Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 23. kvě 2024 8:14:46



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 200 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 20  Další
 ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA. 
Autor Zpráva

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2912
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Věra píše:
Tak to abych radši příště nepsala nic, líbí se mi a to je vše...

Věrko, naprosto nechápu Tvoji reakci. Jen chci povzbudit ty bojácné, protože se není čeho bát. A co se týká vody, je pravda, že ji naštěstí nemáme hodně tvrdou. Každému občas dojde, tak si prostě musí pomoct. Mně už také nestačí dva 200 litrové sudy tak jsem si musel zakoupit prostě ještě jednu nádrž 1000 litrů. Pokud nebude stačit tak prostě koupím další. Naříkat a stěžovat si je to poslední. To totiž nepomůže. Zamyslet se a něco pro to udělat je cesta ven. Jinak i s tvrdou vodou se dá hodně dělat. Pokud je tvrdost relativní (projevuje se usazeninami na hrncích konvicích a pod.), pomůže alespoň pro rychlou potřebu vodu převařit, dát do ní dvě hrsti rašeliny a nechat odstát. Pokud nejde o tvrdost relativní, pak lze na krátkou dobu používat upravenou vodu pomocí kyseliny šťavelové, která vysráží minerály na nerozpustné šťavelany ale tady se musí hlídat kyselost aby to bylo na PH okolo 5-5,5 nejvíce. Když se to přežene, tak se to vrátí jedlou sodou. Stačí se jen opravdu zajímat a mám takový dojem, že toto jsem tu už někdy psal. Jinak se dá koupit přece i destilka, která pomůže období překlenout. Jak říkám je zbytečné jen naříkat.


stř 18. čer 2014 14:48:45
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Ale já si nenaříkám,jen píši současnou situaci. To že chceš ostatní podnítit k pěstování orchidejí je přece dobré,ale já ti jen rostliny chválím to snad můžu, ne?


stř 18. čer 2014 16:34:27
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5283
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Myslím že převařením,upravou kyselinou šťavelovou i rašelinou se odstraní z větší části nebo úplně uhličitanová tvrdost(přechodná ). Ale další zasolení zůstává - síranová stálá tvrdost zůstává i sodík. Já bych to nedělala docela bych se bála upravovat nějak takto vodu to myslím ani krátce . Kdo má baráček může v pohodě chytat dešťovku i když i to chce pohlídat a měřit . No všechno chce své .Kdo má pár rozmazlených kytek ta destilka je dobrá ale zase není zadara. ;)Rozmnožení sudů je dobrá varianta.


stř 18. čer 2014 17:49:59
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
I když nerad, byl jsem donucen už brát z řeky. Zásoby dešťovky jsou pryč a déšť v nedohlednu.


stř 18. čer 2014 21:49:57
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Mílo, asi to tak dopadne zajedeme do Jizery....Věra


čtv 19. čer 2014 6:06:52
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2875
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Míra píše:
Věra píše:
Tak to abych radši příště nepsala nic, líbí se mi a to je vše...

Věrko, naprosto nechápu Tvoji reakci. Jen chci povzbudit ty bojácné, protože se není čeho bát. A co se týká vody, je pravda, že ji naštěstí nemáme hodně tvrdou. Každému občas dojde, tak si prostě musí pomoct. Mně už také nestačí dva 200 litrové sudy tak jsem si musel zakoupit prostě ještě jednu nádrž 1000 litrů. Pokud nebude stačit tak prostě koupím další. Naříkat a stěžovat si je to poslední. To totiž nepomůže. Zamyslet se a něco pro to udělat je cesta ven. Jinak i s tvrdou vodou se dá hodně dělat. Pokud je tvrdost relativní (projevuje se usazeninami na hrncích konvicích a pod.), pomůže alespoň pro rychlou potřebu vodu převařit, dát do ní dvě hrsti rašeliny a nechat odstát. Pokud nejde o tvrdost relativní, pak lze na krátkou dobu používat upravenou vodu pomocí kyseliny šťavelové, která vysráží minerály na nerozpustné šťavelany ale tady se musí hlídat kyselost aby to bylo na PH okolo 5-5,5 nejvíce. Když se to přežene, tak se to vrátí jedlou sodou. Stačí se jen opravdu zajímat a mám takový dojem, že toto jsem tu už někdy psal. Jinak se dá koupit přece i destilka, která pomůže období překlenout. Jak říkám je zbytečné jen naříkat.

Píšete bludy. Úprava vody kys. šťavelovou je blbost, (ve starší literatuře se to mylně doporučuje) více na mých stránkách. Stejně tak přidávání sody (=sodíku). Vápník se ve zředěných roztocích sráží kys. šťavelovou jen částečně nebo vůbec, museli bychom použít např. šťavelan draselný nebo amonný. Toť jen teorie, v praxi je to nesmysl. Přechodná tvrdost tolik nevadí, je to jen vzhledová vada. Mnohem více vadí stálá tvrdost, sírany a chloridy se koncentrují, zasolují substrát a pálí kořeny. Vše jsem před léty zkoušel. Převáření též nemá význam, stálou tvrdost neodstraníme - jen poněkud zvýšíme pH vyvařením CO2. Řešení je jedině reverzní osmóza. Důležitá je vodivost vody, při kvalitní vodě a nízkých koncentracích hnojiva nejde tolik o pH jako o vodivost (= zasolení), to přídavkem rašeliny nezměníme. Ještě jednou- hodnota vodivosti je důležitější nežli pH, to se při zalévaní vodou o nízké solnosti dotykem se substrátem rychle změní.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


Naposledy upravil Paphio dne čtv 19. čer 2014 6:56:41, celkově upraveno 2



čtv 19. čer 2014 6:33:50
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2912
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Věrko, nevím, proč si pořád bereš všechno osobně. Za chválu dík ale jen jsem se podivil, že chválíš něco, co dokáže kde kdo. Co se týká HAKI. Kyselinou šťavelovou upravíš vodu nejradikálněji a není pravdou, že jen uhličitanové báze tedy přechodnou tvrdost ale šťavelka spolehlivě zlikviduje veškeré minerální látky které jsou vápenatého původu a vysráží je do nerozpustných solí, které si sednou na dno. Pro rostliny je zcela neškodná. Navíc s tím mám osobní zkušenost, kdy jsem upravoval i 200 litrů naráz v zimním období, kdy mi 1000 l nádrž není k ničemu a mám zásobu jen ve skleníku ve dvou sudech. Holt i zima je někdy suchá. Když ji přidáš do vody, během půl hodiny se voda zkalí a během 24 hodin si to sedne ke dnu. Opravdu s tím není nejmenší problém. Jen jak jsem psal musíš hlídat, aby se to nepřešvihlo a voda nebyla příliš kyselá. Na změkčení 1 litru vody o 1° DH je třeba přidat do vody 22 mg kyseliny. A opět abych předešel různým reakcím tak zdůrazňuji, že pomůže jen od vápníku!!!!


čtv 19. čer 2014 6:38:40
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2875
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
On ten vápník tam vadí nejmíň, i když je nejvíc vidět. Ve vodě pro orchideje je na závadu chlorid, síran a sodík. Sodík a chlor(id) rostliny nezajímá síra jen trošku. Celkem mylně se vše svádí na tvrdost.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


Naposledy upravil Paphio dne čtv 19. čer 2014 14:55:55, celkově upraveno 1



čtv 19. čer 2014 7:43:24
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Paphio, takže vlastně můžu vzít vodu i u Luda, ten má osmozu....to mě nenapadlo. To je ta skleroza....Věra


čtv 19. čer 2014 8:53:55
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5283
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: ENCYCLIA CITRINA-EUCHILE CITRINA.
Míra píše:
Co se týká HAKI.

Míro raději neéé fakt ne. Je to i tak když vidíš, že to jde proč to měnit. A mě se dešťová voda a voda z RO strašně vyplatila. Na pafíčka bych už nic jinýho nelila a taky přesazovaní po třech letech mě ukázalo že to tak je -ty potvory mají krásný kořeny. Když se to nepotento nějak a bude vše pokračovat budu se svojí pidi sbírečkou spokojená .Taky pafíčka něco stojí a já to nechcu potento :mrgreen:


čtv 19. čer 2014 15:09:41
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 200 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 20  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: