Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 11:28:38



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 596 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 60  Další
 Mexické laelie 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Mexické laelie
lukas.kresina píše:
Přeji hezký den.
Jinde se zase píše, že je to přírodní hybrid L. speciosa x L. albida.
http://www.orchidspecies.com/laeleyermanniana.htm
Tak nevím, co si z toho vybrat :?:.
Lukáš Křesina

Tak se mi zase povedlo to odeslat dvakrát. Omlouvám se, netí ze škodolibosti, ale mojí hloupostí :-)

To je ono, popletl jsem to.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 30. říj 2017 10:14:07
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Mexické laelie
No, každý si môže vybrať čo chce, horšie je, keď sa už niečo publikuje, tak to zákonite ovplyvňuje názor čitateľov. Ak ide o hybrid, tak napríklad kvetenstvo je po jednom a tvar rastliny po druhom z rodičov. Laeliu albidu by som v tom asi našiel, ale speciosu určite nie (krátke kvetenstvo, úplne iný tvar rastliny a kvitnutie v rozdielnom čase).
Ja vychádzam z knihy môjho niekdajšieho priateľa, ktorý o mexických laeliach vedel viac ako ktokoľvek iný - Federico Halbinger, autor knihy Laelias de Mexico. Túto knihu si veľmi cením nielen pre informácie, ale aj venovanie autorom.
Příloha:
LAELIAS de Mexico 002_exposure crre.jpg
LAELIAS de Mexico 002_exposure crre.jpg [ 154.26 KiB | Zobrazeno 2681 krát ]

Dovolil som si sem skopírovať popis L. eyermaniana. Pre tých, ktorí náhodou nevedia po španielsky, dodávam, že viac ako 100rokov trvali dohady, či alebo aký prírodný hybrid by to mohol byť, kým sa zdefinitívnilo, že ide o samostatný druh zo skupiny L. autumnalis:
Příloha:
LAELIAS de Mexico 026_exposure.jpgre.jpg
LAELIAS de Mexico 026_exposure.jpgre.jpg [ 196.64 KiB | Zobrazeno 2681 krát ]

Příloha:
LAELIAS de Mexico 027_exposure.jpgre.jpg
LAELIAS de Mexico 027_exposure.jpgre.jpg [ 152.57 KiB | Zobrazeno 2681 krát ]

Zdraví Miro.


pon 30. říj 2017 11:06:37
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Mexické laelie
Laelia anceps.
No aby sa naše laelie neurazili, že ich ohováram, lebo nekvitnú načas, táto to zachraňuje 2 kvetmi (ostatné si spravili prestávku).
Příloha:
L.anceps.jpg
L.anceps.jpg [ 123.52 KiB | Zobrazeno 2657 krát ]

Miro.


úte 31. říj 2017 5:59:19
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Mexické laelie
Je krásná. Já je mám jako loni. Tedy květní stvoly cca 30cm ale po poupatech ještě ani stopy. Na jedné rostlině 5 stvolů, na druhé 3. Je zajímavé, jak se ty kytky někdy chovají proti logice. Na ancepskách se mi na listech dělají občas hnědé fleky od napadení houbovou chorobou. Děje se to i venku. U mne naprosto nesnášejí rosení listů. Na L. speciosa se ve stejných podmínkách netvoří nic a listy jsou čisté. Přitom L. speciosa roste v aridnějších oblastech než L. anceps. Z logiky věci bych si myslel, že to bude přesně naopak. L. anceps mám i tepleji(jako v přírodě), takže z nachlazení to nebude. Asi je budu muset preventivně na podzim stříkat nějakým fungicidem, protože takhle se mi nelíbí.


úte 31. říj 2017 7:08:40
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Mexické laelie
Je to tu akési bez života. Pridám budúce kvitnutie.
Laelia autumnalis Ana Lilia.
Spoznal som ju asi pred 24 rokmi, keď som prvý krát držal v rukách knihu Laelias de Mexico. Nepodarilo sa mi získať tento nádherný klon, majiteľ býval stovky km odo mňa. Po 10 rokoch som navštívil Mexico, vyhľadal majiteľa a snažil sa kúpiť kúsok rastliny. Cena skoro kvetuschopnej rastliny bola mimo môjho rozpočtu, tak som kúpil aspoň maličkú. Potom ale nastali problémy, že všetkým vysokohorským laeliám sa nepáčilo prezimovanie v teplom skleníku. Skoro som o ňu prišiel. Spamätala sa až po chladnom zimovaní. Odvtedy pravidelne kvitne.
Příloha:
L.aut. Ana Lilia.jpgre.jpg
L.aut. Ana Lilia.jpgre.jpg [ 174.79 KiB | Zobrazeno 2569 krát ]

Příloha:
Ana Lilia.jpgre.jpg
Ana Lilia.jpgre.jpg [ 157.62 KiB | Zobrazeno 2569 krát ]

No a ešte sa chystá kvitnúť môj hybrid - L. anceps x L.(Sch.) superbiens. Je síce menšia a krajšia, ako L. superbiens, ale kôli veľkosti sa jej asi budem musieť zbaviť.
Zdraví Miro.


pon 04. pro 2017 7:48:19
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Mexické laelie
ESTRACA píše:
No, každý si môže vybrať čo chce, horšie je, keď sa už niečo publikuje, tak to zákonite ovplyvňuje názor čitateľov. Ak ide o hybrid, tak napríklad kvetenstvo je po jednom a tvar rastliny po druhom z rodičov. Laeliu albidu by som v tom asi našiel, ale speciosu určite nie (krátke kvetenstvo, úplne iný tvar rastliny a kvitnutie v rozdielnom čase).
Ja vychádzam z knihy môjho niekdajšieho priateľa, ktorý o mexických laeliach vedel viac ako ktokoľvek iný - Federico Halbinger, autor knihy Laelias de Mexico. Túto knihu si veľmi cením nielen pre informácie, ale aj venovanie autorom.
Příloha:
Příloha LAELIAS de Mexico 002_exposure crre.jpg je dlouhodobě nedostupná.

Dovolil som si sem skopírovať popis L. eyermaniana. Pre tých, ktorí náhodou nevedia po španielsky, dodávam, že viac ako 100rokov trvali dohady, či alebo aký prírodný hybrid by to mohol byť, kým sa zdefinitívnilo, že ide o samostatný druh zo skupiny L. autumnalis:
Příloha:
Příloha LAELIAS de Mexico 002_exposure crre.jpg je dlouhodobě nedostupná.

Příloha:
Příloha LAELIAS de Mexico 002_exposure crre.jpg je dlouhodobě nedostupná.

Zdraví Miro.

Asi to sem nepatří, ale při křížení je někdy výsledek zcela neočekávaný. Posuďte: matka C. forbesii, otec L. gouldiana a potomek vypadá jako L. autumnalis:


Přílohy:
forbesii.JPG
forbesii.JPG [ 168.1 KiB | Zobrazeno 2567 krát ]
C. forbesii x L. gouldiana.jpg
C. forbesii x L. gouldiana.jpg [ 90.98 KiB | Zobrazeno 2567 krát ]

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/
pon 04. pro 2017 8:07:54
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Mexické laelie
V tom výsledku je síce jasný tvar kvetu L. autumnalis, ale žilkovanie labela je z L. gouldiana. Ak je aj tvar rastliny rovnaký a nie ako cattleya, tak by som skôr povedal, že ide o omyl pri výseve a bude to iný hybrid, tá C. forbesii mi v tom nesedí. Možno L. autumnalis x L. gouldiana?
Miro.


pon 04. pro 2017 8:30:03
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Mexické laelie
Mě v tom nesedí taky, ale pokud bych měl detail ústí pysku tak to čárkování uvnitř je od C. forbesii. Záměna vyloučena.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 04. pro 2017 13:55:19
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Mexické laelie
Příloha:
Poznámka: L. anceps 2
P1270565.JPG
P1270565.JPG [ 68.16 KiB | Zobrazeno 2545 krát ]
Příloha:
Poznámka: L. anceps 1
P1270569.JPG
P1270569.JPG [ 59.52 KiB | Zobrazeno 2545 krát ]
Příloha:
Poznámka: L. autumnalis
P1270571.JPG
P1270571.JPG [ 64.93 KiB | Zobrazeno 2545 krát ]
U mě se chovají L. anceps a L. autumnalis tak nějak zajímavě. Mám 2x L. anceps. Květní stvoly nasazuje v srpnu. Nyní se jejich vývoj byť v teplé ZZ téměř zastavil. Pokvete asi někdy na jaře. Trvá jim více jak půl roku než vykvetou. U žádného jiného druhu orchidejí ve své sbírce to netrvá tak dlouho. Nasazuje ale spolehlivě z každého nového výhonu jeden stvol. Pak ta L. autumnalis nasazuje v září a je již nyní těsně před rozkvětem.


pon 04. pro 2017 14:57:15
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Mexické laelie
Tej autumnalis namočte na chvíľu puky. Majú trochu zaschnuté špičky a tie 2 kvety sa ťažko otvárajú a môžu sa deformovať.
Miro.


pon 04. pro 2017 15:22:26
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 596 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 60  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron