Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 18:48:38



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
 Dendrobium Parishii (vylahvené) 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. čer 2009 16:13:42
Příspěvky: 162
Bydliště: Most, Kaznějov
Příspěvek Dendrobium Parishii (vylahvené)
Základám ještě jedno téma a pak už opravdu skončím :-) Před půl rokem jsem vylahvil pět rostlinek D. Parishii. Jen tři však vypadají na přežití. Ovšem zdají se mi čím dál tím horší. Nemáte nějaké zkušenosti jak postupovat s takto vylahvenými dendrobkami? Teplotu mají cca 20 - 25°C, vlhkost cca 70%. Nezalévám, ale rosím. Substrát - piniovka.


Přílohy:
P2050015.JPG
P2050015.JPG [ 105.23 KiB | Zobrazeno 4251 krát ]

_________________
Nic není nemožné.
pát 05. úno 2010 12:49:29
Profil

Registrován: pon 04. kvě 2009 21:50:11
Příspěvky: 54
Příspěvek Re: Dendrobium Parishii (vylahvené)
Ahoj...v tej vzdusnej vlhkosti aku uvadzas rosit nemusis...pokial nesvietis nejakou vybojkou.Zacni to polievat ale neros....Vysip jeden kvetinac a zisti ako su na tom korene.Ako to mas zasadene.?Na spodok daj hrubsi a na vrch jemnejsi substrat...a do vrchnej vrstvy pridaj raselinik.A tie kamienky co mas v tom akvarku alebo co to je,vymen za vacsie...aspon 2 cm zrnitost..prevzdusni to spodok kvetinaca.Mas substrat v kvetinacoch stale vlhky?svietis niecim?


pát 05. úno 2010 20:13:04
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Dendrobium Parishii (vylahvené)
jak zacházet s takovými miminky fakt nevím. Jako dospělé by měly mít klidovou periodu cca 2 měsíce se sníženým přísunem vody, ale nesmí zcela vyschnout. Také potřebují pohyb vzduchu, takže malý větráček určitě neuškodí. To, co radí Rocker nedokážu posoudit, ale Virens a Paphio mají zkušenosti s vylahvovanými orchidkami i když jinými druhy než dendrobia, ale obrátila bych se na ně případně přes soukromou zprávu. Než bych zjistila více, asi bych je z těch květináčů netahala, zkusila bych rosení nahradit mlžením. Jeden by nevěřil, jaký je to rozdíl.


pát 05. úno 2010 23:01:16
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. čer 2009 16:13:42
Příspěvky: 162
Bydliště: Most, Kaznějov
Příspěvek Re: Dendrobium Parishii (vylahvené)
pro rockera:

Díky moc za rady. Teď se k nim o víkendu nedostanu, ale hned v pondělí se na ně juknu. Žádnou výbojkou nesvítím, mají klasické světlo. Jsou poměrně hodně blízko u okna. Na dně kamínků je voda. Zasazený jsou v klasickým malym plastovým květináči - substrát je piniová kůra, nic jinýho. Rašeliník mám, to by nebyl problém. Měl jsem strach se podívat hlouběji do kořenů, takže nevím, jestli je stále vlhký. Řekl bych, že asi ne. Rosím (jak na rostliny tak na substrát) přibližně jednou za tři až čtyři dny, takže nevím jestli stihne vyschnout. Ještě jeden dotaz: Je blbost zkusit jeden z nich uvázat přímo na kus kůry a obložit ho rašeliníkem nebo ho mám nechat v kůře? Pokud navrhujete nějaký jiný substrát, rád se poučím!

pro EvuJ:

Myslím, klidovou periodu už určitě měly. Teď, no mám strach že je možné, že už proschnout mohly. Ale hlízy jsou naomak stále tvrdé, tak snad ještě přežijí. Díky moc!!! :-) Jinak, procházel jsem Vaše příspěvky a díval se na Vaši sbírku, fakt pěkné kousky! :-)

_________________
Nic není nemožné.


pát 05. úno 2010 23:37:00
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Dendrobium Parishii (vylahvené)
ssscream,
pár rostlinek bych navázal na kůru nebo dřevo a obalil mechem. Musí se to hlídat ale Dendr. nikdy neutrpí navázáním ale dřív zasazením do květináče.
Já navazuji všechny obtížně rostoucí a zahnívající rostliny. Mnohdy se vůbec nedaří v našich podmínkách udržet rostliny v květináči v dobrém stavu. Většinou přijdou o kořeny nebo zahnívají nové výhony. Co se týče Cattlejí kde myslím psals, že zalíváš za 14 dní nebo tři týdny. To je to samé. Cattleje potřebují vysychací cyklus tak 5-7 dní a to musí být suché nebo jen mírně vlhké. Vždyť vlastně přírodní druhy ve své domovině mají vysychací cyklus jeden den. Pokud jim sesychají listy jsou kořeny totálně v ..........


sob 06. úno 2010 0:38:32
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. čer 2009 16:13:42
Příspěvky: 162
Bydliště: Most, Kaznějov
Příspěvek Re: Dendrobium Parishii (vylahvené)
Díky moc! Asi to opravdu vyzkouším - navázat je na kus kůry, dřeva. A uvidíme co se stane. Mimochodem, co se těch katlejí týče, je mi to divný, protože ačkoliv některý listy schnou, nebo spíše se zcvrkávají, tak přesto na některých místech raší nové rostlinky... fakt nevím :-/

_________________
Nic není nemožné.


sob 06. úno 2010 0:44:09
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Dendrobium Parishii (vylahvené)
ssscream,
no to je normální, je to pud sebezáchovy. Většina rostlin to tak dělá. Rostliny však těžko tvoří kořeny . Musejí mít vlhkost 100% tedy nejlépe do sáčku. Kdysi dávno můj přítel zkoušel u Cattlejí místo sáčku vložit do láhve s vodou (list ven a zavázat do sáčku když není mech)ty nejbeznadějnější případy a měl úspěch. Úplně scvrklé pahlízy pustili nové výhony. Samo sebou některé pahlízy shnily ale část přežila.


sob 06. úno 2010 1:00:38
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. čer 2009 16:13:42
Příspěvky: 162
Bydliště: Most, Kaznějov
Příspěvek Re: Dendrobium Parishii (vylahvené)
Taky mě to napadlo, ale nevěděl jsem jak velkou potřebují vlhkost. A sáček nechal stále nasazený nebo čas od času sundal, aby provětral?

_________________
Nic není nemožné.


sob 06. úno 2010 11:34:50
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Dendrobium Parishii (vylahvené)
ssscream,
když je na tom rostlina hodně špatně tak nechat a neotevírat. Jen u rostlin které mají listy v pořádku a nemají jen moc kořenů tak na noc otevřít a ráno zavřít.


sob 06. úno 2010 14:37:22
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. čer 2009 16:13:42
Příspěvky: 162
Bydliště: Most, Kaznějov
Příspěvek Re: Dendrobium Parishii (vylahvené)
Děkuju! Vyzkouším a uvidíme...

_________________
Nic není nemožné.


sob 06. úno 2010 15:06:13
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 10 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: