Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 14:51:14



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 130 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Další
 Paphiopedilum delenatii 
Autor Zpráva
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Paphiopedilum delenatii
ani u mě se delenatii nedaří. Klasické odešlo asi před měsícem a ze 4 semenáčků vinicolor už 2 odešly. Zbývající asi budou následovat. Ještě, že jsou jiné, které utěšeně rostou ;)
Hezký den
Pavel


stř 30. říj 2013 23:31:06
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: Paphiopedilum delenatii
No tak to mě řekni Pavle, čím to je? Mě teda ostatní delenatii zatím rostou bez problémů, ale po tomhle mám o ně starost jestli je nechávat v tom chlaďáku, nebo raděj přestěhovat. Já mám zato, že jsem je minulý rok v ložnici nechávala a bez problémů. Jen tenhle prcek to evidentně vzdává. A ani nevím jestli ho teď vysypat z květináčku a kouknout na kořeny nebo počkat až co bude. Snad Haki něco k tomu napíše. Mě to připadá, že se nastydnul. Zítra ho taky vyfotím a šoupnu sem, jestli bude ještě nějaká rada.


stř 30. říj 2013 23:47:25
Profil

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: Paphiopedilum delenatii
Mám tento papuček koupený jako malou rostlinu, za rok mu narostl jeden lístek ale zdá se mi že se mu moc nedaří, spodní lístky má světlé, dala jsem ho i do menšího květináčku, no nevím...mrzelo by mně kdyby odešel. Mám ho na východní strně , nijak ho nechladím :? Obrázek


čtv 31. říj 2013 8:23:20
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum delenatii
apolenka píše:
Jen tenhle prcek to evidentně vzdává.

Jestli je opravdu na umření tak bych se koukla na kořeny.Možná že změna pěstování (teplota)mu taky prospěje .

K tomu mému-
Takže koupen v květnu 2012 přišla pěkná rostlina (Pokojovky)zdařile zakořenila mám ji v pucláčku průměr 7cm.V zz mám zimní pokles 13°-14°C.To se týhle kytičce krutě nelíbilo a moc zálivky taky nemá ráda mám pocit že nesmí zůstat ani trocha vody u báze .Připouštím-možná blbnu.Postupně v zz list začal jakoby černat scvrkávat se (nemám jiný název)a postupně odcházel.Nebyla to mokrá hniloba ani od báze –klidně od středu listu.Když začal odcházet takto druhý list pafíčko šlo do ložnice na jižní stranu .Kde těď prožije zimu v lepším režimu –teda doufám zatím se příznaky zastavily.Jen jsem změnila pěstování.Přes pucláček vidím kořen se zelenou špičkou –no roste pomalu Listem se mě zdá zajímavý –ta tmavá linka je krásná.Jestli se květu dočkám tak to nevím.Potěšil by mne zatím lepší růst ;)


Přílohy:
Poznámka: Paph. delenatii vinicolor
1.jpg
1.jpg [ 185.25 KiB | Zobrazeno 4092 krát ]
čtv 31. říj 2013 9:14:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Paphiopedilum delenatii
Vzhledem k tomu, že nám tu Paph. delenatii začalo dělat jisté potíže, zmínil bych se trochu obšírněji o jeho nárocích.
Původní naleziště se nacházela v oblasti Tonkinského zálivu v severním Vietnamu. V roce 1990 byl tento druh znovuobjeven blízko Nha Trang v jižním Vietnamu. Tato oblast má poměrně specifické klima. Nejvíce srážek (150-350mm) spadne v září až prosinci. Mezi lednem až srpnem naprší průměrně něco mezi 20-60mm. Vůbec nejsušší měsíc je únor, kdy spadne necelých 20mm. Minimální teploty se pohybují v průběhu celého roku mezi 13-17st. , maximální mezi 20-25st. (údaje z Nha Tang, 1200m).
Z toho (alespoň pro mne) vyplývá následující: rostliny by měly být celoročně pěstovány v temperovaných a přiměřeně vlhkých podmínkách bez výrazného období klidu. Obecná pěstitelská doporučení (hlavně suché a chladné období klidu) jsou v tomto případě dost odlišná, tak budu rád za jakoukoliv připomínku.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


čtv 31. říj 2013 16:37:07
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: Paphiopedilum delenatii
Děkuji Haki i Radkovi :) , mám ho v květináčku stejná velikost jako Haki , ale můj je samozřejmě menší a bídnější...myslím , že jsem ho trochu víc zalévala i když mám všude špejle a nestačil tolik vysychat. Teď je tedy v menším , snad se zmátoří, ale myslím , že pokud ho mám v bytě,tak ho nijak radikálně sušit nebudu, protože se začalo topit, no zkrátka kéž by se pochlapil.. :cry:


čtv 31. říj 2013 18:49:09
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: Paphiopedilum delenatii
Obrázek

Tak tady je ten můj marod - to žloutnutí listů je záležitost cca 14 dní, jde to neuvěřitelně rychle. Všechny žloutnoucí listy jsou ty původní, se kterými před rokem přišlo, přitom ten jeden úplně nejspodnější je zatím vpořádku (a i ten co mu začal narůstat). Květináček 8cm. Myslím si, že jsem ho dodělala tím, že bylo mokré a hned vedle celodenně otevřené ventilačky, přičemž jsem nevzala v úvahu, že sice přes den je to fajn, ale v noci teploty už hodně klesaly. Nevím, uvítám každou radu a hlavně...vysypat a zkontrolovat kořeny nebo ho nechat zatím být. Samozřejmě jsou už všechna přestěhovaná. Jo a ještě k tomu co psala Haki "nemá rádo vodu u báze" - to je možný, protože právě po nárůstu nového listu jsem přestala být u něj opatrná s tím, že už je vpoho a probral se. Do té doby jsem zalévala jen po okrajích květináčku. Na druhou stranu, s ostatníma Paph. delenatii se takhle nemažu, měli všichni stejný podmínky a ostatním rostou nové růžice. Musím ale dodat - jestli je to teplotama - ostatní delenatii jsou ve větších květináčích a tedy asi o 2 cm výš než byl tenhle punťa.


čtv 31. říj 2013 22:36:54
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum delenatii
apolenka píše:

Tak tady je ten můj marod

No nebudeme si nalhávat ta kytička má namále.Fakt se omlouvám za upřímnost.Já nevím jak Radzak ale mě by se kontrolovat kořeny nechtělo –není to moc dobrý stav.Zkusila bych odstřihnout to žluté (foto)pak zaplácnout nějakým fungicidem+skořice.Já to tak dělám a netvrdím že to pomůže. ;) A modlit se ,že nějaký kořen určitě zůstal a kytička to zvládne.No …něco se může-musí zkusit a přeju zlepšení.


Přílohy:
Poznámka: odstřihnout
d672e3c91a.p.jpg
d672e3c91a.p.jpg [ 179.92 KiB | Zobrazeno 4010 krát ]
pát 01. lis 2013 8:22:51
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: Paphiopedilum delenatii
Díky Haki, já se taky přiklonila k tomu, nic s ní nedělat a vyčkat co bude. Jen poznámka - ty listy neuhnívají, ty listy schnou. Myslím že to nedá, ale může se stát zázrak.


pát 01. lis 2013 15:15:17
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Paphiopedilum delenatii
Také si myslím, že řezaní listů v tomto případě nepomůže. Osobně si myslím, že stávající stav je důsledkem špatného kořenového systému. Nicméně s přesazováním je to těžké. Je vůbec otázka, jestli by to k něčemu bylo.
Hezký den
Pavel


pát 01. lis 2013 19:38:44
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 130 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron