Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 11:10:38



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 50  Další
 Dendrobium senile 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1320019.jpg
P1320019.jpg [ 93.82 KiB | Zobrazeno 2840 krát ]
Příloha:
P1320022.jpg
P1320022.jpg [ 99.72 KiB | Zobrazeno 2840 krát ]
vizir: Tak s tím D. senile mi nakonec přijde že jdu v loňských šlépějích pouze s tím rozdílem, že někde vidím něco jako spící květní pupeny. Opad listí se od příjezdu z dovolené úplně zastavil a rostlina pokračuje podobně jako loni. Již je docela seschlá ale listí si drží. Ostatní druhy z té oblasti jako D. unicum, lamyaiae, parishii ap. mám již téměř opadané a při tom daleko napitější. Na druhou stranu např. D harveyanum mi začalo tlačit květenství až jako hodně usušené. Těžko říci jak to bude pokračovat. Další dvě senile jsou napité ale zatím žloutnou minimálně na starých pahlízách. Do nového růstu ale musí listy ztratit protože jinak by nové výhony silně trpěly nedostatkem světla čímž by se rostlina sama znehodnotila. Nezbývá tedy než pokračovat. Vyšší teplota ani svícení zatím ovoce nepřinesly.


úte 27. lis 2018 22:01:02
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
zaruba píše:
Příloha:
Příloha P1320019.jpg je dlouhodobě nedostupná.
Příloha:
Příloha P1320019.jpg je dlouhodobě nedostupná.
vizir: Tak s tím D. senile mi nakonec přijde že jdu v loňských šlépějích pouze s tím rozdílem, že někde vidím něco jako spící květní pupeny. Opad listí se od příjezdu z dovolené úplně zastavil a rostlina pokračuje podobně jako loni. Již je docela seschlá ale listí si drží. Ostatní druhy z té oblasti jako D. unicum, lamyaiae, parishii ap. mám již téměř opadané a při tom daleko napitější. Na druhou stranu např. D harveyanum mi začalo tlačit květenství až jako hodně usušené. Těžko říci jak to bude pokračovat. Další dvě senile jsou napité ale zatím žloutnou minimálně na starých pahlízách. Do nového růstu ale musí listy ztratit protože jinak by nové výhony silně trpěly nedostatkem světla čímž by se rostlina sama znehodnotila. Nezbývá tedy než pokračovat. Vyšší teplota ani svícení zatím ovoce nepřinesly.

Tohle vážně nechápu :roll: . Co to máte, proboha, za kytku? U mě pahlízy seschly jen lehce, žloutnutí a opad listí začal již dva týdny po ukončení zálivky a v současné době jsou květní výhonky, přibližně, 1 cm dlouhé. Jsou jen 4, v loni jich bylo celkem 6 a dva nakonec zaschly. Možná ale, že ještě něco naroste, 2 pahlízy ještě listy mají. To je taky novinka, takto se ještě kytka nezachovala, listí se zbavila vždy najednou. S tím menším množstvím květů může souviset i změna hnojiva. Je to jedna z kytek, na kterých jsem zkoušel hnojivo Orchid focus. Zdá se mi, že i ostatní rostliny, hnojené tímto hnojivem, mají méně květů, než v loni. Příští rok se, v hlubokém předklonu, vrátím naplno zpět ke Kristalonu ;) .


Přílohy:
100_0353.JPG
100_0353.JPG [ 141.5 KiB | Zobrazeno 2803 krát ]
čtv 29. lis 2018 12:30:20
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Ještě jsem prohlédl snímky rostlin s malými poupaty na Google. Bohužel takových je málo jako šafránu. I z nich je patrné, že pahlízy jsou docela napité čili veliké sušení u tohoto druhu asi není ono. I Karlos mi to rozmlouvá. Vyzkoušel jsem s touto rostlinou již téměř vše a k ničemu to nebylo. Tak mi dnes došla s kytkou definitivně trpělivost :) . Hodil jsem ji do mísy s vodou asi na 15min. v níž bylo 100uS hnojiva Kristalon podzim. Možná jsem to přehnal, ale už mě nebaví nic vymýšlet. Pokud se napije a začne tlačit výhony a nebude jinak nic dělat tak jí koncem zimy ostříhám všechno listí do posledního nůžkami aby viděla že u mne jsou nůžky nadřazené vnímání přírody. Pokud by si dovolila nějak haprovat po této kůře tak poletí na kompost. Pokud zbylé dvě příští rok nevykvetou tak tam poletí také a místo které se mi uvolní věnuji druhům které si toho budou více vážit :lol: .


čtv 29. lis 2018 18:52:59
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Dendrobium senile
a jaký je rozdíl teplot mezi Vašim skleníkem a Vizirovým obyvákem


Přílohy:
thajsko listopad.PNG
thajsko listopad.PNG [ 6.75 KiB | Zobrazeno 2790 krát ]
čtv 29. lis 2018 20:48:01
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
samamalo: Tohle je nějaký momentální extrém a ani nevím pro jakou nadmořskou výšku to je, což je důležitý údaj. Ve Vašem dřívějším odkaze https://travaldo.blogspot.com/2018/02/d ... lture.html je napsáno, že zimní teplota má být 25-28°C ve dne a okolo 10°C v noci. Já ve své tabulce jsem kdysi našel město Muang Xai, Laos 750m.n.m, což je průměrná výška výskytu.
pro listopad mám údaje z Accuweather.com den/noc 26/15°C a 40mm srážky. Prosinec pak 22/11°C a 3mm srážky atd.
Abych ale odpověděl: Letos ho mám v ZZ u silné úsporky. Přes den má cca 25°C a v noci to klesá na 15°C. Jsou to podobné teploty jako má vizir. Loni jsem ho měl chladněji v Kakt. skleníku. Na stejné lokalitě v Laosu je leden 24/11°C a 40mm srážky. To jsou průměry okolo 17°C, takže zas takové horko v zimě v přírodě nemá. V říjnu má v přírodě ale slušných 28/19°C ale 120 mm srážek. Teorií ho mám již zmáklé ale v praxi se to neodrazilo vůbec :cry: . O jiných druzích nevím nic a kvetou. Jestli nepotvrzuji pravidlo že příliš péče a možná i informací škodí :lol: .
Já již bych uvažoval i tom kytku vyhodit. Všude se píše jak v Evropských sbírkách hapruje. Mě roste jak ten největší plevel. Snad i křížené Cymbidium z OBi je pro mne obtížnější pěstovat než tohoto "nezmara" a tak je těžké se ho zbavit jen kvůli tomu že nekvete :oops: No sám jsem zvědavý jak to bude pokračovat. Ve 13 hod. jsem ho hodil do vody a nyní v 21 hod už je krásně vidět jak kytka zmohutněla.


čtv 29. lis 2018 21:53:39
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
zaruba, samamalo: Zkounul jsem ještě min/max teploměr/vlhkoměr. Nenulováno zhruba okolo 3 týdny, až měsíc. Teplota min 15,1, max 30,2(to tam odpoledne svítí slunce, když nesvítí tak okolo 25), při vzdušné vlhkosti min 33 %, max 88%. Toto jsou přesné hodnoty za toto období. Od začátku října až do této doby nedostalo ani kapku vody, vše čerpá ze vzdušné vlhkosti a přesto mnoho neseschlo. Ještě mě napadlo, co ho na noc šoupnout do kaktusového skleníku a přes den ho vrátit pod tu úsporku. To pro max rozdíl teplot noc-den. Jinak mě nic nenapadá, ale rozhodně ho nelikvidujte, zas tolik místa nezabere ;) .


pát 30. lis 2018 10:09:27
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
vizir píše:
zaruba, samamalo: Zkounul jsem ještě min/max teploměr/vlhkoměr. Nenulováno zhruba okolo 3 týdny, až měsíc. Teplota min 15,1, max 30,2(to tam odpoledne svítí slunce, když nesvítí tak okolo 25), při vzdušné vlhkosti min 33 %, max 88%. Toto jsou přesné hodnoty za toto období. Od začátku října až do této doby nedostalo ani kapku vody, vše čerpá ze vzdušné vlhkosti a přesto mnoho neseschlo. Ještě mě napadlo, co ho na noc šoupnout do kaktusového skleníku a přes den ho vrátit pod tu úsporku. To pro max rozdíl teplot noc-den. Jinak mě nic nenapadá, ale rozhodně ho nelikvidujte, zas tolik místa nezabere ;) .

To moje již docela jo, takových 25x20cm hajzjík :lol:
Mě již do ZZ slunce nesvítí ale všechno mám podobné s tím rozdílem že ta moje rostlina má nová rašení v počáteční fázi. Max. teplota v tomto období 29°C, min. 15°C. Min. vlhkost 50% a max. 80%. Výkyv mělo pouze ten týden co jsem nebyl doma- před měsícem. Seschlo tak na 50% původního objemu. Nyní za 3/4 dne se docela slušně napilo. Vytáhlo všechnu vodu, takže rostlina ok.
Já letos změnil tři parametry. Rostlina nebyla letněná, zimní teploty jsou podstatně vyšší než loni a svícení má vyšší intenzitu. Také ho tedy nebudu sušit tak intenzivně jako loni. To přenášení každý den do kakt. skleníku se mi nezdá. Navíc přes venkovní prostředí kde mrzne. Nakonec ty teploty máme skoro stejné. Letos ho v podstatě pěstuji jako D. parishii loni a to mi kvetlo z jara hezky a opadávalo až zjara - proto ta letošní euforie že ty kytky lépe opadávají neboť letos ho mám již téměř opadané ale neraší.


pát 30. lis 2018 10:29:48
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
zaruba: Tak to je malinko problém. Tak nějak jsem myslel, že máte kaktusový skleník propojen s domem. Při Vašem nasazení :lol: ale myslím, že i to by šlo nějak zvládnout. Ta kytka je velice zajímavá, i když nekvete a co kdyby to jednou přišlo. Někdy, když člověk na kytku tak trochu zapomene, se začnou dít věci.


pát 30. lis 2018 11:27:57
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Příloha:
P1310987.jpg
P1310987.jpg [ 91.43 KiB | Zobrazeno 2751 krát ]
Příloha:
P1320049.jpg
P1320049.jpg [ 101.24 KiB | Zobrazeno 2751 krát ]
vizir píše:
zaruba: Tak to je malinko problém. Tak nějak jsem myslel, že máte kaktusový skleník propojen s domem. Při Vašem nasazení :lol: ale myslím, že i to by šlo nějak zvládnout. Ta kytka je velice zajímavá, i když nekvete a co kdyby to jednou přišlo. Někdy, když člověk na kytku tak trochu zapomene, se začnou dít věci.

Mě už se trochu zošklivila :lol: . Kdybych byl přesvědčený že je to v tom střídání teplot tak bych ho snad i přenášel. Mám ale zkušenost u jiných druhů, že to tak důležité není. Ten rozdíl cca 10°C by měl stačit. Laelie speciosy mají v přírodě střídání více jak 30°C den/noc. U mne ve skleníku pouze 5°C a kvetly. Včera dostalo senile v kbelíku těch Laoských 40 mm srážek. Úplně se z toho ale nenapije. V takovém nějakém polonapitém stavu ho budu udržovat u úsporky do jara. Možná ještě zkrátím dobu osvitu na 9hod. Mezitím uvidím co budou dělat zbylé dvě rostliny co jsem asi před týdnem dozaléval a jsou napité. Pokud do jara neshodí listy tak mu všechny ostříhám aby nový růst byl na světle a tudíž kvalitní. Paradoxem je, že mě se většina opadavých druhů líbí více opadaná než s listy. U toho senile jsem to ale ještě nezažil :D

Ještě přikládám dva snímky které ukazují napití kytky za 24hod.


pát 30. lis 2018 14:54:37
Profil

Registrován: čtv 29. čer 2017 17:46:28
Příspěvky: 223
Bydliště: Sedlice u Blatné
Příspěvek Re: Dendrobium senile
Před pár dny jsem kytku poprvé od začátku října lehce zalil i s přídavkem hnojiva (100 μS). Úplně se zastavil růst poupat, tak proto. Po zalití se mi zdá se poupata přímo poskočila před očima. Kytka teď vypadá takto.


Přílohy:
100_0402.JPG
100_0402.JPG [ 185.23 KiB | Zobrazeno 2600 krát ]
úte 18. pro 2018 10:31:43
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 497 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 50  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: