevil techniku jak toto Dendrobium zbavit listů bez intenzivního sušení :cry: Snad jedině nůžkami :lol: :lol:
Člověk musí být trpělivý a nespěchat, aby něco vyzkoumal byť i neúspěšného. Tuto sezonu zkouším tento způsob a pokud to nezafunguje tak příští sezonu to budu dělat jinak. Nedotáhnout jednu techniku do konce by bylo naprostou ztrátou času.

D. densiflorum jsem také docela slušně sušil a nyní již nasazuje na květ.


pon 12. bře 2018 13:30:17
Profil

Registrován: pon 12. led 2015 20:00:30
Příspěvky: 494
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Karlos píše:
No nemyslím si že by bylo na sušení pozdě. Naopak senile, nebo parishii, kvetou spíše později, v květnu až v červnu, takže to mohou parádně stihnout, jen mi nesedí to kruté sucho, jakkoliv kytka je asi v pohodě, jak píšete. Mě tím hnojením jde spíš o to, že když se nepřehnojuje a více hnojí draslem a P, tak narostou ty pahlízy tlustší a kratší. V takovém případě myslím si budou i ochotněji shazovat listí a kvést.

prosím o doplnění u parishi..lze ještě přisušit? Nemám s ním zkušenosti,narůstá už nový výhon,a rostlina listy neshazuje,protože neprošla chladnějším a sušším obdobím..Mám v obýváku u okna..:(


úte 13. bře 2018 7:39:30
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Nějak se mu moc nevěnuji. Mám ho ale nyní bez listí a spí. Jestli se bude chovat stejně jako loni tak by mělo později nasadit a kvést. Rostlinu která je olistěná a tlačí nové výhony těžko nyní přimět aby usnula a stihla za dva měsíce opadat a ještě vykvést.
Myslím, že lepší bude nyní ji nechat růst a do podzimu pěkně napěstovat a pak sušit a nechat spát.


úte 13. bře 2018 10:56:28
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Dovysvětlení Thajsko.
Bylo to myšleno tak, že za jeho 5-ti letého pobytu na severu se jednou stalo, že celý měsíc ani nekáplo v suché periodě. A jak už jsem psal 2-3dny v měsíci určitě prší a to pořádně.
Takže tím suchem to nebude.
Ke svému senile jsem se taky zachoval brutálně a nechal jsem ho opadnout. Tak uvidím co udělá.
Normálně bych mu namočil podložku tak jednou měsíčně. Při téhle proceduře mi začalo tlačit nový výhon v srpnu.


úte 13. bře 2018 11:52:56
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
samamalo píše:
Dovysvětlení Thajsko.
Bylo to myšleno tak, že za jeho 5-ti letého pobytu na severu se jednou stalo, že celý měsíc ani nekáplo v suché periodě. A jak už jsem psal 2-3dny v měsíci určitě prší a to pořádně.
Takže tím suchem to nebude.
Ke svému senile jsem se taky zachoval brutálně a nechal jsem ho opadnout. Tak uvidím co udělá.
Normálně bych mu namočil podložku tak jednou měsíčně. Při téhle proceduře mi začalo tlačit nový výhon v srpnu.


Ne že bych se chtěl hádat, ale nenapsal jste 2-3 dny v měsíci, ale 2-3 dny za období od listopadu do konce dubna a to je veliký rozdíl! Po mém upozornění na nesrozumitelnost napíšete, že už jste to jednou napsal- tak nevím!
Ty informace pak spíše vyznívají klamavě než jak jste informaci dostal- bohužel. Vyhledal jsem si informace z různých zdrojů a výsledek je takový, že je to všechno k ničemu protože na ty informace se nedá spolehnout :cry: .
Proto se snažím hledat informace od zdrojů na které se mohu spolehnout. Accuweather.com je jedním z nich! Také jsem si na Google.maps.com projel tamní krajinu a vyhledal snímky z časného jara a prohlížel si přírodu. Je docela usušená ve výškách kolem cca 700m.n.m. I když jako v Mexiku to není. Různé xerofitní biotopy mám docela odpozorované z Mexika abych dokázal odhadnout vysušení krajiny.
Pak napíšete, že tam lije 2-3 dny v měsíci a že sucho tam nebude. Je to od pána, který někde bydlel v Thajsku, jak vysoko nevíme, jestli tam roste to senile nevíme, informace se napíše nepřesně a její užitná hodnota je zavádějící spíše nežli kladná.
Tím ale nechci nijak říkat, že to jak pěstuji tento druh je správně. Třeba jsou tam ty mlhy, nebo co já vím co může hrát roli. Také jak kdysi napsal Míra tak je pravda, že slepé kopírování přírody nemusí vésti k dobrému výsledku.
Nezlobte se, že jsem to takhle napsal. Té kytce jsem již věnoval více času než si dokážete představit. Pokud na jaře nevykvete tak to přežiji a příští rok bych zkusil techniku Vizira která mi přijde že by mohla fungovat a je i blízká přírodě. Namáčet ale rostlinu 2x měsíšně v období klidu a čekat na zázrak se mi nechce.
Tak se ještě jednou omlouvám, ale sám si dohledáte že to píši pravdivě.


úte 13. bře 2018 13:21:55
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Vážně, koukal jsem na to, chybička se vloudila, moc se tedy omlouvám.
Ale už toho nechám.


úte 13. bře 2018 14:38:11
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
samamalo píše:
Vážně, koukal jsem na to, chybička se vloudila, moc se tedy omlouvám.
Ale už toho nechám.

Já jsem rád, že jste psal a mrzelo by mne, kdyby Vás to nějak mělo odradit. Akorát jsem se v těch informacích nemohl vyznat. Tři deště za 6 měsíců mi připadalo jako docela veliké sucho, zhruba jeden déšť za dva měsíce.
Já spíše zkoumal Severní Laos kde jsem měl informaci že roste. Nyní mi stejně nezbývá nic jiného než počkat do konce dubna jestli opadá a nasadí na květ. Pokud pokvete bohatě tak u tohoto způsobu zůstanu. Pokud pouze nějaký jeden dva kvítky tak to nebude to pravé ořechové a budu hledat jiný způsob stejně jako kdyby nekvetlo. Na květ opravdu nasazuje později s vyšší teplotou podobně jako D. parishii, takže zatím není nic ztracené.
Vy ale tu kytku nemáte tak sušenou jako já. Alespoň podle snímku. Zajímalo by mne, jak se chová u Vás. Jestli spí. Třeba Vám nasadí dříve nežli mně.


úte 13. bře 2018 15:25:14
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium senile
No vzhledem k tomu že tam dokáží vyrůst kytky ze semene tak tam asi takové sucho nebude, jakkoliv výběr bude asi drsný. Pokud tam neprší, tak se vsadím že ty mlhy dělají hodně. To slepé kopírování přírody nefunguje právě proto, že se nekopíruje příroda, ale jen určité vytipované faktory a to ještě špatně.


úte 13. bře 2018 16:13:43
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 50  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron