Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 16. čer 2024 0:43:21



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Epicattleya plicaboa 
Autor Zpráva

Registrován: ned 19. zář 2010 8:38:55
Příspěvky: 4
Příspěvek Epicattleya plicaboa
Dobrý večer, dovolila jsem si založit nové téma. Doufám, že jsem ho zařadila správně, jinak se omlouvám.
Má prosím někdo zkušenosti s pěstováním této orchideje? Získala jsem jí jako dárek, snažím se dohledat informace na netu a za veškeré informace budu vděčná. Děkuji.


ned 19. zář 2010 19:24:19
Profil

Registrován: sob 20. úno 2010 1:33:23
Příspěvky: 746
Bydliště: Mělník
Příspěvek Re: Epicattleya plicaboa
Já jsem si tuhle katku pořídila časně zjara jako mou úplě první cattleyu. Po odkvětu vyraila nový výhon a nyní už má květní puk, v němž se něco celkem nadějně rýsuje. Takže jako začátečník můžu říct, že asi bude celkem nenáročná a asi i ochotně kvetoucí. Mám ji na západním okně, aplikuju standardní péči o cattleye, tj. mezi zálivkou nechám vyschnout, snažím se o pokles nočních teplot (v létě byla s ostatními venku, ale jak se ochladilo v srpnu, tak jsem je schovala zase domů, špatně vysychaly). Hnojím Orchimaxem do každé zálivky a u těch, které by už mohly podle mého soudu jít do květu (tj. mají vytvořenou novou pahlízu), 1x za 14 dní Kristalon plod a květ ve slabém ředění.


ned 19. zář 2010 23:54:39
Profil

Registrován: ned 19. zář 2010 8:38:55
Příspěvky: 4
Příspěvek Re: Epicattleya plicaboa
O jé, toho jsem se bála, cattleye mám jen dvě, obě jsem dostala jako bezejmenné. Moc s touto skupinou orchidejí zkušenost nemám. Unifoliátní bílé se daří v zimní zahradě dobře, bude kvést, mám jí v korovém substrátu, druhá je bifoliátní, loni mi nakvetla (oranžové květy), pak jsem orchidejím změnila stanoviště (přestěhovali jsme se) a moc se jí nedaří, tuto sezónu jí nevyrostla žádná nová pahlíza :( . Zkusila jsem jí přesadit do čistě korového substrátu a teď dát víc do tepla, třeba na ní je v zimní zahradě zima (před stěhováním byla v obývacím pokoji na J okně).
Epicattleye vyhovuje prosím přibližně jaká teplota? Našla jsem celkem rozporuplné informace - minimální zimní teplota 13-15st, ideální 22-26st, pokles teplot indukuje kvetení / teplota 15-30st, ideální 18-25st. Víc jsem se zatím nedopátrala. A substrát čistě korový? Děkuji moc.


pon 20. zář 2010 6:22:16
Profil

Registrován: sob 20. úno 2010 1:33:23
Příspěvky: 746
Bydliště: Mělník
Příspěvek Re: Epicattleya plicaboa
Ajule, tolik zkušeností zase nemám, já jsem si opravdu ty kytky pořídila až letos. A že zatím celkem jdou není až tak otázka mého umu, jako spíš náhody a štěstí. Já je mám všechny pohromadě, malé i velké, uni- i bifoliátní (jeden hybrid má dokonce i 3 listy..) a chovám se ke všem podobně s tím, že se uvidí. S těmi teplotami ti neporadím, já tam mám přes den okolo 20, ale když zasvítí sluníčko skrz okno, tak to samozřejmě stoupá, v noci ještě někdy trochu větrám, když není moc velká zima. Jestli je to dobře, nevím. Možná to zkus přes rodiče - z jakých jsou podmínek, jestli byli spíš teplo- nebo chladnomilní.


pon 20. zář 2010 12:42:56
Profil

Registrován: ned 19. zář 2010 8:38:55
Příspěvky: 4
Příspěvek Re: Epicattleya plicaboa
Děkuji, no snad si s ní poradím.


pát 24. zář 2010 21:06:22
Profil

Registrován: pon 01. bře 2010 18:20:57
Příspěvky: 43
Bydliště: Svit, Slovensko
Příspěvek Re: Epicattleya plicaboa
Ajule píše:
O jé, toho jsem se bála, cattleye mám jen dvě, obě jsem dostala jako bezejmenné. Moc s touto skupinou orchidejí zkušenost nemám. Unifoliátní bílé se daří v zimní zahradě dobře, bude kvést, mám jí v korovém substrátu, druhá je bifoliátní, loni mi nakvetla (oranžové květy), pak jsem orchidejím změnila stanoviště (přestěhovali jsme se) a moc se jí nedaří, tuto sezónu jí nevyrostla žádná nová pahlíza :( . Zkusila jsem jí přesadit do čistě korového substrátu a teď dát víc do tepla, třeba na ní je v zimní zahradě zima (před stěhováním byla v obývacím pokoji na J okně).
Epicattleye vyhovuje prosím přibližně jaká teplota? Našla jsem celkem rozporuplné informace - minimální zimní teplota 13-15st, ideální 22-26st, pokles teplot indukuje kvetení / teplota 15-30st, ideální 18-25st. Víc jsem se zatím nedopátrala. A substrát čistě korový? Děkuji moc.


ja som ju mala min rok v teplejsej miestnosti a nevykvitla, tuto zimu mam tak 17-18C na J strane a vybehli mi puky :)

_________________
Aktuálna zbierka: 70ks
http://xristie9.rajce.idnes.cz/


ned 19. pro 2010 22:17:29
Profil

Registrován: ned 19. zář 2010 8:38:55
Příspěvky: 4
Příspěvek Re: Epicattleya plicaboa
xristie9 moc děkuji, letos byla nakvetlá z obchodu, takže už asi nenakvete, ale hned ji stěhuji z obýváku do ložnice, kde máme 15-18st.


pon 20. pro 2010 9:30:43
Profil

Registrován: sob 20. úno 2010 1:33:23
Příspěvky: 746
Bydliště: Mělník
Příspěvek Re: Epicattleya plicaboa
Ajule, já ji taky koupila letos časně zjara kvetoucí - a už kvete znovu. Myslím, že je to celkem ochotná kytka.


pon 20. pro 2010 12:23:26
Profil

Registrován: pon 01. bře 2010 18:20:57
Příspěvky: 43
Bydliště: Svit, Slovensko
Příspěvek Re: Epicattleya plicaboa
ObrázekObrázekObrázek
takto vyzerá momentalne...

_________________
Aktuálna zbierka: 70ks
http://xristie9.rajce.idnes.cz/


pon 20. pro 2010 18:48:27
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. zář 2011 15:57:31
Příspěvky: 212
Bydliště: Bratislava
Příspěvek Re: Epicattleya plicaboa
Ahojte, kúpila som si odkvitnutú pravdepodobne tútu epicattleju plicaboa. Mala však aj 2 nové kvetné púzdra. Po presadení, ktoré bolo nutné, lebo bola vykydnutá z kochla, jej jedno z dvoch kvetných púzdier začalo žltnúť. Druhé je zatial pekne zelené. V čom sa stala chyba? Korene boli v poriadku, docela slušný zdravý trs. Dostala nový substrát z drvenej kôry, trošky polustyrénu a zopár vlákien živého machu a na spodok dobrú drenáž z vrstvy kúskov polystyrénu. Plast. kevtináč je predierovaný ako ementál. Takže presychať by to malo rovnomerne a docela rýchlo. Celkovo vyzerá byť Ok, ale je momentálne pre to presádzanie v obývačke blízko okna, kde je cca 22 st.C. Zatial bola trošku poliata opatrne len raz od toho zasadenia. Odstrihla som opatrne špičku na tom zožltnutom púzdre, lebo vnútri bol uzavretý výhon, tak keby náhodou, aby mal kadial von, až to zaschne. Nespravila som blbosť? Je ešte šanca, že to vykvitne? Toho druhého zeleného púzdra som sa ani nedotkla :).
Dík za info.


pát 16. pro 2011 18:55:37
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 14 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: