Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 26. dub 2024 13:50:42



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 182 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Další
 Paphiopedilum fairrieanum 
Autor Zpráva

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
Nás na škole učili,že ve vztahu k živým organismům máme ctít heslo:"Noli tangere"
(Nedotýkat se)
:mrgreen:
Vidím to trochu jinak,než ty.Tohle P.hainaldianum jsem dostal loni na jaře v super stavu (mám pocit ,že bylo od Popowa přes Pavla.)No-a dostalo dávku tropických dešťů-ještě před tím,než jsem začal pořádně foukat.Stará růžice rychle odešla-uhnila.Ovšem mladá rostla dál,a zdá se že mi nakvétá,bez koukání na kořeny a používání fungicidů.Měla dostatek vláhy, živin (ne hnojiva!),a klid k růstu.Snad to spolu dovedeme až do finále... 8-)
Na fotce je v popředí vidět torzo původní růžice.Je mi jasné,že jsem udělal chybu,ale ne fatální-tou by asi bylo kytku vysadit a "léčit".
To jen na vysvětlenou,proč s tebou nesouhlasím... :mrgreen:
P.S...žloutnoucí a zasychající listy jsou i pro mne noční můra.A je jisté,že v některých případech to dělá přebytek vláhy.Ale děje se to i u kytek,který rostou a kvetou, a kterým narůstají nové růžice.
Mám takovou teorii,že pokud se jedná o listy spodní-tudíž nejstarší-může jít o fyziologický proces,protože takové suché listy dokáží zachytit spoustu vody při deštích-nacucnou,jako houby... :mrgreen:
Pátrám v literatuře,jestli je to pravda... ;)


Přílohy:
web.p.hainaldianum.jpg
web.p.hainaldianum.jpg [ 191.83 KiB | Zobrazeno 3685 krát ]

_________________
www.orchids.webnode.cz


Naposledy upravil marťan dne úte 29. led 2013 22:25:28, celkově upraveno 1

úte 29. led 2013 19:52:25
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
To ,že byl střevíc v super stavu značí, že i kořeny byly v pořádku.Jinak by těžko narostl do super stavu –no vidíš vlastně jsi se sám usvědčil jak jsou kořeny důležitý.Jasně o růžice můžeš přijít ale o kořeny ne.Dobrý stav kořenů je výhra vždy.Tak vše.


úte 29. led 2013 21:01:52
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
HAKI píše:
Ono právě moc dobře neroste ,to byl taky důvod podívat se na kořeny.A to doporučuju někdy je to velký překvapení. To co píše Birk nevím nevím moc na tu lehkost nedávám přímo nevěřím.Je to možný i tím ,že jsem Haki :mrgreen: Myslím ještě tak rok než se rozroste a to je taky nejistý.Představa každopádně příjemná.....

Jo, fairrieanum je dlouho známý, pěstovaný druh. Ale ty dlouhá léta ve sbírkách spíš chcípá, než roste. Nepamatuji si, že by se někdo zrovna u tohoto chlubil s kdovíjakými výsledky. :(
Krytické to ale nebude, určitě se udžet dá.


úte 29. led 2013 21:09:20
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
HAKI,abych zjistil,že jsou kořeny v pořádku,nemusím přece kytku stresovat přesazením.To poznám docela spolehlivě.Buďto roste,nebo vyzrává,nebo kvete.Pokud nic z toho-je zle.To se mi stalo za rok u cca 5 ti orchidejí z cca 350 ti (z toho jen jedno paphiopedilum-concolor)
Mám ve zvyku posuzovat zdravotní stav,aniž by bylo nutné rozříznout břišní nebo hrudní dutinu pacienta... :mrgreen:
Kořeny u toho tvého byly také v pořádku,a přesto jsi mu udělala tenhle adrenalín,který bude docela dlouho rozcházet... :cry:

No-ale to je moje metoda,tvoje je jiná.A tak je to v pořádku,protože pafící kvetou tobě-i mně...!:)
Já si myslím,že paphiopedila spoustě lidí nerostou proto,že je moc suší -obzvláště v období růstu,kdy by neměla být sušená vůbec ( o bulbech ani nemluvě... :mrgreen: ).Ale to je věta,která v sobě má tisic tun TNT,a mně se nechce s nikým dohadovat... ;)
Vycházím z toho,co se chystá nakvést mně,poté,co jsem jim intenzivně proléval hrdélka deštěm při letním monzunu... 8-)
A rád vám všechny ukážu.Bohužel-P.fairrieanum- o kterém je řeč- mám příliš mladé... :? ;)

_________________
www.orchids.webnode.cz


úte 29. led 2013 21:13:19
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
HAKI píše:
DNES nastal ten pravý čas vyklopit fairrieanum a podívat se jak a co.Udělalo mě strašnou radost.Uplně se změnil růst kořenů -koukněte . Už nejsou jen dva dlouhé je jich více.Já jsem to nenapsala v tom obalu od lihu :) je ještě děravý košíček-pafíčko na něm vlastně jakoby sedí.Mám zkušenost-když se daří kořeny košíček uplně prorostou. Zřejmě to, že mu luftuje odspodu je dobrý.Jinak tedy růst stále stejný -ale když rostou kořeny bude pafíčko silnější a třeba třeba ...poroste víc.A na ten růst se těším.Nedala jsem žádnou kapradinu protože kořeny má fairrieanum strašně křehký .Chce to jemné zacházení. ;)

HAKI, tohle vám musí udělat větší radost než kdyby vykvetlo ;) . Tahle kytka není vůbec snadná navzdory tomu, co se o ní píše. Tady není třeba o ničem diskutovat. Je vidět, že to děláte dobře, tak to dělejte i nadále a po svém. Na pafíčka jste vážně moc šikovná 8-) .

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


úte 29. led 2013 23:02:35
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
No,já mám zase větší radost z toho,když mně -nebo někomu jinýmu-kytka roste a kvete,než z toho,že jí koukám na kořínky.Ale každej máme jiný priority...! 8-)
Snadná asi je,ale musí se vědět,jak ji pěstovat... ;)
Zatím tady nikdo své zkušenosti a úspěchy nesdělil-což je škoda... :?
Takže budu i nadále věřit profesionálům,kteří ví,o čem mluví.

_________________
www.orchids.webnode.cz


úte 29. led 2013 23:38:40
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
To radzak Děkuju Radku -no ted aby to pochopila i ta potvora . Paphio mě říkal ,když to půjde dobře tj.poroste ,pafíčko by mohlo kvést tak za 5let.A to se může stát věcí..... ;)


stř 30. led 2013 9:14:07
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
marťan píše:
HAKI,abych zjistil,že jsou kořeny v pořádku,nemusím přece kytku stresovat přesazením.To poznám docela spolehlivě.Buďto roste,nebo vyzrává,nebo kvete.Pokud nic z toho-je zle....

Marťane, v tomto bodě Ti budu muset oponovat. Z vlastní zkušenosti vím, že růst i kvést umí i orchidej zcela bez kořenů. V případě kvetení to pak může být tzv. "Labutí píseň". Rozhodně to nejsou výlučné důsledky zdravého a bohatého kořenového systému.
Hezký den
Pavel


stř 30. led 2013 11:36:53
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
Pavle,díky za názor,nemám důvod o tom pochybovat.Ale myslím si,že habitus rostliny se zdravým kořenovým systémem bude odlišný od orchideje bez kořenů.
Nějak nedokážu skousnout fakt,že bych každý rok stresoval normálně rostoucí kytky se zdravými kořeny (prorůstají mi většinou i na povrch substrátu) tím,že je vysadím,odstraním substrát z kořenů-a zasadím do nového.A celý proces kořenové symbiózy může začít znovu.Každý přece ví,že je to úkon,který nemusí dopadnout dobře.
Samozřejmě jsou případy,kdy je přesazení nezbytné,ale o to tady asi nešlo (zasolení,rozpad substrátu,přerostlá rostlina).
Proč tedy pěstujete paphiopedila v průhledných květináčích?Myslel jsem,že je to právě z důvodů kontroly kořenového systému.
Ale nehodlám nikomu radit,napsal jsem svůj názor- jako každý jiný... 8-)

_________________
www.orchids.webnode.cz


stř 30. led 2013 12:23:38
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
marťan píše:
Pavle,díky za názor,nemám důvod o tom pochybovat.Ale myslím si,že habitus rostliny se zdravým kořenovým systémem bude odlišný od orchideje bez kořenů....

Marťane, jsem přesvědčený, že tomu tak není vždy. Přesněji řečeno, že růst rostliny nebo zdravotní stav nadzemní částí nejde ruku v ruce s kvalitou kořenového systému. Jsem přesvědčený, že na nadzemní části rostliny se poškození kořenů projeví až s několika měsíčním zpožděním (to je opět moje zkušenost).
marťan píše:
Ale nehodlám nikomu radit,napsal jsem svůj názor- jako každý jiný... 8-)

Stejně tak si myslím, že Haki prezentováním svého postupu nikomu neradila, aby přesazoval každý rok. Pouze napsala svůj názor a popsala svoji zkušenost ;)
Hezký den
Pavel


stř 30. led 2013 12:43:54
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 182 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: