Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 18. dub 2024 12:40:20



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 182 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 19  Další
 Paphiopedilum fairrieanum 
Autor Zpráva

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
to radzak - nic jsem nesrovnával.Uvedl jsem příklad,kdy mi uhnila matečná růžice,a já jsem-místo přesazení a prohlídky kořenů-jen zvýšil ventilaci.A nová růžice dorostla,vyzrála - a právě nakvétá.Mohlo to být jakékoliv jiné paphio... ;)

_________________
www.orchids.webnode.cz


čtv 31. led 2013 16:42:05
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
marťan píše:
to radzak - nic jsem nesrovnával.Uvedl jsem příklad,kdy mi uhnila matečná růžice,a já jsem-místo přesazení a prohlídky kořenů-jen zvýšil ventilaci.A nová růžice dorostla,vyzrála - a právě nakvétá.Mohlo to být jakékoliv jiné paphio... ;)

OK ;)

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


čtv 31. led 2013 17:23:28
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5274
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
marťan píše:
Proto bych se určitě po roce pěstování do přesazení nehnal, a už vůbec ne uprostřed zimy.Toť vše... ;)

Řeč byla o pafíčkách.Jaro začíná kalendářně 1. března .Teď se přesadí měsíc budou tzv. sedět a pak zrovna porostou.Proto je ted vhodná doba.Škoda že toto vysvětlení není z mé hlavy. Také jsem si nebyla jistá musela jsem se poptat. Dál se uvidí stále je tam takové strašidlo- hniloba báze-může se probudit-opakovat.Prostě se uvidí až bude nějaká novinka závratná ozvu se.


čtv 31. led 2013 17:48:40
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
marťan píše:
Já si myslím,že i cocochipsy-byť jsou původu organického- se v substrátu nerozpadnou dříve než za 5 let,což je určitě dost dlouhá doba.Pokud budu používat deštovou,nebo RO vodu,kořeny nezasolím.Takže - zbývá jenom hnojivo... 8-)

Když necháte Paphiopedila 5 let bez přesazení, určitě nějaké zajde, či spíše se promění v mrzáka, kterého budete tak s 30% nadějí na úspěch zachraňovat. K tomu se hodí čerstvý rašeliník s polystyrenem a prostředí s vysokou vlhkostí. Komu není rady, není pomoci...Jo, a většina známých orchidejářů teď už začíná s přesazováním, dříve než se rostliny probudí jarem a začnou tvořit nové kořínky, které se tak snadno lámou..

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 31. led 2013 19:29:38
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
to Paphio-nic takového jsem nenapsal.Několikrát jsem zdůraznil,že je třeba přesazovat podle potřeby a způsobu pěstování-ale ne zbytečně.
Kokos jsem uvedl proto,protože se nerozpadne-stejně jako anorganické materiály,které jste uvedl vy.

_________________
www.orchids.webnode.cz


čtv 31. led 2013 20:37:34
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
Tak už toho dohadování nechte ;)


čtv 31. led 2013 20:39:38
Profil ICQ

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
Věřím že těch pět let by rostlina mohla zvládnout, kdyby složky substrátu byly namíchány s vyšším zastoupením anorganického podílu, jak zde např. u brachypetal upozorňoval Radzak na zkušenosti Dr. Tanaky. Když jsem koukal na kořeny 3 roky nepřesazeného střevíce v substrátu s kůrou a perlitem, neměl jsem pocit že by to ještě další dva roky nezvládl....v bytě s tvrdou vodou by to ale asi byl problém.


čtv 31. led 2013 20:53:58
Profil ICQ

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
marťan píše:
Pokud mohu-tak ještě pár slov.
Skládám pro paphiopedila, phragmipedia a masdevallie substrát podle toho,kde a v čem kytka v přírodě roste.A tak,aby nedošlo k jeho brzkému rozpadu.Hlídám si hlavně to,aby v něm byly použitelné živiny a já nemusel téměř hnojit-čímž bych orchidej dříve nebo později zasolil.A také jeho pH.No-a pokud rostlina neroste podle mých představ,měním jenom světelné a tepelné podmínky,nebo intenzitu zálivky.A takhle mně to zatím funguje prakticky u všech orchidejí.Jenom jsem musel přesadit některá navázaná bulba,a několik phragmipedií,které byly napevno na skále.Uvidíme,jestli budu muset v budoucnu něco měnit... ;)
P.S...to,jestli je orchidej dobře zakořeněná se dá zjistit i mírným tahem za růžici.Doporučuje se to hlavně u nákupu,ale majitelé to neradi vidí.Dovedu si představit,že orchidej bez kořenů nemá vlastně jak v substrátu držet a dá se snadno povytáhnout... 8-)

A mohl byste nám to přírodní složení substrátu prozradit? Já mám zato, že se v kultuře používají víceméně náhradní složky substrátu, pokud možno dostupné a levné.
Ještě k těm kořenům. I když jsou úplně uhnilé, tak drátovitý střed a vrchní vrstva kořenu v substrátu vždy zůstane a to stačí k tomu, abyste na první pohled nic nepoznal.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


čtv 31. led 2013 21:31:08
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
to radzak-myslím,že už jsme to tady mnohokrát probírali,nic nového k tomu nemám... ;)
Ale budu postupně ukazovat fotky orchidejí,které budou nakvétat,včetně jejich habitu-tak,jak to dělám doposud.A každý si o uhnilých kořenech může udělat obrázek sám... 8-)

_________________
www.orchids.webnode.cz


čtv 31. led 2013 22:16:06
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
Karlos píše:
Věřím že těch pět let by rostlina mohla zvládnout, kdyby složky substrátu byly namíchány s vyšším zastoupením anorganického podílu, jak zde např. u brachypetal upozorňoval Radzak na zkušenosti Dr. Tanaky. Když jsem koukal na kořeny 3 roky nepřesazeného střevíce v substrátu s kůrou a perlitem, neměl jsem pocit že by to ještě další dva roky nezvládl....v bytě s tvrdou vodou by to ale asi byl problém.

S kulturou jen v kamení jsou zkušenosti jen u Brachypetal. Snad by tak šly i jiné, pokud byste riskoval ztrátu drahé kytky, a to ty, které rostou na skalách, viz http://www.ladyslipper.com/calsub.htm. Ony totiž nerostou v kamení, ale ve vrstvě humusu na skalách, vymývané tropickými dešti. S pěstováním orchidejí (Phalaenopsis) čistě v minerálních substrátech byly činěny pokusy v minulém století, ale upustilo se od toho.
Opakuji, že jsem pár jednokvětých papučí odpravil tím, že jsem je více než 3 roky nepřesadil- a to mám k dispozici demivodu a téměř nehnojím.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 01. úno 2013 19:52:56
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 182 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 19  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: