Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 12:29:49



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 596 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 ... 60  Další
 Mexické laelie 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Mexické laelie
Zdenka píše:
Záruba: U vás má asi lepší podmínky, já musela počkat tři roky, než se odhodlala. Tedy loni už stvol zkusila, ale uschlo to. Ale je opravdu tak krásná, jak jsem doufala, jsem z ní nadšená.

Já tehdy Paphia přemluvil aby ji rozdělil dříve než on chtěl. Nakonec jsem si odnesl malou část kde jedna pahlíza byla vyzrálá a druhá teprve dorůstala. První rok kytka pouze kořenila ke kůře a vyzrál výhon. Letos na jaře vyrašila a z té pahlízy se koncem léta začal klubat stvol. Měl tak cca 7cm když ho sežralo saranče. Možná by také uschnul, nebo vykvetl těžko říci. Saranče sežralo celou špici až po zralejší a pevnější pletivo.


sob 08. pro 2018 21:22:06
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Mexické laelie
Zdenka píše:
Záruba: U vás má asi lepší podmínky, já musela počkat tři roky, než se odhodlala. Tedy loni už stvol zkusila, ale uschlo to. Ale je opravdu tak krásná, jak jsem doufala, jsem z ní nadšená.

Když nesvítíte, tak rozkvetou jen silnější rostliny. Po dělení mám 3 pahlízy a teď 4 květy. Před rozdělením jich měla 8, takže si nemohu stěžovat. Přesto jsou letněné rostliny mnohem větší, s tlustými pahlízami a záplavou květů. Nepochybuji, že to je nejkrásnější mexická Laelia. Je s podivem, že se nejsnadněji pěstuje. Většinou jsou krásné orchideje (a ženy) potvory.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 09. pro 2018 8:07:09
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Mexické laelie
Paphio píše:
Taky mi kvete, ale pokouším se o křížení. Je to velmi obtížné, netvoří semena ani sama.

V téme semeníky som popisoval, ako sa mi podarilo selfnúť P. equestris, s ktorým bol tiež trochu problém. Možno by stálo za pokus skúsiť to aj u gouldiany ...


ned 09. pro 2018 9:15:55
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Mexické laelie
Skutečně to nejde. Ani v přírodě (či spíše polodivoce rostoucí) nejsou vidět rostliny se semeníky, jak tu psal Miro. Ani z rostliny odjinud se to nepodaří. (možná se jedná o tentýž klon). Nechytají se ani jiné na křížení. Udělal jsem myslím asi čtvrt stovky pokusů, a jednou se chytla Rh. glauca. Semenáčky byly neduživé a všechny zdechly. (Operace se podařila, pacient zemřel). I jako otec se to podaří zřídka, ale přece jen častěji. Tak se nepovedlo opylení vynikající L. tenebrosa- lépe řečeno povedlo, ale nic nevzklíčilo. Přikládám neobvyklý výsledek s matkou C. forbesii. Matka je vidět jen na zesíleném příčném žilkování uvnitř pysku. Celek připomíná L. autumnalis. Když to vidí odborníci, hádají se se mnou že musí jít o záměnu. Opravdu ne. V pokusech pokračuji. Když jsem opyloval Enc. phoenicea s C. dowiana aurea, neopadl až 11. opylený květ. Taková křížení jsou jako výhra v loterii.


Přílohy:
C. forbesii x L. gouldiana.jpg
C. forbesii x L. gouldiana.jpg [ 90.98 KiB | Zobrazeno 2295 krát ]

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/
ned 09. pro 2018 13:18:39
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 25. lis 2017 6:36:13
Příspěvky: 376
Bydliště: Ostrava - Hrabůvka
Příspěvek Re: Mexické laelie
Paphio, to je nádherný květ!!!


ned 09. pro 2018 13:45:12
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Mexické laelie
Moc krásné křížení


ned 09. pro 2018 14:36:24
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Mexické laelie
Příloha:
P1320111.jpg
P1320111.jpg [ 105.11 KiB | Zobrazeno 2279 krát ]
Paphio píše:
Zdenka píše:
Záruba: U vás má asi lepší podmínky, já musela počkat tři roky, než se odhodlala. Tedy loni už stvol zkusila, ale uschlo to. Ale je opravdu tak krásná, jak jsem doufala, jsem z ní nadšená.

Když nesvítíte, tak rozkvetou jen silnější rostliny. Po dělení mám 3 pahlízy a teď 4 květy. Před rozdělením jich měla 8, takže si nemohu stěžovat. Přesto jsou letněné rostliny mnohem větší, s tlustými pahlízami a záplavou květů. Nepochybuji, že to je nejkrásnější mexická Laelia. Je s podivem, že se nejsnadněji pěstuje. Většinou jsou krásné orchideje (a ženy) potvory.

Já ji ani neletnil, ani tomuto druhu nesvítím. Navíc jsem ji docela nešťastně přilepil na kůru a neodhadl jsem že ty kořeny neporostou po kůře ale budou trčet do vzduchu. Je to ale fakt tvrdá kytka které stačí úplné minimum vody. Možná by ale bývala nevykvetla a tak se alespoň saranče nažralo :) . Takhle vypadá nyní a na květy se určitě budu těšit.
Rozhodnout která Laelie je nejhezčí nedokáži ani sám sobě. U mě je to asi nerozhodně gouldiana-speciosa. Obě krásné a tvrdé kytky krásné květy i habitem. Ta gouldiana ale kvete asi ochotněji což je také výhoda.
Kříženec je nádherný ale ta původní také :)


ned 09. pro 2018 17:41:23
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Mexické laelie
Ďakujem za komentáre. Hlavne ma teší, že to tu trochu oživlo.
Pripájam pár kvetov k Ana Lilia. Ako som ich tam dostal kôli fotografii? Zatvoril som oči a L. gouldianu som premiestnil z miesta A do miesta B. Pár kvetov zostalo na zemi. Ale veď ich ešte viac rozkvitne:
Příloha:
Ana Lilia + L. gould..jpg
Ana Lilia + L. gould..jpg [ 187.26 KiB | Zobrazeno 2267 krát ]

Příloha:
L. g..jpg
L. g..jpg [ 104.97 KiB | Zobrazeno 2267 krát ]

Ako písal Paphio, nevidel som v prírode, vlastne na rančoch semeníky, ani sa mi nepodarilo opelením získať klíčivé semená. Predpokladám, aj z dôvodu rozšírenia pôvodných rastlín, že sa jedná o jeden klon, možno slepá ulička v prírodnom krížení a výbere mex. laelií.
Miro.


ned 09. pro 2018 21:48:59
Profil

Registrován: pon 12. led 2015 20:00:30
Příspěvky: 494
Příspěvek Re: Mexické laelie
Kdyby měl pak někdo rostlinku na prodej,či výměnu,napište,prosím..


pon 10. pro 2018 12:21:14
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Mexické laelie
Pre nedostatok miesta, ale aj pre pribúdajúce roky sa budem musieť "zbaviť" časti zbierky.
L. gouldiana je jedna z najkrajších laelií, pritom asi najľahšie pestovateľná v našich podmienkach.
Pripájam jednu z tých nie celkom jednoduchých, pretože výrazne vyžaduje chladné prezimovanie. Je to L. furfuracea, táto pochádza z výšky cca 3000 m. Sú to 2 rastliny, svetlejšia a tmavšia:
Příloha:
L. furfuracea re.jpg
L. furfuracea re.jpg [ 183.4 KiB | Zobrazeno 2230 krát ]

Příloha:
L. furf .jpg
L. furf .jpg [ 176.55 KiB | Zobrazeno 2230 krát ]

Zdraví Miro.


pon 10. pro 2018 14:16:50
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 596 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 ... 60  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron