Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 1:14:16



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 50  Další
 Dendrobium senile 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1270723a.jpg
P1270723a.jpg [ 87.65 KiB | Zobrazeno 3059 krát ]
Příloha:
P1270726a.jpg
P1270726a.jpg [ 97.55 KiB | Zobrazeno 3059 krát ]
Takto vypadá D. senile po třech měsících sušení nad radiátorem UV. Teploty den/noc 20/10°C. Rel.v. 45/70%. Cyrtopodia už opadala i bez umístění nad UV.


pát 29. pro 2017 12:13:10
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Možná pro vás pane Zárubo bude zajímavá i tahle fotka https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1


pon 15. led 2018 16:15:06
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1270829a.jpg
P1270829a.jpg [ 123.01 KiB | Zobrazeno 2996 krát ]
Příloha:
P1270829b.jpg
P1270829b.jpg [ 97.39 KiB | Zobrazeno 2996 krát ]
Díky, fotka dobrá. Jak ale podle ní zjistit co dělat s rostlinou? Podobných snímků jsem již prohlédl na Google více jak 100. Podle těch snímků jsem zjistil, že je tento druh docela variabilní nejenom v chlupatosti ale také ve velikosti stonků.
Ale i na zhlédnutém snímku kvete téměř opadaná pahlíza. Pokvete velmi bohatě. Ono je ale něco jiného dostat rostlinu do květu v Thajsku nebo Číně a nebo v Čechách ve skleníku kam nejde v zimě slunce. Potřeboval bych vidět spíše nějaké snímky rostlin v ČR, jejich velikost, kondici a bohatost kvetení. Myslím, že zdejší pěstitelé vědí proč tento druh moc nepěstují :) . Kamarád- orchidejář mne varoval že tu kytku neudržím. To byl vlastně důvod proč jsem si ji koupil :D
Na snímcích s poupaty nebo květy jsou pahlízy téměř vždy krásně napité. Kdo ale ví jak vypadaly pahlízy před měsícem či dvěma kdy se rostlina rozhodovala ke kvetení? Pohled na kvetoucí napité rostliny považuji v tomto ohledu za zavádějící. U mě napité pahlízy listy neztrácejí a jsou olistěné celoročně a nekvetou- to už jsem se přesvědčil. Na to, že mám nějak špatně hnojenou kytku dusíkem také nevěřím. Již dva roky hnojím Kristalonem plod a květ. Rostlina v září vypadala nádherně. Pahlízy pevné, krátké, napité k prasknutí. Vše zdravé a bezdefektní. Tak jak jinak už přinutit tento druh ke kvetení než sušením? Skoro nic jiného mne nenapadá. Seštudoval jsem klima v Laosu, Barmě a Myamaru a vypadá to, že je tam velmi suchý, teplý a slunečný podzim, kdy jsou i vysoké noční teploty. Mlhy v tomto období nebudou asi časté a déšť žádný. Pak na jaře je střídání teplot podstatně větší, takže opadané rostliny se možná trochu vzchopí z těch mlh. Snažím se mu tedy simulovat přírodní podmínky i včetně toho přisvícení.
Na těch nejvyschlejších pahlízách se na špičkách začíná cosi objevovat. Na google je hodně snímků takových, že květ se vyvinul pouze ze špičky pahlízy. Pokud letos na jaře nevydtrčí alespoň několik kvítků tak je snad ta kytka začarovaná :) . Něco mi říká, že by to mohlo vyjít. Pokud ne tak už ani nevím co jiného s ním dělat :cry:


pon 15. led 2018 19:02:10
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Aha, tak to ničemu nenapovědělo. Jedině tedy počkat, co z toho bude.


pon 15. led 2018 19:33:03
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Já jsem ale vděčný za každou snahu v tomto směru :) .
Jenom malá rekapitulace stavu:
Rostlinu jsem koupil v Drážďanech 2014.
2014-2015 jsem ji přilepil a čekal že budou problémy s pěstováním. Nebyly a kytka se chytla a začala přirůstat.
2015-2016 kytka docela hezky narostla, ale nijak zvláštně jsem v zimě nesušil. Kytka byla krásná ale celoročně olistěná a nekvetla.
2016-2017 kytka hezky narostla a já se začal zajímat o to, proč nekvete. Nastudoval jsem, že kvetou téměř vždy opadané kytky a že v její domovině panuje asi docela výrazné sucho. Na podzim jsem kytku přestal zalévat a nechal ji přirozeně opadat. Pouze občas jsem ji porosil. Opadala pouze z 50% a nekvetla, ale na jaře začala znovu růst. Po jednom namočení se napila k prasknutí a listy přestaly opadávat.
2017-2018 Rozhodl jsem se podle dosavadních zkušeností že musí opadat stůj co stůj aby nasadila na květ. Přes léto jsem ji letnil. Od září je zcela na sucho i bez rosení. Ještě jí svítím a sušší prostředí jsem jí vytvořil nad radiátorem UV. Opadaly cca 2/3 listů a na těch některých starých pahlízách se něco začalo dít co se nikdy předtím nedělo. Také v paždí listů na nových pahlízách vidím občas nějaké neprobuzené pupeny, což jsem nikdy předtím neviděl. Když na těch nejmenších a nejsušších pahlízách se objevují zelené špičky tak nepředpokládám, že by rostlina chtěla uschnout. Loňské pahlízy jsou ale seschlé pouze na 50% objemu a kytka vypadá stále dobře. Letošní zimu tak musím dokončit ve stejném duchu, abych si mohl říci buďto takhle to bylo správně a nebo tudy cesta nevede. Mimochodem příbuzné D. harveyanum mi také nasazuje na těch nejseschlejších starých pahlízách. Na těch loňských se teprve začínají probouzet pupeny.
To je v kotce celá historie pěstování tohoto druhu u mne :)


úte 16. led 2018 6:25:20
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1270832a.jpg
P1270832a.jpg [ 113.45 KiB | Zobrazeno 2957 krát ]
Tak jsem si ještě prohlédl toto vlákno. Víceméně Míra i pavelheger doporučují silné sušení a vytrvat a nepolevit :) . Míra píše že kvůli jarní zálivce o rostlinu přišel. Pavelheger květ, ale rostlina na snímku není vidět. Píše, že poupě se začalo vyvíjet po dvou měsících úplného sucha. Jestli ale rostlina měla listy nevím. Jediná fotka se dvěma květy je od EvaJ, která má rostlinu z Orchids a More. Na snímku je bezlistá.
Tak snad to sušení bude správná cesta. Ta moje kytka má listů pořád hodně a i přisušená mi přijde docela v dobré kondici na to aby uvažovala o odchodu. Člověk ale nikdy neví co si kytka zamane :)


úte 16. led 2018 18:33:59
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Sledujem vaše trápenie s D. senile. Popravde, už mi to tiež trochu vŕta hlavou, čo by tak asi chcelo, aby zakvitlo, tak som trochu lustroval na nete a prešiel niekoľko diskusii.
V podstate sa tam nič tak podrobne, ako tu, neriešilo (alebo som nehľadal dosť dobre). Každopádne ... v jednej diskusii padla otázka, čo spravil dotyčný pestovateľ inak (že mu teda kvitne) a odpoveď bola, že mu dal viac svetla. Našiel som, že vyžaduje 2500 - 3500 footcandel. 1 footcandel = 10,76 lux. Takže by chcelo cca 27000 - 37600 luxov.
Síce mu svietite, ale možno by chcelo silnejší zdroj svetla ! Viac som nezistil ...
Ale všimol som si, že kvitnú aj čiastočne olistené pahľúzy, tak nezúfajte. Možno sa podarí ;)


úte 16. led 2018 20:09:26
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Ono to tak možná vyznívá, ale já se netrápím :) . Kytky mám pro radost. Mě docela to všelijaké zkoumání baví. Phalaenopsisy které na oknech kvetly stále tak jsem již zlikvidoval :) . Člověk musí překonávat překážky aby pak byla dostatečná radost z úspěchu. S tím senile se ale zas tak dlouho "netrápím". Je to vlastně druhá sezona kdy jsem se na něj soustředil. Předtím jsem ho spíše pěstoval aby narůstalo ale nic jsem nezkoumal. To sušení ale přináší i nové poznatky. Třeba vidím jak je uzpůsobeno období sucha. Pahlízy scvrkávají jako harmonika a i se výrazně zkracují na délku. Chloupky dokáží filtrovat mlhu ap.
To intenzivní svícení je letos poprvé. Mám asi 30cm od něho úsporku 2300lm. Za ní ještě odrazný kryt. Svítivost bych tedy odhadnul na cca 2800lm. Dohledal jsem, že jeden Lx = jeden lumen na m2. Při 30ti cm je plocha 9x menší, tedy 9x2800lx=25200lx
K tomu ještě nějakých 5000lx denního zimního světla. Nevím jestli jsem to odhadl správně ale nějak mi vychází že světlem by strádat nemělo. Možná by ale kvetlo i bez svícení. Nyní se těším na kvetení tak nijak experimentovat nechci. Pokud mi vykvete tak bych chtěl v budoucnu zkusit ještě sušení bez svícení. Mám nějak z kaktusů zkušenost, že druhy které hluboce spí skoro ani světlo nepotřebují. Možná by ale kvetlo méně bohatě.
Napíše se všechno možné. Já jsem třeba o D. senile přečetl, že na podzim když mu začnou žloutnout listy tak se má omezit zálivka. Mě ale listy začnou žloutnout až po dvou měsících sušení. Při zálivce by mi zežloutly pouze kdybych je nabarvil :lol: . Podobná nepřesná vyjádření beru s rezervou :)


stř 17. led 2018 6:53:51
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. bře 2012 12:28:37
Příspěvky: 182
Bydliště: Třebíč
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Přeji hezký den (i když u nás je zataženo :mrgreen: ).
Pane Zárubo, obávám se, že Vaše výpočty nejsou příliš korektní. Vysvětlení najdete třeba tady:
http://www.fotoroman.cz/tech2/svetlo15photometry.htm
Intenzitu osvětlení lze odhadnout pomocí potřebných expozičních hodnot, je třeba jen stanovit se korektně pomocí šedé tabulky, ale to jako fotograf určitě znáte. Ty se pak převedou ma EV a z toho lze již odhadnout intenzitu osvětlení v luxech. Potřebné vztahy a tabulky najdete tady:
http://www.fotoroman.cz/tech2/svetlo14ev.htm
Podstatné ale nakonec stejně bude, jak se bude dařit rostlině, a ne to, co říkají chytré knihy a složitá měření. Ale to také určitě znáte lépe než já.
S pozdravem
Lukáš Křesina


stř 17. led 2018 8:10:39
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1270841.JPG
P1270841.JPG [ 140.85 KiB | Zobrazeno 2923 krát ]
lukas.kresina píše:
Přeji hezký den (i když u nás je zataženo :mrgreen: ).
Pane Zárubo, obávám se, že Vaše výpočty nejsou příliš korektní. Vysvětlení najdete třeba tady:
http://www.fotoroman.cz/tech2/svetlo15photometry.htm
Intenzitu osvětlení lze odhadnout pomocí potřebných expozičních hodnot, je třeba jen stanovit se korektně pomocí šedé tabulky, ale to jako fotograf určitě znáte. Ty se pak převedou ma EV a z toho lze již odhadnout intenzitu osvětlení v luxech. Potřebné vztahy a tabulky najdete tady:
http://www.fotoroman.cz/tech2/svetlo14ev.htm
Podstatné ale nakonec stejně bude, jak se bude dařit rostlině, a ne to, co říkají chytré knihy a složitá měření. Ale to také určitě znáte lépe než já.
S pozdravem
Lukáš Křesina

No nevím jestli mne v té teorii trochu nepřeceňujete, viz souřadnice GPS :) . Já to již vyřešil jednodušeji. Z S-bazaru jsem si objednal luxmetr od pána co ho prý použil pouze 2x a již ho nepotřebuje. Nový stojí asi 700kč a on mi ho nechá za 250kč. Přijde mi počítám někdy pozítří. Na takovéhle všelijaké experimenty s kytkami jsem usoudil je dobré ho mít :) . Není potřeba nic drahého. 100lx sem nebo tam- nic se neděje. Sám jsem zvědavý co na místech různých rostlin naměřím. Bude to na chvíli zábava a "blbnutíčko" jako s tím konduktometrem :) .
Máte pravdu, že ale nejdůležitější je co na to kytka. Neznámou stále zůstává jestli je ok složení světla a jak dané spektrum rostlina využije. Ony ty rostliny jsou hodně přizpůsobivé a myslím že 5000lx sem nebo tam je skoro jedno. V přírodě také rostou na různě osluněných stanovištích. Tak nějak vizuálně mi kytka přijde ale docela spokojená. Já věřím že letos vykvete :) . Každopádně děkuji za snahu.
Dělám si sbírku letošních opadaných listů D. senile :lol:


stř 17. led 2018 11:55:15
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 50  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron