Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 3:35:36



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Další
 Catasetum schmidtianum 
Autor Zpráva

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
No, já bych fakt vodu ještě nedávala. Ten výhonek se uleje. V tomhle stadiu je rozumné přivázat starou pahlízu na klacek a zapíchnout do substrátu tak, aby byla těsně nad ním a mladý výhon taky. Pak počkat, až se kořeny zanoří samy do substrátu a budou mít aspoň tak 7 - 8 cm. Pak začít zalévat. To je podle mé zkušenosti.


pon 29. srp 2016 20:56:24
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
samamalo: To vypadá dobře, dokonce kořínků je více. Teď po přesazení bych ale určitě nezaléval. K nějakým drobným poraněním mohlo dojít. Rostlina vydrží bez zálivky dlouho. Po několika dnech bych pouze trochu zalil kořínky, ale nenamáčel bych rozhodně celý květináč. Spíše bych rosil povrch substrátu u kořínků než volit razantní zálivku. Nějak bych množství vody odhadoval pouze k těm malým kořínkům.


pon 29. srp 2016 21:13:08
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Minulý týden jak bylo to horko, jsem použil na zálivku 2ml vody ke kořenům. Kytku jsem položil šikmo do kůry, nový výhon nahoru a obsypal drobným dřevěným uhlím. Výhon jaksi nic neudělal, jen tam přibylo kořenů, ale jejich délku neznám. Dal bych další dva ml, má být horko.
Co vy na to odborníci ?


čtv 08. zář 2016 20:07:38
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Příloha:
P1190505.JPG
P1190505.JPG [ 79.07 KiB | Zobrazeno 3295 krát ]
Příloha:
P1190504.JPG
P1190504.JPG [ 65.49 KiB | Zobrazeno 3295 krát ]
Zálivku (2ml) bych provedl později večer, aby kořeny byly namočené nejvíce při noční příznivější teplotě. Cataseta v tomto letním počasí snášejí vodu všeobecně dobře. Hlavně nechat mezi zálivkami částečně vyschnout a neulít to.
To že se rostlina nenapije viditelně z těch několika málo kořínků je jasné. Pokud stará pahlíza není více seschlá tak bych klidně s vodou šetřil. Já teď mám kořeny Cataset v plném růstu a zalévám nárazově a vše Ok. Ke kytce která koření je nutno ale přistupovat s jistou obezřetností. Chtělo by to vyfotit, aby diagnoza byla s ohledem jak rostlina vypadá nyní :P
Na rostlinách mi nyní začínají vyrůstat tzv. "kartáčové kořeny" které jsou tenké a směřují vzhůru a v přírodě zachycují padající listí a vláhu z mlhy. V tomto období když je teplo tak někdy nechám i stát vodu v podmisce a rostlina se poměrně rychle napije téměř k prasknutí.


čtv 08. zář 2016 20:56:15
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Tak jsem "odkopal" pinzetou nějaké to uhlí a kousky kůry. Je vidět rozvíjející se kořenový systém a vzhledem k panujícímu suchu 2 ml je asi málo, se kořeny nesnaží držet substrátu.
Zatím jsem volil stategii zálivka ráno. Má být horko do pátku, tak asi přidám na vodě.


Přílohy:
Catasetum schmid_výhon1.jpg
Catasetum schmid_výhon1.jpg [ 169.42 KiB | Zobrazeno 3264 krát ]
ned 11. zář 2016 19:43:26
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Já bych moc vody nepřidával. Více než množství bych řešil formu. Spíše bych ty kořínky rosil tak aby se velamen namočil a piniovka v okolí zvlhla, ale také aby to brzy oschlo. V pahlíze odkud to roste je spousta vody, takže v této fázi rostlina není na přísun kořínky určitě odkázaná. 2-3ml vody rozprášené každý den ráno na rostoucí kořeny podle mne musí určitě stačit.
Já jenom říkám co bych dělal sám, ale rostlina je Vaše a třeba ve Vašich podmínkách to bude fungovat jinak :P


ned 11. zář 2016 19:58:35
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater


ned 11. zář 2016 20:15:30
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Zdenka píše:
Je pravda, že je více variant pěstování těchto rostlin. Často se to dělá tak, že se rostlina zcela zbaví starých kořenů a v dormanci čeká na narašení. Docela to takto funguje, ovšem je potřeba mít na to asi nějakou tu zimní zahradu nebo skleník.

Dovoluji si malou reakci na tento popis jedné z možností jak pěstovat Cataseta. Já bych tento způsob doporučil pouze "přelévačům" :P Těm totiž během zimy uhnijí všechny loňské kořeny které jsou potom rostlině pouze na obtíž, protože od nich akorát mohou zahnívat pahlízy.
Pokud ale rostliny v zimě zaléváme velmi střídmě a na jaře také tak rostlině zůstanou zdravé loňské kořeny a ty pak rostlinu vyživují spolu s těmi novými. Navíc "kartáčové kořeny" vyrůstají většinou až v dalším roce na starých kořenech.
Výše popisovanou technikou ustřihneme rostlině vlastně kořeny, které se v následujícím roce mohly podílet na výživě- takže pro rostlinu to prospěšné asi nebude :lol: .


pon 12. zář 2016 7:44:12
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Víte pane Zárubo, to asi zcela pravda nebude. Je to dlouhá léta praktikovaný tradiční způsob. Používá se běžně a opravdu není jen pro přelévače. Naopak předpokládá suchou dormanci. Ale s vámi se opravdu hádat nebudu. Vy víte stejně všechno nejlíp


pon 12. zář 2016 8:12:37
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Zdenka píše:
No, já bych fakt vodu ještě nedávala. Ten výhonek se uleje. V tomhle stadiu je rozumné přivázat starou pahlízu na klacek a zapíchnout do substrátu tak, aby byla těsně nad ním a mladý výhon taky. Pak počkat, až se kořeny zanoří samy do substrátu a budou mít aspoň tak 7 - 8 cm. Pak začít zalévat. To je podle mé zkušenosti.

Tak to radí i Fred Clarke.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 12. zář 2016 14:35:06
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: