Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 6:40:49



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 129 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Další
 Bulbophyllum lobii 
Autor Zpráva

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2909
Příspěvek Re: Bulbophyllum lobii
To Pavel Heger. Palec nahoru, není co dodat.


pon 12. lis 2012 9:43:53
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Bulbophyllum lobii
Pavle,máš naprostou pravdu... 8-)
Na druhé straně-až nějaký "čecháček" nebo "moraváček" napíše podobnou knihu,budu první,kdo si ji půjde koupit... :!:

Končím,doufám,že ty informace někomu pomohly,mně tedy určitě... :P

_________________
www.orchids.webnode.cz


Naposledy upravil marťan dne pon 12. lis 2012 15:51:02, celkově upraveno 1



pon 12. lis 2012 10:12:38
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Bulbophyllum lobii
marťan píše:
Na druhé straně-až nějaký "čecháček" nebo "moraváček napíše podobnou knihu,budu první,kdo si ji půjde koupit... :!:


Skoro si říkám -proč asi lidi který pěstujou orchideje 20-30let už něco víc nenapsali .Stejně je v každé knize trochu něco jiného.Návod jednoduchý prostě není.Je to o tom zkoušení a jak je kdo vnímavý ke kytkám.Poradím se ,ale stejně to podřídím sobě svým podmínkám.Musím říci -mě to dlouho nešlo myslím to vnímání .Tím nechci tvrdit ,že mě to dnes jde.Knihu bych si od čecháčka nekoupila -no třeba by tam byly hezký obrázky :) čert ví.Přikláním se k čumendě u pěstitele a mluvenému slovu-to má u mě největší váhu.Připouštím -každý jsme jiný ;)


pon 12. lis 2012 10:47:30
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2909
Příspěvek Re: Bulbophyllum lobii
V Česku bohužel vyšlo o orchidejích velice málo knížek a většina jsou braky, kde je spousta nesmyslů. Je pravdou, že některé ale jsou velice dobré. Ono i v těch zahraničních je spoustu báchorek ale ano, někdo prostě je na cizinu. Není vůbec důležité kdo jakou studuje literaturu ale to důležité jsou výsledky a ty dosáhne každý tím, že poslouchá ty svoje kytičky v tom svém prostředí. Už jsem to tady psal mnohokrát. To co se osvědčí u jednoho může mít u duhého zcela opačné účinky. Hrubá kostra pěstování druhů je dána ale ty niance jsou u nás velmi důležité a na ty si musí každý přijít sám.


pon 12. lis 2012 11:06:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Bulbophyllum lobii
Literatura popisující detailně jednotlivé rody orchidejí v Česku k dispozici není.Kdyby byla,určitě bych ji četl raději,než se svou bídnou angličtinou a překladačem louskal tlusté anglicky psané bichle... :roll:
Návod jak pěstovat orchideje existuje a je bez chyb -příroda a její zákony.Stačí je poznat, a pak akceptovat.
Místo toho lidé neustále přemýšlí,jak to udělat jinak a lépe.Což samozřejmě nemůže dlouhodobě fungovat.
V březnu letím fotit do deštného pralesa na Kalimantan,podívám se sám,jak to je s tím zaléváním,vysycháním a mechy... :roll: :mrgreen:

_________________
www.orchids.webnode.cz


pon 12. lis 2012 15:08:43
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Bulbophyllum lobii
marťan píše:
Bill vycpe dno a stěny košíku sphagnem (natlačí to na fest do všech spár průpiskou... :mrgreen:)
Pak dá pod kytku hrst "Styroform" - polystyrénové kousky, (já tam dávám ty z balíků ;) )a pak už jenom mechmechmech... :!: :shock: :lol: Ten polystyrén považuje za velmi důležitý právě kvůli udržení vlhkosti.Hnojí klasicky.


Co je na tomhle objevného? Takhle jsme pěstovali orchideje v zahradnictví na VŠZ před třiceti lety. Košík se vycpal sphagnem, ale místo polystyrenu se pod rostlinu dala hrst bukového listí a navrch přišlo zase sphagnum. Jenže je to způsob v dnešní době dost nákladný a v bytě kvůli zálivce těžko použitelný.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pon 12. lis 2012 16:21:48
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Bulbophyllum lobii
Radku,hlavní rozdíl mezi bukovým listím a polystyrénem bude ten,že mají diametrálně odlišný poločas rozpadu... :mrgreen:

_________________
www.orchids.webnode.cz


pon 12. lis 2012 17:24:19
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Bulbophyllum lobii
marťan píše:
Radku,hlavní rozdíl mezi bukovým listím a polystyrénem bude ten,že mají diametrálně odlišný poločas rozpadu... :mrgreen:

To každopádně. Polystyren určitě přežije dřevěné košíčky, které se v té vlhkosti za pár let rozpadnou :mrgreen:

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pon 12. lis 2012 18:19:48
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Bulbophyllum lobii
Já psal Marťanovi tu výtku právě kvůli tomu mechu a představě hrozby jeho velkého objemu. No kdyby napsal že zkouší tento způsob, s tím že se uvidí jak to dopadne a že ho to zajímá...nic nenamítám. Ale ignorantská, nepodlomitelná odpověď s cool smajlíky mě fakt pohoršila:-) Ale on flame-diskuse rád že? (nechci to posunout do roviny hádavníku), já totiž vůbec nevylučuju, že mu tak může růst.
Kdykoliv jsem se ale setkal s příliš velkým množstvím toho mechu, byl výsledek slabší. Dokonce ani směsi sphagnum - polystyren nepovažuji za dobré. Jde totiž o to, že jejich efekt je spíše krátkodobý. Mech působí příznivě na růst nových kořenů, obzvláště rašeliník, ale po čase se jeho vlastnosti kazí a kvalita kořenů, sedících ve stále vlhkém médiu se zhorší. Takové kytky je třeba častěji přesazovat. Pravda je že jiné druhy mechů jsem nezkoušel v takovém množství.
Kořeny epifytů rostou rozhodně lépe ve směsi která prosychá. Souvisí to s přizpůsobením na ek. stanoviště, prosychání prodlužuje v praxi životnost kořenů. Nemusí to být vždy na troud. Jak lze vidět z fotek z přírody, hledají epifyty častěji větve, kde mech chybí, nebo není dominantním. Těžko by semenáče orchidejí vyklíčily a vyrostly v nějakém přerůstajícím agresivním mechu, ale je mnoho výjimek a kytky z horských mlžných lesů naopak mohou vlhkost v podobě vhodných druhů mechů vyhledávat. Mech může mít také pouze doprovodný efekt s tím že tam postupně narostl.
Mech se obvykle účelně používá pouze jako příměs. Dokonce z vlastní zkušenosti mohu říci, že ho není třeba dávat více jak 10% objemových. Nemluvím o mechu, naaranžovaném na povrchu, to je něco jiného. Kořenový systém kytek koupených kdesi na burze, pěstěných komerčně v čistém hrubém sphagnu mě nikdy o vhodnosti tohoto způsobu pěstování nepřesvědčil..
Jistější je vždy způsob, který snižuje riziko uhnití kořenů! Kdyby byl mech tak výhodný, používá jej více pěstitelů.
Nechápu že uživatelce Kajmii vysychá rašeliník tak rychle. Pokud je to jen slabší vrstva ano, ale pořádnej balík po normálním zalití udrží vodu dost dlouho i v relativně suchém bytě.
Marťan: Proč by tam byl ten polystyren k udržení vlhkosti? Vždyť umělé materiály se dávají právě proto aby směs provzdušnily a vysychání urychlily!
Nejsem odpůrce košíků ani květníků, mnohdy jsou lepší právě květníky, než složitě každodenně zalévané kusy kůry.
Do košíků pro různé epifyty se může dát kdeco, to všichni víme, a bulbophylla jistě patří k těm tolerantním. Trvanlivější jsou právě směsky kůry hrubší zrnitosti, uhlí a jiných materiálů kdy se kytka nemusí 5 let přesadit.
Návštěvníci liberecké BZ mohli vidět že tam pěstují bulbophylla na obřích blocích kůry, bez podložky, i to je cesta, ale spíš pro skleníky. Pro takové obry byste těžko hledali vhodný košík, vždyť rhizom mnoha druhů narůstá do značné délky a kytka z květináče doslova utíká! Pravda i z tohoto pohledu jsou koše výhodné.


pon 12. lis 2012 18:32:15
Profil ICQ

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Bulbophyllum lobii
Karlosi,OK.
Nechejme si každý svůj názor,teď se to nedá rozlousknout,čas ukáže... 8-)
Radku,košíky mám dubový, napuštěný přírodním olejem,ty jen tak neodejdou... :lol:

_________________
www.orchids.webnode.cz


pon 12. lis 2012 19:14:51
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 129 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 51 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: