Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 18:07:25



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 200 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Další
 ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA. 
Autor Zpráva

Registrován: pon 02. črc 2012 12:51:33
Příspěvky: 248
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
"ESTRACA"]Tak výška je 1800 -2300 m.
Asi najkompletnejšie informácie:
http://www.conabio.gob.mx/conocimiento/ise/fichasnom/Euchilecitrina00.pdf
Miro.
Prosím, nemáte odkaz na celé ty webové stránky? kde by bylo více druhů orchidejí\,
nějaké se mi podařilo otevřít, ale žádné soubory s takto podrobnými informacemi nemohu najít
děkuju


pát 09. úno 2018 22:14:14
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Dá sa k tomu dopracovať na tej istej stránke. Osobne som poznal niektorých autorov, aj trochu s nimi spolupracoval. Zbežne som pozrel pár druhov, ale ja osobne by som tie údaje nepublikoval v záujme ochrany rastlín a biotopov.
Miro.


sob 10. úno 2018 4:42:47
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
zaruba píše:
Příloha:
Příloha P1270647.JPG je dlouhodobě nedostupná.
Příloha:
Příloha P1270647.JPG je dlouhodobě nedostupná.
ESTRACA píše:
Je naozaj krásna, až na ten nevzhľadý výrastok vľavo hore - tomu by sa to skôr hodilo u mňa. Ja nemôžem porovnávať jej pestovanie u nás, lebo všetky darované, aj moje uschované rastliny sa stratili v jednej nemenovanej BZ...
Miro.

No já ji zatím chci nechat růst :cry: . Budou z něj možná dva květy na jaře a líbí se mi přírodní i s tím výrůstkem. Vůbec jsem zvědavý jak to na jaře všechno pokvete.
Nedávno jsem tu ale upozorňoval, že ji má Elsner v nabídce ze zdroje z jižní Ameriky. Tuším že něco okolo 30Euro za kytku. Sám jsem si jednu koncem léta objednal. Připadá mi, že je to trochu jiná forma než mám já s kulatějšími pahlízami a kompaktnějším růstem. Sotva mi do nynějška přikořenila ke kůře, ale utvořila pěknou novou pahlízu. Přál bych si, aby na mne na jaře vystrčila květ, ale vzhledem k velikosti v to moc nedoufám. Často tento druh v nabídkách nebývá, proto jsem na to upozorňoval v době kdy byly k mání. V Drážďanech jsem ji loni hledal, ale asi je tam nikdo neměl.

Těch forem je povíce. Jsou rostliny mohutné a malé s podlouhlými pahlízami a s kulatými. Většinou se liší barvou pysku. Dávám foto menší formy s kulatými pahlízami a toho obra s podlouhlými pahlízami a pro představu foto obou vedle sebe. Oboje jsou dospělé kvetoucí rostliny. Velikost květu stejná ale barva pysku rozdílná. Mám ještě třetí ale počkám. až rozkvete abych viděl, o jakou formu jde. Pahlízy jsou něco mezi kulatou a podlouhlou ale zatím nekvetla a nerad bych aby to nakonec nebyla nedorostlá forma jedné z nich.


Přílohy:
P1110452.jpg
P1110452.jpg [ 127.79 KiB | Zobrazeno 3750 krát ]
P1110453.jpg
P1110453.jpg [ 129.01 KiB | Zobrazeno 3750 krát ]
P1110455.jpg
P1110455.jpg [ 109.52 KiB | Zobrazeno 3750 krát ]
sob 10. úno 2018 6:58:01
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Míra: Hezké rostliny. Ten velký trs co mám je ta robusní s podlouhlými pahlízami a ta od Elsner, malá, má pahlízy daleko kulatější i když ta poslední pahlíza narostla až později na podzim. Je vidět, že se od sebe podstatně liší. Na květ té malé jsem zvědavý. Byl bych rád, kdyby měla pysk bíle lemovaný. Ta veliká má květy čistě žluté. Ta s kulatými pahlízami mi připadá pro pěstování výhodnější protože hodně rozevírá listy hned u špičky pahlízy. Poupata pak nerušeně vyrůstají do prostoru. Ta s těmi podlouhlými pahlízami má listy daleko sevřenější a poupata v ranné fázi růstu se protahují mezi listy, zadrhávají o ně a snadno při poranění podlehnou infekci. Loni jsem takto přišel v ZZ o dva páry květů. Letos ji mám nad topením jako D. senile, protože tam je extrémně suchý vzduch.
ESTRACA: Ono to utajování lokalit nějak v praxi nefunguje. Kdo cestuje a má kontakty tak si údaje vždy obstará a ti ostatní do Mexika pro citrinu těžko poletí. Je to něco podobného, jako když stát chce znepřístupnit držení zbraní ale většina trestných činů se stane nelegálně drženou zbraní.
Jediná možnost ochrany je v širokém napěstování ohrožených druhů a nasycení trhu legálně z pěstíren. Také by někdo měl vysvětlit domorodcům že nemohou utrhnout desetiletý trs citriny a s květy ji položit o velikonocích na hrob. U pěstitelů orchidejí oproti kaktusářům je výhoda v tom, že polovina pěstitelů se nepídí po botanice a té druhé půlce je jedno odkud byl druh sbírán.
U kaktusářů je důležité i místo sběru. Řešili jsme to před lety se zástupci BZ Mexika, kteří sem přiletěli na pozvání Ministerstva ŽP. Stejně se nic nezměnilo a v Mexiku se plundrují lokality dále. Velikou hrozbou jsou také nelegální sběrači kteří sbírají za peníze na objednávku. U zapálených a schopných pěstitelů to, že si ďobnou malý vzorek z trsu, nebo přivezou pár semen, to je v poměru k tomu ostatnímu zanedbatelné. Navíc ty rostliny se namnoží a sytí zase poptávku amatérů :) .


sob 10. úno 2018 8:22:26
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Ano ta malá kulatá má lem pysku bílý. U té velké nevidím žádný problém s poupaty. Listy jsou delší a kompaktnější ale je vidět téměř až na špičku pahlízy a poupě leze bezproblémově. Ještě se mi nestalo, že by se nějak zadrhlo a odešlo.


sob 10. úno 2018 9:17:38
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
S predchádzajúcimi vyjadreniami súhlasím, tak na 99 %. To zverejnenie údajov som ani nemyslel u nás, ale všeobecne. Určite ešte aj teraz existujú priekupníci v Mexiku (a záujemci po celom svete), ktorí by po kombinácii rôznych informácií dokázali nájsť a zlikvidovať aj posledné lokality prírodného výskytu. Preto Sotovi (tiež už nie je medzi nami) zazlievam to dodanie informácií na zverejnenie.
Na druhej strane osobná skúsenosť: Istý zberateľ z ČB, o ktorého som sa súkromne nadštardandne postaral, mal presné informácie o lokalite najohrozenejšej orchidey na svete (to som vtedy ešte nevedel) - v NP v Chiapas. Pobral všetky rastliny, ktoré našiel. Bolo to dávno, vtedy bol ešte dovoz možný, zrejme mal objednávky z krajiny na západ od ČR. Predpokladám, že žiadna z rastlín neprežila, pretože asi sa nedajú ľahko napodobniť špecifické podmienky, v ktorých rástla.
Možno číta aj toto fórum, možno je aj zaregistrovaný... Tak ho pozdravujem a spomínam, nie v dobrom. Po jeho odchode sa mi už nepodarilo napraviť vzťahy, ktoré jeho návšteva Mexika pokazila.
Miro.


sob 10. úno 2018 9:54:45
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Zkušenosti jsou pochopitelně různé a vlastní ochrana druhů v přírodě podle současné legislativy se míjí účinkem- bohužel. Někdy mi připadá, že jde pouze o vybírání tučných pokut z každého odhaleného případu a rostliny jako takové nikoho nezajímají. Přináší to akorát peníze do rozpočtu a snižuje míru nezaměstnanosti :) Nějak nechápu, že domorodci smějí v národním parku rvát trsy rostlin jen aby si vyzdobili vchod do domu nebo hrob a místní strážci parku nad tím zavírají oči ale turistu upozorní že smí pouze fotit. Pokud jsou zákony o ochraně ohrožených druhů takhle absurdně vymyšlené tak je nebude brát vážně vůbec nikdo. I ten sběrač za prachy si řekne, než bych to nechal zničit domorodcům tak to radši vybílím sám a peníze shrábnu. S tím rozhodně nesouhlasím, ale na druhou stranu to chápu.
Nelze dělat věci jen tak na oko a myslet si, že to druzí budou dodržovat. Všeobecně to v praxi nefunguje.
Nakonec i legální dovoz pro botanickou zahradu funguje tak, že se do toho přibalí všechno možné a pak se to v lepším případě rozdá kamarádům a je to legálně i s papíry. Člověka to pak otupí v myšlence že zákony se mají dodržovat :) .
Myslím, že to není jen u nás, ale že i u Vaší nejmenované BZ se kytky ztrácejí :cry: :cry: .


sob 10. úno 2018 14:41:15
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Příloha:
P1280319a.jpg
P1280319a.jpg [ 106.93 KiB | Zobrazeno 3700 krát ]
No skoro to vypadá, že by ta citrinka od Elsner mohla vykvést. Již jsou viditelná poupata, tak jen aby to dotáhla do konce.


ned 25. úno 2018 13:15:52
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Příloha:
P1290088a.jpg
P1290088a.jpg [ 53.25 KiB | Zobrazeno 3603 krát ]
Příloha:
P1290098a.jpg
P1290098a.jpg [ 57.35 KiB | Zobrazeno 3603 krát ]
Příloha:
P1290020.jpg
P1290020.jpg [ 115.88 KiB | Zobrazeno 3603 krát ]
Příloha:
P1290025.jpg
P1290025.jpg [ 127.78 KiB | Zobrazeno 3603 krát ]
Tak E. citrina od Elsner rozkvetla a mile překvapila. Ač poměrně drobná forma tak květy jsou obrovské. Navíc má i bíle lemovaný pysk. Zato ten veliký trs co mám letos stávkuje, bude mít také pouze dva květy, takže květů bude u obou stejně. Rozdíly v tělech ale desetinásobné :) . Asi jí to ale prominu a na kompost ještě nepoletí :lol:


sob 21. dub 2018 9:40:41
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Pekná je !


sob 21. dub 2018 11:20:00
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 200 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: