Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 11:08:33



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 184 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Další
 Dendrobium Stardust Firebird 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Dendrobium Stardust Firebird
Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s tímto dendrobiem? před pár lety jsem si současně koupila tohle a hezký hybrid klasického nobile. Mají stejné podmínky, ale zatímco nobilko prospívá a kvetlo i bez letnění (to jsem ještě nevěděla, letos to zkusím) akorát se bujně rozrostlo - tak Stardust zakrněl, seschly stonky, i když jsou uvnitř živé, a mělo jen 2 kvítky. Přesadila jsem ho teď do menšího květináče, vypadá, že mírně ožilo, ale nikde jsem nenašla jestli to chce třeba jiné podmínky, než klasické nobile.
Jak budu mít čas, přihodím fotky. Díky za případný tip. Katka


sob 07. bře 2009 12:48:37
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Dendrobium Stardust Firebird
Katko,
Den. Stardust je křížení D. unicum x D. Ukon registrované v roce 1986. D. nobile je v křížení zastoupeno "pouhými" 12,5%. Z toho plyne, že D. unicum bude mít na výsledné požadavky při pěstování větší vliv, než zmiňované D. nobile. Na druhou stranu je pravda, že areálem výskytu a tudíž i klimatickými požadavky jsou si oba druhy celkem podobné.
D. Stardust mám asi 2 roky. Dostal jsem tenkrát několik keiky. Kvetlo loni a letos má nasazeno rovněž. Mám ho celoročně na SZ okně kanceláře těsně u skla (tj. v zimě teplota okolo 16C). Zalévám jednou týdně, přičemž za tu dobu je substrát zcela vyschlý.
Hodně zdaru
Pavel


sob 07. bře 2009 19:48:35
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: Dendrobium Stardust Firebird
Děkuju za tip. V dostupné běžné literatuře se jen řadí k nobilkům, ale jinak nic moc informace a s dvěma mrňousama na krku jsem zatím ještě vše z internetu nevyčetla. Už vím, kde byla chyba - přesadila jsem ho do moc velkého květináče. Teď je asi měsíc v ložnici na studeném světlém okně na SV a v malém květináči a po měsíci vypadá, že ožívá. Přilož. fotky jsou cca měsíc staré před zásahem a jak vypadalo původně. Ale abych nebyla za kazisvěta, tak tohle je jediná, co mi nejde. Phalenopsisy, "cambrie" , dendr. nobile i brassie se vedou pěkně, pořád se teprve učím. Budu tady vyzvídat častěji. K


Přílohy:
P1010037.jpg
P1010037.jpg [ 118.11 KiB | Zobrazeno 10166 krát ]
P1010040.jpg
P1010040.jpg [ 156.31 KiB | Zobrazeno 10142 krát ]
P1010588.jpg
P1010588.jpg [ 106.49 KiB | Zobrazeno 10247 krát ]
ned 08. bře 2009 17:24:50
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 20. úno 2009 20:41:52
Příspěvky: 655
Bydliště: Jaroměřice nad Rokytnou,Vysočina
Příspěvek Re: Dendrobium Stardust Firebird
Ahojky,už jsem se ptala asi v jiné rubrice.Mě d.stardust pěkně roste,ale namísto květů se objevují nové rostlinky-keiky.Zeptám se vás p.Hegere,letníte ji venku,nebo je celoročně v bytě u okna?Já sní zacházím jako s D. nobille.Prosím o více informací,nyxní je mají u nás kvetoucí za pěknou cenu,ale už nemám odvahu si koupit novou.Díky


ned 08. bře 2009 21:40:31
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Dendrobium Stardust Firebird
Marion,
jak jsem již napsal, je celý rok těsně u SZ okna. Tzn. neletním. Ale díky tomu, že okna jsou klasická stará dřevěná dvojitá, tak když začne na podzim foukat od severu studeně, bývá celkem dost v chladnu. Teplotu jsem však neměřil. Uvedených 16C byl odhad.
Hezký den
Pavel


pon 09. bře 2009 0:03:08
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 20. úno 2009 20:41:52
Příspěvky: 655
Bydliště: Jaroměřice nad Rokytnou,Vysočina
Příspěvek Re: Dendrobium Stardust Firebird
Děkuji,skusím to dle vašich rad,dám ji poslední možnost.Mám ještě jeden dotaz,když si koupím další rostlinku stejného rodu,bude mě stejně zlobit,nebo mě bude vykvétat bez problému.Mám na mysli například Phalanopsis,máme je všichni,ale jen jedna z xxxx tisíců udělá keiky.Děkuji,hezký den


pon 09. bře 2009 8:37:04
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Dendrobium Stardust Firebird
Marion,
určitě není třeba kvůli jedné neposlušné rostlině zanevřít na celý rod. Některé druhy jsou ve svých ekologických nárocích velice plastické a umí se přizpůsobit i velice odlišným podmínkám. Jiné druhy mohou být naopak vysoce specializované a netolerují byť i malé či krátkodobé odchylky.
Chce to tudíž před pořízením vybrané rostliny nejdříve prostudovat co nejvíce dostupných informací o požadavcích na pěstováních a zjistit si, jestli se pěstitelům s podobnými pěstebními podmínkami daří daný druh či hybrid pěstovat. A pokud nedaří, je zde vždycky možnost (byť třeba i velmi nízká), že zrovna Vy na to přijdete. Důkazů pro toto tvrzení je okolo nás myslím si dost.
Co se týká keiky, pak může být jejich tvorba daná geneticky (některé druhy je tvoří běžně, jako součást svojí rozmnožovací strategie) nebo (jak někteří zlí jazykové tvrdí) chybou pěstitele. Ve tom druhém případě se tak vlastně rostlina snaží poslední zbytky sil investovat do budoucnosti, kterou vidí v početném potomstvu.
Hezký den
Pavel


pon 09. bře 2009 9:38:39
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 20. úno 2009 20:41:52
Příspěvky: 655
Bydliště: Jaroměřice nad Rokytnou,Vysočina
Příspěvek Re: Dendrobium Stardust Firebird
Velice děkuji za rady.Samozřejmě literaturu pročítám,ale jak již psala Katka literatura ji řadí k D.Nobille.


pon 09. bře 2009 20:29:34
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Dendrobium Stardust Firebird
D. Stradust už konečně vykvetlo, tak zde je pár obrázků pro potěšení.
Hezký den
Pavel


Přílohy:
PICT7398-upr.jpg
PICT7398-upr.jpg [ 128.65 KiB | Zobrazeno 10090 krát ]
PICT7424-upr.JPG
PICT7424-upr.JPG [ 142.72 KiB | Zobrazeno 10029 krát ]
čtv 16. dub 2009 9:12:03
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. led 2009 1:28:54
Příspěvky: 309
Bydliště: Ústí nad Labem
Příspěvek Re: Dendrobium Stardust Firebird
díky za potěšení, moc hezká barva, je opravdu taková suříková, nebo je to světelný klam a mam . . :-) H.


čtv 16. dub 2009 9:25:50
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 184 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: