Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 13:17:22



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Další
 Catasetum schmidtianum 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Zdenka píše:
Víte pane Zárubo, to asi zcela pravda nebude. Je to dlouhá léta praktikovaný tradiční způsob. Používá se běžně a opravdu není jen pro přelévače. Naopak předpokládá suchou dormanci. Ale s vámi se opravdu hádat nebudu. Vy víte stejně všechno nejlíp

Zdenka: Nechápu proč ta ostrá reakce se silnými slovy "hádka a víte všechno nejlíp" ???
Já mám skutečně odzkoušeno, že staré kořeny (pokud neuhnijí) tak další rok pokračují v růstu a podílejí se na výživě trsu a v přírodě též na lapání humusu "kartáčovými kořeny". Když je tedy někdo odstřihne tak tím nutně rostlinu oslabí, to myslím je jasné i úplnému začátečníkovi. To, že to rostlina vydrží a s novým výhonem si vytvoří kořeny nové ještě neznamená, že je to tak správně a rostlinu to neoslabilo!
Vy se ale domníváte, že to tak má být protože je to podle Vás "tradiční způsob pěstování" a mojí vlastní zkušenosti nevěříte.
Přesvědčovat Vás o tom určitě nebudu :P
Ps: Snažím se používat selský rozum a vlastní zkušenosti a nedám pouze na to, co si přečtu!

Až mi vysvětlíte, čím je pro rostlinu prospěšné že jí někdo odstřihne zdravé kořeny, tak Vám dám za pravdu :lol: :lol: :lol: :lol:
Možná pošlete nějaké snímky Vašich Cataset, ať vidíme jak Vám prosperují.


Naposledy upravil zaruba dne pon 12. zář 2016 21:33:50, celkově upraveno 1



pon 12. zář 2016 15:24:57
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Jsou to epifytní kytky s výrazně sezonním růstem. Pravděpodobně jim na stanovišti větší část kořenů odejde během dormance a slouží pak hlavně k ukotvení rostliny, přípaně k lapání humusu, jak píšete. To, že vám kořeny pokračují v růstu, možná znamená spíš to, že dormance není tak hluboká, jak by měla být. A při hrnkové kultuře se pak prostě odstraní staré kořeny, aby nové, rašící z nového výhonu měly v květníku dost místa, což samozřejmě v přírodě nutné není. Ale při tomto způsobu pak není nutné řezat živé kořeny v průběhu růstové sezony. Až mi pokvetou, uvidíte je.


pon 12. zář 2016 15:36:43
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Zdenka: No, zní to docela přesvědčivě kdyby jste to napsala člověku, který v přírodě nebyl a některá Cataseta neviděl i s jejich kořeny na lokalitách a neměl také něco vypozorované na svých kulturních rostlinách. Ale to mi asi také věřit nebudete. Možná se na mne zkuste trochu informovat v kaktusářském světě, abyste zjistila do jaké míry jsem "Baron Prášil". Myslím, že všichni známější kaktusáři mne znají.
Dám do toho tedy čistý selský rozum:
Stanhopea tigrina, která sucho snáší hůře nežli Cataseta si drží loňské kořeny živé až do téměř usušení rostliny kdy i opadají listy a po zálivce se dokáže napít. A myslíte že Catasetum které vydrží daleko více sucha je bude nechávat odumřít?
Ty "kartáčové kořeny" které rostou většinou až z loňských kořenů mají jako hlavní funkci to, že chytají mlhu a rosu a vylepšují tak vodní bilanci rostliny aby přežila dlouhá období sucha. Nejdůležitější jsou v jarním období, kdy je sucho v celé Střední Americe nejdrastičtější. Největší střídání teploty mezi dnem a nocí v tomto období dává vznikat silným mlhám právě v této době. Nevím kolik vody by rostlině předaly mrtvé "kartáčové i hlavní kořeny", které slouží pouze k upevnění rostliny. Samotná pahlíza by toho také moc asi nechytila :P
To, že chytají padající jistí a bordel, který se postupem času v jejich balech přetváří v humus a oni tak získávají živiny je další jejich funkce.
Tyto známé skutečnosti, které tady píši moc do té Vaší teorie nezapadají. Jsem zvědavý, jak si Vy tyto skutečnosti vysvětlujete, když jsem "Pan chytrý" jak píšete. Doufám, že nepřijde odpověď typu, že diskutovat se mnou nemá smysl- na kterou bych Vás nyní typoval.
Myslím, že cvaknout několik snímků k diskusi není veliká práce a odsouvat to do doby, kdy už si nikdo na tuto konfrontaci názorů ani nevzpomene mi nepřipadá nejlepší řešení.
Sama jste napsala, že pěstujete Cataseta jinak než jak jste vyčetla. Co nemám vyzkoušené tak ani druhým nedoporučuji.


Naposledy upravil zaruba dne pon 12. zář 2016 21:33:17, celkově upraveno 1



pon 12. zář 2016 21:00:21
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Paphio píše:
Zdenka píše:
No, já bych fakt vodu ještě nedávala. Ten výhonek se uleje. V tomhle stadiu je rozumné přivázat starou pahlízu na klacek a zapíchnout do substrátu tak, aby byla těsně nad ním a mladý výhon taky. Pak počkat, až se kořeny zanoří samy do substrátu a budou mít aspoň tak 7 - 8 cm. Pak začít zalévat. To je podle mé zkušenosti.

Tak to radí i Fred Clarke.


Paphio: No, možná je také dobré zohlednit konkrétní stav rostliny a hlavně roční dobu. Pokud samamalo bude čekat až kořeny dosáhnou 8cm tak mu zálivka bude vycházet tak na prosinec a to už asi nebude to pravé ořechové. Shoduji se v tom, že namočit košík do vody by byla s největší pravděpodobností smrt rostliny- což jsem již na začátku diskuse napsal. Kořeny musí brzy oschnout jako při pěstování na kůře. Občasné rozprášení 1-2 cm3 vody na kořínky a okolní piniovku zlepší v místě mikroklima a urychlí tvorbu a zvýší rychlost jejich růstu. Důležité je to ale s vodou nepřepísknout! Pokud ale nemá někdo pěstitelský cit tak je možná lepší nezalévat vůbec i když se vývoj rostliny trochu zbrzdí je to asi jistější než kořeny ulít :P .


pon 12. zář 2016 21:21:41
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Zdenka píše:
Víte pane Zárubo, to asi zcela pravda nebude. Je to dlouhá léta praktikovaný tradiční způsob. Používá se běžně a opravdu není jen pro přelévače. Naopak předpokládá suchou dormanci. Ale s vámi se opravdu hádat nebudu. Vy víte stejně všechno nejlíp

Zdenka: Ještě jste nezažila, že někdy se dlouhá léta něco dělá špatně a pak se to změní? To určitě není argument pro to, že takhle je to v pořádku :P .


pon 12. zář 2016 21:29:48
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Pan (paní) samamalo má zadní pahlízu bez kořenů a pouze malý nový výhon. Předčasná zálivka ho může zahubit. Ale bude to prostě jeho volba.A já se chci vyhnout trumfování obrázky. Takže si budete muset opravdu počkat. Jinak Fred Clarke, kterého zmiňuje pan Klát, má firmu Sunset Orchid Valley. Stejný názor na pěstování má např. Bernie Butts, nemusíte souhlasit se mnou, ale možná by bylo dobré zjistit si informace od lidí, kteří se pěstováním rostlin z family Catasetiane zabývají profesně, dokonce i ve více generacích. A s oběma pány své otázky a pochybnosti kontzultuji elektronicky, i když jen občas. Takže asi tak. A věřím vám, že máte něco odpozorováno a že jste v přírodě skutečně byl. Já své rostliny kupuju od prodejců a učím se od zkušených. Máte svůj způsob, tak si ho držte. A fotky dám, až přijde čas, ať se vám to líbí nebo ne. Cpát sem zelené lupení jen proto, abych vám něco dokázala, to prostě dělat nebudu. A srovnávat stanhopeje s katasety asi nebude to pravé ořechové. Tolik za mne.


pon 12. zář 2016 22:01:18
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Zdenka: Co kdy nafotíte je mi vlastně jedno. Jelikož jste nedokázala obhájit Vaší teorii na podzim uschlých kořenů Cataset tak pro mne vlastně ta debata skončila. Myslím, že máte ráda jednoduchá řešení a když to nestačí tak jdete pro radu k profesionálům aby Vám řekli co máte dělat.
Cataseta mi rostou i kvetou a tak nepotřebuji radit ani od profesionální firmy, protože to co jsem sdělil samamalo u mne bezproblémově funguje a žádné kořeny neuřezávám.
Radu toho pána co mi doporučujete nepotřebuji protože pěstování ve velkém na profesionální úrovni vyžaduje úplně jiný přístup nežli v malé soukromé sbírečce. Já se mohu věnovat každé rostlině individuálně zatímco v pěstírně se vše dělá plošně a to je velký rozdíl. Je mi celkem jedno jestli Cataseta pěstovala třeba už jeho babička.
Souhlasím ale v tom, že samamalo se musí rozhodnout sám a je to pouze jeho zodpovědnost.

Nějak ale pořád nevím, proč by se měl kořínek cca 2cm ulít několika kapkami vody a mělo se čekat až dosáhne 8cm. Navíc když já jsem ho neulil. Také jsem zakořeňoval ukroucenou pahlízu od kamaráda z Yucatanu. Selský rozum a vlastní zkušenost je někdy více nežli rada profesionála.


Naposledy upravil zaruba dne úte 13. zář 2016 7:29:39, celkově upraveno 1



pon 12. zář 2016 23:34:50
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Protože je trošku složité, tahat je z umístění, vybrala jsem jen čtyři zástupce i podle velikostí - Ctstm incurvum zastupuje ty větší rostliny, do skupiny středních patří Ctstm pileatum a expansum na společné fotce a zástupce těch drobných - Mormodes tigrina
Obrázek
Obrázek
Obrázek


úte 13. zář 2016 7:48:11
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Zdenka: Díky že jste sem ty obrázky dala. Já myslím že u debat o pěstování mají snímky rostlin o kterých se mluví své místo i když zrovna nekvetou.
Teď si to neberte osobně, není to namířeno proti Vám.
V životě jsem se přesvědčil, že nejvíce radí ti co nic neumějí. Nemyslím tím ani pěstitele orchidejí ale platí to obecně :P


úte 13. zář 2016 8:06:43
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Příloha:
P1190523.JPG
P1190523.JPG [ 70.99 KiB | Zobrazeno 3326 krát ]
Příloha:
P1190521.JPG
P1190521.JPG [ 75.53 KiB | Zobrazeno 3326 krát ]
Příloha:
P1190520.JPG
P1190520.JPG [ 92.95 KiB | Zobrazeno 3326 krát ]
Příloha:
P1190519.JPG
P1190519.JPG [ 82.06 KiB | Zobrazeno 3326 krát ]
Tak ještě několik aktuálních snímků Cataset z mé ZZ- i bez rad p. Clarka :P
Do jaké míry jsem pán "co ví všechno nejlépe" ať posoudí ostatní. Sám se za takového rozhodně nepovažuji!


Přílohy:
P1190522.JPG
P1190522.JPG [ 71.2 KiB | Zobrazeno 3326 krát ]


Naposledy upravil zaruba dne úte 13. zář 2016 9:42:54, celkově upraveno 1

úte 13. zář 2016 9:37:07
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: