Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 15:51:09



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 Cattleya mossiae 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Cattleya mossiae
Čas by bol, ale myslím, že to nemá význam, oslabovať rastlinu. Už asi 20 rokov som mal v pláne vytvoriť Laeliocattleyu Flor de mayo. Aj C. mossiae vo Venezuele aj L. speciosa v Mexiku sa volajú Flor de mayo (májový kvet). A nezvládol som to. Väčšinou mi chýbal peľ L. speciosa.
Straka.


ned 09. čer 2019 17:48:10
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Cattleya mossiae
Vyseta je skinneri x speciosa, a zraje semeník C. lawrenceana x speciosa (Michuacan od Z. - ) Kresba na pysku a jeho velikost bývá u speciosy jako dárce brylek dominantní. Mossiae x speciosa bych rád udělal příští rok, jestli ta skořice nezeslábne (je opylena wageneri = albou) a jestli bude Z. hodný a zase mi doveze květ.


Přílohy:
skineri.jpg
skineri.jpg [ 190.17 KiB | Zobrazeno 4809 krát ]
C. lawrenceana.JPG
C. lawrenceana.JPG [ 85.32 KiB | Zobrazeno 4809 krát ]
Michoacan.jpg
Michoacan.jpg [ 194.82 KiB | Zobrazeno 4808 krát ]

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/
ned 09. čer 2019 18:59:23
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Cattleya mossiae
Paphio píše: Mossiae x speciosa bych rád udělal příští rok, jestli ta skořice nezeslábne (je opylena wageneri = albou) a jestli bude Z. hodný a zase mi doveze květ.
Já myslím že ano, jestli mne nepředběhne nějaký opylovač jako u jednoho květu letos. Snad pokvetou i příští rok. Nějak se mi ale zdá že již vím jak na ně.


pon 10. čer 2019 8:12:05
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Cattleya mossiae
Možno by som to kríženie mohol skúsiť opačne. Teraz sa oneskorene objavili kvetné puky na L. speciosa. Kvitnutie, ak k nemu dôjde, bude asi za mesiac. Ešte mi dokvitá jedna C. mossiae "Canela". Ako uchovať peľ? Na sucho v chladničke, alebo zamraziť?
Miro.


pon 10. čer 2019 12:06:30
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Cattleya mossiae
To je dobře že Vám pokvete. Mám v mrazáku 25 brylek z té L. speciosy co mi kvetla sedmi květy. Dnes jsem koupil gelové sáčky na namrazení pro převoz. Ostatní domluvím s p. Klátem. Tak snad z toho něco bude pro Vás pro oba.


pon 10. čer 2019 12:49:18
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Cattleya mossiae
ESTRACA píše:
Možno by som to kríženie mohol skúsiť opačne. Teraz sa oneskorene objavili kvetné puky na L. speciosa. Kvitnutie, ak k nemu dôjde, bude asi za mesiac. Ešte mi dokvitá jedna C. mossiae "Canela". Ako uchovať peľ? Na sucho v chladničke, alebo zamraziť?
Miro.

To bych nedělal. Labellum se dědí po otci a choulostivost po matce. Ale máme ještě pyl digbyany a to by mohlo být se speciosou velmi zajímavé. Je potřeba použít silikagel vysušený při 110st. /minimálně 6hodin, a pyl uschovat v mikrozkumavce apod , nejlépe oddělený kouskem jemného papírku aby se na silikagel nenalepil. Je možné použít i bezvodý chlorid vápenatý nebo pecičkový louh, ale to je nepraktické (jak to oddělit aby se pyl nezničil). Nejprve musí pyl vyschnout (nad sušidlem) tak dva dny v ledničce nejmíň při 0 (cca 0 -5) a pak teprve do mrazáku. Pyl z mrazáku se musí hned použít, max. uchovat den při nule. Dokvétající květ vydrží asi ještě 2 - 3 dny v chladničce ve vodě se špetkou cukru (stonek seříznout šikmo pod vodovodem)

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 10. čer 2019 13:22:03
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Cattleya mossiae
Dnes som mal návštevu (ak budú chcieť, môžu komentovať).
Pre iné vážne problémy nemám zbierku v stave, ktorý si predstavujem a ktorý by si zaslúžila, na to som ale upozornil.
No tesne pred príchodom som mal nehodu, porezanie zápästia ruky na skle, nepríjemné, ale obrovské šťastie - skončil som 3 mm pred tepnou a šľachu som narezal iba do tretiny. Kým som si to ošetril sám, bolo to v pohode a ešte som mohol aj niečo robiť. Dostal som peľ L. speciosa a hybrid LC de mayo je rozbehnutý. Vlastne dva - časť peľu je v C. mossiae Canela, Druhá časť v C.m."sliepky". Ale tento názov sa mi nepáči a nehodí sa pre venezolskú cattleyu. Mením preto názov na C. mossiae Gallina. Opelenie je zrealizované.
No po návrate od chirurgov mám ruku pozošívanú a ešte v sadre, nedalo sa zjednávať. No oplatí sa chodiť k doktorom?
Ak to číta nejaký chirurg, tak dúfam, že mu je jasné, že to píšem iba na zľahčenie situácie. Naozaj som vydesený, ako to mohlo dopadnúť a aké obrovské šťastie som mal.
Ale aj tak som to možno mohol spraviť sám. Veď aj chirurgom sa pletiem do remesla:
http://foro.infojardin.com/threads/imag ... 34/page-76
Miro.


pát 14. čer 2019 17:19:28
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Cattleya mossiae
Budu držet palce aby se to rychle zhojilo. Sklo je prevít. Střepy jsou ostré jako nůž nebo břitva- je potřeba mít se na pozoru!
Doufám, že se alespoň nějaká opylení u Vás i p. Kláta povedou. Mě čeká ta E. mariae za několik dní :)


pát 14. čer 2019 21:29:14
Profil

Registrován: sob 25. lis 2017 6:36:13
Příspěvky: 376
Bydliště: Ostrava - Hrabůvka
Příspěvek Re: Cattleya mossiae
Estraca, dejte se brzy do pořádku, ať se Vám to hojí


sob 15. čer 2019 8:05:09
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Cattleya mossiae
Opylení dvou forem C. mossiae - v. aurea ,Canela´x v. wageneri, matka vpravo. Skořicový odstín u té vpravo a oranžový u v. wageneri jsou vzácné.


Přílohy:
wageneri, aurea ,Canela´ .jpeg
wageneri, aurea ,Canela´ .jpeg [ 40.18 KiB | Zobrazeno 4555 krát ]

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/
pon 19. srp 2019 20:14:55
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: