Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 18:38:39



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 nařízkované dendobium 
Autor Zpráva

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: nařízkované dendobium
Pavel: Zdravě rostoucí kořeny mají pěkně zelenou špičku, špičatě protáhlou, a z báze pahlízy doslova střílí. Na povzbuzující účinky sphagna na růst kořenů snad není třeba upozorňovat. Perlit je čistý a nekazí se.
Hobliny jsem kdysi přimíchal do substrátu pro několik kytek, dokonce jsem je i spařil, příjde mi ale , že se celkem rychle rozkládají a že se mění kvalita. Jde ale o to jaký typ se použije že.....ty co jsem měl já asi nebyly optimálně hrubé....bylo to z hoblovky ze smrku. Je to prostě dříví no.......samotné bych je nikdy nepoužil.
V hoblinách se zakořeňují v praxi řízky révy vinné, takže určitě to do sebe něco má....je to vlhké a ne mokré, vzdušné, ale proč by to mělo být lepší než osvědčené směsky?
Karlos.


pát 10. dub 2009 10:37:47
Profil ICQ

Registrován: sob 03. led 2009 14:15:00
Příspěvky: 2356
Příspěvek Re: nařízkované dendobium
pavelheger píše:
Hanko, fotečka by nebyla? Ať víme přesně, o čem je řeč.
Díky
Pavel

Určitě udělám fotky,ale půjčuju si foták,tak až ho budu mít,dám fotky sem. ;)


pát 10. dub 2009 11:16:13
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: nařízkované dendobium
Karlosi,
pořád moc nechápu, co se Ti na těch koříncích nelíbí. Zdravě zelenou špičku mají (fotka zkresluje, protože kořeny nejsou oproti zbývajícícm částem fotky dostatečně osvětleny). Podle mých zkušeností není jejich počet u rostlinky rašící z nařízkované pahlízy dendrobia nikdy nijak závratný (u starší rostliny je to pak samozřejmě něco jiného). 3 kořeny v tomto případě proto považuji za standardní počet.
O sphagnu opravdu diskutovat nemusíme, alespoň co se týká jeho příznivých účinků na iniciaci růstu kořenů. Jeho cena a taktéž dostupnost však ve srovnání s hoblinami v jeho prospěch nevyznívají. Hobliny jsou v tomto případě dokonalou náhradou. Daní je, jak už jsem řekl, jejich nízká životnost.
Perlit je sice sterilní a nekazí se, ale také nedává zdaleka tak dobré výsledky jako zmiňované hobliny.
Dále se také domnívám, že nemá moc smysl hobliny míchat s dalšími materiály, obzvláště pak s drahými s vysokou trvanlivostí. Díky relativně rychlé degradaci hoblin a potřebě jejich výměny totiž nemůže být plně využit.
A proč by to mělo být lepší než osvědčené směsky? Nevím, to přiznávám. Ale proč by nemohlo? Zkus si udělat několik pokusů a třeba na to přijdeš. Já zatím nic lepšího (ve všech ohledech: dostupnost, cena, účinnost) neznám.
Hezký den
Pavel


pát 10. dub 2009 11:22:08
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: nařízkované dendobium
Věro,
mám
Phragm. kovachii, besseae, besseae var flava, Sedenii a Grande. Vše relativně krátce (max. 1,5 roku), takže bych nerad dělal nějaké závěry co se týká pěstování. Nezdá se mi ale, že by s nimi byly prozatím nějaké problémy.
Hezký den
Pavel


pát 10. dub 2009 11:25:11
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: nařízkované dendobium
Pavle. Co se týká směsek na pěstování tak to je samo pro mě tenká laťka, nebo spíš nechci psát co je jediné správné, ale mám své vyhmatané směsky a hobliny se mi nikdy nezdály, prostě to tak cítím, ....jejich struktura, nasákavost a td. Nevim prostě to tak je.
Taková drobnost: k těm kořínkům:-) zdravý a rostoucí kořen má tzv. dlouhou zelenou špičku. Zelená část může mít i centimetr a víc a pak až začíná velamen. Jakmile má kořen špičku krátkou, přestává přechodně, nebo na stálo růst. (kytka z fotky ale jistě bude OK)
Karlos


pát 10. dub 2009 12:57:26
Profil ICQ

Registrován: sob 03. led 2009 14:15:00
Příspěvky: 2356
Příspěvek Re: nařízkované dendobium
pavelheger píše:
Hanko, fotečka by nebyla? Ať víme přesně, o čem je řeč.
Díky
Pavel

Posílám fotku,těch kořenů na phalenáku,jsou sem tam hnědé je to v porádku?Děkuju :roll:


stř 15. dub 2009 21:07:03
Profil

Registrován: sob 03. led 2009 14:15:00
Příspěvky: 2356
Příspěvek Re: nařízkované dendobium
Pořád mi to nějak nejde odeslat,tak zkouška.Jsou to kořeny phalu,je v normálním substrátu jsou nahnědlé jak jsem psala.Tak nevím jestli je to špatně,zasolené?


Přílohy:
P1010148.JPG
P1010148.JPG [ 60.72 KiB | Zobrazeno 3891 krát ]
čtv 16. dub 2009 8:31:36
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: nařízkované dendobium
Hanko, já bych řekla, že to je OK, kořeny, které jsou nad substrátem nemají tolik vlhkosti a tak, jako každé jiné kořeny "jakoby dřevnatí nebo stárnoou" a samozřejmě poberou něco ze solí, něco ze vzduchu. Možná, že mě za ten výraz odborníci odstřelí, ale nevím, jak bych ti to vysvětlila. Ale je vidět, že v substrátu jsou kořeny zelené, takže ji nech jak je. Nezdá se mi, že by již měla malý květináč.Aby ses opravdu přesvědčila, namoč kousek vaty a dej ji na některý z těchto kořenů. Po půl hodině uvidíš, že začnou nabíra zelenou barvu.


čtv 16. dub 2009 18:18:11
Profil ICQ

Registrován: sob 03. led 2009 14:15:00
Příspěvky: 2356
Příspěvek Re: nařízkované dendobium
Evi,díky za radu.Tak trochu jsem předtím znejistila,tak jsem radši poslala fotku.Holky jsou jinak všechny v pohodě,rostou nové listy,kořeny i květní stvoly.Jak si psala s tou vatou tak jsem nedávno zkoušela dát ke kořenům rašeliník a jo zezelenaly.Tak díky


pát 17. dub 2009 9:07:26
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: