Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 18:37:22



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
 Gongora armeniaca 
Autor Zpráva

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Gongora armeniaca
dostala jsem tip od drromana, že by mi mohl poradit MílaJ. Samozřejmě uvítám rady i od jiných pěstitelů.
Loni v říjnu jsem si koupila od jednoho orchidejáře (p.Kolář) Gongoru armeniaca. Prodal mi celý květináč, pahlíz tam bylo asi dvacet. Dočetla jsem se, že Gongory jsou snadné na pěstování. Hm, tak tahle ale asi ne, nebo to s ní neumím. Zápasily jsme spolu přes půl roku, za tu dobu jsem úspěšně zmenšila počet pahlíz zhruba na polovinu :( . Odcházely mi staré pahlízy, ale i nové výhony.
Měla jsem ji zasazenou v umělohmotném květináči v jemném substrátu (na doporučení) a bylo to špatně. Tak jsem ji přesadila do košíku. Taky špatně, dokonce ještě hůř. Vrátila jsem ji do květináče, nyní s hrubou kůrou, zdá se, že je to to pravé. Začínají přirůstat mladé výhony a drží.
Stanoviště má na parapetu jihozápadního okna.
Píšu tohle všechno ale z jiného důvodu.
Nové růstové výhony jsou vždy zelené, i když jsou malinké. Dnes jsem tam objevila cosi maličkého, ale hnědožlutého. Myslíte, že by to mohlo být na květ? Poradíte mi, jak ta tuhle potvůrku? Zdá se, že už snad kamarádíme, ale rady zkušených vždycky hodí.
Tady je fotka. To maličké zelené je růstový výhon, to už znám. Ale za ním je cosi, malinko větší, a je to jiné. Tak tajně doufám, že by to mohl být květní stvol. Díky za odpověď
Obrázek

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


čtv 15. črc 2010 8:42:36
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Gongora armeniaca
Nejsem Míla, ale zdá se mi že má ta rostlina málo živých kořenů. Substrát to chce určo hrubší než jemnej. Já bych ji samozřejmě namontoval na kůru, viděl jsem dost gongor na podložce a vypadaly dost dobře. Květ by to být mohl, ale ty výrůstky jsou dva. Co ten žlutší vzadu?:-)


čtv 15. črc 2010 12:32:54
Profil ICQ

Registrován: sob 03. led 2009 14:15:00
Příspěvky: 2356
Příspěvek Re: Gongora armeniaca
Mám Gongoru seideliana a teprve po 3měsících si začala zvykat a začaly jí růst listy.Zalívám až mírně proschne,v plastové misce od zmrzky mám ještě po stranách nadělané díry.Dlouho jsem zvažovala jestli si ji mám pořídit,kvůli tomu jak se rychle rozrůstá a kam ji pak dám,ale krása květů zvítězila.
Myslím,že by to snad mohl být květ,ale je to jen tip.Tak snad se ozvou další... :P


Přílohy:
P7152598.JPG
P7152598.JPG [ 61.83 KiB | Zobrazeno 4315 krát ]
čtv 15. črc 2010 12:36:57
Profil

Registrován: ned 11. říj 2009 16:13:48
Příspěvky: 741
Bydliště: Jeseník
Příspěvek Re: Gongora armeniaca
Mám Gongora casidea a u obou z vás se mi zdá , že máte hodně scvrklé pahlízy, já s tím taky zápasila a cestou od květináče, do košíku jsem skončila navázáním na klacek a pahlízy se vyrovnaly a přirůstá o106, nezasychá a ani nehnije jak se mi dělo dřív, dávám foto pro srovnání. Ještě nekvetla a to jistě díky trápení


Přílohy:
001.JPG
001.JPG [ 120.7 KiB | Zobrazeno 4312 krát ]
002.JPG
002.JPG [ 118.71 KiB | Zobrazeno 4312 krát ]
003.JPG
003.JPG [ 116.61 KiB | Zobrazeno 4292 krát ]
čtv 15. črc 2010 13:38:14
Profil

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: Gongora armeniaca
ano, to je pravda, pahlízy jsou hodně scvrklé, ale na svou obhajobu musím říct, že už to tak bylo, když jsem ji kupovala. Takže jsem se domnívala, že to tak u tohoto druhu má být. Vím, že vyvázání je ideální, ale já se toho bojím, moc to s vyvázanýma kytkama neumím. Zatím všechny, které jsem vyvázala, jsem zase vracela do květináče. :(

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


čtv 15. črc 2010 16:35:50
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Gongora armeniaca
Vím, že někteří pěstitelé Gongory montují, někomu i tak jdou. Nemyslím, že jsou k tomu typické. Pěstuji je v plastovém květináči ve středně hrubém substrátu. Občas některou armeniacu určenou k prodeji zasadím do keramického květináče jen proto , že někdo dává keramice přednost. Problém to není, rostou mi tak jen trochu pomaleji. Rozhodně nemontuji. Jako jednu z prvních Gongor jsem koupil namontovanou, dlouho nevydržela.
Potřebují hodně zalévat, žádné velké sušení. Neznám, že by mi hnily kořeny. Není dobré seschnutí pahlíz. Rostou velmi dobře, nasazují dost výhonů, i zadky, dokáží vytvořit i víc jak dva výhony. Běžně dvě generace ročně. Květy nevydrří dlouho, ale pahlíza může mít i několik stvolů, čili při rychlém nárůstu pahlíz kvete jeden za druhým. Všechny dost voní.
Je dobré, když mají dost rozptýleného světla, pak rostou. Ne ale příliš intenzivní, značně se pálí. Armeniacy dělím jak utíkají z 12cm květináče. Při větších trsech si samy stíní. Pak se třeba nechtějí otevírat květy a pod. Jak jsem uvedl, obrážejí i zadky, trs je hustý i ve středu. Květní stvoly jsou když raší tenké , hnědé. Na fotce je cassidea. Byla první po ruce, rašící stvoly vypadají stejně . Teď jsem nechtěl po tmě vytahovat armeniacy. Touto dobou běžně kvetou, asi nějaké stvoly mít budou.
Wiolan, s té fotky moc nepoznám. Jednoznačný stvol tam není.


Přílohy:
G cassidea.jpg
G cassidea.jpg [ 46.07 KiB | Zobrazeno 4326 krát ]
pát 16. črc 2010 0:04:34
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: Gongora armeniaca
Mílo díky za odpověď.
V podstatě teď mám všechno tak, jak píšete, krm toho substrátu, mám opravdu hodně hrubý. Nicméně, vzhledem k tomu, že teď rostlina přirůstá, měnit to nebudu a uvidíme, co bude dál. Podle Vaší fotky mám pocit, že to u mě květní stvol nebude, ale to je fuk, hlavně aby rostla. ;)

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


pát 16. črc 2010 6:56:09
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Gongora armeniaca
Jasně, ono je to o konkrétních podmínkách. Pokud Vám už dobře přirůstá, tak jistě bude vše v pořádku. Kvetení určitě nebude problém.Dobře narostlé pahlízy nakvétají ochotně.


pát 16. črc 2010 10:13:59
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 8 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: