Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 1:50:11



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 182 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Další
 Paphiopedilum fairrieanum 
Autor Zpráva

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
Paphio píše:
Kdyby se zbláznila a chtěla kvést dřív, doporučoval bych stvol vyštípnout aby zesílila. Rostlina je opravdu mnohem větší nežli typické faireanum.

S tím také souhlasím. Raději jedna růžice navíc, nežli první květ.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


stř 30. led 2013 23:21:36
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
JASNĚ -až jednou bude ta možnost ,není problém.


čtv 31. led 2013 0:29:26
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
pavelheger píše:
marťan píše:
HAKI,abych zjistil,že jsou kořeny v pořádku,nemusím přece kytku stresovat přesazením.To poznám docela spolehlivě.Buďto roste,nebo vyzrává,nebo kvete.Pokud nic z toho-je zle....

Marťane, v tomto bodě Ti budu muset oponovat. Z vlastní zkušenosti vím, že růst i kvést umí i orchidej zcela bez kořenů. V případě kvetení to pak může být tzv. "Labutí píseň". Rozhodně to nejsou výlučné důsledky zdravého a bohatého kořenového systému.
Hezký den
Pavel

Že je vhodné (ale většinou nutné) rostliny maximálně do dvou let přesadit ví snad každý pafíčkář 8-) . Ne kvůli rozkladu substrátu, ale hlavně kvůli zasolení a změně ph.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


čtv 31. led 2013 11:51:44
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
marťan píše:
Nás na škole učili,že ve vztahu k živým organismům máme ctít heslo:"Noli tangere"
(Nedotýkat se)
:mrgreen:
Vidím to trochu jinak,než ty.Tohle P.hainaldianum jsem dostal loni na jaře v super stavu (mám pocit ,že bylo od Popowa přes Pavla.)No-a dostalo dávku tropických dešťů-ještě před tím,než jsem začal pořádně foukat.Stará růžice rychle odešla-uhnila.Ovšem mladá rostla dál,a zdá se že mi nakvétá,bez koukání na kořeny a používání fungicidů.Měla dostatek vláhy, živin (ne hnojiva!),a klid k růstu.Snad to spolu dovedeme až do finále... 8-)
Na fotce je v popředí vidět torzo původní růžice.Je mi jasné,že jsem udělal chybu,ale ne fatální-tou by asi bylo kytku vysadit a "léčit".
To jen na vysvětlenou,proč s tebou nesouhlasím... :mrgreen:
P.S...žloutnoucí a zasychající listy jsou i pro mne noční můra.A je jisté,že v některých případech to dělá přebytek vláhy.Ale děje se to i u kytek,který rostou a kvetou, a kterým narůstají nové růžice.
Mám takovou teorii,že pokud se jedná o listy spodní-tudíž nejstarší-může jít o fyziologický proces,protože takové suché listy dokáží zachytit spoustu vody při deštích-nacucnou,jako houby... :mrgreen:
Pátrám v literatuře,jestli je to pravda... ;)

Tohle je naprosto nesrovnatelné. Paph. haynaldianum roste na rozdíl od Pah. fairreanum celkem bez problémů. Navíc je to rostlina, která má úplně jiné pěstitelské požadavky, hlavně co se vody a teploty týče.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


čtv 31. led 2013 12:02:02
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
ad radzak-nepsal jsem nikde,že se pěstuje hainaldianum stejně,jako fairrieanum.Uváděl jsem to jako příklad toho,že není třeba přesazovat orchidej při každém problému.
A pokud někdo za dva roky zasolí paphiopedilum-nezbyde mu,než je přesadit,s tím souhlasím.Záleží ovšem na tom,jakou vodou zalévá a jak intenzivně hnojí, nebo ne?
Já považuji přesazení za stres,který by se měl dělat tehdy,kdy je to nezbytné.A to se mně v případě HAKI nezdálo... 8-)
P.S... na to ,proč přesazovat,budou asi názory různé.Např. Koopowitz pše ,že nejdůležitější důvod k přesazení je rozpad substrátu, a tím pádem úbytek vzduchu v kořenovém systému... ;)

_________________
www.orchids.webnode.cz


Naposledy upravil marťan dne čtv 31. led 2013 15:48:37, celkově upraveno 2



čtv 31. led 2013 14:43:01
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
Pár jednokvětých papučí už jsem oddělal tím, že jsem je včas nepřesadil. Přesazení můžeme oddálit přísadou minerálních substrátů- lávová drť, pemza, u některých vápenec, a přisazením doprovodných rostlin, zvláště kapradin.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 31. led 2013 15:42:26
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
Já si myslím,že i cocochipsy-byť jsou původu organického- se v substrátu nerozpadnou dříve než za 5 let,což je určitě dost dlouhá doba.Pokud budu používat deštovou,nebo RO vodu,kořeny nezasolím.Takže - zbývá jenom hnojivo... 8-)

_________________
www.orchids.webnode.cz


čtv 31. led 2013 15:47:56
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
marťan píše:
Já považuji přesazení za stres,který by se měl dělat tehdy,kdy je to nezbytné.A to se mně v případě HAKI nezdálo... 8-)

Vysvětlím jen kvůli lidem který nás čtou ,protože martane tvé umíněnosti neporozumím asi nikdy. Píšeš tuto větu-jde o Paphiopedilum fairrieanum
marťan píše:
Buďto roste,nebo vyzrává,nebo kvete.Pokud nic z toho-je zle.

Moje Paphiopedilum fairrieanum takřka nerostlo od listopadu2011(datum přesazení 29.1.2013)že by se chystalo na květ (to kytka stojí)zavrhuji.Každý střevíc musí dorůst do nějaké schopné velikosti.Z obavy z uhnilých kořenů jsem volila cestu odhalení-podívat se.Tu radost až euforii přeju každému.Hurááá kořeny jsou-no ráda říkám ty mrcho ty snad rosteš.Dávám foto-střevíc je přesazen do stejného.Volila jsem tento obal kvůli délce kořene-nádoba délky10cm.Protože tam bylo ještě hodně místa vše jsem zmenšila děrovaným košíčkem do tvaru jehlanu.Když se podíváš na foto kořenů-kořeny nekopírovaly nádobu –nejdou kolem dokola.Plazily se dolů po tom košíčku-až pak by se točily –kopírovaly obal.Nemohla jsem je vidět.Pro mne zajímavé.
marťan píše:
Proč tedy pěstujete paphiopedila v průhledných květináčích?Myslel jsem,že je to právě z důvodů kontroly kořenového systému.

To je jen berlička ze začátku.Víš jak vypadá květník po 2letech pěstování.Takto-foto.Vytvoří se na stěně pucláku řasa–v důsledku světla,kořínky kapradin i nový výhonky .Stějně po nějakém čase vidíš prdlačku.Ale růst nových kořenů,než se takto stane člověka uklidní.
Tak jo jdu pokračovat v přesazování.


Přílohy:
Paph.f.jpg
Paph.f.jpg [ 200.25 KiB | Zobrazeno 3467 krát ]
po 2letech.jpg
po 2letech.jpg [ 192.61 KiB | Zobrazeno 3467 krát ]
čtv 31. led 2013 15:59:09
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
HAKI-OK,hlavně se nerozčiluj,nemusíme mít přece na všechno stejný názor.To,že někomu něco hned neodkývnu, ještě neznamená,že jsem umíněný... :roll:
Vycházel jsem ze skutečnosti,že teď mají růstovou pauzu,takže bych neočekával žádný překotný růst.
Proto bych se určitě po roce pěstování do přesazení nehnal, a už vůbec ne uprostřed zimy.Toť vše... ;)
A stav tvého pafíku mi vlastně dává za pravdu... 8-)
Hlavně ať se mu daří dál,určitě se na něj těším,protože si myslím,že jsi nejblíže kvetení.

_________________
www.orchids.webnode.cz


Naposledy upravil marťan dne čtv 31. led 2013 17:19:11, celkově upraveno 2



čtv 31. led 2013 16:15:12
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Paphiopedilum fairrieanum
marťan píše:
ad radzak-nepsal jsem nikde,že se pěstuje hainaldianum stejně,jako fairrieanum.Uváděl jsem to jako příklad toho,že není třeba přesazovat orchidej při každém problému.
A pokud někdo za dva roky zasolí paphiopedilum-nezbyde mu,než je přesadit,s tím souhlasím.Záleží ovšem na tom,jakou vodou zalévá a jak intenzivně hnojí, nebo ne?
Já považuji přesazení za stres,který by se měl dělat tehdy,kdy je to nezbytné.A to se mně v případě HAKI nezdálo... 8-)
P.S... na to ,proč přesazovat,budou asi názory různé.Např. Koopowitz pše ,že nejdůležitější důvod k přesazení je rozpad substrátu, a tím pádem úbytek vzduchu v kořenovém systému... ;)

Já také nikde nepsal, že jste to psal, ale že tyhle dvě rostliny srovnáváte 8-) .
Paph. haynaldianum roste na Filipínách převážně na ostrově Luzon, kde jsou srážky vyšší a vliv monzunu menší, než v horách severovýchodní Indie. To jsou dost odlišné podmínky a tudíž je haynaldianum k vlhkosti více tolerantní nežli fairrieanum.
A ještě k tomu přesazování: M. Studnička (Život orchidejí) píše, že v Liberecké botanické zahradě zrovna Paph. fairrieanum přesazují každoročně. Pokud by se jim tenhle způsob kultury neosvědčil, tak by to pravděpodobně nedělali (tím ale netvrdím, že je to bezpodmínečně nutné).

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


Naposledy upravil radzak dne čtv 31. led 2013 21:43:54, celkově upraveno 1



čtv 31. led 2013 16:28:47
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 182 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: