Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 20:03:35



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 121 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Další
 Catasetum denticulatum 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum denticulatum
virens píše:
"Tak to je super! V té poslední fázi, když něco kvete poprvé, je člověk nejvíce nedočkavý. Některé druhy jsem takhle chodil obhlížet i několikráte za hodinu. Něco rozkvete naráz a jiné se postupně otevírá i několik dní.!"

Moc hezky řečeno a tak bych rád připoměl starou diskusi co mě udržuje 50 let u pěstování orchidejí. Jsou to "převážně" hybridy (semenáče) které kvetou každá rostlina jinak. Každá rostlina je barvou květu , velikostí a růstem jiná. To je u species minimální.
Přesto zatvrzelým pěstitelům species přeji stálé nadšení. !!!!!!!! :D

Já už nejsem nejmladší a tak myslím mi vydrží jádro botaniky asi až do smrti :) Neznamená to ale, že bych neobdivoval i spoustu hybridů. U mě je ale jiná situace než u Vás. Já 30 roků budoval sbírku kaktusů a specializoval se postupně pouze na jeden rod. To zabralo mnoho let práce a učení jak který druh sehnat, vypěstovat ze semínka a udržet ve sbírce. Ortodoxní kaktusáři mají na jmenovkách dokonce lokality sběrů. Jsou tu i specializované sbírky kde si majitel jezdil do přírody, tam sbíral semena a vše má řazeno podle svých sběrových čísel a souřadnic GPS. I já mám u většiny druhů Mammillárií uvedeno místo odkud rostlina pochází.
To mne asi ovlivnilo a nějak zformovalo.
Orchideje dělám krátce a mám pouze omezený počet druhů. Nemám na ně díky kaktusům již tolik místa ani času. Vyzobávám si tedy pouze atraktivní druhy, které mne nějak zaujaly. To co mám z Mex. je pro mne prvořadé. Mám třeba velikou radost z toho, že ze třech pahlízek bez listů a kořenů jsem vypěstoval rostlinu, která mi roste a kvete. Na některé jsem se znovu podíval na lokalitách a zjistil, že rostlina tam stále roste a ani netuší, že má dítě v Praze :)
Necítím se ale vůbec jako nějaký zachránce genofondu a myslím, že to co dělám má smysl pouze pro mne a pro několik dalších nadšenců. Prostě tím relaxuji od pracovních povinností místo toho abych chodil do hospody, protože mi to připadá smysluplnější.
Chápu ale, že někdo jiný prožívá jiný životní příběh a nijak mi to nevadí :) Prostě je fajn, když máme každý takovou ušlechtilou zálibu, která nás obohacuje a přináší krásné chvilky. A je úplně jedno, jestli je to čekání na rozkvět species nebo hybrida. Jak píšete, u species je to překvápko daleko menší, ale samozřejmě že i tam chci mít tu nejatraktivnější formu v rámci daného druhu. Překvápko tedy nemůže být tak veliké jako u hybridů. Na druhou stranu ale nemohu zažít také tak veliké zklamání kdy mi po letech vykvetou jedinci, kteří mohou akorát odcestovat na kompost :) Prostě každá mince má rub i líc.
Tak pěstování a křížení zdar! :)


úte 27. čer 2017 20:49:37
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum denticulatum
Zdenka píše:
První poupata začínají pukat. Brzy to bude jasné :-)

Dnes mi začaly na třech poupatech také pukat špičky. Jestli se bude otevírat stejně pomalu jako C. schunkei tak do otevření to potrvá asi 5dní. Zkoušel jsem to prosvítit led lampou a vypadá to, že pysk by mohl být nějaký žlutootanžový- což by se mi líbilo.
No ale ještě se uvidí :) .


stř 28. čer 2017 15:03:03
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Catasetum denticulatum
No opravdu nijak nechvátá. Ale bude dost světlé, pysk nejspíše žlutý. Ovšem ještě to není moc zřejmé.


stř 28. čer 2017 20:20:40
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum denticulatum
Zdenka píše:
No opravdu nijak nechvátá. Ale bude dost světlé, pysk nejspíše žlutý. Ovšem ještě to není moc zřejmé.

Taková se mi líbí nejvíce, protože květ je pak dvoubarevný a v hroznu to vypadá nádherně. Na google jsem ale koukal, že dost je i takových, že pysk je stejně zbarvený jako okvětní plátky a celý květ je pak jednobarevný. V hroznu to potom vypadá ne úplně nejlépe :cry: Tak snad budeme mít štěstí a budeme mít ty nějaké atraktivnější formy :) Škoda že jsem tenkráte nevěděl, že ten SamTsui mě takhle vypeče. Býval bych si od Elsner koupil dvě rostliny. Už dlouho je ale nemá. Zaprášilo se po nich rychle :)
Už se mi také rozevírají ale velmi pomalu.


čtv 29. čer 2017 5:25:47
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum denticulatum
Zdenka: Tak dnes jsem to prosvítil a malým otvorem prohlédl lupou vnitřek květu. Budu mít žlutý pysk s do růžova přecházející bází u odpalovacího mechanizmu. Pysk je celý hnědočerveně tečkovaný. Okvětní plátky asi budou takové do běla se zelenavým nádechem, také bohatě tečkované stejnou barvou.
Myslím, že podle mé stupnice atraktivity se budu pohybovat v té atraktivnější polovině všech forem co jsem viděl na Google, což považuji za úspěch. Až se květy otevřou tak uvidím více. Také barevnost se ještě trochu do té doby změní.


čtv 29. čer 2017 14:24:31
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Catasetum denticulatum
Asi budou hodně podobná. Zkusila jsem to vyfotit, za kvalitu se omlouvám, je to kompaktem a mýma rukama :-D


Přílohy:
Catasetum denticulatum (4).JPG
Catasetum denticulatum (4).JPG [ 156.9 KiB | Zobrazeno 2712 krát ]
čtv 29. čer 2017 15:15:30
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum denticulatum
Zdenka píše:
Asi budou hodně podobná. Zkusila jsem to vyfotit, za kvalitu se omlouvám, je to kompaktem a mýma rukama :-D

Je parádní. Já jsem to zkoumal otvorem asi 3x3mm a zespoda prosvěcoval ledkou na čelovce. Připadá mi, že budu mít také něco takového, jestli se to ještě nezmění. Ono i to C. schunkei je dost podobné a také ty květy jsou podobné velikosti. Myslím, že nejlepší na focení ho budu mít tak za 3- 4 dny. Otevírá se podobným tempem jako schunkei.


čtv 29. čer 2017 18:27:53
Profil

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: Catasetum denticulatum
Jsou to opravdu krasavci... musím se smát při představě toho zkoumání s čelovkou.. :lol: ale chápu ;)


pát 30. čer 2017 11:21:54
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum denticulatum
evulka píše:
Jsou to opravdu krasavci... musím se smát při představě toho zkoumání s čelovkou.. :lol: ale chápu ;)

To ale ne jako doktor s lampou na čele, ale s čelovkou tak nasměrovanou zespodu květu a při tom prohlížení vnitřku květu lupou- jen tak na vysvětlenou :)


Naposledy upravil zaruba dne pát 30. čer 2017 14:04:39, celkově upraveno 1



pát 30. čer 2017 13:59:28
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum denticulatum
Příloha:
P1240591a.jpg
P1240591a.jpg [ 102.45 KiB | Zobrazeno 2675 krát ]
Příloha:
P1240591b.jpg
P1240591b.jpg [ 84.08 KiB | Zobrazeno 2675 krát ]
Dnes už je ale trochu pootevřené a tak se dá fotit. S tím co má Zdenka jsou trochu jako dvojčata :)


pát 30. čer 2017 14:03:32
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 121 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: