Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 18. dub 2024 18:25:36



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
 Dockrillia linguiforme 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Dockrillia linguiforme
Před dvěma lety jsem obdržel od p. Ryšavého oddenek tohoto zástupce zajímavého rodu Dockrillia, měl tehdy 12 sukulentních lístků. Celá "větvička " je navázaná na kusu kůry z akátu, pěkně zamechovaná, dendrobko do ní ochotně pouští své poměrně silné úchytné kořeny, přičemž se zatím nezdá, žeby mělo potřebu vytvářet i kořeny volné - tedy ty vzdušné. Špalík s rostlinou se snažím přes léto nechat občas nasát vodou, svědčí to nejen samotné orchideji, ale i mech takto dostává šanci se rozrůst na vlhké ploše což se podle srovnání nejstarších a nejnověji pořízených fotografií i děje. Mimo namáčení, celoročně rosím podložku různou intenzitou , dle ročního období a stavu vývoje růstu orchideje, ikdyž se nezdá že prodělává nějakou výraznou vegetační pauzu, protože nové "lístky"-což jsou vlastně jednotlivé pahlízy, přirůstají postupně celoročně. Za ty dva roky jsem jen jednou rostlinu přisušil tak, že opadl list, nyní žloutne další nejstarší, ale celkový přírustek za tu dobu činí 8 nových pahlíz, přičemž plazivý rhizom se nyní rozdělil, takže mohu očekávat přírustky na obou koncích, předpokládám :mrgreen:
Celkový habitus rostliny lze vidět na přiložených fotografiích. Nevím čím přesně jsem toho docílil, ale zdá se že pomohlo letnění spojené s nočními poklesy teplot a zvýšenou vzdušnou vlhkostí- které bych v bytě nedocílil, a tak se stalo že se naindukovalo květenství - ikdyž tento výdej energie rostlině nezabránil současně vytvářet další dva dužnaté lístky. 8-)
No, zkrátím komentář, pokud chcete vidět více, na youtube jsem umístil dvě videa zachycující celý průběh kvetení, která vznikla spojením bezmála 540 fotografií pořízených v intervalu 5 minut v průběhu posledních 3 dní než došlo k plnému rozvití všech 20 kvítků.
Odkaz na video - http://youtu.be/O030Q7JJ1SI , 2.část - http://youtu.be/RjbMTVCyCCc
Jen ještě dodám, že kvítky voní sice velmi decentní, ale svěží příjemnou vůní. Škoda, že v našich končinách zřejmě neexistuje žádný druh hmyzu, který by byl přilákán k opylování, a tak se decentní sněhobílé květenství pohupuje ve vánku jen pro potěchu našich očí.....doufám že ne naposled ;)


Přílohy:
Poznámka: stav rostlinky při pořízení v září 2010
c20.jpg
c20.jpg [ 95.42 KiB | Zobrazeno 5911 krát ]
Poznámka: začátek růstu květenství
P7256499.jpg
P7256499.jpg [ 143.34 KiB | Zobrazeno 5911 krát ]
Poznámka: celé květenství
P8047399.jpg
P8047399.jpg [ 101.5 KiB | Zobrazeno 5911 krát ]
Poznámka: detail kvítků
P8047400.jpg
P8047400.jpg [ 101.18 KiB | Zobrazeno 5911 krát ]
pát 10. srp 2012 7:38:55
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 11. říj 2009 16:13:48
Příspěvky: 741
Bydliště: Jeseník
Příspěvek Re: Dockrillia linguiforme
Krásná rostlinka a i květ, gratuluji


pát 10. srp 2012 7:55:45
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5274
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Dockrillia linguiforme
Romčo moc pěkný kytka i videa u pomalu rozvíjejícího květu by to šlo takto odzkoušet .Třeba u pafíček -nevím teda jak v noci.Jeden problém zatím nemám odpovídající kvetoucí kytku. :)


pát 10. srp 2012 8:49:01
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Dockrillia linguiforme
Pěkná a zajímavá kytka. Romčo, doma slušný výkon ;) .

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pát 10. srp 2012 9:14:25
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Dockrillia linguiforme
Vaše povídání jsem si přečetla s velikým zájmem, protože jsem před rokem dostala kousínek téhle kytičky, přesněji řečeno tři lístky. Od té doby mi přirostly dva, takže se zdá, že se aklimatizovala. Ve způsobu pěstování se vcelku shodujeme, tak jsem ráda, že jsem zvolila nejspíš správnou cestu. Na rostlinu vaší velikosti budu ještě nějakou dobu čekat :mrgreen: , ale myslím že to stojí za to. Gratuluju, je krásná


pát 10. srp 2012 9:27:49
Profil

Registrován: ned 18. bře 2012 17:49:02
Příspěvky: 2960
Příspěvek Re: Dockrillia linguiforme
Krásný stvolík a těch kvítků...blahopřeji a ptám se.Kolik světla a jakou teplotu měla v době mimo letnění? Jak jsi hnojil?Ten listový přírůstek je myslím velice dobrý.Mám ji rok od Radka,přirostly 2 listy a já si myslím jak jsem dobrá. Má 11 listů a něco se jako by tlačí,ale i za list budu ráda.
Možná se taky někdy dočkám


pát 10. srp 2012 17:32:11
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Dockrillia linguiforme
Díky všem za poklony..... jsem rád že se kvítky i video líbilo.
Marto... upřímně řečeno, vše orchideje mám blízko okna na jižní stranu, tedy s přistíněním i tak dávám maximum světla, hlavně v zimě ....se zálivkou je to naprosto opačně - v zimě skromně, během vegetace jako u všech dendrobek klidně postřik 3x denně. Teplota během zimních měsíců v místnosti, kde zimuji celou sbírku, jistě neklesá pod 13-14 stupňů v noci, během dne podle oslunění. Hnojím mikro částkami v téměř každé zálivce, poslední dobou střídám Kristalon plod a květ s Orchimixem, občas během růstu použiju naředěnou vodu z akvária.
Myslím že rostlina ale nejdříve musí nabrat síly, čehož dosáhne vytvořením dostatečné asimilační plochy (nějaký nezbytný počet listů, pahlíz) a pak v příhodný čas prostě vykvete. :mrgreen:
Ve stručnosti asi takto....snad to pomůže.


pát 10. srp 2012 22:32:00
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 18. bře 2012 17:49:02
Příspěvky: 2960
Příspěvek Re: Dockrillia linguiforme
Moc děkuji


sob 11. srp 2012 8:58:03
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Dockrillia linguiforme
Dockrillia casuarinae ..... nedávno jsem ji ještě zahlédl v nabídce u Lukscheiterů, váhal jsem, zda ji v tomto nečase objednat, nebo počkat až na jaro ... až jsem zdá se prováhal a zmizela z nabídky . Kdopak ji má doma, přiznejte se ? :mrgreen: :mrgreen:


čtv 11. říj 2012 6:43:37
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Dockrillia linguiforme
Casuarinae jsem si dnes přivezla z Budějovic. :P


sob 13. úno 2016 18:08:05
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 10 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron