Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 17:59:33



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
 Dendrobium nobile - hybridy 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Dendrobium nobile - hybridy
zaruba píše:
mácha: Nevím, jestli to setí kaktusů trochu nezjednodušujete. Aztekium ritterii se dost často vysévá sterilně a Flaišerovou metodou do lahví jsem vyséval nejednou. U mnoha druhů kaktusů také existuje dormance semen a zjistit jak stratifikovat semena určitého druhu aby klíčivost byla uspokojivá je někdy běh na dost dlouhou trať. Vysejete třeba 100 semen Mammillaria theresae a vyklíčí vám pouze jedno. A zkoušel jste někdy kolik je práce se získáním a vydolováním 100 semen z této mamilárky? A takových druhů je více. Píšete že jste vyséval kaktusy, ale přirovnávat výsevy kaktusů svou jednoduchostí k maceškám mi připadá dost přehnané tvrzení.
Tím ale nechci říkat, že setí kaktusů je složité stejně jako setí orchidejí.
Myslím ale, že pokud někdo celkem levně nakoupí již vypiplané rostlinky v Asii pak je pouze přesází a cenu ztrojnásobí tak nemyslím že by to byl špatný byznys. Řekl bych, že tohle výslednou cenu ovlivní také ne zrovna zanedbatelně. Navíc jak jsem již psal u té botaniky koupím za ty peníze pouze rostlinu která někde kdesi možná rostla v přírodě a nebo je to také možná hybrid.
Je zvláštní, že tohle ve světě pěstitelů orchidejí nikdo neřeší. Přeci i rostliny z meristemu mohou mít svou lokalitu podle rostliny z které bylo pletivo odebráno. Všem je ale jedno odkud co pochází, hlavně že se množí a kříží. Úplně dobrý pocit z toho nemám, protože botanická hodnota sbírek orchidejí asi dost pokulhává za botanickou hodnotou těch kaktusových :cry:

Mě jdou Dendrobia typu nobile lépe v květináčích a menší druhy navázané na kuře, ale moc jich nemám....Věra


pát 19. srp 2016 7:13:06
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Dendrobium nobile - hybridy
Pane Záruba, meristémy se kvůli zdlouhavosti a množství práce dělají hlavně tam, kde se výsevem množit nedá, čili u elitních komplexních kříženců. Obyčejně jde o kytku vybranou z desítek i stovek jedinců grexu. Zbytek grexu jde třeba do Hornbachu. Mam. theresae jsem nesel, ale pro J. Říhu jsem dělal výsevy komplexu wilcoxii- viridiflora z řady lokalit. Pozor, Fleischerova technika je polosterilní. Hlavní rozdíl proti orchidejím je v tom, že orchideje potřebují cukr a vitaminy, takže po infekci půda okamžitě plesniví nebo vyrostou některé bakterie.


pon 22. srp 2016 21:57:35
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium nobile - hybridy
U těchto mamilárek je alespoň jednoduché získat hodně semen a s dormancí také není větší problém. Většinou na to stačil peroxid vodíku. U M. theresae jsou semena v komůrkách v rostlině po několika kusech. Při dolování hrozí též poškození matečnice -tedy sbírkové rostliny. U Echinocactus horizonthalonius se ještě pořádně ani neví jak semena stratifikovat. Někdy to vyklíčí dobře, jindy stejným postupem je to bída. Navíc dost často se jezdí pro semena do přírody což je také dosti nákladné a riskantní.
Já s Vámi souhlasím co píšete, jen ty macešky mi připadaly trochu přehnané :P
A ta cena té botaniky? Určitě to co píšete je pravda ale také myslím to není špatný byznys pro lidi kteří do toho dělají. Do řetězců jde možná horší kategorie ale také rostlina na jejíž plochu se ve skleníku vejdou v pohodě čtyři kusy botaniky ve velikosti jakou nakupuji stojí zhruba 250,-Kč a za ty čtyři botaniky dám ke 2000,-Kč.


pon 22. srp 2016 22:35:33
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: