Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 23:42:52



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 213 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Další
 Laelia speciosa 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Laelia speciosa
Paphio píše:
zaruba píše:
ESTRACA píše:
Ani v Mexiku také nemajú.
Chcelo by to dobre zdokumentavať podmienky pestovania a samozrejme o rok zopakovať.
Miro.

.... Mě nyní připadá, že ta kultura je zcela jednoduchá....

Na to je vysvětlení. V Mexiku rostou na svých stanovištích ne proto, že by tam měly optimální podmínky, nýbrž proto, že tam není konkurence jiných rostlin. U mnoha orchidejí můžeme proto vypěstovat lepší kytky než jsou v přírodě. Pokud ovšem pochopíme co chtějí. (Říká se tomu zelené psty nebo čuch) Často ani k tomu není třeba fytotron řízený počítačem, jak občas tvrdí někteří věhlasní, mezinárodně uznávaní odborníci.

Je to tak. Na extrémních lokalitách spousta rostlin zahyne jenom proto že nepřijde vláha, nebo začne nezvykle mrznout ap. Málokdo z pěstitelů rostlinu nechá usušit nebo zmrznout. V některých parametrech kultury se u nás mají rostliny lépe, v jiných ale strádají. Těžko se dá napodobit vlhkost, teplota, intenzita slunce, cirkulace vzduchu ap. v uzavřeném prostoru pro více druhů z různých částí světa, různých výšek ap.
Abych se ale vrátil k té speciose. Zdá se mi, že od jara do příchodu mrazů se dá tento druh snadno pěstovat venku na kůře při minimální péči ale poměrně hojném kropení dešťovou vodou. Pro násadu květů je zapotřebí napěstovat ve vegetaci silnou rostlinu. Na zimu odnést rostliny na světlé zimování s teplotou 10-15°C a nechat zcela na sucho až do rašení nových výhonů. V té době pokud je nižší r.v. tak není zapotřebí ani cirkulace vzduchu. Na jaře pak sluníčko začne ohřívat prostor a vytáhne poupata. Je to docela jednoduché a druh jako takový moc péče nepotřebuje. V období říjen-únor vůbec žádnou. Kdo ale takové podmínky nabídnout nemůže tak asi nikdy neuvidí bohatě kvetoucí rostliny.


stř 24. dub 2019 8:55:29
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Laelia speciosa
Přesné napodobení podmínek v přírodě je nesmysl, ono by to asi opravdu potřebovalo ten fytotron řízený počítačem, s využitím nejnovější techniky NASA. Ale jsou určitá pravidla - mohu se vyjádřit k bytové kultuře v nádobách: Požadavky na vzdušnou vlhkost jsou nižší, pěstujeme-li (teplomilné) orchideje chladněji, a obsah solí v substrátu je stejný nebo lépe nižší než v přírodě. Také odolnost ke spálení sluncem je mnohem vyšší když zabráníme přehřátí rostlin. Jestli to vyřešíme stíněním, kytky méně kvetou. Obecně je snadnější kultivace teplomilných orchidejí při nižší teplotě, než naopak.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


stř 24. dub 2019 11:11:28
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Laelia speciosa
Paphio píše: Přesné napodobení podmínek v přírodě je nesmysl, ono by to asi opravdu potřebovalo ten fytotron řízený počítačem.

To jsem již pochopil že to nemá smysl a není to ani možné. Tak maximálně pro jeden druh :)
Kultura kytek je o pozorování, přemýšlení, informacích, zkoušení, zkušenostech, citu, podmínkách, štěstí ap. Kdo na to má největší talent tak ten má potom "zelené ruce" :)
Naštěstí kytek je celá škála od tolerantních druhů které nelze zahubit až po ty které chybu neodpouští. Každý si může vybrat podle svých možností i schopností což je dobře. Z pěstování by měl mít člověk radost a nikoli stres :D


stř 24. dub 2019 13:23:48
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Laelia speciosa
Příloha:
P1330191.JPG
P1330191.JPG [ 60.22 KiB | Zobrazeno 2408 krát ]
Příloha:
P1330192.JPG
P1330192.JPG [ 67.54 KiB | Zobrazeno 2408 krát ]
Dnes jsem sklidil po cca 14ti dnech květy aby se rostlina dále nevysilovala. Jelikož jsou všechny stále ok tak jsem z nich vyrobil kytici :) .


pát 26. dub 2019 10:37:39
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Laelia speciosa
To bych asi neměla to srdce


pát 26. dub 2019 15:34:06
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Laelia speciosa
No já jsem si ji trochu užil. Nechci aby se kytka úplně vysílila. Ještě mne snad čeká 6 květů na vzorcích z Mex. I takhle ve váze je ale hezká a vidím ji v obýváku déle než ve skleníku :)


pát 26. dub 2019 20:35:44
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Laelia speciosa
Kytica ozaj luxusná ! ;)

Ale ... a to by ma ozaj zaujímalo. Ak niekto vie niečo bližšie k tomu, nech napíše.

Ako môžu už otvorené kvety vysilovať rastlinu ??
To ju potom vysilujú aj listy ? I keď v listoch prebieha fotosyntéza, takže energetická náročnosť bude u nich vyššia, než u kvetov. Rastlinu najviac vysiluje samotné nasadenie a otvorenie kvetov - do toho musí investovať najviac energie. Ale otvorené kvety, si myslím, už len "udržiava pri živote" a na to nepotrebuje toľko energie, ako pri ich tvorbe. Ak by sa tvoril semenník, tak áno, ale len otvorené kvety ?


stř 01. kvě 2019 11:02:45
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Laelia speciosa
cheron píše:
Kytica ozaj luxusná ! ;)

Ale ... a to by ma ozaj zaujímalo. Ak niekto vie niečo bližšie k tomu, nech napíše.

Ako môžu už otvorené kvety vysilovať rastlinu ??
To ju potom vysilujú aj listy ? I keď v listoch prebieha fotosyntéza, takže energetická náročnosť bude u nich vyššia, než u kvetov. Rastlinu najviac vysiluje samotné nasadenie a otvorenie kvetov - do toho musí investovať najviac energie. Ale otvorené kvety, si myslím, už len "udržiava pri živote" a na to nepotrebuje toľko energie, ako pri ich tvorbe. Ak by sa tvoril semenník, tak áno, ale len otvorené kvety ?

Odborně se v tom vůbec nevyznám. Tak nějak si ale říkám že tím květem se asi odpařuje daleko více vody než tuhým listem s různými voskovými vrstvami ap. Také jsem si všiml že u malé pahlízy kvete květ kratší dobu než když je pahlíza veliká. Vysvětlit to nedovedu ale myslím si že kvetení až do konce tu kytku stojí více "síly" než když se květ odstřihne. Je to ale pouze můj pocit bez možnosti odborného vysvětlení :cry:


stř 01. kvě 2019 11:19:59
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Laelia speciosa
Je to znát hlavně u Pahiopedil, kde květy vydrží až 3 měsíce. (Koneckonců, sex vyčerpává. Zvláště nás, starší muže. A prý to může být i krásná smrt.) Neuspokojený papuč, který kvete tak dlouho, se mi zdá skoro stejně oslaben jako když se květ po otevření opylí.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


stř 01. kvě 2019 11:22:21
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Laelia speciosa
V prírode by som oslabenie pochopil - neprší pravidelne, obsah živín je minimálny, rastl. sú vystavené slnku, vetru a pod. (to rastl. môže oslabovať). Ale v domácich podmienkách, kde rastlinám dokážeme zaistiť dostatočný prísun vody a živín, si myslím, že to až taký vplyv na ne nemá ...


stř 01. kvě 2019 11:48:17
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 213 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron