Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 15. čer 2024 22:13:23



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 Sophronitis mantiqueirae - zásady pěstování 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. úno 2010 22:51:19
Příspěvky: 245
Příspěvek Sophronitis mantiqueirae - zásady pěstování
Komunikoval jsem ohledně Sophr. mantiqueirae s jedním zkušeným pěstitelem a ten mi potvrdil, že informace v časopise Kouzelná Orchidea (1/2010) z článku paní Gisely Utz jsou mylné.

Uvádí, že s. mantiqueirae je méně choulostivá než ostatní s.:
V časopise Orchidea klubu vyšel v roce 1992 článek o těchto rostlinách, kde se tvrdí v podstatě pravý opak!

texty jsem dal k dispozici k sobě na blog:
http://orchid-turecky.blogspot.com/2011 ... zor-v.html


ned 13. úno 2011 13:08:46
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Sophronitis mantiqueirae - zásady pěstování
Myslím si, že není ani trochu správný skenovat na svůj blog cizí časopis, pokud to není rovnou porušení autorských práv. Navrch srovnávat časopis z roku 1992, kdy byly zkušenosti pěstitelů relativně malé, dostupnost tropických druhů nízká a technické vybavení na mnohem nižší úrovni s časopisem z roku 2010, kdy lze takřka bez problémů získat druhy z celého světa mi přijde krajně nevhodné. Všechny tyto články jsou založeny na zkušenostech konkrétních pěstitelů, z nichž každý má jiné podmínky a jinak silnou rostlinu. Podle mě se to příliš objektivizovat nedá.


ned 13. úno 2011 13:55:45
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. úno 2010 22:51:19
Příspěvky: 245
Příspěvek Re: Sophronitis mantiqueirae - zásady pěstování
ok. tak já to smažu...


ned 13. úno 2011 14:33:16
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. úno 2010 22:51:19
Příspěvky: 245
Příspěvek Re: Sophronitis mantiqueirae - zásady pěstování
snad už to takhle nezpůsobí nějaký právní malér :)

pěstitel, se kterým jsem mluvil, pěstuje sophronitisy dlouho a jeho zkušenosti potvrzují poznatky z roku 1992. přišlo mi to důležité, protože kdeko si dnes sophronitis koupí a mohl by snadno o něj přijít, pokud by se např. domníval, že daná rostlina snese i sucho nebo ji lze pěstovat s menší péčí, než např. coccinea.


ned 13. úno 2011 14:40:27
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Sophronitis mantiqueirae - zásady pěstování
Sophronitisy mají všeobecně vysoké nároky na vzdušnou vlhkost a světelné podmínky. Ani teploty nesmějí přesáhnout určitou mez. Pokud budou tyto podmínky splněny, tak Sophronitisy porostou dobře. Myslím si, že krátký přísušek nemůže vadit, protože je na rostlinách vidět, že mají sukulentní stavbu těla. Samozřejmě ne v době růstu.
A nebo se taky mýlím a rostliny nemůže pěstovat kdokoliv....

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


ned 13. úno 2011 15:32:03
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. úno 2010 22:51:19
Příspěvky: 245
Příspěvek Re: Sophronitis mantiqueirae - zásady pěstování
k té sukulenci mi jiný orchideář napsal:
Nejlíp se jim samozřejmě daří, když mají trvale vyšší vzdušnou vlhkost a proč jim to v umělých podmínkách nedopřát, když udržení vlhkosti je naprosto jednoduché?
Ale v přírodě - a to i např. ve vlhkém tropickém lese - dochází k určitým výkyvům vlhkosti, zvláště když ta rostlina roste třeba na konci osluněných větvích. Takže musí občas projít určitou dobou sucha a pak se sukulentní listy hodí. Navíc v těchto místech nemusí vždy jen pršet - vlhkost můžou rostliny získávat pouze z mlhy a další vzdušné vlhkosti, čímž však získají méně vláhy, než z deště a tak to málo vody shromažďují ve svých sukulentních listech a stoncích - vzdušná vlhkost tudíž může být vysoká, ale přímá dostupnost vody pro kytky je nesrovnatelně menší, než když na ní několikrát za den naprší. Stejné je to např. u faleňáků a mnoha dalších.....


hodlám můj sophronitis trápit suchem - ani jinak nemohu, protože nemám podmínky :)
zasadil jsem ho do směsi rašeliníku, ta je vlhká, ale vzduch je suchý. v létě budu letnit. zatím žije.


ned 13. úno 2011 15:38:02
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Sophronitis mantiqueirae - zásady pěstování
Asi by bylo lepší vycházet z vlastních zkušeností, než se na někoho odvolávat. I zkušení pěstitelé mají před těmito rostlinami respekt. Rozhodně to nejsou kytky pro začátečníky.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


ned 13. úno 2011 18:09:41
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Sophronitis mantiqueirae - zásady pěstování
petr turecky píše:
k té sukulenci mi jiný orchideář napsal:
Nejlíp se jim samozřejmě daří, když mají trvale vyšší vzdušnou vlhkost a proč jim to v umělých podmínkách nedopřát, když udržení vlhkosti je naprosto jednoduché?
Ale v přírodě - a to i např. ve vlhkém tropickém lese - dochází k určitým výkyvům vlhkosti, zvláště když ta rostlina roste třeba na konci osluněných větvích. Takže musí občas projít určitou dobou sucha a pak se sukulentní listy hodí. Navíc v těchto místech nemusí vždy jen pršet - vlhkost můžou rostliny získávat pouze z mlhy a další vzdušné vlhkosti, čímž však získají méně vláhy, než z deště a tak to málo vody shromažďují ve svých sukulentních listech a stoncích - vzdušná vlhkost tudíž může být vysoká, ale přímá dostupnost vody pro kytky je nesrovnatelně menší, než když na ní několikrát za den naprší. Stejné je to např. u faleňáků a mnoha dalších.....


hodlám můj sophronitis trápit suchem - ani jinak nemohu, protože nemám podmínky :)
zasadil jsem ho do směsi rašeliníku, ta je vlhká, ale vzduch je suchý. v létě budu letnit. zatím žije.


nechcete mi ho radši prodat (jestli je teda ještě živý) ? Podmínky na něj mám ;)


ned 13. úno 2011 20:38:55
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. úno 2010 22:51:19
Příspěvky: 245
Příspěvek Re: Sophronitis mantiqueirae - zásady pěstování
když jsem rozkvet draculu bellu, tak si věřím :)


ned 13. úno 2011 20:56:54
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 24. říj 2009 19:13:12
Příspěvky: 848
Bydliště: Chrustenice okr. Beroun
Příspěvek Re: Sophronitis mantiqueirae - zásady pěstování
Nebylo by lepší pořizovat si takové orchideje na které máte podmínky, já si taky nekupuju chladnomilné druhy, protože jim v bytě chladné podmínky neudělám ani omylem, naopak pořizuji si druhy kterým ty podmínky můžu zajistit.


ned 13. úno 2011 22:03:55
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron