Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 9:42:08



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 50  Další
 Dendrobium senile 
Autor Zpráva

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Možná že tyto druhy chtějí i dost teplo, aby vyzrály. Chladno pak vyzrávání zastaví a indukuje růst nových výhonů. Možná že fígl bude teplejší a suché zimování...


ned 07. kvě 2017 7:09:22
Profil ICQ

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Ešte je otázkou hnojenie - podľa tabuľky vyžaduje počas rastu silnejšie hnojenie do vyzretia pahľúz. Potom po vyzretí min. 2 týždne chladnej suchej periódy s nočnou teplotou 12,5 - 15,5°C.


ned 07. kvě 2017 11:27:40
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
No otázek je celá spousta. Sám bych jich dal dohromady více jak 10 :) Spíše se zamýšlím nad tím, jak na ně získat co nejrychleji správné odpovědi :)
Přes léto vyletním a pak nechám déle venku a plné slunce - to je podle mne pro většinu orchidejí s dormancí dobré. Pak ten skleník a sušení a pokud i tak nebude opad dostatečný tak teplo a suchý vzduch nad UT. Tím bych měl vyzkoušet většinu toho, co opad listů urychluje.
Přiznám se, že mne loni ani nenapadlo, že je to odolnější druh vůči suchu než Cataseta ap. Asi je lépe přizpůsobené nasávání vody ze vzdušné vlhkosti. Uvidím jak to dopadne v příštím roce.
V BZ v Troji mají takového chcípáčka, ale měli jeden květ. Na můj dotaz jak to s ním dělají jsem dostal odpověď: Kašlem na něj a vůbec si ho nevšímáme :lol: Rostlinu mi ale záviděli.
Pomalu ale začínám opouštět teorii, že drastické sušení vede k bohatému kvetení aby se rostlina před nebezpečím smrti rozmnožila. Začíná mi připadat, že pokud člověk přesáhne rozumnou míru a dobu tak to vede spíše k vysílení rostliny a ta pak buď nenasadí vůbec nebo méně.


ned 07. kvě 2017 13:01:11
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium senile
No já si taky myslím že sušení není ten pravý recept. Přísušek je dobrý, ale ne mučení vysušením. Věřím že rostlina je během růstu docela teplomilná a v zimě chce celkem normální, řekněme pokojové teploty během dne, ale požadavek nočních poklesů prakticky nelze splnit. Zkušení orchidejáři samo doporučují hodně světla, což je v zimě určitě dobré, ale někomu tyto rostliny vykvétají, i když je má v průměrných svět. podmínkách. Řekl bych, že hodně zásadní bude jakási suma teplot v době růstu pahlíz a způsob hnojení, nebo dokonce nehnojení. To že má pahlíza zdánlivě dokončený růst neznamená, že je vyzrálá. Určité procesy se v ní dějí i po konečném dotvarování vrcholové partie. Opad listů by měl být přirozený, ne vyvolán drastickými změnami. Tyto faktory myslím si nejsou mezi amatéry plně odhaleny a pochopeny. Zúžily se na jakési osobní know how - jemu to jde, mě ne a podobně, nebo hodně sušit, hodně světla. Jádro problému je ale jakoby nezasaženo. Samozřejmě že ve sklenících větších sbírek to jde snáz než parapetářům a tak se to neřeší. Sám jsem zažil bohatě kvetoucí D. nobile a naprosto uboze kvetoucí, nebo nekvetoucí rostliny a odmítám se smířit s pouhou teorií, že za to může počasí popř. svět. podmínky daného roku. I samotné hnojivo zásadně ovlivňuje velikost a tloušťku pahlíz, dle mého i pozdější, jarní násadu květů.
Letos chci konečně zkusit podzimní nadopování KH2PO4 a ponechání některých rostlin přes zimu v teple(D. lindleyi a podobně). Pohnojení dusíkem v období růstu květních pupenů mnohých druhů opravdu vede k pozastavení jejich vývoje.


ned 07. kvě 2017 21:50:39
Profil ICQ

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Dendrobium senile
P je nezbytne nutný pre vývoj generatívnych orgánov rastliny,
Citace:
Fosfor je nejpotřebnějším prvkem v reprodukční fázi a bez něj by kytky měly velké problémy vykvést.

preto pri vyzrievaní pahľúz by som ním "nešetril" a ani K pre lepšie vyzretie pahľúz.


pon 08. kvě 2017 6:47:12
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Karlos píše:
No já si taky myslím že sušení není ten pravý recept. Přísušek je dobrý, ale ne mučení vysušením. Věřím že rostlina je během růstu docela teplomilná a v zimě chce celkem normální, řekněme pokojové teploty během dne, ale požadavek nočních poklesů prakticky nelze splnit. Zkušení orchidejáři samo doporučují hodně světla, což je v zimě určitě dobré, ale někomu tyto rostliny vykvétají, i když je má v průměrných svět. podmínkách. Řekl bych, že hodně zásadní bude jakási suma teplot v době růstu pahlíz a způsob hnojení, nebo dokonce nehnojení. To že má pahlíza zdánlivě dokončený růst neznamená, že je vyzrálá. Určité procesy se v ní dějí i po konečném dotvarování vrcholové partie. Opad listů by měl být přirozený, ne vyvolán drastickými změnami. Tyto faktory myslím si nejsou mezi amatéry plně odhaleny a pochopeny. Zúžily se na jakési osobní know how - jemu to jde, mě ne a podobně, nebo hodně sušit, hodně světla. Jádro problému je ale jakoby nezasaženo. Samozřejmě že ve sklenících větších sbírek to jde snáz než parapetářům a tak se to neřeší. Sám jsem zažil bohatě kvetoucí D. nobile a naprosto uboze kvetoucí, nebo nekvetoucí rostliny a odmítám se smířit s pouhou teorií, že za to může počasí popř. svět. podmínky daného roku. I samotné hnojivo zásadně ovlivňuje velikost a tloušťku pahlíz, dle mého i pozdější, jarní násadu květů.
Letos chci konečně zkusit podzimní nadopování KH2PO4 a ponechání některých rostlin přes zimu v teple(D. lindleyi a podobně). Pohnojení dusíkem v období růstu květních pupenů mnohých druhů opravdu vede k pozastavení jejich vývoje.


Vcelku souhlasím s Vámi oběma. Většina sbírek je ale takových, že vlastník má nějaké podmínky a pak pořizuje rostliny do těchto podmínek. Co mu neroste a nekvete tak jde na kompost a místo toho se pořídí něco jiného. Asi je to správné pořizovat si druhy pro které mám vhodné podmínky. Moje sbírečka je v tomto směru dost nerozumná :lol:
Pořídil jsem si druhy z Mexika které mne zaujaly bez ohledu na různé podmínky. A pak k nim omezeně druhy které mne zaujaly jak habitem tak zejména kvetením. Na jedné straně ZZ mám modré Vandy jen tak s visícími kořeny a na druhé straně Cataseta a Cyrtopodia - vše v jedné místnosti. Také rostliny vysokohorské vedle nížinných. Naprostá sběratelská neukázněnost :!:
To D. senile jsem koupil jenom proto, že ostatní říkali že ho neudržím :)
Jedna věc je také co bych chtěl rostlině dát a co mohu ve svých podmínkách. Některých nedostatků své kultury jsem si všeobecně vědom a pracuji na jejich odstranění. Např. mám problém u některých druhů s dlouhou vegetační dobou. Také je mi jasné, že rostliny u mne na podzim mají nedostatečné impulsy že se blíží období strádání. V hnojení to ale asi nebude. V sezoně jsem hnojil Kristalonem květ a plod a na podzim zálivka Kristalonem podzim. Rostlinu mám krásnou, silnou s hezkými pahlízami, zdravými kořeny a bez jakéhokoli defektu. Když vidím jací mrzáčci kvetou. Rostliny zelené od řasy a téměř bez kořenů. Hendikepem u mne je také absence zimního slunce a tím i většího kolísání teploty den noc, kdy mám pouze 5°C rozdíl. Laelii speciose to ale stačilo k nasazení a v přírodě má i 20°C rozdílu.
Teplo a suchý vzduch chci vyzkoušet také, pokud do ledna nezabere můj postup.
V předchozích příspěvcích jsem popsal jak ho chci pěstovat letos od léta do případné násady květů. Zajímalo by mne, jakou cestou by jste šli Vy, nebo čím by se Vaše kultura lišila od mého plánu -aby jsme byli zcela konkrétní :)

Ještě jsem našel odkaz kde úplné sucho 4-6 měsíců je doporučováno. https://www.orchidsforum.com/threads/de ... ile.13451/


pon 08. kvě 2017 8:03:16
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Zaruba: no mě to připadá, že lidi nakupují orchideje podle toho co se jim líbí a ne podle podmínek. Nakonec jsou skleníky, kde roste takřka vše od nejteplejších, po relativně chladnomilné......
Orchideje jsou neskutečně tolerantní, tedy jak kdy.
6 měsíců bych to nedal.


pon 08. kvě 2017 16:28:11
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Karlos píše:
Zaruba: no mě to připadá, že lidi nakupují orchideje podle toho co se jim líbí a ne podle podmínek. Nakonec jsou skleníky, kde roste takřka vše od nejteplejších, po relativně chladnomilné......
Orchideje jsou neskutečně tolerantní, tedy jak kdy.
6 měsíců bych to nedal.

Je fakt, že já jsem jako pěstitel orchidejí stále začátečník. Chybí mi dlouhé roky pěstování a pozorování rostlin a to se nedá ničím nahradit, ani studiem literatury. Sbírek jsem také neviděl velké množství, ale sbírku, kde by všechno rostlo a zejména kvetlo od orchidejí vše v jednom skleníku jsem ještě neviděl. Byl jsem v Arboretu, v různých sbírkách v Zámeckých sklenících i u soukromníků. Ve sbírkách je to dost často řešeno více oddíly s jinými podmínkami - třeba Aleš Dvořák. Nebo když má někdo rozmanitou sbírku v jednom prostoru tak je dobře patrno co prosperuje, čemu se ještě daří a co pouze přežívá. Třeba Coelogyne cristata nepokvete zimovaná v obýváku a hybridy Vand těžko půjdou zimovat při 10°C. U kaktusů je to v tomto směru podobné. Něco chce volnou kulturu a jiné horký skleník. Společně pěstované to žádná sláva nebude. Navíc při jedné návštěvě sbírky ani nezjistím co jenom roste a co také bohatě kvete. Mě víceméně roste vše, ale s kvetením už je to slabší. Nechci se ale přít, protože jak jsem napsal, pěstuji oproti jiným krátce a sbírek jsem tolik nenavštívil.
Já ale myslel, že se budeme bavit o tom D. senile zcela konkrétně. Tedy jak by jste ho zkusil pěstovat Vy tak, aby šlo do květu. Takhle je to také takové dost nekonkrétní a konstatování typu že někde ve sbírkách kvetou a někomu roste všechno a jinému nic mě nikam kupředu neposunou a neumožní uhodit hřebíček na hlavičku :)
Popsal jsem přesně jak budu s kytkou nakládat od léta až po případné kvetení. Pokud by jste Vy dělal něco jinak tak bych to rád vyslechl. Konkrétně co a jak. Já se určitě nebráním jiným názorům, které ale přesně něco konkretizují :)
Vyslechnout si názor odborníka je vždy užitečné i když i ten se může mýlit- ale je to myšleno obecně, aby nedošlo k nedorozumnění :)


pon 08. kvě 2017 18:11:12
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Karlos píše:
Zaruba: no mě to připadá, že lidi nakupují orchideje podle toho co se jim líbí a ne podle podmínek. Nakonec jsou skleníky, kde roste takřka vše od nejteplejších, po relativně chladnomilné......
Orchideje jsou neskutečně tolerantní, tedy jak kdy.
6 měsíců bych to nedal.

No, i v rámci druhu mají rostliny různé nároky. Zkoušel jsem 3 variety L. anceps a v teple mi roste a kvete dobře jen jedna, ostatní jsem nechal přátelům se studeným skleníkem. Také když uděláme výběr ze semenáčů můžeme získat jedince kteří v daném prostředí půjdou. Tak mi v bytě rostla i kvetla citrina (nyní Euchile) a dokonce jsem s ní udělal hybrid . Přesto prosím abyste to s dospělými kytkami nezkoušeli, a zvláště ne s importy- ty zahubíte téměř na 100% i když to někdy trvá dlouho.


Přílohy:
Ecitrinum.jpg
Ecitrinum.jpg [ 59.32 KiB | Zobrazeno 3601 krát ]
Rhynch. glauca x Prosthechea citrina.JPG
Rhynch. glauca x Prosthechea citrina.JPG [ 52.84 KiB | Zobrazeno 3601 krát ]

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/
pon 08. kvě 2017 18:30:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Karlos píše:
Zaruba: no mě to připadá, že lidi nakupují orchideje podle toho co se jim líbí a ne podle podmínek. Nakonec jsou skleníky, kde roste takřka vše od nejteplejších, po relativně chladnomilné......
Orchideje jsou neskutečně tolerantní, tedy jak kdy.
6 měsíců bych to nedal.

To je pravda, ale zejména pokud jde o udržení rostlin při životě. Aby ale určitý druh vypadal hezky, přirozeně a ještě krásně kvetl je nutné mu zajistit i odpovídající podmínky. Letos mi vůbec nenasadila na květ Cyrtopodia, ale rostliny mám veliké a silné. Je to ale rod, který potřebuje maximum světla- lépe řečeno skoro plné slunce. ZZ, trojité prosklení a ještě stínovka, nejsou asi ani když vypadají rostliny dobře, to pravé ořechové. Takže naopak, letos jsem se rozhodl kulturu orchidejí více diferencovat. Cyrtopodia a Laelia speciosa půjdou do Kakt. skleníku a pak pod přístřešek k domu, kde budou mít maximální oslunění. Když tak o tom přemýšlím tak jsem ještě neviděl sbírku orchidejí kde by rostla a kvetla Cyrtopodia a zároveň se tam pěstovaly druhy co chtějí vlhko a stín a to všechno v jednom skleníku. Zajímavé je, že Cataseta která jsou téměř totéž jako Cyrtopodia mi jdou celoročně v ZZ výborně. Uvidím, jestli tahle diferenciace podmínek zvýší šance na kvetení. I v literatuře jsem dohledal, že Cyrtopodia kvetou ve sbírkách vzácně a většinou pouze ob rok. S tím se mi ale nechce smířit :)


ned 14. kvě 2017 12:45:24
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 50  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: