Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 26. říj 2024 1:41:55



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 596 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 60  Další
 Mexické laelie 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Mexické laelie
Jen mne zajímalo, jestli je nějaká konkrétní lokalita uváděná. Já myslím že se asi nic konkrétního neví. Někde jsem četl že ji později už nikdo nenašel. Vy jste uváděl nějaký nejmenovaný kaňon, ale k tomu, že jste ji tam ani sám nenašel. Takže z hlediska pátrání nulová informace. Z toho usuzuji, že by ji tam asi těžko někdo jel hned hledat- při prozrazení :P Vaše rozhodnutí ale respektuji.
Myslím naopak, že kultura obou druhů je dost podobná. Liší se pouze teplotou zimování- což vyplývá z nadmořské výšky výskytu. L. speciosu jsem viděl na mnoha lokalitách většinou od 1700-2300m.n.m. Je tedy chladná. Ani mírný mrazík na lokalitě není vyjímkou. L. autumnalis jsem viděl ve státě Michoacan 1800 m.n.m.- pěstuji jako temperovanou. L. anceps, SLP 1300m.n.m-snáší jak teplé tak temperované podmínky, ale temperované jí budou asi bližší. L. gouldiana jste psal 1300m.n.m- tudíž stejné zimování jako anceps. Všechny je krom toho pěstuji stejným způsobem na stejném stanovišti. Letnění venku s velmi mírným přistíněním a maximálním pohybem vzduchu. Období zálivky pozdní jaro, léto, ranný podzim a od října skoro na suchu do konce dubna- podobně jako v Mexiku. Všechny tyto druhy považuji z hlediska kultury za bezproblémové pokud se šetří s vodou a pěstují se od jara do podzimu venku, chráněné před deštěm.
Je pravda, že v přírodě dostávají rostliny nad ránem bohatou rosu, ale myslím, že se to dost kompenzuje s několikanásobným výparem který mají rostliny na sluníčku při větru během dne v přírodě. V našich uzavřených pěstebních zařízeních spotřebují vody daleko méně.


čtv 05. led 2017 13:22:47
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Mexické laelie
Chcel som priložiť nejaké fotky, ale sa mi to nepodarilo. Je niekde napísaný postup, je obmedzenie veľkosti?
Tak ešte trochu k L. gouldiana. Kaňon, miesto výskytu je dobre známy. Logicky nie je v popisoch presne určený. Preto to aj ja, ako bývalý člen AMO (Asociación Mexicana de Orquideología) rešpektujem. To že túto krásnu laeliu nikto viac nenašiel, platí o jej prírodnom výskyte. Je totiž známa iba z rančov v tom údolí. Vysvetlenie je jednoduché - dno údolia je úzke a je premenené na políčka. Ak sa tam pôvodne vyskytovala, bola prenesená na stromy bližšie k domom. Ja som údolie viackrát prešiel, dostal som sa k viacerým rastlinám a dostal som z nich vzorky. Vizuálne som nenašiel medzi nimi rozdiely. Podobný osud má aj Laelia anceps chilapensis, tiež je známa len z pestovania pri domoch, v prírode sa nevyskytuje. Ale na rozdiel od gouldiany je variabilná, má viac pekných klonov.
Miro.
http://www.asimina.sk/SK/orchidey.html


čtv 05. led 2017 15:41:57
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7496
Příspěvek Re: Mexické laelie
Fotografie jsou omezné velkostí, lepší je přes nějaké úložiště obrázků, já používám toto http://www.imgup.cz/


čtv 05. led 2017 15:45:46
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Mexické laelie
Tak je možná v přírodě opravdu vyhubená :cry: . Mohla by se ale třeba vyskytovat i někde poblíž v podobném biotopu a vyhubená je pouze v tomto kaňonu. Nevím do jaké míry je ta oblast prozkoumaná.
Mammillaria scheinwariana byla také roky považována za vyhubenou. Lokalita byla zatopena při stavbě přehrady Zimapan. Podařilo se nám ji ale po letech najít na skalách jednoho z břehů této přehrady. Nevím kolik lidí gouldianu v přírodě hledalo a jak je okolí zmapované. A co domorodci? Nedalo by se nějak zeptat? Několikráte nám i pomohli a za několik pesos nám ukázali co jsme hledali :P .


čtv 05. led 2017 16:28:25
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: úte 15. črc 2014 20:10:27
Příspěvky: 128
Bydliště: Zvolen, SR
Příspěvek Re: Mexické laelie
ESTRACA: zachytila som o par stran dozadu info o jednej Laelii z BZ Nitra. Kupila som od nich pred tromi rokmi jednu Laeliu a nevedeli mi povedat nazov. Chysta sa kvitnut, este to potrva, tak potom priatelia mi pomozete s urcenim ;) verim ze to dotiahne do kvetu :roll:


čtv 05. led 2017 21:56:40
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Mexické laelie
Dobrý deň Kvetinka zo Zvolena.
Kedysi som bol dodávateľlom orchideí a tillandsií do menovanej BZ, vtedy sa to ešte dalo. Škoda, že súčasný stav zďaleka nespĺňa moje vtedajšie očakávania a ilúzie... Tiež nezostalo skoro nič z mojich opelení a krížení..... To čo predávali, bude pravdepodobne z výsevu, z ktorého som vybral túto "Snehulienku" (= Blancanieves):
http://archivo.infojardin.com/tema/lael ... es.237187/
Do ZV chodievam, máme tam rodinu. Rád by som sa na rastlinu pozrel a pomohol s jej identifikáciou. Spojiť sa so mnou môžete cez SZ, alebo lepšie mail (je na mojej stránke).
Zdraví Miro.
www.asimina.sk


pát 06. led 2017 6:15:34
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Mexické laelie
Ešte pre p. Zárubu k tej gouldiane.
Osobne si myslím, že nálezisko L. gouldiany vôbec nemusí byť jej prirodzeným a pôvodným biotopom. Vzhľadom na to, že sa ďalej nemnoží prirodzeným výsevom, možno predpokladať, že sa jedná o prírodný nepodarok, sterilný výsledok nejakého hybridu, ktorý mohol byť do údolia prinesený z úplne inej oblasti. A to možno ešte za doby predkolumbijskej. Veď Indiáni mali kladný vzťah aj k orchideám.
Moja posledná návšteva oblasti bola ešte v minulom tisícročí. Ak by sa odvtedy niečo v informáciách objavilo, určite by sa to objavilo aj na španielskom fóre a tam o jej nových náleziskách tiež nič nebolo. Takže nemá význam sa tým trápiť.
Pri súčasnom kvitnutnutí sa u mňa na jednom výhone objavili 2 zmutované kvety. Mali na sepaloch podobnú kresbu ako na labele. Či to bolo chladom, prischnutím výhonov, neviem. Dúfam, že nie nejakou virózou. Napriek doterajším neúspechom s opeľovaním, som tieto 2 kvety vzájomne opelil.
Teraz mi rozkvitá Laelia autumnalis a L. autumnalis alba Ana Lilia. Foto staršieho kvitnutia je na:
http://www.asimina.sk/SK/orchidey.html
Miro.


pát 06. led 2017 7:22:40
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Mexické laelie
ESTRACA píše:
Dobrý deň Kvetinka zo Zvolena.
Kedysi som bol dodávateľlom orchideí a tillandsií do menovanej BZ, vtedy sa to ešte dalo. Škoda, že súčasný stav zďaleka nespĺňa moje vtedajšie očakávania a ilúzie... Tiež nezostalo skoro nič z mojich opelení a krížení..... To čo predávali, bude pravdepodobne z výsevu, z ktorého som vybral túto "Snehulienku" (= Blancanieves):
http://archivo.infojardin.com/tema/lael ... es.237187/
Do ZV chodievam, máme tam rodinu. Rád by som sa na rastlinu pozrel a pomohol s jej identifikáciou. Spojiť sa so mnou môžete cez SZ, alebo lepšie mail (je na mojej stránke).
Zdraví Miro.
http://www.asimina.sk

koukala jsem na odkaz, moc pěkné křížení ! Pokud by bylo někde ke koupi, měla bych zájem.


pát 06. led 2017 7:37:07
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: úte 15. črc 2014 20:10:27
Příspěvky: 128
Bydliště: Zvolen, SR
Příspěvek Re: Mexické laelie
ESTRACA: Viem co chcete povedat o tej BZ, tie som bola sklamana skor zaskocena ich starostlivostou. Ale vratim sa k Laelie, zatial sme dosli sem :P Spominalo sa, ze tu lepkavu tekutinu je potrebne umyt. Rucne to asi nebudem robit, aby som ju nepritlacila viac, skor by som ju vo vani osprchovala?? Viac fotiek tu..http://1kvetinka6.rajce.idnes.cz/Laelia_sp./ Ked som pozhanala vsetky fotky, tak bola zakupena este skor cca r.2012


Přílohy:
upravena.jpg
upravena.jpg [ 10.15 KiB | Zobrazeno 3241 krát ]
pát 06. led 2017 10:52:34
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. úno 2016 9:30:28
Příspěvky: 214
Příspěvek Re: Mexické laelie
Kvetinka:
No nebol som spokojný, keď som videl, že rozpredávajú rastliny skôr, ako prvý krát mohli rozkvitnúť.... Ale vidím, že táto sa dostala do dobrých rúk. Vidieť, že do kafé dostáva aj trošku rumu. Krásne sa rozbehla a má dobrú šancu na prvý kvet. Teraz potrebuje dosť svetla, v januári plné slnko a postrek dažďovou vodou s hnojivom. Sprchovanie vo vani je určite lepšie ako nič, ale radšej si roztopte trochu snehu a pridajte 1% hnojiva, budete mať zásobu na postrek.
Eva:
Mám viac rastlín z toho výsevu, ale tie, ktoré ešte nekvitli asi predávať nebudem. Zato tie ktoré mám najdlhšie, sú už dosť veľké a po odkvitnutí ich asi budem deliť.
Zdraví Miro.


pát 06. led 2017 12:04:40
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 596 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 60  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron