Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 19:02:32



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 718 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ... 72  Další
 Catasetinae 
Autor Zpráva

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: Catasetinae
Je nádherné :shock:


stř 10. led 2018 15:47:57
Profil

Registrován: pon 02. črc 2012 12:51:33
Příspěvky: 248
Příspěvek Re: Catasetinae
je krásné!
já jsem ty svoje tady dotazované kytky nakonec z toho rašeliníku vydobyla, a dobře jsem udělala,
protože rašeliník byl vevnitř vlhký (aspoń to šlo líp..)
kořeny byly docela v pořádku, dokonce Cycnoches Wine Delight hodil stopku na květ
jedno poupě zaschlo, druhé už je asi 2 cm, a vypadá zdravě
Catasetum pileatum má jeden list pořád zelený a druhý suchý,
Cycnoches warscewiszii má suché listy a pahlízu pěkně zelenou
taky mám ještě Calanthe Roseum, nevím co chce dělat - a hlavně já nevím, co s ní mám dělat -
protože jednak se snaží vystrčit květní stvol,
druhak už měla nový výhon cca 6 cm a teď snad vyráží další...
asi zalévat - nezalévat?
poradíte?
děkuju!


stř 10. led 2018 18:38:15
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetinae
Díky všem za pochvalu rostliny. Původně jsem si přál spíše tu tmavou formu, ale nakonec tato dvoubarevná zlatavá se mi líbí snad i více. Rostlina mi dělala ještě druhý stvol ale radši jsem ho vyštípl aby nyní odpočívala a na jaře začala normálně růst jako ostatní. Ještě mám ale druhou rostlinu- ta pokvete za měsíc ale asi bude květy stejná.
janav: Já myslím, že poradit ani nedovedu protože hodně záleží na specifických podmínkách každého pěstitele. Nyní již Cataseta hodně suším a shazují listy. Např. C. pileatum "oro verde" mám již bez listů. Ještě vytlačuje další stvol se třemi květy. Bezlisté mi ještě nekvetlo. Když jsou rostliny hodně seschlé tak namáčím košíčky ale pouze do poloviny výšky, aby báze pahlíz zůstaly i po namočení suché, jinak hrozí uhnití. Pouze rostliny co kvetou tak jsem namáčel častěji, ale také pouze do poloviční výšky. Ty ale přisvěcuji a ventilátory běží často. V tuto dobu odpočinku namáčím pouze tolik, aby pahlízy příliš neseschly. Třeba jednou za 1,5 měsíce. Když rostliny nemají listy tak vodu téměř nepotřebují. Mám v ZZ přes den i 20°C, noc tak 15°C. Pěstuji ale Cataseta trochu nestandardně takže není vyloučeno, že v jiných podmínkách nepovede stejný postup k záhubě.
Rozhodně bych se ale snažil pahlízy držet na suchu a rostlinu která roste přisvěcovat a ventilovat.


stř 10. led 2018 21:18:25
Profil

Registrován: pon 02. črc 2012 12:51:33
Příspěvky: 248
Příspěvek Re: Catasetinae
děkuju za odpověd
zatím to řeším tak, že jednou za čas lehounce kápnu trošinku vody podle stěny květináče
tak uvidím


stř 10. led 2018 21:27:08
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetinae
Příloha:
P1270814a.jpg
P1270814a.jpg [ 93.26 KiB | Zobrazeno 2883 krát ]
Catasetum pileatum "Oro Verde" poprvé pokvete v bezlistém stavu tak se na něj těším. Bez těch listů vypadá ještě exotičtěji.


sob 13. led 2018 14:06:49
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Catasetinae
Ostatní kataseta se tváří, že je parné léto samé listí a žádný náznak žloutnutí listů. Dokonce tlačí nové výhony, tož nevím.
Svítit nebudu.


sob 13. led 2018 21:24:31
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetinae
Příloha:
P1270823.JPG
P1270823.JPG [ 140.29 KiB | Zobrazeno 2857 krát ]
Příloha:
P1270822.JPG
P1270822.JPG [ 81.78 KiB | Zobrazeno 2857 krát ]
Příloha:
P1270824.JPG
P1270824.JPG [ 98.64 KiB | Zobrazeno 2857 krát ]
Příloha:
P1270821.JPG
P1270821.JPG [ 87.74 KiB | Zobrazeno 2857 krát ]
samamalo píše:
Ostatní kataseta se tváří, že je parné léto samé listí a žádný náznak žloutnutí listů. Dokonce tlačí nové výhony, tož nevím.
Svítit nebudu.

No ale to je právě špatně. Myslím, že jsme schopni způsobem kultury ovlivnit chování orchidejí i v otázce jestli budou odpočívat nebo porostou. Vy asi zaléváte i v období klidu více než rostliny potřebují a proto vegetují dále. Zimní výhony ale bez přisvěcování budou méně kvalitní a navíc větší zálivkou riskujete odchod těchto rostlin do věčných lovišť.
Já někdy koncem října zálivku zastavím úplně. Pak sesýchají pahlízy a když dostatečně seschnou tak rostlina postupně odhazuje listy. I když je narašená tak rychle dokončí pahlízy, které jsou i malé a začne odpočívat. Na jaře pak normálně vyraší a rostlina roste tak jak se sluší a patří :) . Během zimy pak ale příležitostně rostliny namočím a to pouze dolní polovinu balů aby báze pahlíz zůstaly suché. Tím se doplní objem bezlistých pahlíz které mi takhle vydrží v plné síle do jara.
Jiné to ale bylo se dvěma rostlinama C. schmidtianum od Elsner. Ty byly zblblé z jižní polokoule. Rostlina v září rašila a zároveň tlačila květní stvol. Jelikož jsem byl nedočkavý a chtěl jsem květy vidět tak jsem pokračoval opatrně v zálivce, ale přisvěcoval jsem až do nedávného rozkvětu. Pak jsem vyštípl druhý květní stvol, odstranil odkvetlý stvol a nyní již bude zcela na sucho dokud neshodí listy. Pak na jaře by měla již normálně rašit. Ještě mám ale druhou rostlinu, kterou přisvěcuji a která pokvete asi za měsíc. Tu budu opatrně zalévat asi až do jara. Je to ale pouze z důvodu abych viděl brzy květy. Do jisté míry tím ale riskuji ztrátu :cry: .
Ještě abych podepřel svá tvrzení o tom, že když přestaneme zalévat tak rostlina v jakékoli růstové fázi pochopí že musí odpočívat nikoli růst, nafotil jsem snímky Cyrtopodií z kterých je patrné že i rašící výhon utvoří malou pahlízu a přestane se vyvíjet. Stejně se chová i Enc. citrina, mariae, Coel. cristata a i ostatní druhy s obdobím odpočinku. Dokonce si myslím, že i Pafíčka je lépe v zimě zalévat střídmě a částečně i snížit teplotu aby vegetovala pomaleji a spíše v té době odpočívala než rostla na plno. Toto neplatí pouze pokud někdo pěstuje pod umělým světlem. I tam mi ale přijde výhodnější aby rostliny vegetovaly v letním období kdy je u nás přirozené teplo a dá se tak větrat zadarmo. Prostě zimní období je u nás nepříznivé a tak co může by mělo spát. A správného pěstitele musí kytky poslouchat a basta! :lol: :lol:


ned 14. led 2018 12:01:30
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Catasetinae
No nevím, jakmile se setmělo a blížil se slunovrat tak jsem už nezaléval, přes týden tam koukám při umělém osvětlení , tak to tak není vidět. Wine Delight se mi úplně ohnul, tak koukám co je , pahlíza měkká, listí drží tak jsem to namočil do teplé vody bez hnojiva a do druhého dne krásně ztvrdla, ale už se nenarovnala. Tož jsem dal i těm ostatním. Mám to v plastových tenkostěnných květináčích, takže je to dostatečně prokořeněné.


pon 15. led 2018 18:59:06
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetinae
Ty rostliny shazují listy až když jsou zcvrklé pahlízy. Pak listy žloutnou a když uschnou tak odpadnou. Nějak nerozumím tomu co se ohnulo. Ta pahlíza? Mě se scvrkávají ale jelikož jsou silné tak se neohnou. Možná by to chtělo nějaký snímek.


pon 15. led 2018 19:21:00
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Catasetinae
Foto, když tak o víkendu, za tmy se to fotit nedá.
Normálně vyvinutá pahlíza, změkla a ohnula se do jakéhosi oblouku. Je pravdou, že žádné listí neopadalo, nic nežloutlo a bylo to a je plně olistěné. Asi byla kravina to nezalévat pravidelně.
Asi universální návod neexistuje a jak už to tady zaznělo, naučte se kytky pozorovat. Když přišly loni na podzim a přepravce si je nechal se skladu při mínus teplotách, v balíku dohořívaly vyhřívací balíčky a při dodání měly nějakých 12-14oC tak nyní nechtějí přejít do klidu. Nevím, jak to dělají ostatní, ale čekal jsem s podzimem žloutnutí listí a ono nic.


úte 16. led 2018 18:26:44
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 718 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ... 72  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron