Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 18. dub 2024 22:30:28



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
 Paphiopedilum gratrixianum 
Autor Zpráva

Registrován: stř 05. led 2011 17:30:40
Příspěvky: 143
Bydliště: Žamberk
Příspěvek Paphiopedilum gratrixianum
Nikde jsem nenašel žádný odkaz na tento druh.Chtěl bych se zeptat,zda ho někdo má a když,ať sem dá nějaké informace.Cokoliv.A když bude fotka,tím líp.Mám 3 malé rostlinky,nevím,jak rychle porostou.Hlavně mě zajímá substrát,poněvadž vyžaduje kyselý.Děkuji.


sob 18. úno 2012 12:35:58
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum gratrixianum
Skutečně, patří k druhům které nevyžadují v substrátu vápenec. V zimě chce chladněji, jinak většinou nekvete.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 18. úno 2012 15:33:41
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5274
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum gratrixianum
Tohle pafíčko přímo nemám.(Patří ještě z pěti do komlexu „villosum„-kdyžtak mě opravte.)Výskyt Laos a Vietnam –zajímavost -přesný typ stanoviště a umístění nebyla uvedena. Asi tam někde prostě .... 8-) Ale mám villosum var.gratrixianum a čisté villosum .Myslím že to bude stejné. Dr.Braem uvádí - někteří pěstitelé tvrdí ,že gratrixianum roste „lépe“ když se do substrátu přidá sphagnum-pak je ale nutné každé 2roky přesadit.Substrát který drží vlhko-ne přemokření,je dobrý.Čím více rašeliníku tím častěji přesadit –i za 1rok. Pošlete taky foto jak vypadají.
Vyřešila jsem to přidáním rašeliníku na povrch substrátu.Pošlu foto –myslím že koření i roste dobře.Pafíčko mám od září2011.Pokles teplot by měl být –prosinec až únor.Já mu teď poskytuji tak 12-13°C.To píšu jen tak ,jak si zrovna počínám.
No další příklad –Paph .villosum dnes jsem přesazovala-koukněte.Substrát byl drobná kůra +kousíčky molitanu.Rašeliník nenalezen.


Přílohy:
Paph.vilosum.jpg
Paph.vilosum.jpg [ 192.81 KiB | Zobrazeno 7809 krát ]
Kořeny.jpg
Kořeny.jpg [ 184.13 KiB | Zobrazeno 7809 krát ]
villosum var. gratrixianum.jpg
villosum var. gratrixianum.jpg [ 198.75 KiB | Zobrazeno 7806 krát ]
sob 18. úno 2012 16:26:28
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 05. led 2011 17:30:40
Příspěvky: 143
Bydliště: Žamberk
Příspěvek Re: Paphiopedilum gratrixianum
Tak tady jsou ty prckové.Jsou zasazené v cocochipsech,trochu dřev.uhlí,hodně lehký substrát,květináče malé,nemají moc kořenů,ale snaží se,za necelý rok co je mám dost povyrostly.


Přílohy:
gratrixianum 1.jpg
gratrixianum 1.jpg [ 164.06 KiB | Zobrazeno 7793 krát ]
gratrixianum 2.jpg
gratrixianum 2.jpg [ 29.33 KiB | Zobrazeno 7793 krát ]
sob 18. úno 2012 17:23:28
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5274
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum gratrixianum
Tak já mám jako substrát keramzit,perlit, coco chips,piniovou kůru (dol. vápenec drcený štěrk-když je třeba podle druhu . ) To villosum mám teď asi tak v podobné misce jako puclák č.10 původně bylo v.č 8!!! Podívejte ještě jednou jaký měl kořeny.
Petře mě se zdají v moc velkém květináči –jinak jsou pěkný ale takový hubeňounký –dala bych je do menšího.Třeba by kytičky lépe rostly a listy by zesílely a narostly by nový růžice :) máte třeba jiný zkušenosti mě se to zdá dost velký -jaký je číslo pucláku?


sob 18. úno 2012 19:05:30
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 05. led 2011 17:30:40
Příspěvky: 143
Bydliště: Žamberk
Příspěvek Re: Paphiopedilum gratrixianum
Habitus rostlin přesně odpovídá danému druhu,listy jsou 1,5cm široké,mají být až 30cm dlouhé,tyto mají tak do 20cm.Jinak květináče mají 8cm a 5cm,takže si myslím optimální velikost.Vysychají perfektně,teď v zimě je každý den musím jemně přestříknout.Vaše rostliny jsou něco úplně jiného,jiný druh.


sob 18. úno 2012 19:26:43
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5274
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum gratrixianum
Petr48 píše:
Habitus rostlin přesně odpovídá danému druhu,listy jsou 1,5cm široké,mají být až 30cm dlouhé,

Petře neodpovídá a není to z mé hlavy(čerpám z knihy) -může to být i takto 30 cm dlouhý a 2,0-4,0 cm široký-u gratrixianum. Tak v těch květináčích jsem se sekla ,na fotu se to tak nezdá-vidíte to no.Ale stejně důležitý je růst kořenů, jestli říkáte že tam moc nejsou . Já mám rostlinu přes 5měsíců -šla jsem to spočítat .Mám 5 zelených špiček . No tak uvidíte jak to bude dál ;)nemám ještě zdaleka vyhráno -to je taky jasný.Nebo je ten coco chips moc suchej .


sob 18. úno 2012 19:52:34
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Paphiopedilum gratrixianum
Jen doplním, že P. villosum var. gratrixianum je synonymum k P. gratrixianum. Doma mám od loňského jara rostlinu od pana Kalouse, která má šířku listu 2.5 cm (villosum, které mám od loňského podzimu má šířku listu 2,6cm). O tom co to je za rostliny ale budu moci rozhodnout, až je uvidím kvést. Úzkolistou rostlinu jsem viděl před několika lety u paní Gothardové. Myslím, že rozdíly v šíři listu ještě nemusí nutně znamenat jiný taxon ;) Co se odnožování týká, tak si myslím, že se kytky rozjedou jak dospějí ;)
Hezký den
Pavel


sob 18. úno 2012 20:14:22
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5274
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum gratrixianum
Aha tak to se povedlo na synonymum jsem se uplně zapoměla .Jasně Paph. affine a Paph.villosum var.affine a z r.1912 Cypripedilum gratrixianum a bůhví co ještě.


sob 18. úno 2012 20:26:17
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Paphiopedilum gratrixianum
HAKI píše:
Tak já mám jako substrát keramzit,perlit, coco chips,piniovou kůru (dol. vápenec drcený štěrk-když je třeba podle druhu . ) To villosum mám teď asi tak v podobné misce jako puclák č.10 původně bylo v.č 8!!! Podívejte ještě jednou jaký měl kořeny.
Petře mě se zdají v moc velkém květináči –jinak jsou pěkný ale takový hubeňounký –dala bych je do menšího.Třeba by kytičky lépe rostly a listy by zesílely a narostly by nový růžice :) máte třeba jiný zkušenosti mě se to zdá dost velký -jaký je číslo pucláku?

Ve velkých nádobách dochází často k přehnojení = zasolení. Před nemírným hnojením zvláště u Paphiopedil tada neustále varuji.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 20. úno 2012 7:48:27
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: